Skocz do zawartości

hermod

Members
  • Postów

    65
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od ewemarkam w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    jak nie masz szans na niższe temperatury fermentacji zainteresuj się kveikami, lepsze piwa ci będą wychodzić. Ja w zimie w piwnicy mam temperaturę 16-17 stopni więc bez problemu mogę fermentować w lecie temperatura skacze do 22-23 stopni to warzę na kveikach i nie mam złych aromatów w piwie.
  2. Dzięki!
    hermod przyznał(a) reputację dla sobieslaw w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Chyba zależy, jakie piwo robisz. Ja zrobiłem 2 wity 20L 11 BLG i 13 BLG na FM20 bez startera i były super. Odfermentowały w widełkach, o jakich pisze FM.
  3. Dzięki!
    hermod przyznał(a) reputację dla punix w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Spokojnie możesz tak zrobić
  4. Haha
    hermod przyznał(a) reputację dla zasada w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Nie giąć, nie niszczyć, dwa lata będzie służyć!
    https://www.brew.is/files/malt.html
  5. Haha
    hermod przyznał(a) reputację dla sredstvom w Kwaśne piwo, czy się otruje?   
    Na kwasie mlekowym sie nie znam, wiec nie pomoge. Ale dla pewnosci wystrzegalbym sie tego Ksiazecego w tle...
  6. Super!
    hermod przyznał(a) reputację dla zielu w 18-19.04.2020 - VII Łódzki Konkurs Piw Domowych (12 - 14.06.2020)   
    Cześć,
    Jest tak jak @pociag napisał. W chwili obecnej nie bierzemy pod uwagę odwołania konkursu. Na dzień dzisiejszy fakty są takie:
    1) Konkurs zostanie przeprowadzony zgodnie z ustalonym wcześniej terminem,
    2) Terminy rejestracji oraz wysyłki piwa pozostają zgodne z regulaminem,
    3) Zmuszony byłem odwołać udział 2 doświadczonych sędziów z Węgier, którzy już w styczniu wyrazili gotowość przyjazdu do Łodzi,
    4) W tym roku na konkursie nie będzie żadnych piw z zagranicy,
    5) Pod podanym niżej linkiem ruszyła dzisiaj rejestracja piw na konkurs. Także możecie już się rejestrować. System jednak nie obsługuje płatności, a także nie ma możliwości naliczania zniżek (za członkostwo w PSPD oraz liczbę zgłoszonych piw). Także musicie sami wyliczyć sobie koszty uczestnictwa (regulamin $3), a następnie zrobić przelew (pamiętajcie o odpowiednim tytule) na konto.
    https://lodzkikpd.pspd.org.pl/
     
    Tak wygląda sytuacja na dzień dzisiejszy. Niewykluczone jednak, że konieczne będzie przesunięcie wysyłki, a nawet samego konkursu np. o tydzień. Inną z opcji jest odwołanie udziału wszystkich sędziów spoza Łodzi i sędziowanie jedynie "grupą łódzką", wówczas konkurs wydłużyłby się np, do 4 - 7 dni. Póki co są to jednak spekulacje. Wierzymy, że sytuacja się unormuje i od 30.03 będziecie mogli bez problemu wysyłać swoje skarby do Łodzi. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.
  7. Super!
    hermod przyznał(a) reputację dla anatom w Gotowanie brzeczki!? Co robię nie tak   
    Bez wlewania wody - ze wzoru na objętość - może policzyć ile litrów ma centymetr płynu w garnku. 
  8. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od Muchor w Filtrowanie - leci zbyt szybko? Kilka pytań po 1 warce z zacieraniem.   
    Ja przeważnie stosuje i sitko i sraczwężyk (na wypadek gdyby sito się przekrzywiło czy coś), choć też kilka robiłem na samym sicie.
    Sito nie dochodzi do dna, więc albo trzeba dorobić do niego nóźki, albo na czymś postawić. Ja do fermentora do wysładzania wstawiam 3 kubki i na nich opieram sito. Mi się to sprawdza.
  9. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od Muchor w Filtrowanie - leci zbyt szybko? Kilka pytań po 1 warce z zacieraniem.   
    sitko z ikei powinno być pod zacierem, wtedy uzyskasz dobrą wydajność, tylko musisz do niego dorobić nóżki lub na czymś postawić w fermentorze
  10. Dzięki!
    hermod otrzymał(a) reputację od baribal777 w Cześć z lubelskiego :)   
    Hej, jak jesteś z okolic Lublina, to w najbliższy weekend przyjdź na targi piw, będą osoby z Lubelskiego Oddziału Terenowego PSPD. Będzie też pokaz warzenia
     
    Zawsze coś będziesz mógł się podpytać
     
  11. Super!
    hermod przyznał(a) reputację dla szczawiosław w Komora fermentacyjna ze sterownikiem   
    Witam, jest to mój pierwszy post i przy okazji temat.
    Chciałem opisać swoją styropianowa komorę fermentacyjną z możliwością sterowania temperaturą.
    Sama komora została zbudowana z 10cm styropianu, wg projektu z tego tematu. Na wstępie przygotowałem prosty model 3D aby sprawdzić czy wymiary mi się zgrają i zmieści się fermentor.
     

