Skocz do zawartości

cybul26

Members
  • Postów

    21
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    1

Aktywność reputacji

  1. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla advisorylyrics w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Trzymam teraz piwa w brudnej piwjicy gdzie jest mnóstwo starych rzeczy. Staram się nie dłubać w środku a nosić na 3 piętro i znów znosić nie jest fajne. Naprawdę sporo tego co2 się uwalnia. Oby cała poduszka chroniąca piwko nie wyleciała
  2. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Mibor w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Kolejne zamówienie i po raz kolejny @quraqus pokazał swój kunszt w pakowaniu przesyłek. To jest zdecydowanie mój sklep pierwszego wyboru.
  3. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Kaniutek w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Automatyczne uzupełnianie danych w formularzu zamówienia znów działa bez problemów. Dziekujęmy!!!
     
    Dopiszę trochę słodyczy. Przy ostatnim zamówieniu, najpewniej z powodu przedświatecznej gonitwy, miałem maleńką komplikację z przesyłką. Napisałem email, nie w stylu pretensji, czy reklamacji, ale czysto informacyjnie, wiedząc jak ważny jest feedback od klientów, bez którego czasem trudno wyłapać błąd. Chwilę później odpisał pan Piotr z przeprosinami i propozycja darmowej przesyłki przy następnym zamówieniu. Było to wiecej niz potrzebne, ale z przyjemnością przecież skorzystałem, bo kto by nie skorzystał. Zwłaszcza, że musiałem domówić kilka chmieli, o których wcześniej zapomniałem.
    Nowe zamówienie przyszło z ponadplanowym chmielem i kapslami. Szok! Bo wartość mojego zamówienia nie bilansowała się w ogóle z otrzymanym gratisem.
     
    Bardzo z tego miejsca dziękuję za genialny sposób traktowania klienta. Tak się kupuje wierność
    Przesyłam świąteczne życzenia
    Wierny Klient
  4. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla bielok w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Cześć.
     
     
     
     
    Myjką ciśnieniowa.
  5. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Mibor w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Zmywarka ustawiona na mycie blach (70 stopni). Nie zostaje najmniejszy osad, fakt że nigdy jej nie zapuściłem jakoś mocno.
  6. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla zasada w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Zbieram ciepłą wodę z chłodzenia, dosypuje Oxi i zanurzam.
    Stoi tak długo, potem spłukuję i przecieram gąbeczką.
  7. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Mibor w OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !   
    Znajdzie się i to nie jeden. Jakie okolice Poznania? Jeśli na Rataje nie za daleko masz to zapraszam, bo szkoda Twojej roboty żeby czekać do wtorku.
  8. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla DanielN w Pożywka dla drożdży   
    @mario87 to już chyba trzecie pytanie odnośnie pożywki w tym miesiącu. Chyba serio nie można jej teraz kupić a widać, że jest popyt :). Streszczę Ci rozdział 'Yeast Nutrition' z książki Yeast : The Practical Guide to Beer Fermentation i trochę o domowym laboratorium.
    Tak dodanie drożdży w procesie gorącym będzie pożywką. Taki trochę kanibalizm. Nie musisz dodawać starej gęstwy, jak nie masz to nadadzą się też drożdże piekarnicze. Dostarczą Ci aminokwasów, trochę cynku, kwasy tłuszczowe, dość ważną witaminę biotynę (B7). Jednakże jeżeli przegniesz z ilością i będzie za dużo aminokwasów, to może odbić się to na smaku i jakości, przykładowo zwiększy się produkcja alkoholi wyższego rzędu. Wg mnie dodawanie drożdży jako pożywki nie zawsze ma sens. Najważniejsze są dwie inne rzeczy.
    Jeżeli robisz brzeczkę z zacieraniem, bazującą na słodach, z małą ilością dodatków niesłodowanych, to będziesz tam miał wszystko w wystarczającej ilości, czego drożdże potrzebują z wyjątkiem dwóch składników. W brzeczce nie ma tlenu. Musisz porządnie natlenić, wtedy drożdże sobie zsyntetyzują co im potrzeba, jak sterole do budowy membran. Drugą rzeczą której brakuje w brzeczce jest cynk. Cynk odgrywa rolę przy namnażania oraz bierze udział w procesie dehydrogenazy alkoholowej. Najlepiej dodać pod koniec gotowania w ilości około 0,3 mg/l. Nie rób tego na początku gotowania bo zostanie mocno zredukowany. Jeszcze jedna uwaga cynk w domowych warunkach najlepiej dostarczać w postaci chlorku cynku lub siarczanu cynku. Są to tanie sole. Zerknij dwa posty wyżej. Jeżeli będziesz chciał użyć tabletek z cynkiem z apteki, to nie zawsze to zadziała. Wg książki na którą się powołałem wyżej chelaty nie są przyswajalne przez drożdże, a jest to chyba najpopularniejsza forma w aptekach. Również zwróć uwagę co jest wypełniaczem takiej tabletki.
  9. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla szczawiosław w Komora fermentacyjna ze sterownikiem   
    Witam, jest to mój pierwszy post i przy okazji temat.
    Chciałem opisać swoją styropianowa komorę fermentacyjną z możliwością sterowania temperaturą.
    Sama komora została zbudowana z 10cm styropianu, wg projektu z tego tematu. Na wstępie przygotowałem prosty model 3D aby sprawdzić czy wymiary mi się zgrają i zmieści się fermentor.
     

