Jump to content

tymbarck

Members
 • Content Count

  53
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Przy dłuższym postoju na kranik zakładam woreczek foliowy i gumkami recepturkami spinam do kranika, żeby w miarę możliwości nie kurzył się. Przy rozlewie spryskuje kran wewnątrz i zewnątrz desprejem. Co do butelek to możesz i wlewać do plastikowych;) Jesli masz ochotę kup szampanówki z kapslem. Tak - są kapslownice ręczne z możliwością wymiany gwintu. Moją ma taką możliwość. https://czerwonadynia.pl/Piwowarstwo/Kapslownice/Kapslownica-dwuramienna-VIK-II.html
 2. Kontynuując wątek, czy mógłbyś napisać coś więcej o tych klamerkach, może aktualne zdjęcie? Mam już Maischfesta. Z chin idzie pompka i szybkozłączki. Natomiast nie wiem jak rozwiązać problem, żeby wszystko estetycznie się trzymało Na razie mój plan, to taki że zastępuję kran zaworem kulowym, który już posiadam. Do tego szybkozłączka, pompka, kolejne szybkozłączki i wąż silikonowy. Na górze chciałbym podłączyć kolejny kran/zawór do kociołka, ale do końca nie mam pomysłu jak;) W koszu są całkiem duże dziury, czy używasz dodatkowej siatki/filtratora na bazie IKEI? Czego używaż podczas chmielenia, hopspider? Raczej hopstoper odpada, bo jest za mało miejsca.
 3. Brewkit, to gotowiec więc żeby go lepiej sprzedać i nie odstraszyć ludzi podają wyższe zakresy temperatury fermentacji. Gdyby dali 16 stopni, to zacząłbyś się zastanawiać jak ją osiągnąć;) Pamiętaj też, przy pokojowych 21 w fermentorze panuje wyższa temperatura. Mniej więcej postępuję tak jak jest napisane w wiki trzymając się dolnych granic pracy drożdży. Sporo osób zaczyna od dolnej granicy stopniowo zwiększając temperaturę, ale przy petach z których korzystam nie jest to takie proste. W całym procesie fermentacja jest najważniejsza. Moim pierwszym piwem było Coopersem Lagera. Fermentowałem w 20 stopniach. Znajomym smakował, dla mnie był w porządku bez rewelacji - były wyczuwalne nuty owocowe. Kfax. Do butelek daję cukier, jego ilość oblicza mi kalkulator do refermentacji - są online. Spokojnie możesz trzymać piwko kolejne dwa tygodnie w fermentorze. Na pewno teraz nie przelewaj. Za tydzień, dwa sprawdź cukromierzem, czy BLG jest na tym samym poziomie i wtedy przelej.
 4. Szału nie będzie jak będziesz robił według instrukcji w temperaturach fermentacji 21 stopni. Tutaj też szału nie będzie. Przy cukrze będziesz miał posmaki bimbrowe. Do butelek planujesz dodać 1kg cukru?;) Panowie może się trochę wysilcie, poczytajcie wiki, obejrzyjcie youtuby. Materiałów jest mnóstwo, żeby uwarzyć za pierwszym razem dobre piwo.
 5. Mam pytanie do osób posiadających Maischfesta. W innych garach jest rurka odpływowa pomiędzy sitami, a jak tutaj to wygląda w praktyce? Przydałaby się, czy nie? Czy dno kosza jest w miarę solidne, żeby przewiercić i zamontować rurkę?
 6. To nie prościej będzie zrobić piwo z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Kupujesz osobno chmiel i ekstrakt - są też gotowe zestawy. Gotujesz wszystko przez godzinę i wrzucasz chmiele wedle recepty. Co do chmielenie na zimno na forum jest artykuł o chmieleniu i są podane proporcje, ale nie pamiętam linku;)
 7. Dzięki, Jeszcze jedno pytanie, teraz widzę, że nie dopisałem. PH mierzymy od razu po zmieszaniu słodów i od razu korygujemy?
 8. Jest płatny, więc nie wiem co się stanie po 21 dniach. Z darmowych programów jest BREWTARGET. Na forum jest dostępny do ściągnięcia arkusz kalkulacjny PPP-Polskie Proste Piwne Porachunki - będziesz miał kalkulatory, wyliczenia ile wody do wysładzania itp. W internecie Brewness. Na początku trochę mi zajęło zrozumienie co się z czym je, ale później szybko poszło.
 9. Przeczytałem, ale lekko się pogubiłem, więc może ktoś pomoże mi wyklarować wiedzę na prostym przykładzie 1. Kupuję wodę z Lidla. Mam parametry na etykiecie - ta sama woda na zacieranie i wysładzanie. 2. Mierzę PH wody? 3. Wrzucam ilości i parametry do kalkulatora 4. Ładuję profil wody 5. Dostosowuję poprzez kredę, wapń itp profił wody dla wody do zacierania i wysładzania. 6. Zacieram, wrzucam słody i ponownie sprawdzam PH? 7. Reguluję poziom PH poprzez kwas mlekowy/fosforowy do np. 5,4 8. Wysładzam wodą o tych samych paremtrach co z profiłu. Rozumiem, że tutaj też reguluję poziom PH do 5,4 9. Chmielę.
 10. Mnie wartości nie dziwią. Mamy 12 litrów, do tego 4kg słodu, więc na oko 12-3 litry na słód plus 9 do wysładzania da nam około 18 litrów przed gotowaniem. Mocne gotowanie plus osady przed przelaniem i mamy 13 litrową warkę;) Standardowo poczytaj wiki, obejrzyj trochę filmów z poradami, rób notatki, weź poprawki na wodę (parowanie + osady - fajnie do tego nadaje się BeerSmith) i będzie dobrze .
 11. Gdzieś na forum jest opracowanie na temat chmieli. Przy woreczkach o ile dobrze pamiętam dajemy o 15 procent więcej niż normalnie. Co do chmielenia na zimno, to chmiel ma silne właściwości bakteriostatyczne, więc infekcja raczej nie od niego. Wysłane z mojego MI 4S przy użyciu Tapatalka
 12. Spokojnie 18 godzin, to nie jest dramat. Poczekaj jeszcze i przede wszystkim nie kieruj się rurką. Przy mojej obecnej warce nie ma w ogóle bulgotania, a już zjechały do 3 plato.
 13. Skala jest na piątym zdjęciu. Robię małe warki więc 50tka jest za duża;) Sama aukcja jest bardzo ciekawa, ponieważ prawie w cale nie ma używek na rynku.
 14. Zacząłem już się zastanawiać nad kupnem, ale .... to chyba nie jest 30L. Na jednym ze zdjęć jest skala do 50 litrów, więc to będzie XXL
 15. Odpowiednik. 33 l fermentor wejdzie, na rurkę nie ma miejsca. Można pokombinować i przyczepić gdzieś z boku. https://m.aliexpress.com/item/32797731038.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&productId=32797731038&productSubject=32797731038&tt=Copy+to+Clipboard&aff_platform=default&cpt=1547828391504&sk=crWuLdDQ&aff_trace_key=d2dfc642d7ae442cae865da38467946e-1547828391504-09200-crWuLdDQ&terminal_id=834d3075c74343a0bf1fd40e317cbca4 Wysłane z mojego MI 4S przy użyciu Tapatalka
×
×
 • Create New...