Skocz do zawartości

karakan

Members
  • Liczba zawartości

    4
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  1. OK. Spróbuje znaleźć jakiś tani materiał na worek do BIAB ewentualnie zrobie jak Jancewicz. Plan jest jw mówiłem po 0.5 kg płatków owsianych i pszennych oraz 1 kg słodu pilzneńskiego. Reszte podbije ekstraktem. Chmielenie na goryczkę Zeus. Na whirpool i zimno Citra + Ekuanot Koleny mój plan to Oatmeal Stout lub Oatmeal Milk Stout z partial mash. Więc pomyślałem że warto zamówić surowce od razu na 2 warki niż płacić kilka razy za przesyłkę. I tu znowu potrzebuje pomocy. Jakie słody warto dać do tego na partial mash. Chciałbym żeby był czekoladowy i mocniej palony (tym bardziej w opcji z laktozą)? Myślałem o słodzie czekoladowym (pszeniczny czekoladowy to to samo?) Może biscuit do tego? Plus oczywiście jęczmień prażony i może pszenica prażona (co dokładnie wnosi pszenica prażona?)
  2. Czyli szukać worka do BIAB czy ktoś sprzeda uberpatent na moje warunki sprzętowe?
  3. Celuje coś koło właśnie 15-16 blg i 20 l standardowo BIAB czyli warzenie w worku jak dobrze znalazłem? Właśnie coś takiego mogłoby się udać. Mam garnek 11l więc powinno dać radę. Zapewne wydajność będzie mniejsza, ale to co chce wyciągnąć z płatków wyciągne? Płatki błyskawiczne też lepiej skleikować?
  4. Czołem. Rok temu zacząłem przygodę i zrobiłem 2 warki z ekstraktów. Po roku planowałem być w innym miejscu niż jestem ze swoim doświadczeniem, ale z przyczyn osobistych wyszło jak wyszło. 2 tygodnie temu zrobiłem dla przypomnienia tematu kolejną warkę z ekstraktów, a teraz chciałbym pójść krok dalej i zrobić już coś z partial mash, tym bardziej że za chwilę będe miał świeżutką gęstwie z US05. Padło na AIPE ale chciałbym ją zrobić z płatkami owsianymi i pszennymi lub pszenicą. Fajnie jeśli wyszłoby coś na kształt NEIPA, ale zaraz pewnie mi powiecie czy na ekstraktach jest to możliwe. Problem w tym, że mało jest informacji szczegółowych na temat robienia Partial Mash dla amatora. Jeżeli już coś jest to raczej o Steepingu do ciemnych piw. Stąd mam kilka pytań 1. Czy na 0,5kg płatków pszennych i 0,5 kg owsianych starczy 0,5 kg słodu Pale Ale do zatarcia. W jakiej ilości wody to robić? 2. Czy te ilości wystarczą żeby nadać gładkość i mętność ala Vermont? (o chmieleniu potem) 3. Jak to technicznie zrobić? Da się uniknąć wysładzania? Nie mam do tego póki co sprzętu. W steepingu wrzucamy i zaparzamy jakieś słody żeby oddały co trzeba, ale tutaj mamy już mini zacieranie więc czy robienie tego w muślinowych woreczkach się uda? Wiem, że pytania są pewnie tendencyjne, ale wydawało mi się to proste a jak zacząłem układać w głowie plan to nie wiem jak się za to dobrze zabrać
×
×
  • Dodaj nową pozycję...