Skocz do zawartości

Fradio

Members
 • Zawartość

  270
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  4

Ostatnia wygrana Fradio w dniu 10 Grudzień 2018

Użytkownicy przyznają Fradio punkty reputacji!

1 obserwujący

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Jonasz
 • Liczba warek
  29

Ostatnie wizyty

531 wyświetleń profilu
 1. Fradio

  Pierwszy zestaw do warzenia piwa

  Tyle tematów było ostatnio i wcześniej że raczej nie ma sensu powtarzać tego po raz kolejny. Piwowarstwo wymaga stałego nabywania nowej wiedzy, więc jeśli nie masz już na starcie chęci żeby znaleźć podstawową, łatwo dostępną wiedzę, to szkoda czasu na to hobby. Na start mogę polecić podcast Alchemia odcinek 9 w laboratorium jest temat jak zacząć warzyć.
 2. Fradio

  Browar Jonasz

  #33 English Barley Wine ~21,4Blg, 69Ibu, 15l Data: 14.02.2019 Surowce: Dingemans Pale ale - 6.4Kg Special W - 0.2Kg 46g Marynka 2017 8.8% Drożdze: Wyeast 1318 London Ale III ~170ml gęstwy po warce #31 Zacieranie: 19L Zacierane testowo w fermentorze z oplotem włożonym do styropianowego pudła w który na co dzień stosuje do fermentacji. 64>62°C -90min Wysładzane do 24L Filtracja bardzo sprawna choć grubiej ześrutowałem Gotowanie: 95min 65' - 46g Marynka OG: 21,4blg Objętość: 15l FG: ABV: Fermentacja:Planowana do uzupełnienia główna część w około 17 a na koniec 20 Chmielenie na zimno: Brak Rozlew: Uwagi: Celowałem w 24blg, ale trochę przeszacowałem wydajność. Na pewno nie pomogła większa ilość wody przy zacieraniu, musiałem dolać 2,5l żeby podnieść temperaturę po wrzuceniu słodów oraz grubsze niż zwykle śrutowanie. Jako że warka częściowo testowa jestem zadowolony z efektu, choć zacieranie na lenia w fermentorze i styropianie zostawię na lżejsze warki. Tam dolanie trochę więcej czy mniej wody do zacierania nie ma większego wpływu, więc łatwo można dostosować temperaturę zacierania. W mocniejszym, jak w tym wypadku, nie ma tak łatwo i cierpi wydajność kiedy trzeba dolać wodę żeby podnieść temperaturę. Chyba że umie się dokładnie wcelować z temperaturą, ale ja do tych osób nie należę. Dodatkowo zebrałem i zamroziłem 1,5l brzeczki 7blg na starter na koniec miesiąca. Po odparowaniu będzie jak znalazł.
 3. Według nazwy to do pierwszego filtratu. Czyli po tym jak zwrócisz pierwszą mętną część i zaczniesz zbierać już ta właściwą brzeczkę.
 4. Fradio

  Porady przy zakupie garnka :)

  Odnośnie wyboru konkretnego garnka się nie wypowiem, ale zastanów się czy nie wybrać czegoś w stylu 38-40l. 30l przy jakimś mocniejszym piwie może być na styk. Lepiej mieć kilka litrów zapasu niż się męczyć żeby nie narozlewać.
 5. Fradio

  Czy to tak może być?

  W przypadku piwa patrzysz tylko na wartość blg. Reszta mogłaby nie istnieć. Sprawdź w jakiej temperaturze jest wyskalowany bo sprawdzając w innej będzie lekko inny wynik. Można to przeliczyć w niektórych programach. Warto też sprawdzić co pokazuje na czystej wodzie, bywa że mocno przełamują niektóre.
 6. Fradio

  Mała ilość brzeczki

  Oczywiście, ale program po polsku, a program z spolszczeniem to nie to samo. Druga sprawa że nie trzeba jakoś mocno znać angielskiego żeby komfortowo z niego korzystać.
 7. Fradio

