Jump to content

Rolnik Sam w Dolinie

Members
 • Posts

  536
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

Everything posted by Rolnik Sam w Dolinie

 1. Z kurczakami. Piwo różne też mają, w tym "kraftowe". Jak ktoś chce przygarnąć pszenicę proszę o PW Jutro rano znikam do po niedzieli,..
 2. A po co mam mieć kury jak niedaleko porządny, niemiecki sklep stoi ;(
 3. Nie przepadam za pszenicą a kur nie mam Jakby ktoś chciał 5kg słodu pszenicznego to do odbioru w centrum Krakowa. Dzisiaj, jutro, potem za kilka dni bo wyjeżdżam... R.S.
 4. Rozumiem, że smaku i zapachu śliwek ani śladu? J.
 5. Cyk, pierwsza butelka otworzona Wyszło coś takiego: https://photos.app.goo.gl/dbXiheVi1zAvGXsn7 Pilzneński 300g, Pale Ale 5.25kg, dekstrynowy 500g. Zacieranie w 70stC na lenia, 90min. Warzenie 60min. Chmielenie: Octavia - 60g na całe gotowanie, Na cichą (około tygodnia): Octavia - 40g Citra - 100g, Wai-Iti - 70g Drożdże S04, fermentacja <> 16-17stC. Piwa wyszło około 25l Kolor jak widać. Lekko nieprzejrzyste, goryczka jak dla mnie dość mocna, pachnie cytrusami definitywnie Smakuje jak najbardziej Co bym zmienił - skład słodów, ew. temperaturę zacierania tak, żeby mocniej było czuć "słodowość" żeby równoważyła dość wyraźną goryczkę. Jakby było ciut bardziej "słodowe" to byłoby lepiej. W każdym razie pije się bardzo przyjemnie J.
 6. Sypnąłem na zimno (<> 25l piwa): - Citra - 100g - Oktawia - 40g - Wai-Iti - 70g Ciekawe co z tego wyjdzie J.
 7. Siorbnąłbyś z gara i powiedział czy aromat śliwek został
 8. Też dostałem. Szkoda, miałem gdzie w Krakowie odbierać zamówienia. Z drugiej strony są paczkomaty, świat się zmienia.,. Na pożegnanie zamówiłem Porter Bałtycki i RISa. Zrobię na jesieni to w sam raz będą dobre na Wigilię ...2022 J.
 9. I chyba tak spróbuję. Może podzielę warkę na dwie połowy i jedna nachmielę podczas schładzania a drugą całkiem na zimno? Póki co muszę fermentorów dokupić bo sezon na cydr się zaczyna a cztery piwa jeszcze "dochodzą"
 10. Mam alternatywny pomysł. Szyszki do worka i zapakować próżniowo (odciągając powietrze). Worek z szyszkami na kilka sekund do mikrofalówki w celu dezynfekcji. Zostawić na chwilę, żeby się sprasowały i potem do fermentora, oczywiście bez worka Powietrza nie będzie...
 11. No właśnie o powietrzu w szyszkach pomyślałem. Zmiksuje je w niewielkiej ilości piwa i całość wleje do fermentora...
 12. Hmm straty rozumiem, ale utlenienie? Dlaczego? A może by szyszki lekko zmielić / zmiksować?
 13. W postaci ...szyszek Mam nadzieję, że to nie jest zły pomysł?
 14. Dobrze to czytać Posadziłem dwa lata temu krzaczek Sybilli i wygląda na to, że będę miał wiadro szyszek za niedługo Myślę, żeby uwarzyć SMASH - 6kg Pale Ale + chmiel. Chciałbym dostać słodowe w smaku piwo zbalansowane wyraźnym chmielem + sporo aromatu. Macie może doświadczenie z tym chmielem solo? Zastanawiam się ile go dać (na 25l warkę) - z 50g na całe warzenie + na zimną, no właśnie ile gram? Jak ktoś z Waś chmielił nią na zimno proszę o uwagi J.
 15. I co tam słychać? Jakieś nowe wnioski odnośnie ilości śliwek?
 16. No jak nie znajdę, to zrobię na arduino. Problem tylko z sensowną obudową i trwałością baterii. Trzeba będzie akumulatorek 18650 zastosować...
 17. Mam dokładnie to samo. Dwie sztuki - jedna wisiała w kuchni pokazując temperaturę w pomieszczeniu, od czasu do czasu wkładałem sondę do oleju na patelni, żeby nie stać i czekać aż się tłuszcz nagrzeje. Brak kontaktu z wodą. Drugiego używałem przy zacieraniu - końcówka włożona do słodu, reszta nad. I teraz najlepsze - OBA zaczęły wskazywać temperaturę zawyżoną o <> 6stC w odstępie około tygodnia. Te termometry to szajs. A wystarczyłoby, żeby zastosowali jakąś standardową sondę, to nie musieli swoje niestandardowe guano wymyślić i trzeba cały termometr wymieniać... W związku z tym szukam termometru ze STANDARDOWĄ (np. PT100/1000 sondą i alarmem)... Jakub