     
    Aby móc kontrolować dokładnie temperaturę wewnątrz postanowiłem użyć dwóch ogniw Peltiera, każde po 15A (faktyczna sprawność przy aktywnym  chłodzeniu które zastosowałem jest na poziomie ~65%). W pierwszej kolejności także przygotowałem model 3D aby móc go w sensowny sposób umieścić. Ostatecznie został on zamocowany w pokrywie, musiałem wykonać skosy wokół radiatorów aby zapewnić dobry przepływ powietrza w celu chłodzenia ogniw oraz wymiany temperatury w komorze.
     

     
    Ogniwami steruje za pomocą mostków H, dzięki temu jest w stanie poprzez regulowanie PWMa i zmianę polaryzacji wpływać na ich pracę oraz regulować moc chłodzenia/grzania. Częściowo złożony element chłodzący prezentował się następująco. Dodatkowo od strony komory są zamontowane dwa wentylatory w celu poprawy cyrkulacji powietrza.
     

     
    We wstępnych testach temperatura strony zimnej spadała do - 20oC (średnio wierzę w odczyty z pirometru, ale radiator pokrył się lodem więc temperatura ujemna była na pewno).
    Przycinanie styropianu na wymiary było dosyć kłopotliwe, ale ostatecznie się udało używając dużego noża kuchennego (nie miał ochoty budować urządzenia do cięcia z wykorzystaniem drutu oporowego). Do klejenia kawałków styropianu używałem kleju polimerowego oraz plastikowych kołków aby trochę wzmocnić połączenie i ułatwić montaż. Aby poprawić izolację komorę od środka wykleiłem ekranem zagrzejnikowym (z zewnątrz również, aby uniknąć kruszenia i obsypywania styropianu).
     

     
    Wykonałem także dwie pokrywy (pełną, oraz miejscem na układ chłodzenia), na zdjęciu widać wklejony "grzebień" na którym opiera się duży radiator i do którego jest on przykręcony. Z wierzchu radiator także okleiłem ekranem zagrzejnikowym aby odizolować dwa radiatory.
     

