Skocz do zawartości

tymbarck

Members
 • Zawartość

  19
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Lodówka z maty termoizolacyjnej?

  Jeśli nie masz miejsca, to myślę, że się nie ma co zastanawiać. Natomiast, co do lagerów .. nie wiem. Raczej się do nich w najbliższym czasie nie przymierzam, ale przy 3-4 petach powinieneś zejść. Dodatkowo można obłożyć jedną lub dwoma warstwami maty zagrzejnikowej, czyli fermentor, obok pety, mata z dołu i wokół.
 2. Czemu na to nie wpadłem..., tylko kombinuję z układaniem i przekładaniem piwa w skrzynkach, haha;) Natomiast pomysł z dziurkaczem jest fajny, chyba wykorzystam.
 3. Lodówka z maty termoizolacyjnej?

  Wracając do tematu wątku. Zrezygnowałem z projektu z matami na rzecz lodówki ze styropianu. Lodówka chłodziła, ale pod względem estetyki niezbyt ładnie wyglądała (frezowany styrodur nie jest łatwy w obróbce;), no i trochę zajmuje miejsca. W międzyczasie trochę poszukałem i kupiłem coś takiego za 75 zeta (duża i tania torba temoizolacyjna): https://pl.aliexpress.com/item/Extra-Large-and-high-Thickening-Cooler-Bag-ice-pack-Insulated-lunch-pizza-Bag-Fresh-food-delivery/32797731038.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.C9HCGJ Przyjechała w piątek. Wygląda jak na zdjęciu i jest solidnie zrobiona. Co do niej wejdzie: - wiaderko 15l z castoramy z rurką fermentacyjną (akurat na nich robię) - wiaderko 33 l standardowe na styk, bez rurki fermetacyjnej i maks 2 pety jedno litrowe (1,5 litrowych nie sprawdzałem) - w zasadzie wszystko poniżej standardu 33l będzie miało dużo miejsca. Aktualnie chłodzę jeden fermentor 15l dodatkowo okryty matą zagrzejnikową, która mi zostało z lodówki styropianowej. Na jednym pecie 1,5l mam 18°C, przy temp zewnętrznej w pokoju 24 stopnie. Jeśli, ktoś mam mało miejsca i potrzebuje czegoś przenośnego, to polecam. Dodatkowo cena, która jest prawie 3 razy niższa od cool brew bagu.
 4. Co mogę zrobić z tych składników?

  O, ciekawe. W wolnej chwili poszukam recepty, ale może masz przykładową lub schemat chmielenia? Co do drożdży. Suchary: US-05 lub Notthingham.
 5. Co mogę zrobić z tych składników?

  Po kolejnej warce zostanie mi około Słód Pale Ale Strzegomski 0,6 kg Słód Karmelowy 150 EC 0,13 kg. Monachijski Strzegom 0,5 kg. Pszeniczny 0,6 kg Citra 25 gram Amarillo 42 gram i mech irlandzki. Może macie pomysył, co z tym zrobić (nie pszeniczne;)? Oczywiście słodu dokupię. Robię małe warki, więc 12 litrów na słodach lub 20 L przy ekstraktach.
 6. piwo z brewkita nie spada poniżej 5 BLG

