Jump to content

fizolof

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  30
 • Miasto
  Wrocław

Recent Profile Visitors

531 profile views
 1. Cześć. Mam problem z procesem. Robiłem dzisiaj po raz drugi cukier kandyzowany. Zgodnie z instrukcją wszystkie kroki. Pienić zaczęło się przy 112°C, potem podgrzewałem do 125°C. Ta część była wspólna dla obu procesów. Za pierwszym razem gotowałem jakieś 5 minut, a potem temperatura zaczęła całkiem szybko podchodzić do góry, delikatnie skręciłem ogień pod garnkiem. Momentalnie się wszystko zbryliło i skrystalizowało. Po dodaniu NaOH się zbrązowiło i pachniało pięknie, ale mam skrystalizowany kawał kluchy. (Tutaj był 1 kg cukru, 200 ml wody, 50 ml brzeczki 10°Bx, 1,5 g NaOH niewykorzystane w całości). Za drugim razem nie skręcałem ognia, a dolewałem wody gdy temperatura podchodziła pod 135°C, roztwór miał więcej wody i temperatura spadała, regularnie mieszałem i po jakichś 15 minutach nagle wszystko się zbryliło i zamieniło w skrystalizowaną kluchę. Reakcja z NaOH znowu zaszła, bo po dodaniu jest piękny piernikowo-chlebowo-pumperniklowy aromat, ale mam okropną bryłę. (Składniki jak wyżej tylko podzielone przez 2). Czy ktoś ma jakiś pomysł co mogłem skopać? Może nie powinienem regularnie mieszać?
 2. Niestety - u mnie już pusto. Super, cieszę się, że wszystko odbyło się bez problemów
 3. No więc zdecydowałeś się na ostatnią - więcej już nie mam
 4. Karta charakterystyki od producenta (której PDF jest w załączniku kilka postów wyżej):
 5. Tak, są jeszcze. Po rezerwacji Mikigu zostały mi jeszcze 4 butelki.
 6. Podobno właśnie to był jeden z zarzutów UE do StarSanu - że nie może być zaleceń aby nie płukać chemikaliów. Więc aby mieć "krytą dupę" i móc w ogóle wprowadzić środek do obrotu, musieli taką informację umieścić. Nie zmienia to faktu, że środek to w praktyce JEST StarSan i przy użyciu zgodnie z instrukcją, jego stężenie w wodzie wynosi 0,15%-0,25%. Środek zabija drobnoustroje, ponieważ już taka ilość kwasu fosforowego zmniejsza pH wody do ~1,3, a środek powierzchniowo czynny spienia roztwór oraz działa negatywnie na błony komórkowe drobnoustrojów. W mojej opinii dalej płukanie nie jest potrzebne, ale jest to nowe zalecenie zgodne z wytycznymi UE.
 7. Etykieta mówi mało, bo tylko o niebezpieczeństwach, ale na stronie dystrybutora EU (Brouwland) jest cały PDF z kartą charakterystyki. Dawkowanie też napisane tylko na stronie dystrybutora - 1,5-2,5 ml Chemipro San na 1 litr wody. MSDS_Chemipro® San_PL_1.02.pdf
 8. Mam 9 butelek na sprzedaż, pół litra, Chemipro San. Jest to StarSan ze zmienioną nazwą, porównywałem z oryginałem - kolor, gęstość, zachowanie to samo. Skład również ten sam. Cena: 48PLN/sztukę + wysyłka. Wysyłka - paczkomatem 12PLN lub odbiór osobisty Wrocław.
 9. Raz postanowiłem nagazować hefe-weizena na 3,5v/v i strzelało aż miło. Myślałem, że to wojna, a tu po prostu piwo wybrało wolność. Nie polecam tego stylu życia.
 10. A słyszałeś może o pomiarze BLG? Masz spławik? Jeżeli jesteś tak niecierpliwy, że koniecznie musisz zaglądać, to sprawdź ile Ci zostało cukrów. Co nie zmienia faktu, że masz zdecydowanie zbyt wysoką temperaturę i pewnie już drożdże zrobiły robotę.
 11. Już niestety poszło wszystko. Jeśli jeszcze kiedyś bym kupował, to na pewno odkopię wątek.
 12. Rozesłałem wiadomości do wszystkich. Temat zamknięty
 13. Otwieram ponownie wątek - mam 7 butelek. Cena tak samo + wysyłka paczkomatem 12PLN lub odbiór osobisty Wrocław.
 14. Jeszcze za 2018 rok - dzisiaj mogę podsumować. #1 IPA - 21,1L #2 Grodzisz - 19,4L #3 Bitter - 21,5L #4 Świerkowy Hefeweizen - 20L #5 Dunkelweizen - 18,5L #6 Sweet Coffee Chocolate Stout - 14L+5,3L #7 Scottish Ale 80 szylingów - 20L #8 FES (wymrażany) - 15L #9 Świąteczne (jako baza Robust Porter) - 14L #10 Aotearoa (New Zealand) Ale - 17L #11 Coffee Imperial Stout - 22L #12 British Golden Ale - 20L #13 IIPA - 21,2L RAZEM: 9037+249=9286
×
×
 • Create New...