Skocz do zawartości

pt123

Members
 • Zawartość

  38
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar NicNieWiem
 • Rok założenia
  2018
 • Liczba warek
  2
 • Miasto
  Siepraw/Kraków

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. pt123

  Browar NicNieWiem

  Piwo numer 3 w tym sezonie: (19 stycznia 2019). Tym razem Irish Stout z brewkitu Coopersa + ekstrakt niechmielony jasny Bruntal + US-05. Mycie jak zwykle czyli PBW i Starsan. Dodatkowo kilka dni wcześniej kranik rozebrany na części trafił do NaOH. Obie puszki do gara i zagotowałem. Wlałem gorący ekstrakt do fermentora. Dolałem zimniej wody z kranu i 10 litrów wody (chłodzonej na dworze -10 st). Wstawiłem fermentor do bali z wodą i wkładami mrożącymi. Pojemność 21 litrów. Obniżyłem temperaturę do 20 stopni (trwało to ok. 2 godzin). Wygotowaną i zdezynfekowaną wziąłem próbkę: BLG=11. Pobraną próbkę wykorzystam do FFT - trafiły do kubeczka z niewielką porcją bayanusów. Dodatkowo mała porcja jako próbka sterylności. Uwodniłem drożdże US05 w temperaturze 27 stopni. Tym razem zachowywaly się trochę dziwnie tzn nie chcały zatonąć. Zamieszałem łyżeczką i wydłużyłem czas uwodnienia. Uwodnione drożdże stały w temperaturze 13 st. Wlałem drożdże, dodając najpierw trochę brzeczki do szklanki. Porządnie pomieszałem. Zaniosłem fermentor do piwnicy gdzie jest 14 st. Przygotowałem wodę do uwodnienia. Zamknąłem fermentor Założyłem rurkę fermentacyjną (16:30) Temperatura w piwnicy jest w zakresie 13 st do 15 st. Fermentacja dała o sobie znać następnego dnia ok. południa. Podsumowanie tego etapu: Za długo bawiłem się z gotowanie brewkita. Czy to BLG nie jest za niskie? Fermentacja: W ścianach fermentora widać ślady 3-4 cm piany. Bulgotanie intensywne. Zapach z rurki bardzo ładny. Fermentacja zakończyła się w sobotę 26 stycznia, a więc po 6 dniach. Na dnie osad drożdży na 0.5 cm. Tym razem nie tykam fermentora, nie bujam ani nic. Niech stoi spokojnie. BLG planuję sprawdzić w niedzielę 3 lutego. Dokładnie po dwóch tygodniach sprawdziłem BLG i wynosi 3. Piwo prosto z fermentora jest mocno nagazowane i bardzo się pieni. W smaku kawa z lekką kwaśnością. Łagodna. Na pewno poleży jeszcze co najmniej tydzień. Dokładnie po trzech tygodniach sprawdziłem po raz kolejny BLG i wynosi 2.5. Jest jeszcze troche delikatnie nagazowane, ale pieni się dużo mniej. Planuję butelkować w środę 13.02 a więc po 25 dniach. Butelkowanie: Zabutelkowałem tak jak planowałem 13.02.2019. Tak wyglądało piwo po otwarciu fermentora, nieprzyjemnych zapachów brak. Otrzymałem 36 butelek 0.5l i trzy butelko 0.33. Butelkowanie przeprowadziłem tym razem w piwnicy zamiast w kuchni. Do referementacji dodałem ok. 2g na butelkę. Zaeksperymentowałem z aromatem chmielowym Cascade (po 5 kropli do kilku butelek).
 2. pt123

  Sklep Marxam Brewing- Kraków

  Chciałbym pochwalić sklep Marxam za rzetelne podejście do kwestii wadliwego towaru i reklamacji. Bardzo rzetelnie i sprawnie mnie potraktowano. Dziękuje.
 3. pt123

  Czy PBW ma prawo tak wyglądać?