     
    Sercem sterownika jest ESP32 w wersji Lolin32 Lite, do sterowania wentylatorami służą dwa przekaźniki, dwa mostki (na poniższym schemacie jest jeden podwójny, ja używam dwóch pojedynczych) kontrolują ogniwa Peltiera. Odczyt temperatury w komorze wykonywany jest za pomocą trzech termometrów DS18B20 z nadanymi różnymi wagami odczytów (jeden przy ściance komory, drugi przyklejony do fermentora, trzecim jest iSpindel) i na podstawie średnie warzonej ustalana jest temperatura wewnątrz. Dwa dodatkowe termometry znajdują się przy jednym z ogniw oraz przy mostkach (w celu zapewnienia zabezpieczenia termicznego). Do zasilania używam 300W zasilacza ATX z dwoma niezależnymi liniami 12V po 16A każda.
     

     
    A złożony sterownik wygląda tak:
     

     
    Sterownik razem z zasilaczem zamknięty jest w pudełku, a całość przyklejona jest do pokrywy komory.
     

     
    Sterowanie wszystkim odbywa się za pomocą aplikacji stworzonej w Virtuino. Na ekranie wyświetlam uśrednioną temperaturę, zawartość cukru w brzeczce, pokrętło służy do ustawiania temperatury wewnątrz. Poniżej wyświetlany jest stan pracy ogniw (pokazuje wypełnianie PWM), temperatura z każdego termometru oddzielnie. Na samym dole pokazuje poziom naładowania akumulatora w iSpindlu, temperaturę wewnątrz sterownika oraz ogniw Peltiera.
     

     
    Kod sterownika został napisany w Arduino. Jest jeszcze trochę błędów i ciągle nad nim pracuje coś zmieniając i poprawiając.
     
    Obecnie w komorze fermentuje piwo Świąteczne, przy okazji robiąc testy i po 2 tygodniach mogę stwierdzić że kilka błędów jest, ale całość działa dosyć zadowalająco.
     
    Chcę jeszcze dodać do sterownika wyświetlacz LCD oraz kilka przycisków aby nie musieć za każdym razem korzystać ze smartfona aby sprawdzić co się dzieje, albo zmienić ustawienia. Ale to plan na nieokreśloną przyszłość
  10. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Hanys93 w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Ja tak robie. Moim zdaniem jak sie dobrze przeprowadzi proces czyszczenia to dezynfekcja to taka wisienka na torcie.
     
     
  11. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w [Alchemia - Podcast o Piwie] #34: Maykel Stemplowski - Piwna Szafiarka, Nowinki Chmielowe   
    2:08 - Sprawa dla Alchemii o puszkach i piwowarskiej prasie 15:56 - Wywiad z Michałem Stemplowski ze sklepu i bloga Chmielobrody 01:18:00 - Laboratorium o nowinkach chmielowych Jesteśmy na: ? YouTube - ? Spotify - ? SoundCloud - ? iTunes - goo.gl/x4SFYk ? Stitcher - goo.gl/bXXvpK ? TuneIn - goo.gl/aktiyA ?️ mp3 do pobrania z Google Drive - Alchemia - Podcast o piwie Zapraszają: Przemek Iwanek - Piwo i Cydr Mateusz Puślecki - Mazowiecki Oddział PSPD (pspd.org.pl) Olek Hurko - Browar Gliss / Browar Monsters (www.fb.com/browarmonsters/) Janek Gadmoski - Alderaan Brewery / Browar Monsters (www.fb.com/browarmonsters/)
    Przeczytaj cały wpis
  12. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Hanys93 w 0% w domowych warunkach   
    Piwo ktore jest oznaczone jako 0% musi faktycznie posiadac 0% alkoholu, zas piwo "bezalkoholowe" moze posiadac alkoholu nawet do 0,5%
    Takie piwo jestes w stanie uzyskac tylko przemyslowo, miec specjalny sprzet i musze powiedziec ze znam dobre piwa bezalkoholowe. Jest to bardzo duzy wyczyn i dla laika wrecz niewyczuwalna roznica. Jesli chodzi o takie piwa to ryzyko zakazenia jest niezwykle wysokie, nawet w warunkach browarniczych, musi isc na pasteryzacje jak najszybciej.
     
