Skocz do zawartości

Tommi

Members
 • Zawartość

  28
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Witam, Mam pytanie dotyczące wysycenia piwa zależnie od stylu. Zrobiłem niedawno pszeniczne i wedlug kalkulatora brewness wysycenie powinno wynosić między 3.5-4.8 vol. Ja wysycilem je na 2.9 vol. i wydajemi się, że jest idealne. Jak rozumiem zbyt małe wysycenie dla danego stylu piwa to minus na konkursie. Ale z drugiej strony vol. między 3.5-4.8 to chyba ryzyko granatów albo wulkanu piany po otwarciu. Co o tym myślicie?
 2. Tommi

  glukoza do pszenicznego

  Tak, blg nie spada od 3 dni. Ale nie chce przegazować piwa, więc może lepiej trochę mniej glukozy sypnąć np. 200 g
 3. Witam, Właśnie jestem tuż przed butelkowaniem swojego pierwszego piwa pszenicznego (niemieckie Hefewiezen). Ale nie do końca wiem ile użyć glukozy do fermentacji (18litrów, temperatura brzeczki 20 stopni, butelki będą stały w temperaturze ok. 15 stopni). https://brewness.com/calculator/pl/carbonation - w tym kalkulatorze po podstawieniu danych (18 l., 20 stopni, 3,8 vol) wychodzą 232 g glukozy https://www.brewersfriend.com/beer-priming-calculator/ - w tym kalkulatorze po podstawieniu tych samych danych wychodzi 169 g https://www.morebeer.com/content/priming_sugar_calculator - z kolei w tym kalkulatorze wychodzi, podobnie jak w pierwszym przypadku - 233 g Prosiłbym o pomoc we wskazaniu, który wynik jest prawidłowy?
 4. Tommi

  2 tygodnie po butelkowaniu

  Nie 20 C, tylko 17-18 C, pomyliłem się w poprzednim wpisie.
 5. Tommi

  2 tygodnie po butelkowaniu

  Taką dostałem instrukcję w sklepie: - zacieranie w 17 l wody w temp. 68 stopni - 1 godzina - 72 stopni - 10 minut- - mashuot 76 stopni - filtracja i wysładzanie do ok. 22 l. brzeczki (zależnie od mocy grzania w czasie gotowania ok. 2 l. odparują) - gotowanie 60 m i chmielenie: 60 min. - Zeus 10g, 30 min. - Zeus 10 g, 10 min. - Centennial 10g, 0 min. - Centennial 15 g, na zimno - Centennial 25 g - fermentacja w temp. 17-18 stopni (7 dni cicha, 7 dni burzliwa)
 6. Tommi

  2 tygodnie po butelkowaniu

  Jak rozumiem instrukcja dodana do zestawu surowców czemuś ma służyć, w szczególności dla początkującego piwowara, który warzy swoje pierwsze piwo. Zresztą instrukcja była przeze mnie konsultowana tutaj na forum i nie było do niej uwag. Analizowałem forum w dziale piaskownica dosyć dogłębnie i zadaje pytania wtedy, gdy nie znajduje odpowiedzi w jakiejś kwestii lub muszę coś uściślić odnośnie mojego piwa. Jeśli popełniłem błąd to zadając pytanie niejako przyznałem się do niego. Fermentowałem 7 dni na burzliwej i 8 dni na cichej, zabutelkowałem 2 tygodnie temu i na razie nic się nie dzieje (butelki osłoniłem, żeby w razie czego nie narobiły szkód). I dlatego chciałem się dowiedzieć czy po takim czasie mogą być jeszcze granaty. Zapewne następnym razem postąpię inaczej.
 7. Tommi

