Jump to content

fotohobby

Members
 • Content Count

  654
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

fotohobby last won the day on February 6

fotohobby had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  HopShots!
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  80+
 • Miasto
  Rybnik

Recent Profile Visitors

1234 profile views
 1. Możesz coś więcej ? Nie potrafię nic znaleźć
 2. I właśnie ten krok bedzie u mnie kolejnym w rozbudowie browaru - Cornelius 19l, butla z CO2, beer gun.
 3. Wtedy chyba razem leżały 2 dni w pokojowej, później rozdzieliłem
 4. Robiłem taki test - skrzynka z butelkami poszła do garażu (16-18C), cztery butelki do lodówki. Po miesiącu - piwo "z garażu" wyraźnie lepsze, dojrzalsze bez niechcianych aromatów. No, ale to lager, więc co miesiąc otwierałem kolejną burelkę, różnica robiła się coraz mniejszą, można było spokojnie powiedzieć, przy 3-4 że jest nieodczuwalna. Różnicy w klarowności brak.
 5. Ale po co podnosić ? Robisz warkę warkę 20l z (np) 4kg słodu, więc potrzebna całkowita ilość wody to: 20l + 4l (woda, która zostanie w słodzie) + 2l (odparowanie 10%/h) + 1l (to, co zostanie na dnie z chmielinami) Oczywiście, wartości są przybliżone, bo odparowanie i straty na chmieliny zależą od konkretnego sprzętu
 6. 1. Ja bym warzył z wysładzaniem. Ilość wody co zacierania = waga słodu w kg *3.5l + 2l Reszta do wysładzania 2. Cyrkulacja jak najczęściej, tak, aby nad słodem nie było więcej 4-5cm brzeczki, mieszanie po wsypaniu słodów i później dwa energiczne przemieszania w trakcie zacierania 3. Nie robię przerwy białkowej, zaczynam od 66C 4. Używam takiej: https://pl.aliexpress.com/item/33038446125.html?algo_pvid=null&algo_expid=null&btsid=2100bdf016176095291913243e8beb&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_
 7. A jak inaczej ustalasz goryczkę ? Ja zawsze korzystam z tego samego kalkulatora i zawsze uzyskuję przewidywalne wyniki. Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby na piwo małogoryczkowe wyliczył mi taką ilość chmielu, żeby bez zagrychy nie dało się wypić Jeden, jedyny raz walnąĺem babola, jak mi się w wadze jubilerskiej gramy przestawiły na inną jednostkę wagi i syypnąłem jakieś 2x za dużo
 8. @x1d Mój wciąż działa, faktycznie pasują nakrętki z popularnych butelek PET 5l. W torbie z nakrętkami HDPE do recyklingu znalazłem zieloną, po "Ustroniance" bodaj. Pierwsze wrażenia są takie, że jest sztywniejsza i lepiej wchodzi na gwint, ale już nie będę monitorował tego piwa - Spindel trafił do garnka z wodą gdzie leży pod odpowiednim kątem i się testuje.
 9. Czy zdażył się Wam przeciekający ispindel ? Przy ostatniej warce zdziwił mnie szybki spadek BLG na początku fermentacji, po fermentacji okazało się że na dnie zebrało sie trochę brzeczki. Myślałem, że przez niedopatrzenie nie dokręciłem nakrętki, ale dziś porter bałtycki - spadek 1.5BLG przez 2h (po 8h od zadania gęstwy, drożdże dopiero się rozkręcają). Wyciągnąłem iSpindle i na dnie znów odrobina brzeczki. NAkrętka jest "płytka" dość miękka i odkształca się przy mocniejszym dokręceniu. Można gdzieś dostać coś porządniejszego ?
 10. Spokojnie, te drożdże mają lag i 48h, szczególnie jak to jedna paczka i 17C
 11. Ekstrakty Gozdawy nie są najlepszej jakości, może po prostu nie zawierały odpowiednich ilości białek, aby utwrzyć trwałą pianę. Przerzuć się na ekstrakty niechmielone Bruntal, a jeśli brewkit to może Coopers
 12. Ja się postarczsz to nie przeżyją- fermentor NaOH, butelki podobnie, lub 40min 190C w piekarniku
 13. Pokrywa nie jest szczelna. Dezynfekuję nadwęglanem sodu poprzez potrząsanie pod prysznicem. Raz na kilka warek NaOH, ale tu już trzeba uważać (rękawiczki, okulary), bo spod pokrywy wycieka.
 14. I tak też robiłem, a później zacząłem fermentować tydzień w 9-10C, tydzień w 10-12 C, dwa dni (a czasem i tydzień) w 18C. I w piwie 2,3-miesięcznym kompletnie nie ma różnicy.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.