  Pierwsze moje piwo z brewkitu zabutelkowałem przy BLG 5. Butelkowałem je uwzględniając w kalkulatorze dolne widełki dla stylu i tyle. Nic nie strzeliło, wyszło bardzo dobre;)
 7. Cześć, pytanie z tych które nie znalazłem, a dotyczy lodówki z petami i fermantacji. Do ostatniej warki zrobiłem lodówkę i mam kilką wątpliwości 1. Jak długo trzymacie fermentor w lodówce, cały okres fermentacji (burzliwa + cicha)? 2. Czy np. na burzliwej/cichej w którymś momencie podnosicie temperaturę? Czy po prostu trzymacie się cały czas jednego zakresu temp 3. Z wiki 80% cukrów jest przerabianie przez pierwsze parę dni. Czy wyjęcie fermentora po tych paru dniach, niech będzie 7 i dalszej fermentacji w temperaturze pokojowej będzie się wiązało z nie pożądanymi właściwościami piwa.
 8. Tak, trzymałem się BeerSmitha. Wszystko poszło ładnie do gotowania. Za duże odparowanie, a wcześniej nie zrobiłem testu garnka. Pewnie też za mało kombinowałem z wyłączaniem grzałki lub kuchenki. Do tego doszedł brak skali na łydze piwowarskiej. Myślałem, że na garnku wystarczy, ale przy gotowaniu nie mogłem jej odczytać, hehe. Przy 9 litrach wyszło mi 14 BLG Niby ok, chciałem mniej, ale nie pomyślałem o wodzie. Na przyszłość zacieranie zacznę wcześniej niż o 20 , bo później już się trudno myśli. Dzięki za odpowiedzi;) Sporo mi wyjaśniły.
 9. Przymierzam się do drugiej warki z zacieraniem. W pierwszej było kilka błędów, które już przemyślałem, ale nasuwają się kolejne pytania. Może ktoś ma ochotę odpowiedzieć;) 1. Filtracja i wysładzanie. Kiedy sprawdzamy poziom cukru? Na koniec filtracji czy w trakcie? W trakcie rozumiem, że przy każdej nalewanej partii wody. (wysładzanie na raty) 2. W nawiązaniu do pierwszego pkt. Jeśli sprawdzamy poziom cukru w trakcie, to rozumiem, że gdy spadnie BLG do 2 kończymy filtrację/wysładzanie? Lub kończymy wysładzanie, gdy uzyskamy żądany przez na poziom brzeczki do chmielenia? 3. Miałem problem z chmieleniem i mocnym odparowaniem wody. Warka była mała i z 14,5 litrów wygotowało się do 9 (w założeniu miało być ok 12). Zaskoczyła mnie strata, czy aż tyle wyjdzie na kuchence elektrycznej i grzałce zanurzeniowej? Tutaj wiążą się kolejne pytania. 4. Czy podczas gotowania mam uzupełniać poziom brzeczki do 12 litrów? (12 litrów, tyle ma wejść do fermentora) 5. Czy zrobić, to po schłodzeniu, sprawdzić BLG i dodać tyle wody i chcieliśmy uzyskać założonego BLG?
 10. Piwo studenckie po kosztach - pytanie o natlenienie

  Pójdzie w tydzień. Nawet nie zdąży się nagazować Co do kosztów. Tak mi się wydaje, że najtańsza opcja, to Brewkit z cukrem . Odpadają gary, chłodnice, filtry, kraniki. Wystarczy fermentor, wężyk i chemia do dezynfekcji.
 11. Lodówka z maty termoizolacyjnej?

  Dzięki za odpowiedzi. W najbliższym czasie zrobię coś podobnego;) Wysłane z mojego MI 4S przy użyciu Tapatalka
 12. Piwo studenckie po kosztach - pytanie o natlenienie

  Koszt rurki igielitowej z Castoramy to ok 4 zeta za mb. Do tego kranik lub inny system zaciskania wezyka. Rozlewasz i po temacie;) Wysłane z mojego MI 4S przy użyciu Tapatalka
 13. Lodówka z maty termoizolacyjnej?

  O własnie możesz załączyć zdjęcia? Rafple robiłeś z alufloxa czy z innej maty? Może pamiętasz z jakiej? Jak to się sprawdza w praktyce z trzymaniem temperatury i uszkodzeniami? Na priva dostałem info, że łatwo ulega uszkodzeniom. Taśma aluminiowa do łączenia mat;)
 14. Zastanawiałem się nad zrobieniem lodówki do chłodzenia fermentatora. Jest DIY ze styropianu, ale ze względu na brak miejsca w mieszkaniu i piwnicy pomyślałem nad innym rozwiązaniem. Odpada też cool brewing bag - 200 zeta, to ciut za drogo, wiec.... Czy styropian można zastąpić innym materiałem? Na przykład matą termoizolacyjną (warstwa alu, pianka i alu). W specyfikacjach chwalą się, że odpowiada 5 cm styropianiu. Dla przykładu czymś takim http://allegro.pl/alufox-mata-termoizolacyjna-alu-pianka-alu-na-m2-i7002089776.html . Nie wiem, na ile jest realny pomysł, ale myślałem o walcu z wymiarami pod fermentor plus zapas na chłodzenie (pety, wkłady) i rurkę. Wszystko połączone rzepami. Dodatkowo wnętrze możnaby pokryć tym: https://www.kiltowo.pl/pl/p/Wypelnienie-240-gm2-z-warstwa-aluminium/190 (zaczerpnięte z forum) Koszt nie byłby duży. Maty widziałem po 13 zeta za m2. Łącznie w dużym przybliżeniu potrzeba 2 m2. Rzepy kosztują grosze.
 15. Przejście z brew kitów na zacieranie

  Co do wiaderek. W Castoramie i Leroy są 15 litrowe na dziale z farbami z narysowaną podziałką. Koszt, to 9 zł z pokrywką. Oba są z "widelcem". Sprawdziłem i kupiłem. Do zrobienia jedynie otwory pod rurkę lub kranik.
×