Jump to content

hermod

Members
 • Content Count

  36
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  24
 1. przewietrzyć? chyba nie znam tej techniki, chodzi o rozszczelnienie go na chwilę?
 2. No trochę nie dokładnie się wyraziłem, chodziło mi o siarkowodór.
 3. Robiłem AIPĘ na S04, ale po warzeniu musiałem na tydzień wyjechać to nie skontrolowałem temperatury i piwo obecnie śmierdzi siarką (wąchając przez rurkę fermentacyjną). Wydaje mi się że to wina temperatury, w pomieszczenie gdzie piwo fermentowało było 21 stopni. Czy jest sposób, żeby zmniejszyć zapach siarki? Nie wiem czy wylewać czy poczekać do końca burzliwe i chmielić na zimno a potem butelkować.
 4. ja bym zrobił cold crasha przed butelkowaniem
 5. A to przepraszam, za szybko przeczytałem...
 6. Patrząc po BLG to będzie APA, choć tutaj jeszcze pytanie jakie będzie IBU, bo jak chmieliłeś tak jak w przepisie to może być wyższe niż w przepisie, skoro wyszło mniej litrów. Jak nie robiłeś piwa na konkurs to chyba nie musisz się sztywno trzymać widełek stylów Ekstrakt mogłeś podbić np. cukrem, ale nie wiem czy było sens po prostu będziesz mieć piwo o niższym ekstrakcie. Mógł po prosu mieć (dużo) niższą wydajność wysładzania niż była przyjęta w przepisie.
 7. Piwo, które robiłem na starterze FM54 wyszło bardzo klarowne, takiego czystego piwa nigdy nie osiągnąłem na US-05. Teraz czekam na koniec fermentacji piwa na gęstwie FM54, mam nadzieje że również będzie klarowne.
 8. Tak pokrywka z ikei służy do wysładzania, ale można też jej używać podczas chmielenia na zimno. Ja używam tylko do wysładzania, trzeba do niej dorobić nóżki lub czymś podeprzeć. Mi dość znacznie podniosła wydajność wysładzania.
 9. Warzyłem na FM54 IPA (zasyp 60% pilzneńskiego i 40% żytniego) i przy przelewaniu na cichą piwo było bardzo klarowne, jak dla mnie aż zaskakująco (wcześniej warzyłem na suchych drożdżach) do piwa poszedł litrowy starter. Więc wydaje mi się że to chyba nie tu jest problem. To co jeszcze mogło mi pomóc w tym, że otrzymałem piwo klarowne to to że użyłem mchu irlandzkiego i podczas gotowania chmieliłem w hopspiderach.
 10. Jak blg spada to znak że fermentacja przebiega.
 11. podbijam, może ktoś opisać kiedy i w jakiej formie dodawać, spróbuję z czystej ciekawości przy kolejnej aipie
 12. 40% żyta w zasypie przerabiałem w weekend, ciężko się to filtruje, więc życzę powodzenia Ja korzystałem z pokrywki z ikei przy filtracji, ale i tak proces nie był szybki.
 13. Dzięki za odpowiedź, na razie kupiłem drożdże do AIPA ale w niedalekiej przyszłości chcę uwarzyć jakieś belgi a tam to już tylko płynne
 14. Witam, nastawiłem właśnie swój pierwszy starter drożdżowy według opisu z blogu Dori i wszystko poszło jak należy, ale mam pytanie czy istnieje sposób żeby sprawdzić czy starter się nie zakaził, to znaczy przed zadaniem go do piwa można poznać np. po zapachu czy jest on dobry czy nie? Czy jedyna możliwość to przefermentowanie piwa i ocena już gotowego piwa?
 15. to że nie bulka to nie znaczy że drożdże nie pracują poczytaj:
×
×
 • Create New...