  2 tygodnie po butelkowaniu

  Fermentacja była w temperaturze 20 stopni.
 8. Tommi

  2 tygodnie po butelkowaniu

  Jako że to moja pierwsza warka bałem się grzebać w piwie i nie robiłem blg. Fermentacja burzliwa trwała 7 dni, cicha 8 dni. Wiem, że brak pomiaru blg to błąd i następnym razem go nie popelnie 17 stopni C.
 9. Witam, Dwa tygodnie temu zabutelkowalem pierwsze piwo (apa 13,5 blg). Czy po takim czasie istnieje jeszcze ryzyko granatów?
 10. Witam, Od tygodnia leżakuje moja pierwsza warka. Wczoraj zauważyłem, że na dnie butelek jest biały osad, a przy szyjce butelki w niektórych butelkach unoszą się pojedyncze białe frędzle - czy to resztki drożdży albo chmieliny? Dodam tylko, że przelewałem na cichą i przed butelkowaniem zastosowałem reduktor osadów.
 11. Tommi

  posmak drożdży, wodnistość piwa

  Zacieranie wyglądało w następujący sposób (zgodnie z instrukcją): - 17 l wody w temp. 68 stopni - 1 godzina - 72 stopni - 10 minut- - mashuot 76 stopni - filtracja i wysładzanie do ok. 22 l. brzeczki (zależnie od mocy grzania w czasie gotowania ok. 2 l. odparują) - gotowanie 60 m i chmielenie: 60 min. - Zeus 10g, 30 min. - Zeus 10 g, 10 min. - Centennial 10g, 0 min. - Centennial 15 g, na zimno - Centennial 25 g - fermentacja w temp. 17-18 stopni (7 dni cicha, 7 dni burzliwa) Czy do końca zachowałem schemat zacierania? Trudno mi to stwierdzić stanowczo. Na pewno były jakiś odchyły od temperatury zacierania, jak mi spadło za nisko to podgrzewałem zacier, więc kilka minut mogło zacierać się w niższej temperaturze. Następnym razem na pewno zrobić BLG, tym razem po prostu zapomniałem, bo pierwszy raz warzyłem. Piwo do butelek lałem z drugiego fermentora, do którego najpierw wlałem roztwór glukozy, a na to piwo z fermentora, w którym fermentowało piwo.
 12. Tommi

  posmak drożdży, wodnistość piwa

  Piwo zacierałem. Powiem szczerze, że zapomniałem zrobiłem badania stopnia BLG, ale trzymałem 7 dni na burzliwej i przelałem na cichą, która wyszła mi w sumie 8 dni. Przestało "bulkać" na burzliwej po 6 dniach. Przy rozlewie do butelek wpadło do nich trochę syfu mimo zastosowania reduktora osadów. Smak resztki piwa, która pozostała na dnie razem z chmielinami był drożdżowy. Według receptury piwo miało być lekkie i orzeźwiające - czy to, że piwo w moim odczuciu może być wodniste to właśnie chodzi o to, że jest lekkie, czy lekkość odnosi się raczej do % alkoholu?
 13. Witam, Wczoraj zabutelkowałem pierwszą warkę i mam takie oto odczucia: 1) piwo jest wodniste, ale zapach ma ładny, czy wodnistość piwa to normalna cecha tego stylu? 2) dało się wyczuć posmak drożdży. Czy to minie z czasem? Czy to prawda, że posmak zginie wraz z dojrzewaniem piwa? I jak długo piwo powinno leżakować, żeby nabrać smaku? Planowałem, aby leżakowało ok. 3-4 tyg. Moje piwo to APA 13,5, drożdże US-05.
 14. A przelanie potem piwa do wiadra z gorącym roztworem glukozy nie będzie miało wpływu na jakość piwa?
 15. Witam, Jestem przed rozlewem pierwszego własnego piwa (APA 13,5). Zamierzam użyć glukozy do refermentacji. Według różnych kalkulatorów powinienem dodać między 127-135 g, brewnees com. podaje 131 g i chyba jemu najbardziej wierzę. I teraz moje pytanie - chcę rozpuścić glukozę w wodzie (600 ml na prawie 19l piwa, 2.5 vol., 19 stopni temperatury), ale nie wiem jaką zastosować, zamierzam rozpuścić ją w wodzie przegotowanej i wystudzonej, ciepłej, ale nie gorącej. Czy to dobrze, czy też nie ma znaczenia jakiej wody użyję i o jakiej temperaturze?
×