Jump to content

talkson

Members
  • Posts

    2
  • Joined

  • Last visited

talkson's Achievements

  1. Dziękuję za odpowiedzi. Uściślając wartość 2,0 brix to ekstrakt końcowy zmierzony refraktometrem po przeliczeniu. Bezpośrednia wartość z pomiaru to ok 6,0-6,1 brix. Rzeczywiście dla jednoznaczności powinienem napisać 2,0 plato. Gdybym miał być skrupulatny powinienem również pomiar OG poddać korekcie. Wartość 12,2 brix zmierzona refraktometrem dałaby ok. 11,9 plato (według Beersmith), ale przymykam już na to oko. Faktycznie jest to dość niski ekstrakt końcowy przy takim ekstrakcie początkowym. Ponadto po zakończeniu fazy wysokich krążków na poziomie ok 3,5 plato ekstrakt wciąż powoli spadał aż do poziomu 2,0 plato po upływie ok. 2 tygodni. Ten objaw może rzeczywiście świadczyć, że z fermentacją nie wszystko było w porządku. Może rzeczywiście problem tkwi w napowietrzaniu. Chociaż podrzucanie fermentorem na piłce gimnastycznej, które stosuje też generuje mnóstwo piany - aż po wieczko fermentora. Wydawało mi się, że ten sposób napowietrzania powinien wystarczyć do uwarzenia przyzwoitego piwa, ale być może faktycznie należy posłużyć się tutaj jakąś wydajniejszą techniką. Pozostaje zainwestować w jakiś zestaw do napowietrzania. To fakt. Oczywiście nie mogę wykluczyć, że jest to nałożenie kilku wad, z których najbardziej wydaje mi się być wyczuwalne zielone jabłko.
  2. Witam Wszystkich. Piszę ponieważ nie potrafię poradzić sobie z problemem dręczącym moje piwa. Mam na swoim koncie 18 warek. Niestety do tej pory wszystkie moje piwa charakteryzowały się wysokim poziomem aldehydu octowego (tak przynajmniej sądzę po wyraźnym, nieco buchającym zapachu zielonego jabłka). Nie potrafię wyeliminować tej wady mimo przestrzegania zasad zdrowej fermentacji oraz postępowania z piwem na późniejszych etapach. Zadaję odpowiednią ilość drożdży, solidnie napowietrzam brzeczkę, fermentuję w dolnym zakresie temperatury pracy drożdży unikając wahań a po zakończeniu fermentacji daję drożdżom czas na posprzątanie po sobie. Dla przykładu przedstawię moją ostatnią 18 warkę. Jest nią koelsch. Receptura: - 4 kg słód pilzneński - 0,4 kg słód pszeniczny - 0,2 kg słód wiedeński - Chmiel Tradition – 60 minut do końca gotowania - Chmiel Spalt Select – 10 minut do końca gotowania - Drożdże White Labs WLP029 Zacieranie: - przerwa scukrzająca 64 C - 40 minut - przerwa dekstrynująca 72 C – 20 minut - mash out 77 C – 10 minut Gotowanie: 90 minut – ekstrakt po gotowaniu 12,2 brix Napowietrzanie – 8 minut intensywnego potrząsania fermentorem na piłce Drożdże – starter 1,7 litra zadany w temperaturze 18 C (temperatura startera zbliżona do temperatury brzeczki). Fermentacja prowadzona w temperaturze 18,0 C – 18,5 C w pudle styropianowym. Po ustaniu fazy wysokich krążków podwyższenie temperatury do 20,5 C. Piwo było trzymane na drożdżach celowo dość długo (ok. 3 tygodnie), aby pozwolić drożdżom dokończyć fermentację oraz zredukować aldehyd. Ekstrakt piwa spadł do 2,0 brix. Obecnie piwo znajduje się na cichej fermentacji w temperaturze 15 C. Przed zlaniem na cichą przedmuchałem fermentor CO2. Niestety aromat aldehydu jest bardzo wyraźny. Zdaję sobie sprawę, że nie powinno się oceniać piwa na tym etapie, ale moje poprzednie warki smakowały podobnie w tej fazie dojrzewania, a po zabutelkowaniu i odczekaniu czasu na nagazowanie piwa, sytuacja się nie poprawiała i wada była nadal mocno wyczuwalna. Do dezynfekcji używam starsanu. Oczywiście wszystko co ma kontakt z brzeczką po gotowaniu lub piwem jest wcześniej dokładnie dezynfekowane. Poza wspomnianym aldehydem nie wyczuwam innych wad, które mogły by wskazywać na infekcję, stąd wnioskuję, że to nie infekcja. Nie mam pojęcia jaką zmianę mógłbym wprowadzić w moim procesie, aby pozbyć się tej wady. Jest to dla mnie wyjątkowo frustrujące 😕. Może macie jakieś pomysły co może być przyczyną tej wady lub jaką zmianę mógłbym wprowadzić przy okazji kolejnego warzenia, aby piwo było pozbawione tego defektu. Pozdrawiam.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.