Skocz do zawartości

karakan

Members
 • Zawartość

  4
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. karakan

  Partial mash. Jak do tego podejść

  OK. Spróbuje znaleźć jakiś tani materiał na worek do BIAB ewentualnie zrobie jak Jancewicz. Plan jest jw mówiłem po 0.5 kg płatków owsianych i pszennych oraz 1 kg słodu pilzneńskiego. Reszte podbije ekstraktem. Chmielenie na goryczkę Zeus. Na whirpool i zimno Citra + Ekuanot Koleny mój plan to Oatmeal Stout lub Oatmeal Milk Stout z partial mash. Więc pomyślałem że warto zamówić surowce od razu na 2 warki niż płacić kilka razy za przesyłkę. I tu znowu potrzebuje pomocy. Jakie słody warto dać do tego na partial mash. Chciałbym żeby był czekoladowy i mocniej palony (tym bardziej w opcji z laktozą)? Myślałem o słodzie czekoladowym (pszeniczny czekoladowy to to samo?) Może biscuit do tego? Plus oczywiście jęczmień prażony i może pszenica prażona (co dokładnie wnosi pszenica prażona?)
 2. karakan

  Partial mash. Jak do tego podejść

  Czyli szukać worka do BIAB czy ktoś sprzeda uberpatent na moje warunki sprzętowe?
 3. karakan

  Partial mash. Jak do tego podejść

  Celuje coś koło właśnie 15-16 blg i 20 l standardowo BIAB czyli warzenie w worku jak dobrze znalazłem? Właśnie coś takiego mogłoby się udać. Mam garnek 11l więc powinno dać radę. Zapewne wydajność będzie mniejsza, ale to co chce wyciągnąć z płatków wyciągne? Płatki błyskawiczne też lepiej skleikować?
 4. Czołem. Rok temu zacząłem przygodę i zrobiłem 2 warki z ekstraktów. Po roku planowałem być w innym miejscu niż jestem ze swoim doświadczeniem, ale z przyczyn osobistych wyszło jak wyszło. 2 tygodnie temu zrobiłem dla przypomnienia tematu kolejną warkę z ekstraktów, a teraz chciałbym pójść krok dalej i zrobić już coś z partial mash, tym bardziej że za chwilę będe miał świeżutką gęstwie z US05. Padło na AIPE ale chciałbym ją zrobić z płatkami owsianymi i pszennymi lub pszenicą. Fajnie jeśli wyszłoby coś na kształt NEIPA, ale zaraz pewnie mi powiecie czy na ekstraktach jest to możliwe. Problem w tym, że mało jest informacji szczegółowych na temat robienia Partial Mash dla amatora. Jeżeli już coś jest to raczej o Steepingu do ciemnych piw. Stąd mam kilka pytań 1. Czy na 0,5kg płatków pszennych i 0,5 kg owsianych starczy 0,5 kg słodu Pale Ale do zatarcia. W jakiej ilości wody to robić? 2. Czy te ilości wystarczą żeby nadać gładkość i mętność ala Vermont? (o chmieleniu potem) 3. Jak to technicznie zrobić? Da się uniknąć wysładzania? Nie mam do tego póki co sprzętu. W steepingu wrzucamy i zaparzamy jakieś słody żeby oddały co trzeba, ale tutaj mamy już mini zacieranie więc czy robienie tego w muślinowych woreczkach się uda? Wiem, że pytania są pewnie tendencyjne, ale wydawało mi się to proste a jak zacząłem układać w głowie plan to nie wiem jak się za to dobrze zabrać
×