Jump to content

Tommi

Members
 • Content Count

  55
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Filtracja poszła dobrze, brzeczka była klarowna. Po schłodzeniu nie udało mi się oddzielić wszystkich chmielin i na dnie osiadła pewna ilość chmielin, chyba nawet znaczna. Miałem nadzieję, że na przelewaniu na cichą usunę ten syf i co do zasady tak się stało. Na cichej zostało niewiele chmielin na dnie. Jednak chyba ten syf wpłynął na jakość piwa, bo po otwarciu pierwszej butelki i nalaniu do kufla w piwie pływał osad przypominający bardziej pszeniczne niż lager.
 2. I co ciekawe klarowanie żelatyną niewiele pomogło
 3. Już chyba nigdy nie kupię tam gdzie ostatnio.
 4. Kupiłem przez internet, to były gotowe surowce. Nie wiem czy podawać nazwę sklepu, bo będę jeszcze posądzony o zniesławienie:).
 5. Ześrutowane słody wsypałem do temperatury 55 stopni i przetrzymałem 10 minut. Potem podniosłem temperaturę do 62 stopni i zrobiłem dekokcję (do temp. 72 stopni na 10 minut i potem do wrzenia 10 minut). Po drodze sprawdzałem temperaturę pozostałego zacieru, żeby nie spadła poniżej 62 stopni. Następnie przeniosłem dekokt, tak aby temperatura w garze osiągnęła 72 stopnie i przetrzymałem zacier 30 minut. Wygrzew 77 stopni na 5 minut. Potem wysładzanie, woda w temperaturze ok. 75 stopni dolewana partiami. Kolor brzeczki na tym etapie nie był ani błotnisty ani mętny. Ekstrakt początkowy ok. 13 blg.
 6. Ześrutowane słody wsypałem do temperatury 55 stopni i przetrzymałem 10 minut. Potem podniosłem temperaturę do 62 stopni i zrobiłem dekokcję (do temp. 72 stopni na 10 minut i potem do wrzenia 10 minut). Po drodze sprawdzałem temperaturę pozostałego zacieru, żeby nie spadła poniżej 62 stopni. Następnie przeniosłem dekokt, tak aby temperatura w garze osiągnęła 72 stopnie i przetrzymałem zacier 30 minut. Wygrzew 77 stopni na 5 minut. Potem wysładzanie, woda w temperaturze ok. 75 stopni dolewana partiami. Kolor brzeczki na tym etapie nie był ani błotnisty ani mętny. Ekstrakt początkowy ok. 13 blg.
 7. Z zestawu surowców, słody ześrutowane.
 8. Witam, zrobiłem ostatnio lagera wiedeńskiego, ale wyszedł nie najlepszy, żeby nie powiedzieć obrzydliwy. Przed zlaniem do butelek (3 tyg. na burzliwej i 2 na cichej) piwo miało nie najlepszy wygląd, było jakby błotniste. Zastanawiam się jaki błąd popełniłem. Wydaje mi się, że wszystko zrobiłem dobrze, ale wygląd od początku był właściwie jaki jak na zdjęciu.
 9. W jednym ze sklepów piwowarskich znalazłem taką oto recepturę dotyczącą piwa ryżowego na 10l piwa: - polski słód pilzneński - 2,3 kg - płatki ryżowe błyskawiczne 0,4kg - płatki owsiane błyskawiczne - 200 g - chmiel aromatyczny Lomik, granulat - 30g Zalecany sposób zacierania na 20-22l piwa (2x zestaw surowców): - słody wsypujemy do 15l wody o temperaturze 66oC, - przez pierwsze 30 min. utrzymujemy zacier w temperaturze 63oC, - następnie przez 30 min. utrzymujemy zacier w temperaturze 73oC, - podgrzanie do 78-80oC, - wysładzanie w 10l wody o temperaturze 7
 10. Wtedy będzie piwo o barwie słomkowej:)
 11. Nie, to byłoby pierwsze, ale wiem, że są problemy z filtracją.
 12. Witam, Zamierzam uwarzyć piwo żytnie wg instrukcji. W skład słodów wchodzą: -słód Pilzneński Viking Malt - 2kg - słód Żytni Viking Malt - 2kg - słód Monachijski Typ I Viking Malt - 1kg - słód Karmelowy Żytni Viking Malt - 0,2kg oraz chmiel Magnum (PL) - 50g Dedykowane drożdże to Safbrew WB 06 albo Gozdawa BW 11. Co o tym sądzicie? Czy zwiększyć ilość drożdży albo chmielu?
 13. Czy wystarczy rozpuścić drożdże z dwóch paczek w takim samej ilości wody jak przy jednej, czy lepiej w większej ilości wody?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.