Jump to content

tymbarck

Members
 • Content Count

  60
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Co do przepisów to też daleko nie musisz szukać, dobrym przykładem jest kolega z forum:
 2. Na waszym miejscu poczekałbym na używkę powystawową lub z lekkimi wgnieceniami. Mnie się udało kupić Maischfesta za około 450 zł z małym wgnieceniem. Na początku myśłałem, żeby coś zrobić na podstawie warnika, ale największym problemem okazał się kosz, który jednak swoje kosztuje 300-400 zl. Do tego warnik min 200 plus sterownik oraz dodatki i sumując wyjdzie używany kocioł zacierny. Tak na marginesie nowy sprzęt trochę podrożał. Z końcem ubiegłego roku można było wyhaczyć nowego Royala za 1 300,00 zł, a teraz 1800!
 3. Czy jest jakaś dobra technika rozlewu do butelek? U mnie czasami mam wrażenie, że butelki napowietrzają się mocniej przy następującym podłączeniu: kranik, kawełek wężyka i rurka do rozlewu. W wężyku widać bańki powietrza.
 4. Nie bierz 15 litrowego. Za mała pojemność nawet jak na małe warki. Robię 12 litrowe, ale od czasu do czasu zrobię większą, wiec tutaj byłby już problem. Koszt pompki to 80 zł z Aliexpressu. Dwójka i trójka to to samo tylko jest inny wygląd sterownika. Jak fotohobby kupiłem używaną dwójkę. Dołożyłem pompkę plus wężyki i szybkozłączki (szybkozłączki nie są konieczne)
 5. Cześć kontynuując temat chcę popełnić dry stouta z ekstraktów z następujących składników (warka 20l). Ekstrakty jasny i ciemny po 1,5 kg. Chmiel East Kent Golding 50g Płatki jęczmienne 0,5kg Palone ziarno jęczmienia 0,3kg Słód Czekoladowy 0,2kg Chmielenie - 50 g w 60 minucie Moje pytanie jest takie. - Czy recepta jest ok? - Jak długo mam robić steeping i w jakiej temperaturze? Tak jak tu kolega napisał 30 minut w 70 stopniach?
 6. Co tu takiego skomplikowanego w zacieraniu. Wrzucasz słody, trzymasz w określonej temperaturze przez godzinę, przerzucasz wszystko do wysładzania i następnie gotujesz. Wszystko pokazane na youtubach;) Najprościej kup emalię (100-120 zł), do tego chłodnicę (samoróbka 100 zł) sraczwężyk (30 zł) do fermentora i lodówkę ze styropianu (50 zeta). Przy 4 brewkitach miałbyś już odłożone na garnek;)
 7. Podsumowanie jest bardzo proste. Wszystkie gary są sprowadzane z chin pod inna nazwą Dodaj do tego jeszcze dwie zasadnicze różnice w postaci umiejscowienia pompki na zewnątrz i wewnątrz oraz sposobu montażu rurki odpływowej w koszu;). Czytając dalej fora. Po zakupie będziesz musiał jej lekko zmodyfikować dokupując hopstopery, hodsidery wywalając bezużyteczną bazookę. Niektórzy jeszcze wymieniają sita w koszu. Osobiście kupiłem używanego Maischfesta (uboższa wersja powyższych) do tego pompka i szybkozłączki z Chin i za połowę ceny mam automat.
 8. Przy dłuższym postoju na kranik zakładam woreczek foliowy i gumkami recepturkami spinam do kranika, żeby w miarę możliwości nie kurzył się. Przy rozlewie spryskuje kran wewnątrz i zewnątrz desprejem. Co do butelek to możesz i wlewać do plastikowych;) Jesli masz ochotę kup szampanówki z kapslem. Tak - są kapslownice ręczne z możliwością wymiany gwintu. Moją ma taką możliwość. https://czerwonadynia.pl/Piwowarstwo/Kapslownice/Kapslownica-dwuramienna-VIK-II.html
