Jump to content

Fradio

Members
 • Content Count

  340
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  4

Fradio last won the day on December 10 2018

Fradio had the most liked content!

1 Follower

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Jonasz
 • Liczba warek
  36

Recent Profile Visitors

809 profile views
 1. Zostało mi trochę chmielu 2017, który chciałbym wykorzystać na zakończenie sezonu. Plan jest taki żeby zrobić 2-3 piwa na US-05. Coś pijalnego o niezbyt mocnym ibu żeby szybko zeszło. Na pierwszy ogień wyszło mi coś takiego. 20l, 13blg, 32ibu 4,0kg pilsa 0,3kg płatków owsianych zacieranie 66C 60min- 10g marynka czy czegoś podobnego do około 30ibu hopstand 20min 75C - 80g cascade pl + 100g chinook pl Fermentacja na Us-05 z 3 tygodnie 17-18C Co sądzicie o czymś takim? Mam jeszcze 100g lubelskiego i jakieś 70g bavaria mandarina z którymi nie wiem co zrobić, ale do tego piwa powyżej to już chyba byłby przesyt. Jakieś pomysły? Słodu mam pod dostatkiem.
 2. Według producenta do 27C, więc 28C też da radę. Tylko żeby dało to dobry efekt, powinieneś jak w większości belgów, zacząć od znacznie niższej, często bliskiej minimalnej, a te 27 to na sam koniec. Do tego potrzebna jest kontrola, a ty je polecasz jako drożdże które można puścić w 25-30 dla osoby która zaczyna. Moim zdaniem świetne drożdże pod warunkiem masz dobrą kontrolę i możliwości sterowania temperaturą. Moim zdaniem są raczej kiepskie na pierwsze belgijskie drożdże, bo raczej kiepsko wybaczą błędy. Puszczone zbyt wysoko dadzą bardziej odświeżacz do wc niż zapach strong ale. Z Ciekawości robiłeś coś na nich? Swoją drogą brety też super dla kogoś na początek...
 3. To ja chyba wolałbym tyskiego czy mineralnej się napić niż piwa fermentowanego na 1388 fermentowanego od początku do końca w 25-30C. Miałeś z nimi cokolwiek do czynienia?
 4. Nie zauważyłem problemu z tym. Drugie wiadro nie stoi na rantach tylko środku wieka i ciśnienie wysycha mimo wszystko.
 5. Myślę że nawet gdyby umieścili wersję elektroniczną, w cenie jakiej ukazała się drukowana, chętnych by nie brakowało. Choć mniejsza była by jak najbardziej pożądana. Zrobienie i udostępnienie wersji elektronicznej raczej nie wiąże się z niesamowitym nakładem pracy.
 6. Za małe mam doświadczenie żeby tak kombinować. Tak jak pisałem uslyszne w podcascie od osoby która ma kilka konkursów z pozytywnym odźwiękiem. Nota bene jest na tym forum. Chodzi mi o to że jeśli piwo jest zgodne z opisem, to mało istotne co do niego dodasz. Ratować nieudane piwo mozna na rozne sposoby. Nawet jeśli według stylu jakoś dodatku nie powinno być w stylu. Jak osiągniesz efekt to twoje. Inna sprawa jeśli coś jest jawnie zabronione... Przy czym uważam że oszustwo w stylu wysłania uznanego komercyjnego piwa po zmianie etykiety czy zwyczajnie wysłania piwa kogoś innego powinno być tępione i jeśli chodzi o takie oszustwa jestem całkowicie przeciw.
