Jump to content

BeowulfPL

Members
 • Posts

  19
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

BeowulfPL's Achievements

 1. I tak będę przelewał do pojemnika z kranikiem przed rozlaniem, więc równie dobrze mogę zrobić to 2 tygodnie wcześniej.
 2. Nie no, dopiero na cichą będę zlewał. Jeszcze takie moje pytanie, jak do kolejnego Dry Stouta będę chciał dodać powiedzmy 200g Słód pszeniczny czekoladowy 800-1200 EBC Weyermann zrobić to po zakończeniu przerwy w 68 stopniach i przed podgrzaniem do 78?
 3. Czyli co, wynikałoby że to 5BLG jest normalne przy tych drożdżach i mogę butelkować? :)
 4. Jeśli ktoś z was używa tego termometru, to jak to robicie? Zanurzacie tylko pierwsze kilka CM aby zakryć czerwony czubek, czy wkładacie go do miejsca które wskazuje wam słupek temperaturowy?
 5. Termometr którego używam: https://twojbrowar.pl/pl/laboratorium-piwowarskie/1077-termometr-piwowarski-20-do-110c.html Zanurzam go na głębokość do miejsca do którego pokazuje temperaturę (pokazuje 66 stopni do zanurzam go na głębokość jego skali 66 stopni i patrzę czy pójdzie jeszcze wyżej czy nie). BLG mierzę najzwyklejszym https://twojbrowar.pl/pl/laboratorium-piwowarskie/666-areometr-piwowarski.html Oczywiście na schłodzonej brzeczce Na czystej wodzie pokazuje 0, więc obstawiam że jest OK. // chyba że ja po prostu termometru źle używam? Wydawało mi się że powinno się zanurzać tylko pierwsze kilka Cm termometru, tak aby tą czerwoną końcówkę na początku zakryć, a gdzieś z kolei wyczytałem że termometr powinien być zanurzony cały do miejsca gdzie pokazuje temperaturę. Jak to w końcu jest? Potestowałem i różnice w temperaturze pomiędzy włożeniem samej końcówki a włożeniem do miejsca na skali gdzie pokazuje to nawet 10 stopni. Pytanie jak w końcu mierzyć?
 6. Hej, tydzień temu warzyłem Dry Stouta z Browamatora. (wrzucam skleikowane płatki jęczmienne, zacieranie 67-68 stopni słód pale ale, dodaje słody barwiące, podgrzewam do 76 i filtruję.) Wyszło jakieś 11,5 BLG, schłodziłem do temperatury otoczenia, napowietrzyłem brzeczkę, zadałem drożdże. Minęło 12h, fermentacja pięknie ruszyła aż miło. Po 48h fermentacja stanęła, rurka przestała pracować, na drugi dzień to samo. Sprawdziłem BLG i pokazało że jest 5,5. Poczekałem jeszcze 3 dni i znowu sprawdziłem, 5,5BLG i ani minimalnej różnicy. Czyli wynikałoby że fermentacja już kompletnie się zatrzymała. Brzeczka również nie wykazuje aby drożdże pracowały. Moje pytanie co mogłem sknocić, czemu fermentacja mi się zatrzymała? Drożdże jakie użyłem to US-04. Temperatura otoczenia fermentacji ok. 20 stopni (nie mam chłodniejszego miejsca). Żeby było ciekawie, to poprzednim piwkiem (Vermon IPA) również miałem podobny problem... Również fermentacja zatrzymała się w około połowie pierwotnego BLG. Wszystko pięknie pracowało i nagle jak ręką odjął STOP (US-05). Powiem Wam że trochę się już podłamałem Pierwsze piwo z zacierania jakie warzyłem to Pale Ale, wyszło wszystko pięknie, potem witbier, również wszystko super i byłem zadowolony. Aż tu nagle ten nieszczęsny Vermon Ipa i Dry Stout które zatrzymywały się z fermentacją w połowie BLG... Gdzie szukać przyczyny?
 7. Celuję w ~12,5BLG, wszystko wyliczałem w Brewness. Wyszło mi też ~38 IBU, a chmielenia na zimno brewness nie zlicza więc może do tych 50 dobije co mnie w sumie zadowoli. Faktycznie na 0 albo na 5 mógłbym coś jeszcze wrzucić aby podpić smak i aromat cytrusowy. (bardzo podobała mi się w American IPA taka ciągnąca po gardle goryczka (jakby grejpfrutowa). A jaki chmiel dorzucić jeszcze polecacie, coś z tych co mam (galaxy, enigma, cascade) czy coś innego dokupić?
 8. Hej, chcę uwarzyć piwo które ma być przede wszystkim cytrusowe, także z nutami innych owoców i z wyraźną goryczką. Chcę otrzymać ok 20 litrów piwa z około 5% alko. Planuję zrobić to tak: Zacieranie Pale Ale Zero Viking Malt 5kg 67stopni przez 60 minut, podgrzewam do 72 i filtruję. Gotowane: 60 minut Galaxy 10g, Enigma 10g - 15 minut Galaxy 10g, Enigma 10g - 10 minut Galaxy 10g, Enigma 10g - 5 minut Fermentacja burzliwa, drożdże US-05, 7-10 dni (piwnica, 20stopni, niestety nie dysponuję chłodniejszym miejscem.) Cicha 10-14 dni, 30g Cascade 3 dni przed końcem. Co o tym sądzicie? :)
 9. Zrobiłem witka z tych surowców: Słód Heidelberg 2kg Słód Pszeniczny 0,5kg Pszenica 1kg Płatki Owsiane 0,2kg Gotuję własnie jakieś 22 litry brzeczki tylko ma ona niestety jedynie 8 BLG. Docelowo według rzekomo tej receptury ma być ich 11 po zakończeniu gotowania. Wody nie dolewałem wcale wszystko przeszło przez wysładzanie. Zacieranie: 20 minut 52 stopnie, 60 minut 63 stopnie, 25 minut 72 stopnie. Próba jodowa oczywiście negatywna. Więc czemu mi tyle wyszło tylko?
 10. To dam skórki z 3 pomarańczy na (nie wiem?) 5 minut przed końcem gotowania. Zobaczymy co z tego będzie.
 11. Witam! Robię witbiera z takich oto składników: Słód Heidelberg 2kg Słód Pszeniczny 0,5kg Pszenica 1kg Płatki Owsiane 0,2kg Curacao 15g Kolendra 15g Chmiel Lubelski 30g Jednakże chciałbym dorzucić jeszcze skórką pomarańczy aby dała ona powiedzmy lekko / średnio wyczuwalny aromat. Moje pytanie jak to dodać? Czy kupić suszoną skórką czy może na świeżo zdjętą z pomarańczy? Wrzucić to na cichą czy pod koniec gotowania i w jakich ilościach? Pozdro!
 12. Mam do Was jeszcze pytanie o termometr, a mianowicie mam wrażenie że mi trochę szaleje. Po wyłączeniu gazu i PORZĄDNYM PRZEMIESZANIU brzeczki termometr jak zanurzę go na jakieś 7 cm pokazuje temperaturę o 5-8 stopni wyższą niż jak zanuże tylko to czerwone pole na dole. Po przesunięciu go z miejsca na miejsce też potrafi inny pomiar pokazać. Czy to normalne? Taki oto termometr
 13. galaxy i ella 10 minut przed końcem gotowania, cascade na zimno
 14. 1 garnek 28L, jeden 15, fermentor z rurką, fermentor z kranikiem. Filtrator z oplotów, wężyk silikonowy, reduktor osadów. A gotowanie 70 minut rozumiem liczę od osiągnięcia 100 stopni / wrzenia?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.