Jump to content

Veteran5

Members
 • Content Count

  42
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Jakub

Piwowarstwo

 • Miasto
  Tychy

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. To jest akurat roślina męska. Szyszek niet... a w całej okolicy wszystkie żeńskie rośliny będą miały szyszki zaziarnione, a więc z jakością słabo!
 2. Nie pomyliłeś czasem białego z wytworem KP pod tytułem "książęce pszeniczne"?
 3. Czytaj proszę uważnie, gdyż napisałem: Końcowe Blg na poziomie 1,5 (zaznaczam: w klarownym już piwie), nie zmieniające się w ciągu czterech dni, identyczne z testem FFT nie odfermentuje mocniej i nie będzie przegazowane, chyba, że ktoś przesadzi z ilością surowca do refermentacji, albo będzie miał zakażenie... Update: Gdzie tam tym przykładowym 8 dniom do dwóch tygodni, o których to pisałem jako bardzo prawdopodobnym czasie zakończenia głównej fermentacji (oczywiście nie uwzględniam tu refermentacji). Zwłaszcza jeśli mówimy o jakiejś 11* pszenicy, albo ale.
 4. Miesiąc? No popatrz, a ja moje ale butelkowałem po ok. tygodniu, gdyż fermentacja się definitywnie skończyła i piwo się wyklarowało. Dużo zależy od drożdży, ale jeśli chodzi o w miarę lekkie (do 13-14% ekstr.) górniaki, to najprawdopodobniej cała fermentacja nie potrwa dłużej niż 2 tygodnie przy normalnych temperaturach (czyt. nie za zimno).
 5. Potrzebujesz koniecznie tej redukcji? Ja nie widzę najmniejszej potrzeby jej stosowania. Kup sobie 2 zaślepki miedziane 15 mm, nawierć denka, przepuść przez nie rurkę 8 mm i zlutuj - chyba będzie nawet taniej - niecałe 2 zł za zaślepkę
 6. Liście nie budzą moich wątpliwości - je pousuwam. Przede wszystkim chodzi mi o pędy boczne,wyrastające z kącików liściowych - czy je też należy usuwać do wysokości ok. 1 m?
 7. Ja mam pytanie do bardziej doświadczonych w uprawie chmielu. Moje rośliny mają drugi rok i u Perle na wysokości ok. 0,5 m już zaczynają wyrastać pęd boczne, kiedy pęd główny ma ze 2,5 m; Iunga pomimo większego wzrostu jeszcze nie wypuszcza takich pędów bocznych. Zostawić w spokoju, czy usuwać? Bo do usuwania dolnych liści jest jeszcze chyba trochę czasu...
 8. Tylko, że jak zatrzesz na wytrawnie i/lub drożdże nisko zejdą, to nawet goryczka dużo niższa od 100 IBU będzie wykręcać mordę. Jako przykład podam "wodnik", który zrobiłem na chmielinach Iungi - według wszelkich wskazań i wyliczeń, w 5 l "brzeczki" miałem 1% ekstraktu,który podbiłem do 5% sacharozą; IBU około 45, a w smaku było przykro gorzkie, niczym granulka chmielu rozgryziona w ustach. Na pierwsze piwo bym nie ryzykował. Na czwartą/piątą warkę już raczej tak.
 9. Wymienione związki, poza kwasem cytrynowym przy pomocy GC, poza tym przydatne może być HPLC-MS, ale jak już kolega wspomniał w bez wzorców może być kłopot. Inne metody analityczne, nawet jeśli użyteczne, to oznaczają duuużo więcej zabawy.
 10. Widać nie miałeś do czynienia z Poxipolem - ze względu na wysoką lepkość niespecjalnie chce wnikać w materiały porowate. Zwrócę tu uwagę na to, że Poxipol jest klejem epoksydowym, a żywice epoksydowe mają dosyć specyficzne właściwości - ugrupowania epoksydowe wiążą się chemicznie (a nie tylko na zasadzie adhezji) z materiałem klejonym, przez co sprawdzają się do większości materiałów, praktycznie za wyjątkiem takich polimerów jak PP, PE i PTFE, które są bardzo kłopotliwe do sklejenia. Miałem okazję sam się przekonać o skuteczności kleju epoksydowego do aluminium - złącze jest niemal równie moc
 11. Ja proponował bym się zastanowić nad pompą tego typu: http://allegro.pl/pompa-pompka-na-wiertarke-mosiezna-i5175348176.html Albo tańsza: http://allegro.pl/pompa-na-wiertarke-wolfcraft-2200-i5082030557.html Do tego dorobić napęd jakimś silniczkiem od wycieraczek, albo czymś podobnym i powinno być ok - jako, że to są prawdopodobnie pompy wyporowe, to powinny się lepiej sprawdzić w takich warunkach niż rotacyjne. Aha, uprzedzę, że nie mam żadnego interesu z tymi pompami. Wiem tylko, że bywają wykorzystywane przez winiarzy do przepompowywania wina między kadziami.
 12. Witam po przerwie. U mnie Iunga już jakiś czas temu przebiła się przez kopczyk - na dzień dzisiejszy naliczyłem już 10 solidnych szparagów. Dziś zauważyłem, że u Perle nad kopczyk wyjrzały dwa pędy - trochę ciekawe, bo w ubiegłym sezonie (pierwszym sezonie uprawy) Perle radziła sobie dużo lepiej niż Iunga, która ostatecznie osiągnęła niewiele ponad 2 metry i wydała kilka symbolicznych szyszek.
 13. Co do przegrzanej cieczy - mam jedno pytanie: Czy ową brzeczkę miałeś już w tym garnku w lodówce? To znaczy, czy zrobiłeś może tak: zagotowałeś brzeczkę w tym garnku, ostudziłeś całość, wstawiłeś do lodówki, a potem wyjąłeś, zacząłeś grzać i stało co się stało... ? Podstawowa praktyka w laboratorium, to gdy ciecz wrze (np. w kolbie) z zarodnikiem wrzenia, to po zaprzestaniu ogrzewania i wrzenia, konieczne jest wrzucenie nowego zarodnika wrzenia (kamyczka wrzennego), aby zapewnić łagodne rozpoczęcie procesu wrzenia. Jeśli pamięć mnie nie myli, to kamyki wrzenne działają na zasadzie uwalniania
 14. Za swoje drzewa? Dopóki drzewo (odpowiednio duże) nie zostanie mocno okaleczone, to nie mają prawa ukarać. Jeśli masz w ogródku cisa, który w naturze jest mocno chroniony, to spokojne możesz sobie uciąć gałąź i zrobić stroik na 1 listopada, do czego nikt nie ma prawa się przyczepić. Tak samo sytuacja wygląda z kretami - jeśli złapiesz na twojej posesji i zabijesz, to nikt nie powinien Cię ukarać, choć nie popieram specjalnego mordowania tych zwierząt - lepiej wywieźć i wypuścić kilka kilometrów dalej. Z tego co wiem, to ochronie podlega Sosna zwyczajna, ale należy do gatunków nie wymagających
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.