  13. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla zasada w Zbyt szybko kończąca się fermentacja na S-04, zmiana temaperatury   
    Mhm. Ja nie próbowałem Twojego piwa ale jak czytam to mi się coś nie zgadza. Jednocześnie pełniejsze i bardziej wytrawne to jakby jednocześnie tłustsze i chudsze.
     
    Ważne, że smakuje i chcesz iść za ciosem.
  14. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Jonarz w Browar 616   
    #4 Felicia Hardy (Oatmeal Stout)
     
    Ilość: 10 L
    Ekstrakt początkowy: 14,6 Brix
    Ekstrakt końcowy: 6 Brix (3,5 + 2,5 z laktozy)
    Alkohol: 6,1%
    IBU: 30
    Kolor: 90 EBC (wygląda na jaśniejsze, prawdopodobnie kwestia partii słodów)
    Data warzenia: 29.10.2019
    Data rozlewu: 20.11.2019
     
    Woda:
    19,5 L warszawskiej kranówki 17 L wody do zacierania, 2,5 L do wysładzania
     
    Słód:
    Pale Ale - 2 kg płatki owsiane (błyskawiczne) - 1,2 kg Pale Chocolate - 500 g Special B - 280 g Special X - 250 g żytni palony - 100 g + łuska ryżowa (wyparzona) - 200 g Byłem gotowy na dramat, ale nie byłem przygotowany na dramat. Łuska nie wystarczyła, nacinałem młóto nożem, filtracja z wysładzaniem i tak trwała około 50 minut (nie spodziewałem się czegoś takiego w Coobrze).
     
    Zacieranie:
    65°C - 60 min 80°C - 1 min Chmiel:
    Magnum (12% AA) - 15 g - 40 min Drożdże i fermentacja:
    Omega Yeast OYL-011 British Ale V - gęstwa z #3, około 200 ml Zlanie 11L brzeczki z Coobry do wiadra zajęło mi około 20 minut... Nigdy więcej wrzucania chmielu bez hopspidera do kotła, nawet w homeopatycznych ilościach (swoje zrobiły też białka, których było pełno na sprężynie i cząstki młóta, które przecisnęły się przez dziurki kosza przy mieszaniu i nacinaniu). Do rozważenia coś zamiast sprężyny (bazooki nawet nie testowałem).
    Drożdże w temperaturze pokojowej (~24 st. C) zadane do brzeczki o temperaturze 18 st. C. Fermentor schowany do lodówki (ustawienie: 10 st. C, w najcieplejszym miejscu po wyrównaniu temperatur oczekiwana temperatura max.: 18 st. C - do sprawdzenia rano).
    Temperatura ustabilizowała się na poziomie 15,5 st. C, podniesiono temperaturę zadaną na lodówce do 12 st. C. Po kolejnych 10 godzinach temperatura osiągnęła 16,5 st. C - wyczuwalna minimalna praca drożdży, temperatura zadana podniesiona do 13 st. C. Fermentacja ruszyła powoli w 16,5 st. C po około 12-15 godzinach.
    31.10 - 3.11 - fermentacja w temperaturze 18 st. C
    3.11 - 6.11 - fermentacja w temperaturze 19 st. C
    4.11 chciałem dokonać pomiaru cukru, ale warstwa potężna warstwa drożdży na wierzchu to uniemożliwiła (mógłbym włożyć zdesprejowaną pipetę w tę pianę, ale nie chcę przeszkadzać drożdżom bez sensu, rozlew i tak nie wcześniej niż 11.11).
    6.11 - 7.11 - fermentacja w temperaturze 20 st. C
    7.11 - pomiar cukru: 4,9 Brix; spróbowałem z pipety i zapowiada się nieźle - dużo czekolady, bardzo delikatne, ale nie jest słodkie.
    7.11 - 18.11 - fermentacja w temperaturze 20,5 st. C (powolna, ale stabilna, cały czas zbiera się dwutlenek węgla w fermentorze)
    18.11 - 19.11 - fermentacja w temperaturze 25 st. C (w założeniu: dojedzenie wszystkiego przed cold crashem)
    19.11 - 4,8 Brix (po korekcie) 
    19.11 - 20.11 - cold crash 
     