 9. Kontynuując wątek, czy mógłbyś napisać coś więcej o tych klamerkach, może aktualne zdjęcie? Mam już Maischfesta. Z chin idzie pompka i szybkozłączki. Natomiast nie wiem jak rozwiązać problem, żeby wszystko estetycznie się trzymało Na razie mój plan, to taki że zastępuję kran zaworem kulowym, który już posiadam. Do tego szybkozłączka, pompka, kolejne szybkozłączki i wąż silikonowy. Na górze chciałbym podłączyć kolejny kran/zawór do kociołka, ale do końca nie mam pomysłu jak;) W koszu są całkiem duże dziury, czy używasz dodatkowej siatki/filtratora na bazie IKEI? Czego używaż podczas chmielenia, hopspider? Raczej hopstoper odpada, bo jest za mało miejsca.
 10. Brewkit, to gotowiec więc żeby go lepiej sprzedać i nie odstraszyć ludzi podają wyższe zakresy temperatury fermentacji. Gdyby dali 16 stopni, to zacząłbyś się zastanawiać jak ją osiągnąć;) Pamiętaj też, przy pokojowych 21 w fermentorze panuje wyższa temperatura. Mniej więcej postępuję tak jak jest napisane w wiki trzymając się dolnych granic pracy drożdży. Sporo osób zaczyna od dolnej granicy stopniowo zwiększając temperaturę, ale przy petach z których korzystam nie jest to takie proste. W całym procesie fermentacja jest najważniejsza. Moim pierwszym piwem było Coopersem Lagera. Fermentowałem w 20 stopniach. Znajomym smakował, dla mnie był w porządku bez rewelacji - były wyczuwalne nuty owocowe. Kfax. Do butelek daję cukier, jego ilość oblicza mi kalkulator do refermentacji - są online. Spokojnie możesz trzymać piwko kolejne dwa tygodnie w fermentorze. Na pewno teraz nie przelewaj. Za tydzień, dwa sprawdź cukromierzem, czy BLG jest na tym samym poziomie i wtedy przelej.
 11. Szału nie będzie jak będziesz robił według instrukcji w temperaturach fermentacji 21 stopni. Tutaj też szału nie będzie. Przy cukrze będziesz miał posmaki bimbrowe. Do butelek planujesz dodać 1kg cukru?;) Panowie może się trochę wysilcie, poczytajcie wiki, obejrzyjcie youtuby. Materiałów jest mnóstwo, żeby uwarzyć za pierwszym razem dobre piwo.
 12. Mam pytanie do osób posiadających Maischfesta. W innych garach jest rurka odpływowa pomiędzy sitami, a jak tutaj to wygląda w praktyce? Przydałaby się, czy nie? Czy dno kosza jest w miarę solidne, żeby przewiercić i zamontować rurkę?
 13. To nie prościej będzie zrobić piwo z ekstraktów z samodzielnym chmieleniem. Kupujesz osobno chmiel i ekstrakt - są też gotowe zestawy. Gotujesz wszystko przez godzinę i wrzucasz chmiele wedle recepty. Co do chmielenie na zimno na forum jest artykuł o chmieleniu i są podane proporcje, ale nie pamiętam linku;)
 14. Dzięki, Jeszcze jedno pytanie, teraz widzę, że nie dopisałem. PH mierzymy od razu po zmieszaniu słodów i od razu korygujemy?
 15. Jest płatny, więc nie wiem co się stanie po 21 dniach. Z darmowych programów jest BREWTARGET. Na forum jest dostępny do ściągnięcia arkusz kalkulacjny PPP-Polskie Proste Piwne Porachunki - będziesz miał kalkulatory, wyliczenia ile wody do wysładzania itp. W internecie Brewness. Na początku trochę mi zajęło zrozumienie co się z czym je, ale później szybko poszło.
×
×
 • Create New...