Jump to content

tymbarck

Members
 • Content Count

  66
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zawór już miałem przed kociołkiem, więc czemu go nie wykorzystać. Poza tym na którejś z grup doczytałem żeby sterować przepływem na wyjściu pompki. Do końca nie wiem ile jest w tym prawdy, ale przy testowaniu pompki przy zaworze na wyjściu w moim odczuciu mniej się męczyła Kup na aliexpress jest ich tam pełno. Brałem z tego sklepu. https://pl.aliexpress.com/item/32669705648.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.100b5c0fJi9sJm
 2. Hej pochwalę się, bo w końcu udało mi się skompletować dodatkowy sprzęt o do Maischfesta i zrobić pierwsze warzenie z zacieraniem, wcześniej robiłem na nim z ekstraktów. Co do zacierania jestem bardzo zadowolony, wszystko poszło sprawnie i łatwo. Całość ze sprzątaniem zajęła 6,5h. Ciut dłużej zacierałem, wiec myśle, że jeszcze da się zejść o pół godziny. Wydajności na poziomie 72 procent, dla mnie ok. Na garze miałem podobną. Poniżej sprzęt, czyli: kocioł, szybkozłączki, wąż 10mm ze ściankami 3mm, pompką do której podczepiłem zawór kulowy do regulacji przepływu w koszu jest dodatkowy filtr w postaci przerobionego sitka z IKEI. Sprawdził się, ale kilka łusek przepuścił - myślę, że jest to wynik mieszania zacieru. hopspider do chmielu. Kociołek udało mi się wylicytować za 460 zł z dostawą. Reszta sprzętu to kolejne 450,00 zł. Jeśli ktoś chciałby bardziej przyoszczędzić to zamiast szybkozłączek można dać króćce, a zamiast zaworu zacisk na syfon.
 3. Nie napisałeś nic o fermentacji, czy masz warunki? Jeśli nie, to dolicz dodatkowe koszty lodówki lub innego zamiennika. Poza tym jeśli policzysz kosz, gar z kranem, to nie wiem czy nie wyjdzie taniej lub podobnie kupno używanego kociołka zaciernego. Z tego co piszesz masz sporo czasu na szukanie. Moim zdaniem chłodnica musi być, zdecydowanie przyśpiesza proces. Jak Ci się znudzi warzenie zawsze możesz ją odsprzedać. Co do oddzielania chmielu od brzeczki na początek polecam zaopatrzenie się w hop spider bag . Tanie i skuteczne. Możesz bezpośrednie w nim gotować lub użyć jako filtru przy przelewaniu do fermentora.
 4. Już wrzuciłem chmiele na cichą, więc nie sprawdzę, ale zapamiętam uwagę na przyszłość. Rzeczywiście może to piana, jakoś nigdy nie zwracałem na nią uwagi;)
 5. Cześć chciałbym się jeszcze upewnić czy widzicie infekcje? Drożdże US-05 odfermentowały z 12 do 3. Spróbowałem i wyszło dobre, więc raczej zabutelkuję.
 6. Chłodnica z zestawu, to nieporozumienie. Zrobiłem na niej dwie warki, fakt że w lecie, więc temperatura wody też była wyższa, ale zejście do 20 paru stopni zajęło dobre 1,5 godziny. Przy mojej starej miedzianej czas to około 0,5 godziny.
 7. Co do przepisów to też daleko nie musisz szukać, dobrym przykładem jest kolega z forum:
 8. Na waszym miejscu poczekałbym na używkę powystawową lub z lekkimi wgnieceniami. Mnie się udało kupić Maischfesta za około 450 zł z małym wgnieceniem. Na początku myśłałem, żeby coś zrobić na podstawie warnika, ale największym problemem okazał się kosz, który jednak swoje kosztuje 300-400 zl. Do tego warnik min 200 plus sterownik oraz dodatki i sumując wyjdzie używany kocioł zacierny. Tak na marginesie nowy sprzęt trochę podrożał. Z końcem ubiegłego roku można było wyhaczyć nowego Royala za 1 300,00 zł, a teraz 1800!