    Rozlew:
    47 g glukozy (nagazowanie: 2.1) 250 g laktozy Glukoza oraz laktoza rozpuszczone w 300 ml wrzątku (oddzielnie), dodane do fermentora przed rozlewem. Wyszło równo 20 butelek (kapsel czarny). 
     
    Wrażenia:
    Przed rozlewem dużo bardziej wyszła kawa i gorycz w smaku, podczas fermentacji przy pomiarze ekstraktu dominowała czekolada - chciałem, żeby to piwo było słodsze, dlatego dodałem 250 g laktozy przed rozlewem.
    26.11 (6 dni od rozlewu) - przede wszystkim czuć, że nadal refermentuje, wyczuwalny jest wyraźny drożdżowy charakter (trochę jak surowe ciasto drożdżowe). W szkle już dużo czekolady i kawy z mlekiem. Minimalnie wyczuwalne estry, które super tutaj grają, podkręcając deserowość. Bardzo łagodne, ale przy tym niosące dużo smaku. Bardzo nie lubię smaku palonego, a tutaj jest go naprawdę niewiele, z czego jestem bardzo zadowolony. Pale chocolate = deserek, stosowałem pierwszy raz - pierwszy z wielu. Mniej "puszyste" niż myślałem, że będzie, ale nadal dość "lepkie". Brakuje gazu i piany - mam nadzieję, że to kwestia tygodnia-dwóch.
    5.12 (15 dni od rozlewu) - piana szybko znika, ale jest. W aromacie czekolada, kawa, przypieczone pieczywo, trochę czerwone owoce. Przyjemnie nagazowane, ale mogłoby być troszkę bardziej. W smaku w sumie to samo, co w aromacie, czekolada bardziej gorzka niż słodka. W pierwszych łykach estry owocowe (refermentacja w 25 st. C - podejrzewam, że dlatego) w smaku trochę przeszkadzają, z czasem ich nie czuć - liczę na to, że w teście za tydzień nie będzie ich aż tak czuć. Smaczny, taki typowy, standardowy stout z trochę pełniejszym ciałem. Spoko, na przyszłość dobra baza do dodatków.
    14.01.2020 (prawie 2 miesiące od rozlewu) - piana nadal szybko znika, ale jest całkiem ładna. W aromacie dominuje słód, ciemne pieczywo, ale ogólnie raczej płytko. Nagazowało się już w pełni, moim zdaniem w punkt - dość mocno, co dodaje pijalności, ale nie gryząco. W smaku czekolada, kawa, pieczywo, trochę czerwonych owoców. Goryczka zaznaczona, ale tylko lekko - dobrze balansuje słodycz.
    30.12.22 - ostatnia butelka odnalesiona po ponad 3 latach. Gładkie, puszyste, ale jednocześnie wytrawne i bardzo pijalne. Mega dużo czekolady, kawa, do tego suszone śliwki, rodzynki, ciutke sos sojowy pod wędzonkę. Sztos. 



  15. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Jonarz w Browar 616   
    Dzięki ogromne! Bardzo mi miło ☺️
    Photopea - darmowy program online, moim zdaniem dość bliski Photoshopowi (przynajmniej mi wystarczy).
    Nie, ale wiedziałem, że długie godziny poświęcone grafice 2D i 3D w czasach gimnazjum kiedyś się przydadzą ?
  16. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Jonarz w Browar 616   
    #1 Steve Rogers (American IPA)
     
