Jump to content

c404

Members
 • Content Count

  9
 • Joined

 • Last visited

Reputation Activity

 1. Thanks
  c404 got a reaction from krawczyk1991 in druga warka z brewkitu + dochmielanie   
  Witam
   
  Uwaga ! Będzie długo !
   
  Zrobiłem kilkanaście warek z ekstraktów (również z częściowym zacieraniem) zanim przeszedłem na pełne zacieranie i na podstawie moich doświadczeń mogę napisać Ci, iż:
  przyjmując 20 litrową warkę, aby uzyskać 1 BLG należy dodać ok. 0,27 kg płynnego ekstraktu słodowego, przy czym ekstrakty WES są odrobinę bardziej wydajne niż Bruntal. Mówimy tutaj o różnicy 0,5 BLG na 1,7 kg puszce.
  Jesteś już sobie w stanie obliczyć +/- ile musisz dodać ekstraktu słodowego by uzyskać założone BLG początkowe.
  spokojnie dawałem radę na dwóch garnkach 8 i 6 litrów, tak więc 10 lub 12 litrów to już pełen luksus. Zrobisz jak będzie Ci wygodnie, ale ja warzyłem w ten sposób, iż do obu garów dodawałem po równo ekstrakt i tyle wody ile mogłem (zostaw zapas żeby Ci nie wykipiało). Do gara z większą ilością wody (zgodnie z tym co napisał Adi_96 - utylizacja) dodawałem chmiel i gotowałem 60 minut. Chmiel był w woreczku, więc dodawałem +10% do ilości, która wychodziła z kalkulatora. Powyżej dostałeś już link do bardzo fajnych kalkulatorów. Stosowałem – polecam. W mniejszym garnku gotowałem ekstrakt ok. 15 minut. Oba gary lądowały w zimnej wodzie w komorach zlewozmywaka celem schłodzenia (możesz dodać do wody zamrożone butelki plastykowe - będzie szybciej). Kilka godzin wcześniej do zamrażalnika wsadzałem 5 litrowe butelki z wodą celem ich maksymalnego schłodzenia, tak żeby prawie zamarzały. Schłodzona brzeczka z obu garnków ląduje w fermentatorze (moja miała ok. 40st. C), a do niej wlewałem turbo zimną wodę z zamrażalnika do żądanej objętości, czyli załóżmy 20 litrów. Dzięki temu uzyskasz fajną temperaturę i nie musisz czekać zbyt długo na zadanie drożdży.
  w zasadzie jeżeli chodzi o chmiel dodawany na goryczkę i smak w tak małej ilości wody i dużym ekstrakcie to nie mam uwag. Dodajesz więcej i jakoś to gra. Szybko złapiesz odpowiednie dla Ciebie ilości. Gorzej z chmieleniem na aromat. W moim przypadku w małej objętości chmielenie na aromat nie spełniało moich oczekiwań. Pozostawało chmielenie na zimno.
  zrobiłem kiedyś eksperyment polegający na zagotowaniu w 1 litrze wody 5g marynki przez godzinę pod przykryciem. Efekt ? Mega gorzkie, ale nie ma co się dziwić ponieważ stosując proste, liniowe przeliczenie wychodzi jak 100g w 20 litrach, czyli jak się uprzesz to możesz i oba ekstrakty rozpuścić szybko w wodzie, a osobno zrobić sobie napar chmielowy na goryczkę i połączyć wszystkie mikstury. Jak by się nad tym zastanowić to wystarczy Ci ten 6 litrowy garnek
   
  I jeszcze taka drobna uwaga - do brzeczki o ekstrakcie początkowym 14-16 BLG spokojnie wystarczy jedna paczka drożdży. Chcesz użyć dwóch ? Spoko, też wyjdzie z tego piwo
   
   
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.