 9. Czy jest jakaś dobra technika rozlewu do butelek? U mnie czasami mam wrażenie, że butelki napowietrzają się mocniej przy następującym podłączeniu: kranik, kawełek wężyka i rurka do rozlewu. W wężyku widać bańki powietrza.
 10. Nie bierz 15 litrowego. Za mała pojemność nawet jak na małe warki. Robię 12 litrowe, ale od czasu do czasu zrobię większą, wiec tutaj byłby już problem. Koszt pompki to 80 zł z Aliexpressu. Dwójka i trójka to to samo tylko jest inny wygląd sterownika. Jak fotohobby kupiłem używaną dwójkę. Dołożyłem pompkę plus wężyki i szybkozłączki (szybkozłączki nie są konieczne)
 11. Cześć kontynuując temat chcę popełnić dry stouta z ekstraktów z następujących składników (warka 20l). Ekstrakty jasny i ciemny po 1,5 kg. Chmiel East Kent Golding 50g Płatki jęczmienne 0,5kg Palone ziarno jęczmienia 0,3kg Słód Czekoladowy 0,2kg Chmielenie - 50 g w 60 minucie Moje pytanie jest takie. - Czy recepta jest ok? - Jak długo mam robić steeping i w jakiej temperaturze? Tak jak tu kolega napisał 30 minut w 70 stopniach?
 12. Co tu takiego skomplikowanego w zacieraniu. Wrzucasz słody, trzymasz w określonej temperaturze przez godzinę, przerzucasz wszystko do wysładzania i następnie gotujesz. Wszystko pokazane na youtubach;) Najprościej kup emalię (100-120 zł), do tego chłodnicę (samoróbka 100 zł) sraczwężyk (30 zł) do fermentora i lodówkę ze styropianu (50 zeta). Przy 4 brewkitach miałbyś już odłożone na garnek;)
 13. Podsumowanie jest bardzo proste. Wszystkie gary są sprowadzane z chin pod inna nazwą Dodaj do tego jeszcze dwie zasadnicze różnice w postaci umiejscowienia pompki na zewnątrz i wewnątrz oraz sposobu montażu rurki odpływowej w koszu;). Czytając dalej fora. Po zakupie będziesz musiał jej lekko zmodyfikować dokupując hopstopery, hodsidery wywalając bezużyteczną bazookę. Niektórzy jeszcze wymieniają sita w koszu. Osobiście kupiłem używanego Maischfesta (uboższa wersja powyższych) do tego pompka i szybkozłączki z Chin i za połowę ceny mam automat.
 14. Przy dłuższym postoju na kranik zakładam woreczek foliowy i gumkami recepturkami spinam do kranika, żeby w miarę możliwości nie kurzył się. Przy rozlewie spryskuje kran wewnątrz i zewnątrz desprejem. Co do butelek to możesz i wlewać do plastikowych;) Jesli masz ochotę kup szampanówki z kapslem. Tak - są kapslownice ręczne z możliwością wymiany gwintu. Moją ma taką możliwość. https://czerwonadynia.pl/Piwowarstwo/Kapslownice/Kapslownica-dwuramienna-VIK-II.html
 15. Kontynuując wątek, czy mógłbyś napisać coś więcej o tych klamerkach, może aktualne zdjęcie? Mam już Maischfesta. Z chin idzie pompka i szybkozłączki. Natomiast nie wiem jak rozwiązać problem, żeby wszystko estetycznie się trzymało Na razie mój plan, to taki że zastępuję kran zaworem kulowym, który już posiadam. Do tego szybkozłączka, pompka, kolejne szybkozłączki i wąż silikonowy. Na górze chciałbym podłączyć kolejny kran/zawór do kociołka, ale do końca nie mam pomysłu jak;) W koszu są całkiem duże dziury, czy używasz dodatkowej siatki/filtratora na bazie IKEI? Czego używaż podczas chmielenia, hopspider? Raczej hopstoper odpada, bo jest za mało miejsca.
×
×
 • Create New...