 7. Odpowiadając krótko: Nie. Smash to zasyp w stu procentach jeden słód i jeden chmiel. Nic po za tym. Żadnych dodatków. Druga sprawa to jeśli dodasz niewielką ilość czegoś innego, są szanse że pozostanie to niezauważone. Na przykład zest do aipa. Usłyszane w pewnym podcascie:) Ale bardzo łatwo przeholować i zwyczajnie odpadniesz za niezgodność z stylem nawet jeśli piwo będzie wybitne. Szczególnie jeśli nie masz doświadczenia co w jakiej ilości daje dany składnik.
 8. Jakiś czas temu @WiHuRa wrzucił takie zdjęcie. Co prawda odnosi się do Whirlfloc G, ale w tej sytuacji to nawet lepiej bo mech jest z tego co eim mniej skuteczny, a może lepiej by brzmiało mniej inwazyjny. W najgorszym wypadku przy niewielkim przedozowaniu, będziesz miał odrobinę piwa mniej.
 9. Moim zdaniem nie. Takie z opornymi etykietami można ak juz ktoś pisał zachować na własny użytek i ich nie zdejmować. Albo dawać w nich piwo dla znajomych którzy mają problem z oddaniem umytych butelek. Nie szkoda je wywalić, albo nie odzyskać. Zwłaszcza że bez problemu można wśród znajomych pozyskać normalne butelki z którymi nie trzeba się silowac nawet jeśli są zaplesniałe. Łatwiej to domyć niż te etykiety.
 10. To dobrze, efekt podobny jak po wsypaniu proszku do prania. Tylko niech cie to nie zmyli. Jak wpiszesz w google NaOH Burn widać efekty pomyłek, błędów czy ignorancji. Tylko nie przy jedzeniu lepiej.
 11. #39 Belgian Tripel ~18,7Blg, 31Ibu, 16,4l Na podstawie przepisu Czesława. Data: 07.05.2019 Surowce: Swaen Pils - 3,93Kg Viking Malt- 0,24Kg Weyermann zakwaszający - 0,05Kg Cukier kandyzowany Biały - 0,55Kg 15g Marynka 2017 8,8% 19,2g Saaz 2017 4% 1/3 Whirfloc Drożdze: Wyeast 3522 Begian Ardennes Gęstwa po warce 36 około 240ml Zacieranie: 15L 63-65°C -60min 72°C- 20min 72 po przeniesieniu do filtracji w trakcie osiadania złoża Wysładzane do 23l Filtracja ok Gotowanie: 90min 60' - 15g Marynka 10' - 19,2g Saaz + Cukier + 1/3 Whirfloc OG: Objętość: FG: ABV: Fermentacja:Planowana do uzupełnienia Drożdze zadane w 17C Wzrostowo do okolic 22 Chmielenie na zimno: Brak Rozlew: 2.8
 12. Jak byś dał wyraźniejsze zdjęcie też by nie było źle. Na tym ciężko stwierdzić czy to piwo czy księżyc...
 13. Tylko że nie licząc drożdży niczego nie zmieniałem, przynajmniej świadomie. Piwo w jeszcze młode, jakieś plamki piany jeszcze są na powierzchni są to liczę że po przeniesieniu do cieplejszego się zredukuje. Chyba że zakażenie...
 14. Czy wyeast 1010 american wheat mają tendencję do produkcji siarkowodoru? Mój AW na nich po dwóch tygodniach w 14>16C mocno śmierdzi jajami. Jest to dominujace i przykrywa cała resztę. Zastanawia mnie czy to infekcja czy moze to byc efekt drożdży. Planuje przenieść na tydzień w cieplejsze miejsce i zobaczyć w która stronę pójdzie. Czytałem że miedź pomaga. Czy miedź z kabli elektrycznych po wykąpaniu w starsanie lub wygotowaniu się nada? Może ktoś ma jeszcze jakiś inny pomysł?
 15. Co masz konkretnie na myśli jeśli chodzi o wymiennik? Pierwsze co mi przychodzi to peltier, tylko mało to wydajne i ekonomiczne w porównaniu do klasycznej lodówki. Chyba że masz co innego na myśli, ale wydaje mi sie ze jak masz możliwość to najłatwiej i wygodniej kupić lodówkę i prosty sterownik. Jeśli chodzi o testy to 20l będzie ciężej schłodzić niż 5l. Szczególnie że na początku piwo wytwarza sporo ciepła.
×
×
 • Create New...