Jump to content

Fexor

Members
 • Content Count

  46
 • Joined

 • Last visited

About Fexor

 • Birthday 01/03/1992

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  18
 • Miasto
  Międzyrzecz

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale chodzi o to że po zastosowaniu kwasu fosforowego wzrośnie ilość siarki i chloru w wodzie ponad to co napisane jest w raporcie składu wody? A jak wygląda sprawa odnośnie drugiej części pytania w kwestii dodatków soli (niedawno edytowałem zapytanie więc może nie zauważyłeś drugiej części a również nurtuje mnie ta kwestia)
 2. Poprawcie mnie jeżeli coś źle zrozumiałem z opracowania odnośnie wody do wysładzania. Mianowicie: w przypadku zacierania sprawa nie podlega dyskusji - najlepiej w przypadku posiadania bardzo twardej wody rozcieńczyć ją z destylowaną i uzupełnić brakujące składniki solami. Jednak w przypadku wody do wysładzania nie można po prostu za pomocą soli osiągnąć zakładane stężenie pierwiastków a następnie dodać większej ilości kwasu fosforowego bez rozcieńczania wodą destylowaną? Z tego co przeczytałem woda do wysładzania powinna zawierać bardzo mało wapnia. Kwas fosforowy zastosowany w większej ilości
 3. Czyli podsumowując cukier o ile dodawany, należy podać po rozpoczęciu fermentacji a nie należy go dodawać w fazie gotowania brzeczki przed zadaniem drożdży? W przepisach, które spotkałem mówi się o dodaniu cukru na ostatnie parę minut gotowania brzeczki, jednak ten efekt Crabtree bardzo mnie zastanawiał i nie dawał spokoju.
 4. Cześć wszystkim Mam pytanie odnośnie dodawania cukru do brzeczki. Mam zamiar zabrać się za piwa belgijskie i chcę dodać cukru. Jaka jest bezpieczna granica dodatku cukru a dokładniej glukozy (Czytałem że glukoza jest czystsza/lepsza od sacharozy) aby u drożdży nie wystąpił efekt glukozowy? Wiem że podczas przygotowania starterów można "rozleniwić" drożdże jeżeli doda się glukozę ale czy w przypadku brzeczki jest to również możliwe?
 5. Tylko jak to jest z temperaturą fermentacji w końcu. Czy powyżej 20 C (czyli podawanego przez producenta jako optimum ale jeszcze w granicach podanego zakresu pracy) pojawiają się jakieś niepożądane aromaty? Mam możliwość fermentacji w ok. 19-20 C ale raczej dla otrzymania przyprawowego smaku to mi się wydaje trochę za mało.
 6. Nadadzą się te drożdże do Saisona? Czytając opinie w tym wątku nie wiem co o tym myśleć. Przede wszystkim zastanawiam się nad temperaturą fermentacji. W jakiej temperaturze fermentować żeby uzyskać przyprawowy smak? 22oC będzie ok, czy za wysoko? Zebrałem gęstwę po Świątecznym ale zastanawiam się czy nadadzą się do kolejnego piwa.
 7. Fexor

  Kwas fosforowy

  Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Teraz wiem mniej więcej na czym stoję
 8. Fexor

  Kwas fosforowy

  No żebyś wiedział prawie że Woda straszna jest. No ale co zrobić taka jest a butelkowanej nie będę przecież używał. Hm. Może spróbuję następnym razem tylko to znowu kolejna czynność i więcej roboty. Mówiłeś że wstawisz po nowym roku artykuł ale możesz na tę chwilę tylko zdradzić jakie mogą być konsekwencje używania takiej wody przy warzeniu piwa? Wpływa to jakoś na smak/fermentację/trwałość lub coś innego?
 9. Fexor

