Skocz do zawartości

JURGOWIAK

Members
 • Zawartość

  16
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O JURGOWIAK

 • Urodziny 25.01.1980

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. JURGOWIAK

  Podłączenie pompy

  Oczywista oczywistość😉
 2. JURGOWIAK

  Podłączenie pompy

  Ta pompa wygląda na dość wydajną, ale wydaje mi się, że z wężem silikonowym o grubości co najmniej 3 mm nie powinno się nic dziać. Ale gdyby nawet już coś się działo, to zamontuj na pompie zawór do dławienia przepływu brzeczki.
 3. JURGOWIAK

  Kilka pytań odnośnie zacierania

  Jako, że od jakiś 11 lat piwa wychodzą mi genialne, jak dla mnie;), to zostanę przy swoim drodzy koledzy:)
 4. JURGOWIAK

  Kilka pytań odnośnie zacierania

  Zbyt długie przetrzymywanie piwa nad osadem drożdżowym prowadzi do autolizy, a co za tym idzie wnosi do gotowego piwa nuty przypalonego mleka czy pieczonego ziemniaka. Dlatego też po burzliwej fermentacji, czyli w momencie opadnięcia piany, przelewamy na cichą, aby oddzielić martwe drożdże...czy nie po to właśnie wymyślono cichą fermentacje? I te 7 dni dla ejla 12 plato w 95 % będzie standardem (zresztą dla większości piw o podobnym ekstrakcie). Oczywiście może się zdarzyć i mi już się zdarzyło, że drożdże wystartowały później i wolniej niż zwykle, a po 7 dniach trzeba było dać im jeszcze 5 dni. Ale to tylko wyjątek od reguły.
 5. JURGOWIAK

  Kilka pytań odnośnie zacierania

  Dwa tygodnie burzliwej dla jasnego ejla to nie za długo? Pewnie zejdzie do 2 plato i będzie dość wytrawne...ale z drugiej strony będzie waliło w łeb:) No i sprawa cichej i chmielenia na zimno...myślę, że te 7 dni burzliwej i 14 cichej, (czyli standard) powinno być ok.
 6. JURGOWIAK

  Pozyskam sadzonki\sztobry chmielu

  Ja na początku kwietnia bałem się, że nic nie dostanę więc kupiłem na allegro magnum, marynkę, hallertau i sybillę. A w środę dostałem taką niespodziankę:) Wprawdzie nie dostałem żadnego amerykana, to i tak jestem bardzo zadowolony chociażby z jakości tych sztobr. To co dostałem z allegro, to jakieś kłykcie i nie wiem czy wszystkie się przyjmą. A tak dzięki tej przesyłce na pewno we wrześniu czymś będę mógł się cieszyć:) No i zdumiewa mnie, że w naszym pięknym kraju można dostać coś za darmo i to coś tak fajnego:)
 7. JURGOWIAK

  eBIAB - projekt do oceny

  Masz rację, wiele osób pisze, że do BIABa wystarczą mniejsze pompki:) Ja do tego tematu podszedłem z rozpędu z własnej perspektywy, bo akurat takie pompki zamówiłem do swojego hermsa. Na pewno nie zaszkodziłaby polecana przeze mnie pompa, ale po co przepłacać. Z drugiej zaś strony, jeżeli najdzie ochota na rozbudowę browaru to już jeden element byłby gotowy, ale to już pieśń przyszłości
 8. JURGOWIAK

  Fermentator stożkowy

  Trzymam kciuki żeby wyszły ładnie:) Za jakiś czas będę zainteresowany takim 120-200 l, więc jak wyjdzie tobie pięćdziesiątka, to może pokusisz się o większe pojemności?;)
 9. JURGOWIAK

  Pierwszy milk stout

  Ogólnie piwo wychodzi mi bardzo dobre, jak na mój gust:)...ale faktem jest, że jeszcze nie wyłapuję wszystkich smaków (dopiero uczę się sensoryki), więc nie do końca wiem, czy piwo jest w stylu, czy nie. O swojego milk stouta się nie martw, do kanału nie pójdzie;)
 10. JURGOWIAK

  Pierwszy milk stout

  Albo, nie zwróciłem na to uwagi, no bo „przecież wiem najlepiej” Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 11. JURGOWIAK

  Pierwszy milk stout

  No Kopyra akurat oglądam regularnie, ale w natłoku informacji, które on przekazuje, to o temperaturze zadawania drożdży jakoś mi umknęło;) wszak „errare humanum est” Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
 12. JURGOWIAK

  Pierwszy milk stout

  No patrz @Gawron, a ja jak się kiedyś nauczyłem, tak mi zostało:) Człowiek ciągle się uczy, a najgorsze jest to, że nie zmusiłem siebie do zajrzenia na wiki...najwyższy czas na rewizję wiedzy;)
 13. JURGOWIAK

  Pierwszy milk stout

  Zadawanie drożdży przy 27 stopniach jest dość popularną praktyką (chodzi o to aby drożdże szybko wystartowały), więc nie sądzę aby z tej przyczyny twoje piwo miałoby być kiepskie. Ważne jest abyś utrzymał temp. fermentacji na poziomie 18-20 stopni. A co do jakości piwa warzonego na glukozie (w dużej mierze) to już sam zobaczysz:) Myślę, że lepiej byłoby uwarzyć mniej, ale na ekstrakcie słodowym, niż oszczędzać dodając glukozę.
 14. JURGOWIAK

  Budowa domowego browaru

  @PiwoLab ty się nie wygłupiaj i zaniechaj wyłączania się bo i ja, i myślę że wielu innych korzysta z twoich rad
 15. JURGOWIAK

  Pomocy z garami do HERMS

  Od przybytku głowa nie boli:) A większa pojemność to i większe możliwości w przyszłości, zwłaszcza jeżeli dopadnie ciebie szał warzenia;) A o koszty eksploatacyjne przesadnie nie martwiłbym się, bo różnice są niewielkie, a tak naprawdę wraz z zwiększaniem warki jednostkowy koszt na butelkę spada. Jedynym zmartwieniem może być miejsce na fermentory i butelki:)
×