  Browar Jonasz

  #32 Fes ~17,3Blg, 43Ibu, 21l Receptura mocno inspirowana recepturą, którą jakiś czas temu, robiłem z zestawu hombrewing.pl i całkiem mi przypasowała. Główna zmiana w porównaniu do pierwszego podejścia to o jakieś 20% więcej palonych i inne drożdże. Do tego inne chmiele i zacieranie ale to raczej pomniejsze. Data: 04.02.2019 Surowce: Dingemans Pale ale - 3.8Kg Viking Malt Monachijski typ 2 - 0.45Kg Płatki Jęczmienne- 0.4Kg Fawcett Jęczmień palony - 0.3Kg Viking Malt czekoladowy ciemny- 0.3Kg 30g Marynka 2017 8.8% 20g Perle 2017 7% 1/4 Whirflooc Drożdze: Wyeast 1318 London Ale III ~160ml gęstwy po warce #31 Zacieranie: 18L (2+16) Płatki skleikowane poprzez wrzucenie do gorącej wody na 30min 61-64°C -100min 76C MashOut Wysładzane do 26L Filtracja ok Gotowanie: 70min 60' - 30g Marynka 15' -20g Perle + 1/4 Whirflooc Po gotowaniu uzupełnione około 2,5l wody z butelki do 21l objętości by osiągnąć zakładaną gęstość. Zakładałem że trochę bardziej spadnie mi wydajność. OG: 17,3blg Objętość: 21l FG: ABV: Fermentacja:Planowana do uzupełnienia minimum 3 tygodnie, główna część w 17C a jak zacznie spadać będę stopniowo podnosił do 20C na koniec Chmielenie na zimno: Brak Rozlew: Uwagi:
 8. Fradio

  Efekt glukozowy

  Wielkie dzięki za odpowiedzi. Tego że nie wszystko się musi u mnie sprawdzić jestem jak najbardziej świadomy. Niemniej dobrze podpatrzeć niektóre rozwiązania u innych. Do tej pory trzymałem w maksymalnej temperaturze do końca, ale z tego co piszesz nie jest to konieczne. Tak sądziłem ale nie miałem potwierdzenia. Coldcrash sobie cenię, choć butelkowania bez przelewania sobie nie wyobrażam. Tak mi zdecydowanie łatwiej. Choć na tą chwilę też staram się minimalizować przelewanie. Ardennsy już od jakiegoś czasu czekają w lodówce na użycie, tylko najpierw chcę dokończyć serię na London ale III zwalniając kontrolery. Powodzenia i udanych warek!
 9. Fradio

  Efekt glukozowy

  Podgrzewanie do maksymalnej temperatury zaprzestajesz kiedy jest widoczny koniec pracy drożdże a później pozwalasz piwu się schłodzić czy podgrzewasz przez cały miesiąc aż do zlania? I czy po miesiącu przelewasz do drugiego fermentora czy od razu w butelki? Dzięki za odpowiedzi
 10. Fradio

  pierwszy brewkit

  Nie masz jakiegoś dużego garnka który by to pomieścił? Mógłbyś przelać do niego i w nim dokończyć fermentację. Ewentualnie jakiegoś budowlanego typu Castoramy/Leroy? Są tam wiaderka 15l, mógłbyś rozlać na dwa.
 11. Fradio

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  A czy to zwyczajnie nie resztki drożdży? Które tylko wyglądają tak na tym zdjęciu?
 12. Fradio

  Mała ilość brzeczki

  Beersmith po przekroczeniu po prostu się nie włącza wyświetlając komunikat umożliwienie wpisania kodu lub go zakupienia. Swoją drogą bardzo fajny program, co prawda po angielsku i przez swoją zlozoność wymaga trochę czasu na ogarnięcie, ale jak się już go ogarnie, to pozwala na naprawdę dużo. Brewness ma darmową wersje do kilku receptur i jest online. Dodatkowo jest po polsku i jest znacznie prostszy w użyciu, choć ma mniej funkcji. Jak nie potrzebujesz przechowywać tam receptur, to wystarczy. możesz spróbować a jak ci się spodoba możesz kupić subskrypcje.
 13. Fradio

  pierwszy lager wiedeński

  Zakładam że temperatury masz odpowiednie?
 14. Fradio

  Butelkowanie piwa

  Możesz jak najbardziej i tak i tak. Z tym że w obu wypadkach lepiej przygotować syrop. Jakiś czas temat gdzie wyrażaliśmy opinie co jest według nas najwygodniejsze. Nie doczytałem że ten z kranikiem to twój jedyny. W takim wypadku jak wyżej do butelek, a najlepiej dokupić drugi fermentor do rozlewu.
 15. Fradio

  Czy trzeba koniecznie butelkować?

  W fermentorze takim plastikowym nie nagazujesz, ponieważ pojemnik musi być szczelny żeby co2 się mogło rozpuścić. Wiadro nawet jak uszczelnisz to najprawdopodobniej ciśnienie je zniszczy. Po za tym po otworzeniu wygazowało by się jak otwarta butelka. O temacie lepiej zapomnij. Jak nie chce ci się butelkować to możesz nalać w pety po gazowanych napojach, oczywiście umytych i zdezynfekowanych. Ma to swoje wady, ale koszt tyle co umyć, a napełnić kilka butelek pet to chwila. Z tym że nie jest to rozwiązanie na długie leżakowanie piwa, raczej do szybkiego spożycia.
×