    Ilość: 12 L
    Ekstrakt początkowy: 15 Brix
    Ekstrakt końcowy: 4,2 Brix
    Alkohol: 5,9%
    IBU: 68
    Kolor: 17 EBC
    Data warzenia: 4.10.2019
    Data rozlewu: 15.10.2019
     
    Woda:
    11,5 L warszawskiej kranówki 10 L Primavery 7 mL kwasu mlekowego 80% 4 g soli epsom 3 g gipsu 17,5 L wody do zacierania, 4 L do wysładzania
     
    Słód:
    Pale Ale - 3 kg pszeniczny - 0,5 kg Biscuit - 0,5 kg Zacieranie:
    69°C - 60 min 75°C - 1 min Chmiel:
    Magnum (11,5% AA) - 20 g - 32 min Amarillo (8,8% AA) - 50 g - 2,5 min Citra (13,7% AA) - 50 g - 2,5 min Mosaic (12% AA) - 50 g - 2,5 min Drożdże i fermentacja:
    White Labs WLP644 Saccharomyces brux-like Trois Starter 1,1 L, 11 Brix, 5 g pożywki drożdżowej z TwojegoBrowaru - na mieszadle przez ponad 24 godziny, dodany bezpośrednio do brzeczki po schłodzeniu.
    Zadane w temperaturze 24°C, fermentor przechowywany w pomieszczeniu o temperaturze 25°C.
    Fermentacja ruszyła w mniej niż 8 godzin, temperatura skoczyła do 26,5°C.
    Po 5 dniach fermentacji temperatura spadła do 25,5°C - fermentor został przeniesiony do innego pomieszczenia o temperaturze 28°C.
    Po kolejnych 3 dniach fermentor został umieszczony w lodówce o temperaturze 2°C na dwudniowy cold crash.
     
    Rozlew:
    41 g glukozy (nagazowanie 2,4) 2 g kwasu askorbinowego Powyższa mieszanka rozpuszczona w 100 ml wrzątku, dodawana pipetą do każdej z butelek po około 6 ml roztworu.
    Wyszło ostatecznie 21 butelek. Pierwszy raz spróbowałem rozlewu "pod korek" i jednak muszę zostawiać co najmniej centymetr w szyjce - strasznie niewygodnie się to otwiera, łatwo rozlać.
     
    Wrażenia:
    Przy rozlewie - lekkie, przyjemne, dominujące drożdżowe smaki, trochę siarki. Nie za wiele czuć z chmielu, goryczka znikoma (czego się przy takim IBU nie spodziewałem), klimaty ananasowo-marakujowe, raczej z drożdży. Bardzo pijalne i lekkie.
    Butelka otwarta kontrolnie po 5 dniach od rozlewu - siarka zniknęła, drożdże nadal wyraźne, ale pojawiły się też chmielowe posmaki, lekko wyczuwalna goryczka. Pijalne, orzeźwiające, lekkie. Zdążyło się trochę nagazować, ale mogłoby jeszcze bardziej. Kolor ładny, jasno-bursztynowy, zamglone. Mam nadzieję, że drożdże zejdą na dalszy plan, na goryczkę już nie liczę.
    Po 8 dniach od rozlewu - ładny, złoto-bursztynowy kolor, dość klarowne (cold crush zrobił robotę), lekko zamglone. Piana drobno- i średniopęcherzykowa, bardzo trwała (warstwa ~7mm utrzymuje się na stałe). W aromacie niewiele się dzieje, na przyszłość konieczne chmielenie na zimno; dodatkowo jest taki dziwny aromat chmielowy, ale nie potrafię go określić, może Magnum(?). Po łyku pierwsza myśl to "przyjemna tekstura, nagazowanie na dobrym poziomie". W smaku chmielowe, trochę ananas, marakuja, wyczuwalna goryczka, przyjemna i orzeźwiająca, nie zalega, zachęca wręcz do kolejnych łyków. Zdecydowanie za dużo posmaków drożdżowych - to piwo zrobiłem na WLP644 tylko dlatego, że nie miałem jeszcze lodówki - coś bardziej klasycznego lepiej zagra w przyszłości. Ogólne odczucie - przyjemnie pijalne, nie ma żadnego efektu "wow", ale jest to niezłe piwo. Czuję niedosyt, wiem co poprawić następnym razem - warka udana.
    Ostateczne wrażenia - mało chmielowe, mocno drożdżowe. Smakuje trochę jak mocniej nachmielony lager - wydaje mi się, że to kwestia drożdży i braku chmielenia na zimno.



