-
Posts
50 -
Joined
-
Last visited
Piwowarstwo
-
Rok założenia
2017
-
Liczba warek
>25
-
Miasto
Poznań
Recent Profile Visitors
1027 profile views
CERNUNNOS's Achievements
-
CERNUNNOS reacted to a post in a topic: Znani warzą
-
Właśnie fermentuje mi lekka APA na 2 paczkach US-05 rozsypanych bezpośrednio na brzeczkę, zadane w 15 st. C i do pudła styropianowego. W 3 dniu od zadania miałem już ponad 17 st. C, mierzone termometrem przyklejonym do fermentora, wiec wewnątrz mogło być z 18st. C. W chwili obecnej pudło stoi w piwnicy w której jest ok 14 st. C. Tak jak pisali inni, latem dobrym rozwiązaniem są kveiki. Pod tym linkiem Voss kveik optimum fermentation temperature, możesz sobie poczytać jak temperatura fermentacji wpływa na odbiór piwa robionego na Vossach. Pseudo Munich Helles, którego zrobiłem na Vossach w 30 st. C, nie przypominał Helles zrobionego na drożdżach lagerowych ale też był smaczny i co najważniejsze zrobiony w ekspresowym tempie.
-
Z kwiatów czarnego bzu robiłem kiedyś wino. Baldachy kwiatów zalewało się wrzątkiem, dodawało sok z cytryn i to po dodaniu cukru był nastaw. Nie pamiętam już ilości tych kwiatów ale wyszło to strasznie intensywne/esencjonalne/odurzające aczkolwiek nie było niesmaczne, Paniom smakowało. Przy zastosowaniu kwiatów po pierwsze musisz uważać na ilość tego surowca, żeby nie przedobrzyć. Po drugie raz mi to wino nie wyszło bo jakaś pleśń zaczęła się ekspresowo rozwijać, więc jeżeli używasz kwiatów to musisz przemyśleć jak ten materiał pozbawić niechcianego życia.
-
Pod linkiem Brew for Ukraine można znaleźć więcej przepisów browaru Pravda dostosowanych do domowego warzenia. Sama akcja również ciekawa i warta wsparcia.
-
CERNUNNOS changed their profile photo
-
Ja przed cold crashem wypycham cześć atmosfery z fermentora tj. wyciągam rurkę i naciskam wieko. Potem kładę na wieko 2 butelki z zamrożoną woda i dopiero z powrotem montuję rurkę. Od kiedy tak robię to nie zaciąga mi płynu z bulgotki.
-
Wylewam. Z gara przelewam do fermentora przez worek filtracyjny (takie coś, sklep przypadkowy). Przy 6 kg słodów, z czego 5kg to pilzneński, zostaje mi ok 2 kg uwodnionych osadów bo dość intensywnym odciekaniu/odciskaniu. Z tych osadów jak odciekną grawitacyjnie po 24h zostało mi ok 0,7kg gęstego, wilgotnego błota. Warzę BIAB. Poczytaj sobie na Brülosophy jak wypadło porównanie piw z resztkami i bez, może jednak nie warto wylewać.
-
CERNUNNOS reacted to a post in a topic: Osad po gotowaniu brzęczki
-
CERNUNNOS reacted to a post in a topic: [PSPD] Konkursowe receptury na Dzień Porteru Bałtyckiego
-
CERNUNNOS reacted to a post in a topic: (bez)sens filtracji zacieru przez młóto vs BIAB i osady
-
Zachowania konsumentów przy zakupie piwa
CERNUNNOS replied to Martina Kriwanczova's topic in Hyde Park
@Martina Kriwanczova Zakładając, że ten post to nie żart to sugeruję najpierw zrobić korektę automatycznego tłumaczenia. Pytanie 8: Ile zloty jesteś w stanie zapłacić za 1 litr specjalnego kraftowe piwa w butelce dla zwierząt domowych? Myślę, że bym musiał zapytać się mojego kota jakie piwa kraftowe lubi i czy da rade wychłeptać cały litr, ewentualnie czy woli w puszcze. -
Fermentacja piwa i wina w jednym pomieszczeniu (piwnicy)
CERNUNNOS replied to Szagi's topic in Piaskownica piwowarska
Ja warzę w pomieszczeniu w którym na stole stoją czasami 3 butle fermentującego wina i jak do tej pory nie udało mi się zrobić lambicu Jedyne co robię to przed warzeniem nakładam na rurki fermentacyjne od wina kawałki ręcznika kuchennego, tak na wszelki wypadek, i wietrzę wcześniej pomieszczenie. Moim zdaniem dużo "groźniejsze" niż samo fermentujące wino są muszki owocówki, których akurat latem zawsze mam pełno przy produkcji wina. -
CERNUNNOS reacted to a post in a topic: Wpływ tlenku wodoru na piwo, czyli o wodzie w browarze domowym, bez lania wody
-
Adamiko reacted to a post in a topic: BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż
-
@Adamiko W tej cenie zostaje chyba tylko Aliexpress a tam to najlepiej kupić z 2 od razu, ja np. jeden przygrzałem na moim cienkim garnku. W tym roku sprawiłem sobie taki: https://pl.aliexpress.com/item/4000392450610.html Jest trochę droższy od takich co miałem poprzednio ale ma te wygodne "uszy", które można zaczepić o karabińczyk i podciągnąć do odcieknięcia/wyciśnięcia. Przy czym uwaga dno akurat tego worka nie jest płaskie tylko stożkowe.
