Jump to content

zigmunto

Members
 • Content Count

  8
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by zigmunto

 1. Wykonałem pewne małe doświadczenie z neutralizacją wodorowęglanów w wodzie z mojego wodociągu kwasem siarkowym i wniosek jest taki, że niestety trzeba dozować kwas siarkowy małymi porcjami i kontrolować pH, bo obliczenia obliczeniami, certyfikat wody certyfikatem, a woda na koniec reakcji osiągnęła pH 3,7 . Przypuszczam, że powodem jest to, że jednak z dnia na dzień skład wody (w pewnych oczywiście granicach) może się zmieniać i może być kłopot z utrafieniem... Co do wstępnego rozcieńczania kwasu do poziomu ~ 10% - bardzo sensowne!
 2. Czy masz pewność (wyniki z laboratorium), że w Twojej wodzie jest 300ppm HCO3-, czy tylko o tym domniemywasz na podstawie wyniku twardości? Pytam, bo to może mieć znaczenie dla poprawności obliczeń... Wydaje mi się, że lepiej w kotle zaciernym, dodatkowo dozowanie H2SO4 przy włączonym mieszadle - energiczne rozprowadzenie kwasu w całej objętości wody zapewni szybką reakcję i nie pozwoli na powstanie lokalnie zbyt wysokich stężeń (korozja!). Taki stężony kwas siarkowy czy to 40% czy 95%, jest naprawdę bardzo korozyjnym medium. Do zbiornika ciepłej wody nie polecałbym, bo przez brak mieszania może dojść do lokalnego "przekwaszenia" i korozji. Kantor dobrze napisał, pomiar pH jest jednak o niebo łatwiejszy...
 3. Oni tam nie piszą o 200ppm wodorowęglanów, ale o 200ppm twardości w przeliczeniu na CaCO3. I przy tym "amerykańskim" definiowaniu twardości, obliczenia tam zaprezentowane są z grubsza OK. Oczywiście zwróć uwagę na to, że przywołane przez Ciebie 2,5l kwasu (powinno być około 2l) ma stężenie 5mol/l!!! W handlu jest dostępny często stężony, 95%-owy i jego potrzeba tylko około 0,6l (1kg). Przy takim dodatku poziom siarczanów w wodzie podniesie się około 190ppm. -------------------------------- Natomiast jeżeli potrzebujesz "zbić" stricte 200ppm wodorowęglanu wapnia to już się cała sytuacja zmienia. Będzie potrzebne wtedy jakieś 0,6kg stężonego kwasu. -------------------------------- Powyższa reakcja zachodzi stosunkowo szybko i łatwo, ale bez mieszania i to konkretnego się nie obejdzie, choćby ze względu na dużą różnicę gęstości H2SO4 i wody, opory dyfuzji itp. Można jednak spokojnie założyć, że przy sprawnym mieszaniu reakcja będzie zakończona w przeciągu kilku - kilkunastu minut. Pozdrawiam.
 4. Być może z procesu dezynfekcji - owszem, natomiast nie spotkałem izopropanolu w dającym się oznaczyć stężeniu w żadnym alkoholu, tak domowym jak i "sklepowym". Są inne piki - a jakże - metanol; także n-propanol, butanol i inne wyższe, ale izopropanolu nie znalazłem, tak że nie jestem pewny, czy jest on naturalnym produktem fermentacji.... Poza tym, w moim poście wyżej nie pisałem o stężeniach śladowych ale o kilku % - a to już (jak dla mnie) ewidentnie wskazuje na rolę izopropanolu jako skażalnika (http://e-prawnik.pl/narzedzia/wskazniki/ryczalty/wykaz-srodkow-dopuszczonych-do-skazania-alkoholu-etylowego.html), co wskazuje na jego pochodzenie techniczne. Bitrex łatwo z technicznego alkoholu wybić, izopropanol trudniej. Konkluzja: W moim poście chciałem tylko zwrócić uwagę na potencjalną szkodliwość alkoholu niewiadomego pochodzenia nie tylko pod kątem głośnej w tej chwili afery z metanolem.
