Jump to content

hermod

Members
 • Content Count

  63
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  44

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Ad 1. Pamiętaj jeszcze o zacieraniu, jak będziesz chciał zrobić jakieś mocniejsze piwo, które będzie wymagać np. 5kg słodu to przy stosunku 3l na kg słodu już masz samej wody do zacierania 15 litrów a jeszcze musisz zmieścić słód, chyba że będziesz zacierać na raty.
 2. w związku z chmieleniem to istotne jest schłodzenie z tego co pamiętam poniżej 80 stopni, żeby zatrzymać/zmniejszyć izomeryzację alfakwasów Jak masz dużą miskę to wlej tam zimną wodę wrzuć zamrożone pety i wstaw garnek, docelowo kup chłodnicę bo im dłużej chłodzisz (rozumiem że zostawiasz na jakiś czas np. na balkonie) to masz większą szanse na jakąś infekcję, poza tym nie długo temperatur nie będą sprzyjać takiemu chłodzeniu.
 3. Pytanie o drożdże płynne górnej fermentacji. Czy zamiast robić starter to mogę sobie uwarzyć 10 litrów piwa o ekstrakcie 6-8 BLG? Oczywiście chodzi o to żeby to lekkie piwo też nadawało się do wypicia a drożdże nie naprodukowały jakiś nieprzyjemnych estrów. Z góry dziękuję za pomoc.
 4. Ja dodawałbym zest, może fajne piwo wyjść. Natomiast jak chce trochę informacji o dodawaniu owoców do piwa to przesłuchaj sobie podcast Alchemii
 5. Ile miałeś litrów przed gotowaniem? Mi standardowo odparowuje 15-18% na godzinę, musisz wiedzieć ile tobie i układać przepisy z uwzględnieniem tego.
 6. Ja przeważnie stosuje i sitko i sraczwężyk (na wypadek gdyby sito się przekrzywiło czy coś), choć też kilka robiłem na samym sicie. Sito nie dochodzi do dna, więc albo trzeba dorobić do niego nóźki, albo na czymś postawić. Ja do fermentora do wysładzania wstawiam 3 kubki i na nich opieram sito. Mi się to sprawdza.
 7. sitko z ikei powinno być pod zacierem, wtedy uzyskasz dobrą wydajność, tylko musisz do niego dorobić nóżki lub na czymś postawić w fermentorze
 8. tutaj masz rozpiskę, choć jakiegoś konkursy mogły dojść. W konkursach są kategorie na portery bałtyckie, risy, dry stouty, nawet czeski pils. Chyba znajdziesz coś dla siebie.
 9. Ja trzymam dwa tygodnie w mieszkaniu, później wynoszę do piwnicy (około 16 stopni), żeby zwolnić miejsce w mieszkaniu. I w sumie w tym momencie próbuję pierwszą butelkę, jak jest nagazowane to już można pić
 10. a teraz ma ile blg i jakie było blg startowe? Jak zrobiłeś piwo o ekstrakcie początkowym jakieś 15-16 BLG to trochę za szybko według mnie dodałeś chmiel i chcesz butelkować
 11. Chmiele od PolishHops czy od innych producentów? Zula nie z PolishHops nie zbierała dobry recenzji na tym forum
 12. Jak robisz piwo to po zrobieniu możesz obliczyć wydajność wysładzania jaką osiągnąłeś (np. przy pomocy brewnessa) i przy kolejnym piwie jak układasz recepturę to wiesz już jaką wydajność założyć.
 13. Ostatnie piwo z 2019 roku zabutelkowane dodatkowo 15 litrów Razem 11 727
 14. Przelewanie piwa do drugiego fermentatora ma sens wtedy, gdy chmielisz na zimno i chcesz zebrać gęstwę, jak nie zbierasz gęstwy i nie chmielisz na zimno to zostaw w tym fermentatorze co masz teraz. Przelanie nie pomoże w odfermentowaniu, a może zaszkodzić jak za wcześnie przelejesz. Poza tym każde przelanie to zwiększenie szansy na infekcję piwa.
 15. W 18 warkach wyszło 281,5 litra. Dwie warki jeszcze fermentując więc pewnie coś jeszcze dojdzie. Razem 8773 + 281,5 = 9054,5
×
×
 • Create New...