Jump to content

hermod

Members
 • Posts

  65
 • Joined

 • Last visited

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  50

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

hermod's Achievements

 1. no właśnie ostatnio jak przeglądałem ofertę sklepów to było słabo, w ofercie były ale nie w magazynie i nie dało się zamówić, ale może to tylko chwilowy stan
 2. jak nie masz szans na niższe temperatury fermentacji zainteresuj się kveikami, lepsze piwa ci będą wychodzić. Ja w zimie w piwnicy mam temperaturę 16-17 stopni więc bez problemu mogę fermentować w lecie temperatura skacze do 22-23 stopni to warzę na kveikach i nie mam złych aromatów w piwie.
 3. Ad 1. Pamiętaj jeszcze o zacieraniu, jak będziesz chciał zrobić jakieś mocniejsze piwo, które będzie wymagać np. 5kg słodu to przy stosunku 3l na kg słodu już masz samej wody do zacierania 15 litrów a jeszcze musisz zmieścić słód, chyba że będziesz zacierać na raty.
 4. w związku z chmieleniem to istotne jest schłodzenie z tego co pamiętam poniżej 80 stopni, żeby zatrzymać/zmniejszyć izomeryzację alfakwasów Jak masz dużą miskę to wlej tam zimną wodę wrzuć zamrożone pety i wstaw garnek, docelowo kup chłodnicę bo im dłużej chłodzisz (rozumiem że zostawiasz na jakiś czas np. na balkonie) to masz większą szanse na jakąś infekcję, poza tym nie długo temperatur nie będą sprzyjać takiemu chłodzeniu.
 5. Pytanie o drożdże płynne górnej fermentacji. Czy zamiast robić starter to mogę sobie uwarzyć 10 litrów piwa o ekstrakcie 6-8 BLG? Oczywiście chodzi o to żeby to lekkie piwo też nadawało się do wypicia a drożdże nie naprodukowały jakiś nieprzyjemnych estrów. Z góry dziękuję za pomoc.
 6. Ja dodawałbym zest, może fajne piwo wyjść. Natomiast jak chce trochę informacji o dodawaniu owoców do piwa to przesłuchaj sobie podcast Alchemii
 7. Ile miałeś litrów przed gotowaniem? Mi standardowo odparowuje 15-18% na godzinę, musisz wiedzieć ile tobie i układać przepisy z uwzględnieniem tego.
 8. Ja przeważnie stosuje i sitko i sraczwężyk (na wypadek gdyby sito się przekrzywiło czy coś), choć też kilka robiłem na samym sicie. Sito nie dochodzi do dna, więc albo trzeba dorobić do niego nóźki, albo na czymś postawić. Ja do fermentora do wysładzania wstawiam 3 kubki i na nich opieram sito. Mi się to sprawdza.
 9. sitko z ikei powinno być pod zacierem, wtedy uzyskasz dobrą wydajność, tylko musisz do niego dorobić nóżki lub na czymś postawić w fermentorze
 10. tutaj masz rozpiskę, choć jakiegoś konkursy mogły dojść. W konkursach są kategorie na portery bałtyckie, risy, dry stouty, nawet czeski pils. Chyba znajdziesz coś dla siebie.
 11. Ja trzymam dwa tygodnie w mieszkaniu, później wynoszę do piwnicy (około 16 stopni), żeby zwolnić miejsce w mieszkaniu. I w sumie w tym momencie próbuję pierwszą butelkę, jak jest nagazowane to już można pić
 12. a teraz ma ile blg i jakie było blg startowe? Jak zrobiłeś piwo o ekstrakcie początkowym jakieś 15-16 BLG to trochę za szybko według mnie dodałeś chmiel i chcesz butelkować
 13. Chmiele od PolishHops czy od innych producentów? Zula nie z PolishHops nie zbierała dobry recenzji na tym forum
 14. Jak robisz piwo to po zrobieniu możesz obliczyć wydajność wysładzania jaką osiągnąłeś (np. przy pomocy brewnessa) i przy kolejnym piwie jak układasz recepturę to wiesz już jaką wydajność założyć.
 15. Ostatnie piwo z 2019 roku zabutelkowane dodatkowo 15 litrów Razem 11 727
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.