 18. Chmieliłem 60g Oktawii całe 60min. Jest wyraźna goryczka. Na aromat będę pewnie dawał Wai-iti + Citrę. Tylko jeszcze nie wiem ile - może po 75g każdego? A może po 50g Wai-iti i Citry plus 40g Oktawii, która mi została? hmm J.
 19. Pierwsze podsumowanie Piwa zrobiłem wypiłem, żona wąchała i coś tam czuła Dawałem jak pamiętam po 30g / 10l chmielu na aromaty. Dwa chmiele nie pamiętam jakie nie dały żadnego wyczuwalnego aromatu. Efekt przyjemny choć słaby był z Citry - wiadomo cytrusy. Drugi chmiel pachnący _lekko_ to Wai-iti - tu chyba brzoskwinia i minimalnie cytrusy. Z obu aromaty dawały się wyczuć, ale były za słabe. Dzisiaj nastawiam wersje II. - Ale - 5.25kg - Pilzneński - 0.3kg (sprzątanie resztek), - dextrynowy - 0.5kg Zakładam <> 25l piwa przy około 12blg. Może blg wyjdzie ciut więcej. Zacieranie <> 73stC. 90min. Chcę otrzymać piwo słodowe, ze słodyczą skontrowaną wyraźną goryczką i aromatami... Chmielić mam zamiar Oktawią przez cały czas ważenia. Zastanawiam się ile dać 40g? Więcej? Coś goryczki z chmielu aromatycznego też będzie... Na aromaty mam 100g Wai-iti i nic innego - zastanawiam się czy dać sam ten chmiel czy dokupić Citrę i dać po 60g obu powiedzmy? Do chmielenia na aromaty jest jeszcze sporo czasu, mogę coś dokupić... Jakieś sugestie? Jakub
 20. Myślę, że jednak sensowniej byłoby zadzwonić do dystrybutora wiader i zmusić go do sprzedania ze 20szt Sitka są non-stop w Ikei... Wziąłbym na zapas jedno wiadro extra. J.
 21. Odkopię temat. Piję właśnie cienkie piwko na lato - nastaw miał jakieś 6blg. Na te upały jest dobre - można wypić butelkę z gwinta i nie szumi w głowie. Minimalnie tylko czuć alkohol. Wyczuwam, że dodatek soku pomarańczowego, czy grapefruitowego poprawił by smak piwa. Nie chodzi o dodatek cukru (słodyczy) tylko aromat i smak cytrusów. I tu pytanko - jak dodam trochę soku na wtórną to jak wiadomo przefermentuje się cukier zawarty w soku, ale czy sam smak cytrusów będzie nadal wyczuwalny? Jakub
 22. Przypuszczam, że duże znaczenie ma wysokość sita w wiadrze. U Ciebie jest to sporo cm i po prostu brzeczka od razu przelewa się przez sitko, bez ułożenia złoża. U mnie jest to 3-4cm tylko w okolicy kranika, dalej sitko schodzi aż do poziomu dna. q
 23. W jaki sposób regulowałeś temperaturę, że masz kilka przerw? Dolewałeś gorącej wody i mieszałeś? Moim zdaniem ta metoda ma sens przy zacieraniu jednotemperaturowym - wlewasz wodę, mieszasz izolujesz fermentor i zostawiasz w spokoju. Przez czas zacierania układa się piękne złoże filtrujące... Faktem jest, że grubość złoża będzie tu mniejsza niż przy filtratorze bo powierzchnia filtra jest większa - w efekcie skuteczność filtrowania może być niższa, choć ja tego nie stwierdziłem... J.
 24. Ja się nie znam Właśnie skończyłem - wyszło mi 24l / 10blg. Goryczka jest na tym etapie ok. Później pewnie wrażenie goryczy wzrośnie. Ps. Dekstrynowy dałem, bo "Wnosi do piwa przyjemny, słodki aromat słodowy, toffi, skórki chlebowej i ciastek. Wnosi również wiele dekstryn, które zwiększają pełnię piwa." Podobnie wiedeński. Karmelowy dla koloru i aromatu, Pszeniczny, żeby podbić pianę i odrobinę zmętnić piwo. Ta koniec przy filtrowaniu wrzuciłem jeszcze z łyżeczkę palonego jęczmienia dla koloru Idę zadać drożdże... J.
 25. Nastawiam dzisiaj pierwsze wiadro (20l docelowe): - 3kg Pale Ale, - 0.5kg wiedeński, - 0.25kg dekstrynowy, - 0.25kg pszenica, - 0.10kg Carapils. Mam zamiar zatrzeć w 72stC, 90min. Chmielenie 60min po 15g Zula i Lubelski. Celowane IBU 50-60. Drożdże S-04 (gęstwa), fermentacja początkowo <> 15-16stC. Potem podzielę na dwie części i nachmielę na zimno aromatycznymi... Ciekawe jakie będą różnice... J.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.