Jump to content

Bartosz Bartosz

Members
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Uważaj żeby za bardzo nie schłodzić. Ja ostatnio popełniłem ten błąd przy wicie na tych drożdżach i od fermentował bardzo słabo bo do 5blg z 13blg. Ogólnie piwko wyszło całkiem fajne jak na suchary tylko jak dla mnie za słodkie. I przygotuj się na zapach siarkowodoru na burzliwej, jest on naturalny i redukuje się na cichej. W butelce go już nie czuje. Co do twojej receptury to ilość chmieli trochę niestylowa, co nie znaczy że zła;)
 2. Cukier miał być muscavado ale mam nadwyżkę brązowego który muszę zużyć 😉 Co do palonych; czy myślisz że dadzą za dużo palonosci?
 3. Dzieki za pomoc. Zostane przy samych płatkach. Może nawet dla porównania podzielę warke na pół i zrobię jednego czystego i jednego z płatkami dla porównania wpływu płatków na smak. Zakładam że z zasypem nie ma tragedii jeżeli nikt nie skomentował 😜 Pozdrawiam.
 4. @zasadaMiał być czysty RIS, ale jak każdy początkujący choruje na dodatki:) Z drugiej strony dobrze się nim jak na razie opieram, na 5 warek jedynie do stoutu kawy dodałem. Reszta prosto zgodnie ze stylem. Pytam o śliwki właśnie dlatego żeby nie przekombinowac. Pilem RISa na sliwice i ta nuta mi się podoba. Chyba na razie ogranicze się do płatków.
 5. Dziękuję za pomoc, Co do płatków o ile nie wleje się z burbonem, myślę że i 50g nie zdominuje. Gestwe jeszcze przelicz ale faktycznie kalkulator piwowarski że sklepu play podaję troszkę ponad 200ml. Jeszcz jedno pytanie. Myślę o akcencie śliwki suszonej, czy 250g na 15min gotowania da lekka nutę? Czy macie jakieś uwagi do zasypu? Pozdrawiam.
 6. Dzień dobry, Powoli planuje warzenie pierwszego RISa. Proszę o zweryfikowanie poniższej receptury. Celuje w 16 litrów o ekstrakcie 25blg. Zacierany w stosunku 2.5l wody/kg slodu. Lubię wytrawne piwa więc dodatek cukru. Do tego zacieranie w temperaturze ok 64-65 stopni. Mam wątpliwości co do płatków dębowych. Czy 50g to nie będzie za dużo? Dodawać z alkoholem czy osączyć? Nie chciałbym żeby zdominowały piwo. Czy nie za srogo z chmielem? Ile gestwy trzeba dodać? Czy 300ml wystarczy? Rozpędza teraz gestwe na American Wheat 12blg. Dodałem 17g drożdży wię
 7. Ja już się doczekać nie mogę jak mój syn podrosnie i będzie pomagał;) Na razie za mały jest. Zacząłem warzyć bo zasmakowalem w piwie kraftowym którego jeszcze niedawno nie znałem. Znajomy sam produkuje więc miałem łatwiejszy start bo mnie wprowadził w temat. Koncerniak teraz nie przechodzi mi przez gardło tak łatwo jak kiedys😉. I do tego to naprawdę relaksujące zajęcie po ciężkim tygodniu pracy. Daje dużo satysfakcji. Pozdrawiam. Hej.
 8. @Pindin Podziwiam że przy 2 dzieci znajdujesz czas na warzenie 😉 Co do procesu na pewno wydluze następnym razem fermentacje. Jestem ciekawy jak duża będzie różnica. @zasada Dzięki za wrzucenie receptur. Jeżeli chodzi o moją to zamiast ze 120g dałbym wywar z 80g prazonej pszenicy, byłoby ciut jaśniej. Co do karmelu uważam że jest idealnie. Piwo samkowo podobne do ataku chmielu. Aromaty chmielu bardzo fajnie czuć, nic nie przykryte. Goryczka dość mocna i o to chodzilo. Teraz chwila na ułożenie i myślę że będzie naprawdę fajne piwo. Jeszcze raz dziękuję w
 9. @Pindin, Dziękuję za merytoryczna odpowiedź. 1) Takie było zamierzeniem, na cichej ostatnie 2 dni zszedlem z temperatura do 13 stopni w tym celu. Niestety zbyt dużo osadu troszke tu popsuło plan. Klarowny czerwień wygląda pięknie. Oczywiście nie wlewajac z dna butelki piwo ma dużą klarownosc. 2. Czy takie sprzątanie nie odbywa się w butelce na lezakowaniu? 3. Plus za spostrzegawczość, syn wszedł w kadr 😉 piwo trzymam w piwnicy w przykrytych kratowkach. Wszystko zrobione tak aby nawet w przypadku potencjalnego wybuchu nie było niebezpieczeństw
 10. Zgadzam się ze 10 dni to nie jest optymalny czas na pełny proces fermentacji. Ale tak też można zrobić dobre piwo, które nie wybuchnie w butelce. Z tego co ostatnio czytałem Dori (Dorota Chrapek) dokładnie w takim czasie uwarzyła piwko z którym było wszystko ok. Czy możesz rozwinąć myśl o związku przy zlewaniu na 3.5 blg? Nie jest to sarkastyczne pytanie. Wciąż się uczę może dowiem się czegoś ciekawego? Co do burzliwej to obiektywnie uważam że potrzebowała jeszcze ok 2-3 dni, przy zlewaniu na cicha było 4.5blg.
 11. Bez przesady. Jeżeli blg stanęło na 3.5 to dla mnie sygnał żeby zlewac do butelek. 6 burzliwej + 4 cichej. Trzecia warke tak uwarzyłem i granatów nie miałem. Po trzech dniach od butelkowania zawsze sprawdzam jak się nasyca.
 12. Jest jednak i łyżka dziegciu; za wcześnie zlam na cicha (po 6 dniach) i zaciagnelo sporo drożdży. Jest za dużo osadu na dnie w butelce. Po wylaniniu końcówki z dna butelki robi się Vermont. A wolabym żeby było bez osadu:) poniżej dwa zdjęcia, sprzed i po dolaniu z dna butelki.
 13. Witam, Zgodnie z obietnicą wraca z moimi odczuciami co do Red AIPY. Kolor: Pod duże światło przebija się czerwień, ale chyba bliżej mu do Brown ale w pokojowym świetle. Smak/aromat: Pół kilograma carared + wywar ze 120 g prazonej pszenicy absolutnie nie przykryl chmielenia. Raptem lekko wyczuwalna skórka od chleba😁 Finalna receptura poniżej. Na zimno dodałem o 50d więcej https://brewness.com/pl/recipe/red-aipa-1-1/view Dzięki za wszelką pomoc. Gdyby nie wasze rady byłoby za dużo karmelu. Pozdrawiam.
 14. Jasne, dam znać. Wywar zagotowany. Jak na razie piwo pachnie ładnie, nie widać w kolorze tego karmelu, dlatego chcę zabawić. Zapach też nie muli karmelem. Zobaczymy w smaku jak będę zlewal. Pozdr.
 15. Dzięki Panowie. Dziś zlewa na cicha i dolewam wywar ze 120g prazonej pszenicy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.