Jump to content

Rageofhonor

Members
 • Posts

  218
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2006
 • Liczba warek
  212
 • Miasto
  Kraków

Kontakt

 • Imię
  Daniel

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Rageofhonor's Achievements

 1. Tak, I na Fermentisie nigdy nie było problemów. 21-23 litrów lagera na 1 paczce Saflager S-23. Nawet Porter Bałtycki 23 litry, 24°Blg wychodził bez problemów.
 2. Akurat StarSanu nie mam. Przetarłem wewnątrz Amolem. Jak do jutra nie będzie oznak życia to chyba dosypię S-23. Może wtedy ruszy.
 3. Niestety 10g. W tych S-23 jest więcej bo 11,5g. Tyle lat warzę piwo i pierwszy raz mam taki problem. To mi rozwali cały grafik w tym roku. Tylko co teraz? Nie zainfekuje mi się piwo przez kranik?
 4. Tak jak zawsze balingomierzem. Jest słodkawe w smaku. Balingomierz pokazuje ok 8,5 BLG Refraktometr pokazuje ok 13 Bx Jak wiadomo alkohol trochę zmienia wskazania Bx
 5. Problem z Lagerem Bohemian pilsner. 2 miesiące w lodówce ok 10°C i odfermentowało z 18,5 tylko do 8,5 BLG. Zwykle schodziło do 2,5 BLG. Chciałem je butelkować i teraz mam problem. Butelki umyte, zasypane cukrem (3g) a piwo jeszcze nie gotowe. Teraz mam dylemat. Zlewać a potem spuszczać gaz, wypłukać butelki i zlać i też spuszczać gaz, zlać na cichą bo się obawiam infekcji od kranika, zostawić kilka dni w cieple i zlewać? Zwykle używałem S-23 Fermentisa. Tym razem Mangrove Jack's Bohemian Lager M84. Nie wiem co teraz robić.
 6. Nie bo chmieliny zatrzymują się w hop spiderze. Kiedyś zapomniałem usunąć chmieliny to nie udało mi się zlać piwa kranikiem bo mi się zapchał. Trzeba było wężykiem od góry rozlewać. Hop spider bardzo dobrze wyłapuje chmieliny.
 7. Ja hop spidera używam do filtracji. Chmielę normalnie w garnku. Potem przelewam przy pomocy lejka i hop spidera do fermentora wrzący nastaw. Chińczycy tak pięknie spakowali plastikowy grawitacyjny nalewak, że grot zrobił dziurę w folii i wyleciał w transporcie. Ja kupiłem taki refraktometr jak na fotce. Nie musiałem nawet kalibrować. Trzeba uważać bo kolega kiedyś kupił alkoholomerz zamiast refraktometru. Te termometry są bardzo wrażliwe na łączeniu. Czasami wyświetlacz świruje. Mam biały. Teraz mam pytanie. Czy da się to użyć do filtracji zamiast kadzi filtracyjnej i podbiciem? Jak to teraz podłączyć pod kranik od BA? Średnica gwintu ok 20mm. Gwint kranika od BA ma ok 25mm.
 8. Coś się ruszyło. Bulka teraz co ok 30 sekund. Zadałem wcześniej jeszcze Fervivin Bayanus. Czyli może drożdże przerobią nastaw.
 9. Mam problem z winem z kwiatów Bzu. Po 24 godzinach od zadania drożdży LS2 nie ruszyły. Nastaw 22 litry BLG 16, cytryny, rodzynki, kwiaty bzu, cukier. Zaczynam się obawiać że w czymś były siarczany.
 10. Już się zaczynam bać. Bo mam dosyć wrażliwy smak.
 11. 9 litrów soku. Będzie ciężko. Dlaczego taka rada?
 12. Kupiłem w Biedronce sok jabłkowy tłoczony. Niestety w składzie oprócz soku jest też witamina C jako przeciwutleniacz (120 mg/l). Obawiam się że może to negatywnie wpłynąć na proces fermentacji. Chcę użyć drożdży Spirit Ferm French Cider. Czy ktoś już robił taką fermentację?
 13. Temat już stary ale dodam swoje doświadczenie z tymi kapslownicami. Gretta jest bardzo fajna tylko po ok. 90 warkach zaczęła odcinać szyjki przy cienkich kołnierzach. Wysokie idą bez problemu. Eterna chodzi trochę opornie ale da się nią kapslować. Trzeba ją regularnie smarować. Problemy z nią pojawiają się szybciej niż przy kapslownicy Gretta. Nie ma problemu z wysokimi kołnierzami. Jednak po ok. 50 warkach wyrobiła się ta guma i trzeba było się namęczyć przy cienkich kołnierzach. Po prostu zeskakuje z jednej strony z kołnierza. Trzeba wtedy butelkę obracać itd. Stołowa Griffo HD. Bardzo szybko w przeciwieństwie do ręcznych się nią kapsluje. Zalecam nasmarować mechanizm. Nie trzeba jej nawet przytwierdzać do stołu bo jest bardzo stabilna. Jedyny minus to jest to że prawdopodobnie podkładka pod butelkę została zaprojektowana pod butelki od szampana. Wypada coś tam podłożyć. Plusem jest że można dokupić głowicę do butelek od szampana. Wtedy można też takie butelki kapslować. Na chwilę obecną jestem bardzo zadowolony.
 14. Nie, Butelka stała przed inną skrzynką.W trakcie manewrów doszło do wypadku
 15. Podepnę się pod temat. Od ostatniego czasu (3-5 warek) mam problem z kapslowaniem standardowych butelek np. Okocim, Żywiec itd. Kapslownica przechyla się na boki i zeskakuje z szyjki. Chyba jedna strona jest trochę wyżej 1-2 mm. Czyli by poprawnie zamknąć butelkę muszę ją obracać i kapslować by chwyciło ze wszystkich stron i potem jeszcze spróbować przekręcić kapsel. Co jest trochę uciążliwe. Przy butelkach z wysokim kołnierzem (Vichy) nie ma problemu. Co teraz kupić? Grettę przerabiałem. Kiedyś zaczęła urywać szyjki. Prawdę mówiąc Grettą zabutelkowałem chyba z 3x więcej butelek niż Eterną. Zastanawiałem się nad stołową tylko obawiam się czegoś takiego jak z Breaking Bad. Jak przy butelkowaniu rozwaliło butelkę. Mam różnej wysokości butelki chciałbym uniknąć częstych regulacji kapslownicy. Kapsluję na stole. dobrze by było gdyby była stabilna i nie trzeba było przykręcać jej do stołu.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.