  17. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla ogoun w Wężyk z oplotu vs BIAB   
    To nie wężyk filtruje a młóto. 
  18. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla adamn w Brix a BLG   
    Odświeżę temat... bo znalazłem odpowiedź. Źródło podaję poniżej.
     
    Odczyt z refraktometru należy podzielić przez współczynnik korekcji, ponieważ refraktometr jest wyskalowany do pomiaru roztworu cukru, a brzeczka ma nieco inną gęstość niż roztwór cukru. Można przyjąć z dużą dokładnością, że BRIX=plato=blg, ale to co nam mierzy refraktometr to jeszcze nie jest czysty BRIX, a BRIX WRI, który należy jeszcze podzielić przez współczynnik korekcji, charakterystyczny dla urządzenia (zakłada się, że to 1,04).
     
    Myślę, że w pliku: http://braukaiser.com/documents/Kaiser_Brix_Plato_SG_table.pdfautor odwrotnie oznaczył kolumny brix i blg. Wartość współczynnika się zgadza - tylko, że to jego odwrotność
     
    http://www.brewersfriend.com/how-to-determine-your-refractometers-wort-correction-factor/
     
    When taking a refractometer measurement of wort, the Brix reading is not necessarily accurate. What is obtained is the Brix WRI (wort refraction index).  Only after dividing the Brix WRI by the wort correction factor is the actual Brix known. It is helpful to know that Brix and Plato are nominally the same to 3 decimal places, so the corrected reading can be treated as Plato (°P).
    The correction factor is needed because wort has a different density than sugar water which refractometers are designed for.  The wort correction factor is specific to the instrument.
  19. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla Nucleon w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Ja robiłem już zakupy w kilku sklepach piwowarskich, ale poziom, jakość i szybkość obsługi najlepsza jest moim zadaniem właśnie w alepiwo. Tak więc też polecam właśnie ten sklep
  20. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla quraqus w Alepiwo - promocje i nowości.   
    Dziękuję, staramy się obsługiwać tak naszych klientów jakbyśmy sami chcieli być obsłużeni. Zawsze nam miło jak ktoś pisze że jest zadowolony z naszych usług.
     
     
     
     
    Niestety nie pojawimy się na Allegro, powodów jest kilka, ale najważniejszy to taki że musielibyśmy zwiększyć "moce przerobowe" a to jest na tą chwilę niestety nie możliwe.
    Co do darmowej wysyłki to i tak mamy chyba najniższą, w śród sklepów piwowarskich, kwotę (220 zł) od której wysyłka towaru jest na nasz koszt, a cena najtańszej naszej przesyłki paczkomatowej to tylko 9,9 zł. 
     
  21. Super!
    cybul26 przyznał(a) reputację dla zasada w Modyfikacja piwa koncernowego   
    Narobisz się, utlenisz, narobisz się znowu i wylejesz ostatecznie.
    IMHO bez sensu, poszedłbym w marynowanie mięsa na grill i potem spijanie do jedzenia przy tym grillu ew. wczucie się w matkę teresę dla okolicznych Mirków albo zwykłe rozdawnictwo wśród zaprzyjaźnionych ludzi.
     
  22. Smutny
    cybul26 otrzymał(a) reputację od ATizequeM w Ile litrów piwa uwarzyliśmy w 2018 roku   
    Moja pierwsza warka. Polskie Ale 18l
     
    Razem: 3345 l
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.