Jump to content

Fradio

Members
 • Content Count

  335
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Fradio last won the day on December 10 2018

Fradio had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Jonasz
 • Liczba warek
  36

Recent Profile Visitors

627 profile views
 1. Za małe mam doświadczenie żeby tak kombinować. Tak jak pisałem uslyszne w podcascie od osoby która ma kilka konkursów z pozytywnym odźwiękiem. Nota bene jest na tym forum. Chodzi mi o to że jeśli piwo jest zgodne z opisem, to mało istotne co do niego dodasz. Ratować nieudane piwo mozna na rozne sposoby. Nawet jeśli według stylu jakoś dodatku nie powinno być w stylu. Jak osiągniesz efekt to twoje. Inna sprawa jeśli coś jest jawnie zabronione... Przy czym uważam że oszustwo w stylu wysłania uznanego komercyjnego piwa po zmianie etykiety czy zwyczajnie wysłania piwa kogoś innego powinno być tępione i jeśli chodzi o takie oszustwa jestem całkowicie przeciw.
 2. Odpowiadając krótko: Nie. Smash to zasyp w stu procentach jeden słód i jeden chmiel. Nic po za tym. Żadnych dodatków. Druga sprawa to jeśli dodasz niewielką ilość czegoś innego, są szanse że pozostanie to niezauważone. Na przykład zest do aipa. Usłyszane w pewnym podcascie:) Ale bardzo łatwo przeholować i zwyczajnie odpadniesz za niezgodność z stylem nawet jeśli piwo będzie wybitne. Szczególnie jeśli nie masz doświadczenia co w jakiej ilości daje dany składnik.
 3. Jakiś czas temu @WiHuRa wrzucił takie zdjęcie. Co prawda odnosi się do Whirlfloc G, ale w tej sytuacji to nawet lepiej bo mech jest z tego co eim mniej skuteczny, a może lepiej by brzmiało mniej inwazyjny. W najgorszym wypadku przy niewielkim przedozowaniu, będziesz miał odrobinę piwa mniej.
 4. Moim zdaniem nie. Takie z opornymi etykietami można ak juz ktoś pisał zachować na własny użytek i ich nie zdejmować. Albo dawać w nich piwo dla znajomych którzy mają problem z oddaniem umytych butelek. Nie szkoda je wywalić, albo nie odzyskać. Zwłaszcza że bez problemu można wśród znajomych pozyskać normalne butelki z którymi nie trzeba się silowac nawet jeśli są zaplesniałe. Łatwiej to domyć niż te etykiety.
 5. To dobrze, efekt podobny jak po wsypaniu proszku do prania. Tylko niech cie to nie zmyli. Jak wpiszesz w google NaOH Burn widać efekty pomyłek, błędów czy ignorancji. Tylko nie przy jedzeniu lepiej.
 6. #39 Belgian Tripel ~18,7Blg, 31Ibu, 16,4l Na podstawie przepisu Czesława. Data: 07.05.2019 Surowce: Swaen Pils - 3,93Kg Viking Malt- 0,24Kg Weyermann zakwaszający - 0,05Kg Cukier kandyzowany Biały - 0,55Kg 15g Marynka 2017 8,8% 19,2g Saaz 2017 4% 1/3 Whirfloc Drożdze: Wyeast 3522 Begian Ardennes Gęstwa po warce 36 około 240ml Zacieranie: 15L 63-65°C -60min 72°C- 20min 72 po przeniesieniu do filtracji w trakcie osiadania złoża Wysładzane do 23l Filtracja ok Gotowanie: 90min 60' - 15g Marynka 10' - 19,2g Saaz + Cukier + 1/3 Whirfloc OG: Objętość: FG: ABV: Fermentacja:Planowana do uzupełnienia Drożdze zadane w 17C Wzrostowo do okolic 22 Chmielenie na zimno: Brak Rozlew: 2.8
 7. Jak byś dał wyraźniejsze zdjęcie też by nie było źle. Na tym ciężko stwierdzić czy to piwo czy księżyc...