     
    Aby móc kontrolować dokładnie temperaturę wewnątrz postanowiłem użyć dwóch ogniw Peltiera, każde po 15A (faktyczna sprawność przy aktywnym  chłodzeniu które zastosowałem jest na poziomie ~65%). W pierwszej kolejności także przygotowałem model 3D aby móc go w sensowny sposób umieścić. Ostatecznie został on zamocowany w pokrywie, musiałem wykonać skosy wokół radiatorów aby zapewnić dobry przepływ powietrza w celu chłodzenia ogniw oraz wymiany temperatury w komorze.
     

     
    Ogniwami steruje za pomocą mostków H, dzięki temu jest w stanie poprzez regulowanie PWMa i zmianę polaryzacji wpływać na ich pracę oraz regulować moc chłodzenia/grzania. Częściowo złożony element chłodzący prezentował się następująco. Dodatkowo od strony komory są zamontowane dwa wentylatory w celu poprawy cyrkulacji powietrza.
     

     
    We wstępnych testach temperatura strony zimnej spadała do - 20oC (średnio wierzę w odczyty z pirometru, ale radiator pokrył się lodem więc temperatura ujemna była na pewno).
    Przycinanie styropianu na wymiary było dosyć kłopotliwe, ale ostatecznie się udało używając dużego noża kuchennego (nie miał ochoty budować urządzenia do cięcia z wykorzystaniem drutu oporowego). Do klejenia kawałków styropianu używałem kleju polimerowego oraz plastikowych kołków aby trochę wzmocnić połączenie i ułatwić montaż. Aby poprawić izolację komorę od środka wykleiłem ekranem zagrzejnikowym (z zewnątrz również, aby uniknąć kruszenia i obsypywania styropianu).
     

     
    Wykonałem także dwie pokrywy (pełną, oraz miejscem na układ chłodzenia), na zdjęciu widać wklejony "grzebień" na którym opiera się duży radiator i do którego jest on przykręcony. Z wierzchu radiator także okleiłem ekranem zagrzejnikowym aby odizolować dwa radiatory.
     

     
    Sercem sterownika jest ESP32 w wersji Lolin32 Lite, do sterowania wentylatorami służą dwa przekaźniki, dwa mostki (na poniższym schemacie jest jeden podwójny, ja używam dwóch pojedynczych) kontrolują ogniwa Peltiera. Odczyt temperatury w komorze wykonywany jest za pomocą trzech termometrów DS18B20 z nadanymi różnymi wagami odczytów (jeden przy ściance komory, drugi przyklejony do fermentora, trzecim jest iSpindel) i na podstawie średnie warzonej ustalana jest temperatura wewnątrz. Dwa dodatkowe termometry znajdują się przy jednym z ogniw oraz przy mostkach (w celu zapewnienia zabezpieczenia termicznego). Do zasilania używam 300W zasilacza ATX z dwoma niezależnymi liniami 12V po 16A każda.
     

     
    A złożony sterownik wygląda tak:
     

     
    Sterownik razem z zasilaczem zamknięty jest w pudełku, a całość przyklejona jest do pokrywy komory.
     

     
    Sterowanie wszystkim odbywa się za pomocą aplikacji stworzonej w Virtuino. Na ekranie wyświetlam uśrednioną temperaturę, zawartość cukru w brzeczce, pokrętło służy do ustawiania temperatury wewnątrz. Poniżej wyświetlany jest stan pracy ogniw (pokazuje wypełnianie PWM), temperatura z każdego termometru oddzielnie. Na samym dole pokazuje poziom naładowania akumulatora w iSpindlu, temperaturę wewnątrz sterownika oraz ogniw Peltiera.
     

     
    Kod sterownika został napisany w Arduino. Jest jeszcze trochę błędów i ciągle nad nim pracuje coś zmieniając i poprawiając.
     
    Obecnie w komorze fermentuje piwo Świąteczne, przy okazji robiąc testy i po 2 tygodniach mogę stwierdzić że kilka błędów jest, ale całość działa dosyć zadowalająco.
     