  Chodzi oczywiście o to że PBW jest zbrylony. Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka
 4. Czy PBW może tak wyglądać i nadawać się do czegoś? Kupiłem (na razie nie powiem gdzie) puszkę z data ważności do 2020. Biorę się dzis do mycia i zonk... Czy to jeszcze będzie mylo? Zgłoszę reklamację, ale obawiam się że dostanę odpowiedź że to tak może wyglądać... Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka
 5. pt123

  Butelkować czy nie oto jest pytanie [0BLG]

  Dzięki wszystkim. Butelkuje.
 6. WItajcie, pytanie jest w zasadzie typu "Ostry dyżur", ale ponieważ dotyczy cydru nie chciałem zaśmiecać tamtego wątku. 18 listopada nastawiłem cydr z jabłek tłoczonych. BLG początkowe 12, fermentacja w pomieszczeniu z temp. 17 st. Drożdże do cydru. Cydr bardzo i długo fermentował. Mniej więcej tydzień bulkanie ustało i pobrałem próbkę : 0 BLG - był trochę nieprzyjemny zapach o który już pytałem. Dwa dni temu przeniosłem fermentor do kuchni gdzie jest 20 st i miałem zamiar dzisiaj rano butelkować. Ale wczoraj bulkanie wznowiło się - bardzo powolne, ale jest. Znowu pobrałem próbkę 0 BLG (dwa balingomierze biowinu, sprawdzone w wodzie). Zapach już jest lepszy i czuć gaz w próbce. Co robić? butelkować? Mam zamiar dodać trochę cukru i ksylitol do refermentacji. Czy raczej poczekać jeszcze trzymając cydr w tych 20 st, aż przestanie bulkać ?
 7. @Hobbysta, @mkrawc Dzięki za odpowiedź. Potrzymam w takim razie dłużej w fermentorze, i tak nie zdążyłem przygotować butelek. Zdziwiłem się tą mętnością bo gdy fermentowałem na S04 to piwo było od razu kryształ. Ale widać US05 mają trochę inaczej.
 8. To jest właśnie mój brewkit IPA na US05 po 10 dniach fermentacji. Baling zszedł do 3 BLG. W smaku czuć drożdże i sporą goryczkę. Zapach neutralny - przypomina świeży chlebuś. Ale ta mętność... Na zdjęciu tego nie widać, ale jest mętne jak woda z kałuży. Co robić? Potrzymać dłużej w fermentorze? Wysłane z mojego HTC Desire 825 przy użyciu Tapatalka
 9. Chyba kupię NaOH, głównie żeby odkazić kraniki. Na razie nie chcę rezygnować z kraników bo z przelewanie wężykami idzie mi znacznie gorzej - ostatnio jak próbowałem zlać wino to litr poszedł na podłogę 😞
 10. Przepraszam, ale teraz to ja "nakłamałem". Coś za szybko ten czas leci. Piwo było nastawione 2 grudnia, więc w sylwestra to będzie jednak 4 tygodnie. Tak czy inaczej jutro sprawdzę baling i zastanowię się co dalej.
 11. Hmm... może w takim razie zaryzykuje. W sumie na niedziele mam jeszcze cydr do zabutelkowania. A propos cydru... Czy fermentor po cydrze oczywiście wyczyszczony i odkażony można użyć do fermentacji piwa? A po winie?
 12. Piwo było nastawione 25 listopada, więc to będzie prawie pięć. Czy to nie będzie za długo, żeby trzymać piwo nad (martwymi) drożdżami? Jeszcze nie czuje się na siłach żeby zastosować cichą fermentację.
 13. @mkrawc @punix, @fotohobby Dzięki za konkretne odpowiedzi. Zatem nie będę bełtał fermentorem tylko od środy będę sprawdzał baling. Jeśli będzie stały to butelkuje w niedziele. Niestety nie mogę potrzymać go dłużej ponieważ potem następna możliwość byłaby dopiero w sylwestra, a to chyba za długo na brewkita. Przeniosę też na ostatnie dwa dni do 20 st.
 14. pt123

  Pierwszy cydr i nieprzyjemny zapach

  Dzięki za konkretną odpowiedź. Skoro dla mojej żony zapach nie jest odpychający to znaczy, że nie jest źle. Tak jak mi radzisz zabutelkuje z odrobiną cukru i ksylitolu bo lubię słodszy i zostawię w spokoju do maja. Co balingomierza to chyba rzeczywiście było ok. 0.5, ale ze względu na menisk trudno dokładnie określić.
 15. Temperatura jest niemal niezmienna. Poprzednie piwo z brewkitu odfermentowało właśnie do 4 BLG. Czyli najlepiej nie tykać fermentora i poczekać. Rozumiem, że brak spadku BLG przez kilka kolejnych dni dalej pozostaje warunkiem koniecznym butelkowania?
×