Skocz do zawartości

Alkołak

Members
  • Zawartość

    3
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  1. Planuję warzenie SH AIPA i zastanawiam się czy jest sens chmielenie na smak/aromat podczas gotowania, czy nie lepiej całość chmielu wrzucić na hop stand i na cichą?
  2. Ilość chmielu na zimno

    Wobec tego podzielę warkę 25l na 2 x 12,5l i do jednego fermentora dam 25g Simco, a do drugiego 50g i zobaczymy czy będzie różnica.
  3. Wiem, że temat był już poruszany na forum, jednak w żadnym wątku nie znalazłem wyczerpującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a mianowice: Zgodnie z tłumaczeniem artykułu z BYO na temat "Hop Stands" zamieszczonym na forum: "Badania Haviga pokazały również, że dodanie na zimno 0,45kg Amarillo na 117l daje taki sam poziom aromatu jak 0,23kg na 117l - co wskazuje na zmniejszanie efektu przy zwiększaniu ilości chmielu dodawanego na zimno", co by oznaczało, że w przeliczeniu na 25 L warkę 96 g Amarillo daje taki sam efekt jak 49 g. 1. Czy można przekładać te ilości proporcjonalnie na 25 L warkę? Czy może chmielenie w domowych warunkach zachodzi mniej efektywnie i trzeba użyć więcej chmielu? 2. Jak te wartość mają się do użycia trzech odmian chmielu, czy należałoby użyć 3 x 49 g czy może 3 x 16 g? Przymierzam się do IPA Single Hop Simcoe i zastanawiam się ile chmielu wrzucić na zimno, więc może ktoś bardziej doświadczony mógłby mi coś poradzić.
×