 8. Tylko że nie licząc drożdży niczego nie zmieniałem, przynajmniej świadomie. Piwo w jeszcze młode, jakieś plamki piany jeszcze są na powierzchni są to liczę że po przeniesieniu do cieplejszego się zredukuje. Chyba że zakażenie...
 9. Czy wyeast 1010 american wheat mają tendencję do produkcji siarkowodoru? Mój AW na nich po dwóch tygodniach w 14>16C mocno śmierdzi jajami. Jest to dominujace i przykrywa cała resztę. Zastanawia mnie czy to infekcja czy moze to byc efekt drożdży. Planuje przenieść na tydzień w cieplejsze miejsce i zobaczyć w która stronę pójdzie. Czytałem że miedź pomaga. Czy miedź z kabli elektrycznych po wykąpaniu w starsanie lub wygotowaniu się nada? Może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł?
 10. Co masz konkretnie na myśli jeśli chodzi o wymiennik? Pierwsze co mi przychodzi to peltier, tylko mało to wydajne i ekonomiczne w porównaniu do klasycznej lodówki. Chyba że masz co innego na myśli, ale wydaje mi sie ze jak masz możliwość to najłatwiej i wygodniej kupić lodówkę i prosty sterownik. Jeśli chodzi o testy to 20l będzie ciężej schłodzić niż 5l. Szczególnie że na początku piwo wytwarza sporo ciepła.
 11. Myślałem że jesteś dopiero na etapie projektowania piwa. W przypadku 10blg chyba faktycznie najrozsadniejsze będzie metodą prób i błędów jak masz w planie. A w razie niepewności lepiej za mało niż za dużo, reszta może poczekać na następny sezon;) Ciekaw jestem twoich wrażeń. Jakiś czas temu sam myślałem o zrobieniu stout z whisky, tylko mocniejszego ale to raczej dopiero na jesień.
 12. Możesz obliczyć ile dokładnie ci doda alko po wlaniu do piwa. Nie musisz też dawać całej butelki, na próbę możesz mniej. Osobiście widzę to w jakimś mocniejszym Stoucie, przynajmniej z 16blg. I poszedł bym słodsze piwo, takie deserowe. Powinno ładnie się zgrać, a dodatkowy alkohol ładnie zniknąć.
 13. A nie myślałeś żeby po prostu wlać całość z butelki bez robienia czegokolwiek? Na 20l butelka alko ci jakoś nie podniesie za mocno(1-2%). Piłem gouden carolus whisky infused, właśnie z dodatkiem whisky. Bardzo dobre było, z naprawdę długo pozostającym posmakiem.
 14. W ogarnięciu wachań temperatury w pudle z petami całkiem nieźle sprawdza się kontroler z pasem grzewczym. Pety schładzają poniżej temperatury otoczenia, a pas utrzymuje temperaturę w zakresie ustawionej histeryzy. Jestem w trakcie fermentacji tak pierwszej warki, po zainspirowaniu się na forum. Do tej pory nie stosowalem obu metod na raz, ale po pierwszych dniach jestem bardzo zadowolony. Oczywiście lepiej lodówkę, ale jak się nie ma co się lubi...
 15. #38 Belgian Dubbel ~17,4Blg, 22Ibu, 21l Na podstawie przepisu Czesława. Data: 25.04.2019 Surowce: Swaen Pils - 2,42Kg Dingemans pale ale - 1,81Kg Dingemans pszeniczny - 0,6Kg Dingemans Special B - 0,3Kg Weyermann Abbey - 0,24Kg Weyermann carafa special t1 - 0,06Kg Breferm Syrop kandyzowany medium - 0,06Kg 11g Marynka 2017 8,8% 8,5g Perle 2017 7% 7,5g Saaz 2017 4% Drożdze: Wyeast 3522 Begian Ardennes Gęstwa po warce 35 około 220ml Zacieranie: 15L 65-66°C -60min 72°C- 15min 77°C MashOut Wysładzane do 28l Filtracja ok Gotowanie: 90min 60' - 11g Marynka + 8,5g Perle (końcówka paczki) 10' - 7,5g Saaz + Syrop + 1/2 Whirfloc OG: Objętość: FG: ABV: Fermentacja:Planowana do uzupełnienia Drożdze zadane w 18C Wzrostowo do okolic 22 Chmielenie na zimno: Brak Rozlew: 2.8
×
×
 • Create New...