Jump to content

filipja

Members
 • Content Count

  32
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Filip

Piwowarstwo

 • Liczba warek
  7
 • Miasto
  Poznań

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, od 28.10 fermentował mi tropical lager w tem 10C w piwnicy. Przez nawał pracy totalnie o nim zapomniałem i nie rozlałem. W tym czasie temperatura spadła do 1C (ok. miesiąca temu), nie widzę żadnych niebezpiecznych oznak ale boje się że drożdże mogą nie dać rady przy refermentacji. Od świąt jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch kegów 11L po pepsi. Może zamiast nagazowywać przy pomocy cukru lepiej użyć butli z co2? Powinienem się pośpieszyć? Po za kegami nie mam jeszcze zakupionego sprzętu do kegowania.
 2. Uwarzyłem Lagera wiedeńskiego 14 BLG z zestawu surowców z TB. Słód Wiedeński 3,4kg Słód Monachijski 0,6kg Słód karmelowy jasny 0,4kg Chmiel Brewers gold 20g Chmiel Saaz 20g wyszło mi 19,5L Po 16 dniach zlałem na cichą i kolorem w żadnym wypadku nie przypomina to piwa jasnego, nie mam zdjęcia ale barwa jak brown ale. W smaku skórka chleba, bardzo delikatna goryczka, żadnych niepożądanych aromatów. Co z tą barwą? Leżakowanie, lagerowanie coś zmieni? I co tu teraz wrzucić na etykietę…
 3. Domyka bardzo dobrze - testowałem używając dużej siły bo nie chciałem pływającej kaczki w garze Wysysa też ok, mam porównanie z sprzętem za 300 i nie widzę żadnej różnicy a umówmy się do chmielu, który jest bezproblemowy (nie odda soków) nie potrzebujemy jakiegoś super sprzętu.
 4. Wczoraj w Lidlu w Poznaniu złapałem Vacuum sealer Silvercrest'a za 65 zł z kilkoma metrami folii do zgrzewania. Chmiel po wczorajszym warzeniu zabezpieczony a dzisiaj od rana testuję kaczkę sous vide w 62C w coobrze cb25
 5. Jestem nowym użytkownikiem coobry cb25 v2 i chciałbym podzielić się swoimi spostrzeżeniami po 2 warkach uwarzonych w weekend. Na start poszedł lager wiedeński i tropical lager - zestawy surowców z TB. Nie zauważyłem problemów ze śrutą ale zasyp nie był wymagający. Pompa ani razu się nie zacięła, używałem jej tylko przy zacieraniu. Do zacierania dałem trochę więcej wody(2-3L) niż w przepisie, stwierdziłem że trzeba jakoś wypełnić przestrzeń pod koszem. Moim błędem było nie uwzględnienie tej zmiany podczas wysładzania i gotowanie zaczynałem z 29L a zakładałem 20L produktu końcowego więc gotowanie trwało trochę dłużej Do chmielenia użyłem woreczka do gotowania chmielu, przypiąłem go metalowym klipsem i do niego dorzucałem chmiel. Chciałem uniknąć zapchania bazooki. Chłodzenie do 21C przy użyciu chłodnicy zanurzeniowej bardzo przyjemne, jednak nie ma szans zejść do temp dolniaków, po dwóch godzinach miałem 16C wąż ogrodowy w wiadrze z butelkami z lodem i temperatura nie chciała spadać. Przy przelewaniu do fermentora brzeczka super się napowietrza, piękna piana, rzeczywiście białko i chmieliny obkleiły bazookę ale dopiero pod koniec przelewania. Poskrobałem łygą i leciało dalej. Sprzęt spełnia moje oczekiwania w 100%. Jedyną zagadką dla mnie jest wysładzanie, u mnie trwało bardzo szybko i nie jestem do końca pewien czy dobrze było wykonane. Ile wody wlewacie jednorazowo na 'tackę'?
 6. Cześć! Wczoraj poczyniłem lagera wiedeńskiego z zestawu surowców TB. Drożdże Fermentis W-34/70 dwie paczki. BLG prawie tak jak zakładane czyli 12. Temperatura pomieszczenia, w którym fermentuje równiutkie 10 C. Jest to mój pierwszy dolniak, chciałem po cichej lagerować w lodówce w 2-3 stopniach. Czytam o lagerowniu na forum, odkopuje jakieś stare tematy i pojawia się pytanie - Co z refermentacją takiego piwa? Klasycznie chciałem dodać glukozy do butelek. Czy drożdże wytrzymają kilkutygodniowe lagerowanie w takiej temperaturze czy muszę zebrać gęstwę? Jeżeli tak to kiedy? Czytałem że najlepsze są te zbierane po kilku dniach od startu fermentacji z góry brzeczki ale nie chciałbym im też przeszkodzić w pracy. Nie zbierałem jeszcze gęstwy i nie wiem czy bezpieczniej nie byłoby dosypać suchych z paczki. Z drugiej strony to te dwie paczki kosztowały mnie już 30 pln na 20L piwa, więc może byłby to odpowiedni moment żeby nauczyć się zbierać gęstwę m.in. w celu oszczędności:) Czy te podane wyżej warte są zbierania? Dzięki!
 7. Ja używam i nie polecam. Trudne do całkowitego wyczyszczenia, pełno zakamarków gdzie może schować się coś nieprzyjemnego. od jakiegoś czasu używam tylko do podania roztworu sody kaustycznej do butelek przy czyszczeniu.
 8. Aktualne? Poszukuję chłodnicy do lidla.
 9. Zapraszam na przymiarki w razie zainteresowania
 10. Szerokość 48 cm głębokość 46 cm wysokość 135 cm plus ten kawałek widoczny na zdjęciu z tym "schodkiem"
 11. Witam, mam do sprzedania lodówkę która pomieści 3 wiadra fermentacyjne 30L. Lodówka używana, wydaje mi się że ma kilkanaście ładnych lat. Odbiór osobisty w Poznaniu. Wydaje mi się, że 400 złociszy i skrzynka domowego piwa byłyby interesującą mnie zapłatą - zapraszam do negocjacji! Ja rezygnuje bo przeprowadzka dopada w wakacje i nie ma zgody drugiej połówki na taki mebel
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.