    Chcę jeszcze dodać do sterownika wyświetlacz LCD oraz kilka przycisków aby nie musieć za każdym razem korzystać ze smartfona aby sprawdzić co się dzieje, albo zmienić ustawienia. Ale to plan na nieokreśloną przyszłość
  12. Super!
    hermod przyznał(a) reputację dla ogoun w Piwo ipa   
    Nie mylmy pojęć. Dobre piwo zrobisz, ipy nie, ani dobrej, ani słabej, ani żadnej innej.
    Balans nie będzie odpowiedni dla stylu, tak jak jak z samego pilzneńskiego nie powstanie stout.
  13. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od Gruby. w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    na pokrywce z ikei
  14. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od Typhon w Pierwsza Warka, proszę o wyrozumiałość.   
    Poczekaj jeszcze 5 dni tak, żeby było dwa tygodnie i dopiero sprawdź BLG.
  15. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od Robert87 w Pilne- piwo się przegrzało   
    To miałeś dwa razy szczęście, mi raz uciekła temperatura, tak że otoczenia była 23 stopnie więc piwa podczas fermentacji jakieś 26-27 stopni było i niestety wyższe alkohole czuć.
  16. Dzięki!
    hermod przyznał(a) reputację dla c64club w Mikrobrowar na końcu świata - wszystko czego potrzeba   
    http://www.forbake.pl/produkty1/słody-kwasy
    Tyle że dla nich poniżej 300 kg to detal, niechętnie to obsłużą. Trzeba by się z kilkoma ludźmi z forum zgrać i zrobić zamówienie na dwadzieścia parę baniaków różnych syropków.
    Ich "jasny" ekstrakt jęczmienny można porównać z zasypem Ataku Chmielu, w piekarnictwie to zupełnie jasny. Bez słodów specjalnych wyszedł mi na nim "Atak klonów" Dostałem dokumentację na maila, jak dostanę próbki to się podzielę spostrzeżeniami.
  17. Haha
    hermod przyznał(a) reputację dla Konstoi w czas gotowania   
  18. Haha
    hermod przyznał(a) reputację dla Undeath w INFEKCJE   
    Ogarnij podstawy piwowarstwa i wyrażaj się bo gnój to na polu masz. Chmiel jest antyseptyczny i nie przenosi bakterii oraz ogranicza ich rozwój. Jakby dawał "gnój" to by chyba żaden browar go nie ładował do piwa.
  19. Super!
    hermod przyznał(a) reputację dla nogmot w Witbier   
    Wczoraj zaizolowałem:
     
     

  20. Super!
    hermod przyznał(a) reputację dla zasada w 1 warka, s-33 nieprzewidywalne drożdże   
    Możesz mieć swoje zdanie, to jasne. Możesz się też w tym swoim zdaniu mylić.
    Pozdrawiam z życzeniami utrzymania farta i dobrego piwa!
  21. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od sasuke5055 w FM54 vs US-05 do West Coast   
    Piwo, które robiłem na starterze FM54 wyszło bardzo klarowne, takiego czystego piwa nigdy nie osiągnąłem na US-05. Teraz czekam na koniec fermentacji piwa na gęstwie FM54, mam nadzieje że również będzie klarowne.
  22. Dzięki!
    hermod przyznał(a) reputację dla Oskaliber w Reduktor utlenienia do piwa   
    Czysta, w proszku. Do kupienia na allegro i pewnie w aptekach. Najwygodniej przy rozlewie. Niektórzy podobno dodają do roztworu cukru do refermentacji, na który zlewają piwo do rozlewu. Ja miałem obawy jak z jej termostabilnością, więc sypnąłem po prostu luzem jak byłem w połowie przelewania do rozlewu i przepływ drugiej połowy mi ją wymieszał. 
  23. Super!
    hermod otrzymał(a) reputację od DanielN w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Dzięki za odpowiedź, na razie kupiłem drożdże do AIPA ale w niedalekiej przyszłości chcę uwarzyć jakieś belgi a tam to już tylko płynne
  24. Dzięki!
    hermod przyznał(a) reputację dla DanielN w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Jeżeli postępowałeś zgodnie ze wskazówkami, to nic się nie martw. Jest mała szansa na zakażenie. Zatem na luzie, po prostu uwarz piwo. Jeżeli paczka drożdży była w miarę dobrym stanie, to drożdże szybko zabiorą się do pracy i powinny szybko przerobić dostępny ekstrakt oraz zdominować środowisko. Startery tez mają niskie pH, co uniemożliwia rozwój a wręcz zabija wiele bakterii. Oczywiście nie wszystkie.
    Co do pierwszej części pytania. W domowych warunkach raczej trudno Ci będzie przeprowadzić test jakościowy. Jest to jednak możliwe, np za pomocą mikroskopu, chociaż i to nie jest takie trywialne jakby się wydawało.
    Super, że spróbowałeś drożdży płynnych. W przypadku kilku styli, od tych drożdży nie będzie już odwrotu  
  25. Dzięki!
    hermod otrzymał(a) reputację od Zolza76 w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    jeżeli masz cały sprzęt to możesz zacząć od jakiegoś gotowego zestawu, nie masz wtedy problemów z układaniem receptury. Twoje decyzja czy zaczniesz od zacierania czy od warzenia z ekstraktów. Ja kupiłem gotowy zestaw do zacierania i może piwo nie wyszło rewelacyjne, ale dało się wypić, kolejne już były lepsze
    i tak jak napisał @tangomagic poczytaj wiki i jak masz wątpliwości to pytaj na forum, możesz też obejrzeć na youtubie filmy jak przebiega proces warzenia piwa
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.