-
@Adamiko Młynek mam taki z BIOWINu, https://allegro.pl/oferta/uniwersalny-stolowy-srutownik-na-1kg-slodu-408500-6152897227 Znajdziesz może gdzieś taniej, tylko nie wierz w to 30 kg słodu w godzinę no chyba, że na największej szczelinie albo z wiertarką. Na Ali też szukałem młynka ale nie znalazłem z darmową przesyłką i dlatego nie kalkulowało się tam kupować.
-
Do takiego garnka 30-40l należy doliczyć jeszcze sensowne źródło ciepła, chyba, że @Adamiko już coś ma. Taborety gazowe 8kW z wężem i reduktorem to cena od 100 PLN i to za takie skręcane, najprostsze. Co do garnka to BROWMATOR ma garnek 40 l kat2 - cena 145 PLN - taki właśnie mam i przy wydajności ok 80% warze ok 25 litrów piwa, BLG ok 12, przy 5-6 kg słodu. https://browamator.pl/garnek-emaliowany-poj-40-litry-przykrywka-gat,3,5,3844 Sam warzę BIAB i przy dużym garnku koniecznie potrzebujesz chłodnicy, żeby zaoszczędzić na czasie. Sam początkowo chłodziłem w wanience z wodą plus butelki z zamrożoną wodą i to była męczarnia. Po przejściu na BIAB szybko też kupiłem najtańszy młynek, żeby jak najdrobniej mielić słody, ok 100 PLN, chociaż można robić też na słodach zmielonych już przez sklepy. Plusy przejścia na zaciernie już Ci wypisano. Minusy widzę dwa tj. zdecydowanie wydłużenie czasu całości procesu i więcej bałaganu.
-
smola reacted to a post in a topic: Przejście lvl wyżej
-
Adamiko reacted to a post in a topic: Przejście lvl wyżej
-
zasada reacted to a post in a topic: Przejście lvl wyżej
-
Cześć Zacznij właśnie od szukania na forum. Poniżej link do zapisków forumowego eksperta w warzeniu z ekstraktów.
-
Do BIAB śrutuję jak najdrobniej, prawie na mąkę, wydajność wychodzi mi ok 80% liczone według arkusza Polskie Proste Piwne Porachunki. Na forach amerykańskich, gdzie BIAB jest bardzo popularny, również radzą jak najdrobniej. W załączeniu filmik jak wygląda słód po moim mieleniu. VID_20201101_172019.mp4
-
Mr.Fal reacted to a post in a topic: BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż
-
Do filtrowania piwa po chmieleniu na zimno lub z pulpą owocowa używam na jednym końcu (w fermentorze) czegoś takiego https://piwnykraft.pl/pl/p/Worek-filtracyjny-10-cm-x-36-cm-zawiazywany-200-mikronow/501 zwiniętego w kilka warstw dookoła dziurki zasysającej. Na drugim końcu wężyka (w pojemniku do rozlewu) zakładam wygotowaną skarpetę i zawsze znajdę w niej jeszcze jakieś drobinki chmielu z pelletu. Obydwa "filtry" myję i odkażam przy okazji czyszczenia pojemnika do rozlewu, także w trakcie przelewania są jeszcze namoczone w Starsanie.
-
Tatasek reacted to a post in a topic: BIAB, czyli warzenie w worku bez wysładzania - fotoreportaż