Jump to content

Fradio

Members
 • Posts

  402
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Fradio last won the day on December 10 2018

Fradio had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Jonasz

Recent Profile Visitors

1509 profile views

Fradio's Achievements

 1. Mimo wszystko dzięki za szybką odpowiedź. W przypadku klasycznych drożdży bym nawet się nie zastanawiał jak piszesz. Tu jednak dopiero raczkuję i nie ma tak łatwo;)
 2. Dobra to chyba odpuszczę. Myślałem że działa to podobnie jak za wysokie estry czy inne wady przy sacharomyces. To że są w pierwszym piwie nie oznacza że wystąpią w kolejnym z zebranej gęstwy. Ale jak są szanse że pójdą w tą samą stronę to sobie odpuszcze. Jesteś pewny? Nie jest to efekt działania brettów z uwagi na tlen?
 3. Infekcja chyba nie... To znaczy wytworzyła się błona, ale w zapachu i smaku smakuje fajnie owocowo brettowo. Mankamentem jest ocet, ale on może bć tworzony przez bretty w kontacie z tlenem. A umnie było go sporo. Plastikowe wiaderko, 3 miesiące od uwarzenia i sporo grzebania przez to że z początku nie chciało odfermentować, prawdopodobnie przez za małą ilość drożdży. Choć przy brett ciężko stwierdzić kiedy to jeszcze brett a kiedy już coś nie tak. To znaczy wydaje mi się ze przy klasycznym piwie o to łatwiej. Edit Nawet może nie jest to ocet sam w sobie tylko taka mozno gryząca kwaśność octowa.
 4. Podniesienie temperatury i dodatkowy czas faktycznie pomógł. Problem że przez zbyt dużo grzebania wyszedł ocet. Czy taką gęstwę po piwie które poszłow octową stronę? Jeśli ponownie wykorzystam tą gęstwę to nie ma zwiększonego ryzyka że pojdzie w ocet w porównaniu do normalnej sytuacji?
 5. No i jest to środek dość łagodny. W przypadku czegoś bardziej odpornego, infekcji może nie wystarczyć. Za szybki też nie jest, potrzebuje jednak chwili na kontakt. Warto mieć więc coś więcej. Niemniej zgadzam się że warto go mieć. W polaczeniu z gorącą wodą dobrze się sprawdza do mycia butelek i różne to sprzętu. Na początku używałem do dezynfekcji, ale po kilku infekcjach z rzędu teraz używam do mycia.
 6. Tak, zrobione wedlug poradnika naisanego przez @DanielN. Dokładnie metodą skróconą z bonusu. Zamrażarka ustawiona na -19C. Zmniejszyłem na -21C, ale to samo. Gliceryna pozostaje płynna. Pytanie czy to wina zamrażarki, czy może ja coś źle zrobiłem, a może tak ma być?
 7. 2 tygodnie temu zamroziłem drożdże według poradnika. W oczekiwaniu na zrobienie pudełka że styropianu, probówki zostawiłem w małym termosie. Czy to normalne że cały czas są płynne? Są bardzo gęste ale płynne. Coś nie tak czy tak ma być?
 8. Nie wiem już w którym sklepie, ale któryś w opisie przedmiotu umieścił informację, że przezroczyste są bardziej podane na pękanie. Przekonałem się o tym, kiedy przelewając filtrat wyłamała mi się rączka, jednocześnie rozcinając mi łapę... Jednak nie winię producenta, bo wiadro było trzymane przez zimę praktycznie na zewnątrz, a ułamało się kiedy trzymałem za jedną rączkę. Niemniej od tego momentu bardziej uważam przenosząc czy przechylając pełne. Do tego poleam rękawiczki przy przenoszeniu. Co do wiader z browamatora to nie wiem czy w między czasie się nie zmieniły, ale posiadam od nich fermetor który od 2017 jest regularnie w użyciu do filtrowania i łamać się nie chce. Pokrywka gdzieś przepadła i jest trochę porysowany ale swoje zadanie spełnia bardzo dobrze. Pokrywki poleam kupić w większej ilości niż wiadra i po problemie. Z leroy wiadra w świetnym stanie, a pokrywki praktycznie wszystkie popękane,
 9. Dzięki za odpowiedzi, piwo się zakwasza. Zobaczę co wyjdzie. Do tego piwa inspiracją jest kwas xy. Niezależnie jak wyjdzie będę miał jakiś punkt odniesienia na przyszłość.
 10. Dzięki za odpowiedź. Myślałem dać porządny starter i zostawic jakoś na 24-36h. O paskach też właśnie pomyślałem, zobaczę może uda się coś ogarnąć.
 11. Pytanie do wtajemniczonych w zakwaszaniu w kotle. Robił ktoś z dobrym skutkiem bez phmetru? Ogólnie phmetr zamówiony, ale dostawa zajmuje dłużej niż się spodziewałem. Da się sensownie zakwasić oceniając oragnoleptycznie?
 12. No właśnie można w wielu miejscach tak spotkać, jednak zasugerowałem się infomacją z milkthefunk: About 500ml starter per 25 liters of wort seems to be the current best practice. Data from Thomas Hübbe supports that the initial pitching rate doesn't have a great effect on the final cell count in pure Brettanomyces starters or beer, indicating that Brettanomyces is fairly forgiving in regards to small initial cell counts Jedynie co to w innym odnośniku podaja informacje by dać 7-8dni na etap, a 3-4dni w przypadku szybko pracujących. Więc to tu mógł być błąd i dopiero zaczeły sie namnażać gdy je zadałem.
 13. Pytanie co do daty dostarczenia piw. W regulaminie jest poniedziałek-piątek 11-20 maja. Na stronie środa-piątek 18-20. Które daty obowiązują? Te w regulaminie?
 14. Hmm... Jeśli zacieranie, temperatura i czas był w miarę ok, to cały czas zostaje pytanie dlaczego piwo mi nie przefermentowało. Czyżby drożdży za mało? W między czasie przeniosłem do trochę cieplejszego i wzruszyłem drożdże z dna.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.