  Kwas fosforowy

  Oczywiście próbki za każdym razem studzę. Celuję w pH 5,5 i tak mniej więcej wychodzi. Ale może faktycznie za szybko pobieram i te 5 minut jeszcze może dawać różnicę. Następnym razem nie będę się tak spieszył i poczekam te 15 minut. W każdym razie zauważyłem że znacznie lepiej się wszystko zaciera od kiedy dodaję kwasu i obniżam pH. Gdzieś czytałem że optimum jest 5.2-5.6 więc może dlatego nawet jak za dużo daję to enzymy jeszcze dobrze pracują. A może coś nie tak jest z moim kwasem fosforowym że słabiej działa. Po prostu tak mi to wychodzi z doświadczenia i też się dziwiłem jak czytałem na fo
 10. Fexor

  Kwas fosforowy

  pH oczywiście mierzę po ok. 10 minutach od wrzucenia słodów. Kwasu muszę dać aż tyle bo już na paru warkach to przerabiałem. 10 ml kwasu i dopiero jest ok. Co do parametrów wody to znalazłem analizę wody z przed pół roku (była w internecie bo, akurat jakieś zamówienie publiczne było więc żal byłoby nie skorzystać). Skład mojej wody: pH - 7,9 Ca - 128 ppm Mg - 20,9 ppm Na -18,8 ppm SO4 - 17,1 ppm Cl - 6,0 ppm HCO3 - 390 ppm Według BeerSmith na podstawie powyższych danych: Alkaliczność - 320 ppm CaCO3 Efektywna twardość - 104 ppm CaCO3 Rezyd
 11. Ja robię tak samo jak napisał drakon parę postów wyżej, czyli kładę termometr ten którego używam do zacierania obok fermentora lub na jego pokrywę. Te ciekłokrystaliczne już też zauważyłem że pokazują jakieś dziwne wartości. Ważne żeby termometr był na tej samej wysokości co fermentor tak jak pisał wcześniej DonBeer. Nie wiem gdzie trzymasz fermentor ale ja u siebie zauważyłem że termometr postawiony wysoko na półce wskazywał o 2oC wyżej niż przy samej ziemi a to już jest spora różnica.
 12. Jak dla mnie wszystko wygląda w porządku. Te "kulki", to których piszesz to stawiał bym na jakieś osady które przelałeś do fermentora po gotowaniu (resztki chmielu, osady białkowe)
 13. Nie. Podana temperatura odnosi się do temperatury fermentacji czyli tej wewnątrz fermentora. Wszystko zależy od szczepu drożdży, ich kondycji, panujących warunków ale ja zawsze zakładam że temperatura wewnątrz fermentora jest wyższa o 2-3 stopnie niż otoczenia (przez pierwsze kilka dni) dla górnej fermentacji oraz 1 stopień więcej dla piw dolnej fermentacji. Wiem że to tylko założenie i czasami może okazać się błędne ale zawsze bliższe prawdy niż poleganie tylko na temperaturze otoczenia.
 14. Fexor

  Kwas fosforowy

  W mich warunkach wyliczyłem że butelka 230 ml starcza na 15-16 warek 22 litrowych, ponieważ moja woda ma pH 7,9. Dodanie ok. 10 ml do zacierania oraz ok. 5 ml do wysładzania daje 15 ml na warkę. Czyli na trochę starcza mimo wszystko. Ale jeżeli to jest to samo (tak przypuszczałem ale zawsze się lepiej upewnić) to zastanowię się nad większym opakowaniem. Dzięki za odpowiedź
 15. Fexor

  Kwas fosforowy

  Mam pytanie do osób używających kwasu fosforowego. Powoli kończy mi się butelka kwasu fosforowego, którego używam do zakwaszania zacieru oraz wody do wysładzania. Czy kwas fosforowy dostępny w internecie w cenie 12 zł za 1 kg jest tym samym co ten sprzedawany w sklepach piwowarskich za ponad 20 zł za 230 ml? Wiem, że używa się tego małych ilości i taka butelka 230 ml starcza na dość długo ale zastanawia mnie ta różnica ceny. Czytając skład nie widzę żeby było to coś innego ale może się mylę? Pozdrawiam.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.