Jump to content

ewemarkam

Members
 • Content Count

  51
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Piwowarstwo

 • Miasto
  Bielsko-Biała

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Mi wychodzą dość klarowne po dodaniu mchu irlandzkiego na ostatnie 10-15 minut gotowania/chmielenia.
 2. Nie mogę znaleźć odpowiedzi. Co się stanie jak będę zacierał 3kg słodu w 15 albo 20 litrach wody? Czy zacierać w ok 12 litrach? Zawsze zacieralem w ok 3 litrach na 1kg słodu teraz chciałem zrobić to w 5-6 litrach na 1kg, jakie mogą być negatywne skutki takiego procesu?
 3. Ma na dniach trochę mróz puścić. Zobaczę ile będzie stopni tak czy tak owine porządnie kołdra jakaś, żeby temperature utrzymać.
 4. Chciałem zrobić jakiegoś dolniaka, wybór padł po prostu na pils'a czeskiego. Ma strychu mam przy temperaturze -10 na zewnątrz ok 5. Jeśli temperatura na zewnątrz się podniesie to będzie ciut więcej na strychu. Zastanawiam się czy są jakieś drożdże które będą pracować w tej temperaturze. Czy lepiej poczekać aż będę miał 10 stopni na strychu?
 5. Tak wiem ale z powodu litra nie będę płakał.A i tak rozlalem 41 butelek. Z cichą kolega miał dwa razy źle doświadczenia, piwo mu się nie nagazowalo. Po miesiącu leżakowania, dalej nie było gazu. Zobaczymy co z tego będzie, i tak dopiero po nowym roku pewnie tego spróbuję. Dzięki.
 6. Doczytałem trochę w międzyczasie, dziś rozlalem, czyli prawie 48h były na balkonie. Na cichą nigdy nie przelewam. Nie widzę sensu, nie oddaje piw na konkurs i nie chmiele na zimno, nie zbieram gęstwy, dodaje przy chmieleniu mchu i piwo jest wystarczajaco klarowne. Z dna jak przelewalem żeby dodać "syrop" do refermentacji to widziałem jak zaczęło i tak ciągnąć drożdże z dna. Więc zostawiłem więcej niż zazwyczaj piwa w fermentorze. Mam nadzieję że da to zamierzony rezultat.
 7. Mam pytanie, planuje rozlew Saison'na. Drożdże be-134, już przejadły wszystko do 1blg (od 3 dni nie schodzi niżej) aktualnie to 12 dzień fermentacji. I nie schodzi niżej. Fermentowaly w 21 stopniach. Jest sens wystawić to na balkon do 2-3 stopni? Czy rozlewać jutro normalnie? Chcę aby piwo miało trochę mniej posmaku drożdżowego.
 8. Podepne się bo mi to też chodzi po głowie.
 9. Przepraszam, wyleciało mi to z głowy. Partyzantka pełną gębą, w zasadzie nie się czym chwalić, ale parę warek już zrobiłem w tym. Brakuje ocieplenia, grzałki bym dał inaczej, bardziej przy dnie. Dobrze jakby było mieszadło elektryczne np z silnika wycieraczek. Termopara celowo położona na grzałce bo są duże różnice temperatur jak się grzeje i zapomni o mieszaniu.
 10. Owinięte taśma izolacyjna. A pod nią oblane klejem na gorąco przemysłowym, topi się w 120 stopnich. No i uziemiona jest każda grzałka bo to podstawa przy takich rzeczach. Wieczorem wrzucę zdjęcie. Raz mi wykipiało, polało się trochę po grzałce i wybiło porażeniówke w skrzynce. Wtedy była tylko taśma. Po tym incydencie obalałem to klejem i dałem dodatkowo też taśmę.
 11. Ja ma fermentor przerobiony na gar warzelny. Dwie grzałki do parników, każda po 1400W. Do tego termostat. Ale myślę jeszcze nad druga wersja sterowania. Dodam regulator fazowy żeby móc regulować moc grzałek. Dobre opcja a kosztuje niewiele. Pomyśl o takim regulatorze.
 12. Są kalkulatory uwzględniające temperaturę. Kiedyś sprawdzałem ciepłą. Wyszła mi że zimna będzie miała tyle ile miała po wystudzeniu.
 13. Panowie dziś planuje rozlew. Fernetacja hafewaizen'a, na WB-06. Od 3 dni jest tyle samo (2 BLG). Ale dziś zastanawia mnie taki jakby film,coś wygląda jak plamy oleju na wodzie. W smaku nie jest kwaśne.
 14. Nie mierzyłem nigdy. Muszę się zaopatrzyć w takim razie w łuskę. Bo następna Warka to będzie amerykańskie pszeniczne. Jeśli brzeczka przednia będzie miała niskie BLG to problem leży w samym zacierze? Jeśli będzie ok, tak jak piszesz, to problem w samym wysladzaniu?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.