 5. Ze swojej strony ostrzegam brać piwowarską przed WSZELKIM alkoholem dziwnego pochodzenia (targowiska itp). Na przestrzeni ostatnich kilku lat badam (zawodowo, chromatograficznie) skład alkoholu konfiskowanego przez policję w moim mieście w ramach walki z "przestępczością gospodarczą" i od co najmniej 4 lat nie trafiłem na alkohol nie zanieczyszcony izopropanolem lub mieszanką propanol/izopropanol w ilości od 3 do 10%. Otruć się tym zapewne nie da, ale zdrowe to to na pewno nie jest. Próbek przebadałem kilkaset, więc mała szansa, że Wasz "zaufany dostawca" ma alkohol czysty. Polecam pod rozwagę!
 6. Od około 4 do nie więcej niż 10ml na 20 litrów. Ta ostatnia proporcja to już jest piwo z naprawdę konkretnym poziomem goryczki - jak dla mnie to już maksimum. Nie wiem czy 10ml ekstraktu 40% można porównać pod względem wydajności do 40g chmielu 10% - dochodzą tu bowiem kwestie różnic w możliwości wykorzystania w pełni alfakwasów (hop utilization). Tak mi się wydaje, ale nie wykluczam, że mogę się mylić. PS. Jeśli byłby ktoś chętny wymienić się na słód (pilzneński), to bardzo chętnie. Powiedzmy 4kg słodu za 20ml ekstraktu. No niech będzie, że do negocjacji
 7. Witam, Mam do odstąpienia trochę niezizomeryzowanego ekstraktu chmielowego z Marynki - produkt z ekstrakcji nadkrytycznej CO2. Wymaga gotowania w brzeczce (jak to zwykle z chmielem), natomiast ogranicza wpływy "trawiaste" przy dużych dawkach (np w IPA). Parametry: Zawartość alfa kwasów [%] 36 ÷ 40 Zawartość olejków aromatycznych [ml/100g] 11 ÷ 12 Proponuję 20zł za 20ml (strzykawka z zagiętą igłą) + koszty przesyłki. Ilość ograniczona. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to zapraszam przez PW lub maila (zigmunto@o2.pl). Jeśli uważacie, że to dobre tylko dla fabryk "piwa" to nie krzyczcie na mnie za mocno. Używam od 2002 roku i sobie chwalę. Chęć sprzedaży podyktowana jest faktem, że przy mojej wielkości produkcji mam zbyt wielki zapas (pomimo prawie nieograniczonej trwałości produktu). Zapraszam.
 8. Mam do sprzedania laboratoryjne mieszadełko magnetyczne BMM21. Identyczne jak na załączonych zdjęciach. Mieszadło nieużywane, ale rocznik 1989. Na życzenie mogę przesłać real foto (jak tylko syn odda mi aparat...) Przydatne do namnażania drożdży, napowietrzania, itp, zresztą chyba nie muszę na tym forum nikomu tłumaczyć . Obroty od 0 - 1000 regulowane płynnie, maksymalna mieszana objętość - około 1000ml. Cena to 200zł (do negocjacji). Kontakt przez PW lub zigmunto@o2.pl. Zapraszam. Pozdrawiam, Zigmunto Sposób dostawy: Poczta Polska Koszt dostawy: 13 Stan: nowy Oceń stan: nieużywane
 9. Witam, Zrobić nie potrafię, ale mogę odsprzedać mieszadło laboratoryjne BMM21 (sprawne, rocznik 1989, nieużywane). Cena to 200zł. Używane mieszadło też mogłoby się znaleźć za 150zł. Mój e-mail zigmunto@o2.pl. Pozdrawiam. P.S. Mieszadło prawie identyczne jak na zdjęciu: http://www.sprzet-laboratoryjny.pl/oferta.php?id=MSZDLA-WGI-001&nazwa=Mieszad%B3o_magnetyczne_ES_21
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.