Jump to content

CERNUNNOS

Members
 • Content Count

  35
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  22
 • Miasto
  Poznań

Recent Profile Visitors

545 profile views
 1. Tak, dane zgadzają się z tym co warzę. Jak jeszcze ogarniesz swój proces tj. ile ci odparowuje i ile zostaje resztek to jest bardzo dokładny.
 2. No ja kiedyś worek zgrzałem właśnie taki chiński z Ali, więc jestem uczulony na podgrzewanie gara z taką wkładką. Zdecydowanie bardziej podoba mi się opcja z tym sitem do pasteryzacji.
 3. Fajny patent @Gawron a co to jest za element, bo chyba raczej nie typowo piwowarski? Heh już doczytałem, jaki wysoki jest ten twój patent?
 4. Radzę nie podgrzewać worka ze słodami, wiem już Ci to pisałem. Jak przypalisz worek i słody uciekną do gara to dopiero będziesz miał bałagan. W BIAB podgrzewasz wodę do określonej temperatury (wyłączasz palnik), wkładasz worek, wsypujesz słody, temperatura powinna ustalić się na żądanym poziomie, izolujesz gar tak żeby temperatura nie spadła przez godzinę (niech będzie nie więcej jak 2 st.). Gotowe piwo też chyba szybko próbowałeś zostaw kilka butelek na później i wtedy oceniaj jeszcze raz.
 5. Skoro brzeczka ma już 20 st.C to to sprawdź temperatury optymalne dla twoich drożdży, żeby nie zawalić fermentacji. Z osadem czy bez to piwa raczej ci nie popsuje ale fermentacja w zbyt wysokiej temperaturze już tak.
 6. Sensownie w fermentorze ci nie osiądzie w krótkim czasie, chyba, że szybko schłodzisz. Przelewanie z fermentora do fermentora przed zadaniem drożdży to też proszenie się o łapanie zarazy.
 7. Whirfloc daje dużo osadów przy BIAB. Możesz ewentualnie przelać to przez worek do BIAB, tylko musisz pilnować sterylności.
 8. Czyli 26,5 litrów to ilość wody na tą ilość słodu, czyli jest dobrze, myślałem, że ta wartość to suma woda+słody. Drugie zdjęcie z próbą jodową wygląda na to, ze powinno być ok. Tak na przyszłość podgrzewasz wodę do tej temperatury co ci policzył kalkulator, wrzucasz słody, sprawdzasz temperaturę ponownie i jeżeli ci nie spadła o powiedzmy więcej niż 1 st.C to nic już potem nie podgrzewasz. Należy wtedy jak najlepiej zaizolować gar aby utrzymać stałą temperaturę. Podgrzewając mocno gar z workiem do BIAB obawiałbym się, że go przypalę.
 9. Powinno być dużo więcej wody w BIAB, pisaliśmy Ci o tym w temacie, który założyłeś. Masz gęsty zacier i to może powodować problemy z zacieraniem o ile faktycznie się nie zatarło bo bo tym zdjęciu trudno powiedzieć. Poniżej masz link w jakich temperaturach kleikują się poszczególne zboża: http://www.blog.homebrewing.pl/kleikowanie-czyli-nie-taki-diabel-straszny/
 10. Specem od temperatur zacierania nie jestem ale wykres pokazuje skoki od ok 70 st.C do ok 62 st.C, chyba za duży rozrzut temperatura jak na 1 godzinę. Do tego widzę ziarna na talerzyku i być może przez to masz próbę pozytywną. BIAB to w zamyśle zacieranie jednotemperaturowe, w ciągu godziny od początku zacierania temperatura raczej nie powinna ci spaść o więcej jak o 2 st.C. Ile miałeś litrów tego zacieru, ze tak ci się temperatura zmieniała? Swoja drogą to niebieskiego koloru na tych zdjęciach za bardzo nie widzę więc być może zatarło się poprawnie.
 11. Nie, kalkulator tego nie uwzględnia. W pozycji dotyczącej ilości słodu jest informacja, że nie należy tam uwzględniać cukru czy ekstraktów, nigdzie też nie podajesz wydajności. To jest prosty kalkulator, który nie uwzględnia ekstrakcji cukrów ze słodu.
 12. Dzięki za wszystkie komentarze. Ostatecznie zasyp będzie wyglądał następująco: 5,0 kg Maris Otter dla chlebowych, orzechowych smaków (może wyczuję 0,5 kg Castle Malting Château Biscuit (zmniejszyłem ilość bo nie mogę znaleźć pozostałego 0,5 kg;) 1 kg Viking Colorado Crystal 0,2 kg Słód pszeniczny czekoladowy 800-1200 Weyermann IBU zwiększam do 30. Z miesiąc dam poleżeć w butelkach, zobaczę co wyjdzie. EDIT: Pierwsze butelka, miesiąc po rozlewie. Zdecydowanie nie ulep, pomimo, że odfermentowało z 14,1 do 3,7 BLG. Ze względu na to, że zacierało się i gotowało ostatecznie po 90 minut to IBU pewnie wyszło wyższe niż planowane. Co ciekawe po otwarciu butelki czuć winny zapach, którego nie ma po przelaniu do szkła ani w smaku, być może któryś z chmieli to powoduje.
 13. Na HombrewTalk jest kilka tematów dotyczących czy warto wysładzać przy BIAB czy nie, przede wszystkim w kontekście czy wysładzanie faktycznie podnosi wydajności np.: https://www.homebrewtalk.com/threads/biab-am-i-doing-it-all-wrong.531400/ Zdania są podzielone Moim zdaniem ostatecznie sprowadza się to do tego czy masz czas i ochotę na zabawę z szarpaniem worka, żeby pozyskać jeszcze trochę cukrów. Ja zazwyczaj robię z wysładzaniem i wydajność kalkulator wylicza mi na ok 75%. Możesz np zamiast wysładzania słody zacierać od razu w całej objętości wody ale zostawić np na 1,5 godziny a nie na standardowe 1,0 godzinę. Od razu napiszę ci, że przy 40 litrowym garze maksymalny zasyp to 6-7 kg na 30 litrów wody, masz wtedy pod sam rant garnka.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.