Jump to content

Fradio

Members
 • Content Count

  351
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Fradio last won the day on December 10 2018

Fradio had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Jonasz

Recent Profile Visitors

1084 profile views
 1. Z 3 dni od zebrania. Z 2 tygodnie po zakończeniu fermentacji poprzedniego piwa. Trzymana w lodówce. Przy czym widać że gaz się uwalnia jak podczas zdrowej burzliwej. Zastanawia tylko brak piany. Trochę z ciekawości próbuje zrozumieć dlaczego, raczej przyzwyczajony jestem że przy takich piwach piana lubi być obfita.
 2. Jak napisałem zadane gęstwą. Ilość według mr malty. Nie jest to moje pierwsze piwo tej mocy i nawet by mi nie przyszło do głowy dać suchary. Co do trzymania odpowiednią ilość czasu się zgodzę, ale żeby nie zwracać uwagi co się dzieje to kiepsko. Dobrze jest jednak wiedzieć jak startują drożdże i czy w ogóle wystartowały czy jak przebiega fermentacja. Chociażby żeby uniknąć jakiś błędów na przyszłość.
 3. Czy ktoś spotkał się z następującą sytuacją? Ris 22blg gęstwa s-04 zadane w 14C Aktualnie mam 4 dzień fermentacji 15.5C i zero piany. Fermentacja na pewno się rozpoczęła ponieważ na powierzchni widać wyraźne musowanie, dużo drobnych pęcherzyków unoszących się do powierzchni, ale nie tworzy się żadna piana. Z czego może to wynikać? Przy tym balingu nawet przy dość niskiej temperaturze spodziewał bym się jakiejś piany.
 4. Ok, dzięki za odpowiedzi. Tak też zrobiłem, dwa wiadra które miały kontakt z tym piwem dokładnie zdezynfekowałem NaOH + Starsan, sylikonowy wężyk porządnie wygotowany. Zrobiłem kolejną warkę dokładnie wszystko myjąc i dezynfekując. Zobaczymy co wyjdzie, mam nadzieję że pomogło. Może przyczyniło się to że prawie pół roku nie warzyłem i fermentory stały w domku ogrodowym, mogło się sporo przyplątać. Myłem i dezynfekowałem ale tak standardowo, może za słabo, albo zwyczajnie coś z powietrza. W każdym razie trzeba się przyłożyć.
 5. Tak, wszystko na kranówce, ale od początku warzenia używam tej samej i nigdy nie miałem takiej sytuacji. Infekcje się już zdarzały, ale śmierdzące po prostu zepsuciem, nie wiem jak to opisać. Tu jakby bandaż wziąć do ust. Coś zupełnie nowego innego. Z tego co szukałem to wszystko prowadzi do chloru, a wodę faktycznie mam chlorowaną, ale nigdy się to wcześniej nie zdarzyło i to mnie zastanawia.
 6. Fradio

  Barley Wine

  Ja mogę polecić propozycję Zasady. Robiłem 97% pale ale i 3% Special W, wyszło całkiem przyjemnie. Pytanie jak planujesz z fermentację? Bo to ona tu dużo odegra, a właściwie dobra kontrola i żeby jej nie popsuć.
 7. W Apa amarillo/citra pojawił mi się smak kojarzący się z bandażem, dla innego domownika z lekarstwem, choć nic nie sugerowałem. Obstawiam zatem infekcję więc leci do wylania, Jest nieprzyjemne. Oprócz tego aromatu żadnych innych objawów. Jedynie przy starcie Us-05 miały dużego laga, pierwsze oznaki pojawiły się jakoś po 30h i była mało spektakularna. Klasyczna Piana pojawiła się 3-4 dnia, wcześniej było widać tylko drożdże. Czytam że apteka pojawia się przez środki z chlorem, przy czym stosowałem klasycznie NaOH i Starsan. Chłodnica włożona od początku gotow
 8. Gdybym miał możliwość zamówić z allegro to bym zamówił, problem że nie mieszkam w Polsce. W Belgi nie znalazłem jej nigdzie w rozsądnej kwocie. Więc pytanie czy ktoś używał świeżego lub mrożonego cały czas otwarte? Nie mogę się zdecydować między jedną a drugą opcją.
 9. Czy ktoś z was zamiast pulpy mango używał świeżego lub mrożonego? Byłem z niej zadowolony tylko tu gdzie mieszkam nie mam jak jej kupić, a przy obecnej sytuacji nie mogę sprowadzić. Świeże mógłbym przed obraniem umyć w starsanie i dodać drobno pokrojone lub nawet zmiksowane. Mrożone prosto z paczki lub rozmrozić i rozdrobnić trochę. Pytanie co lepiej? I w jakiej ilości? 1kg na 10l?
 10. @Oskaliber Bardzo dziękuję za odpowiedź, rozwiałeś moje wątpliwości. Naprawdę świetny artykuł, jakoś go przeoczyłem. Czekam na kuriera i zabieram się za starter. Pozdrawiam
 11. Witajcie, Będę robił pierwsze piwo na brettach, dokładnie Wlp645 Bretannomyces Clausssenii. Planuję fermentację 100% Brett, na początek jakieś proste, jasne 12blg. Pytanie jak do tego podejść. Z tego co czytałem dobrą opcją będzie zrobienie startera na minimalnych obrotach, schłodzenie i zdekantowanie. Na około 12l brzeczki starter 1l będzie ok? Ile orientacyjnie zajmowało wam zrobienie takiego startera? Niektóre źródła podają informacje o około tygodniu. Kolejne pytanie to ile liczyć na fermentację? Z 2 Miesiące w fermentorze przed zabutelkow
 12. Zostało mi trochę chmielu 2017, który chciałbym wykorzystać na zakończenie sezonu. Plan jest taki żeby zrobić 2-3 piwa na US-05. Coś pijalnego o niezbyt mocnym ibu żeby szybko zeszło. Na pierwszy ogień wyszło mi coś takiego. 20l, 13blg, 32ibu 4,0kg pilsa 0,3kg płatków owsianych zacieranie 66C 60min- 10g marynka czy czegoś podobnego do około 30ibu hopstand 20min 75C - 80g cascade pl + 100g chinook pl Fermentacja na Us-05 z 3 tygodnie 17-18C Co sądzicie o czymś takim? Mam jeszcze 100g lubelskiego i jakieś 70g bavaria manda
 13. Według producenta do 27C, więc 28C też da radę. Tylko żeby dało to dobry efekt, powinieneś jak w większości belgów, zacząć od znacznie niższej, często bliskiej minimalnej, a te 27 to na sam koniec. Do tego potrzebna jest kontrola, a ty je polecasz jako drożdże które można puścić w 25-30 dla osoby która zaczyna. Moim zdaniem świetne drożdże pod warunkiem masz dobrą kontrolę i możliwości sterowania temperaturą. Moim zdaniem są raczej kiepskie na pierwsze belgijskie drożdże, bo raczej kiepsko wybaczą błędy. Puszczone zbyt wysoko dadzą bardziej odświeżacz do wc niż zapach strong ale.
 14. To ja chyba wolałbym tyskiego czy mineralnej się napić niż piwa fermentowanego na 1388 fermentowanego od początku do końca w 25-30C. Miałeś z nimi cokolwiek do czynienia?
 15. Nie zauważyłem problemu z tym. Drugie wiadro nie stoi na rantach tylko środku wieka i ciśnienie wysycha mimo wszystko.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.