Skocz do zawartości

Beier

Members
 • Zawartość

  24
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Beier

  Pojemność dużych kegów Corny

  Nie mam z tym jakiegoś wielkiego problemu. Chodzi tylko o to, że w wielu miejscach jest pisane że kegi od pepsi są 19 litrowe. Fakt jest taki że istnieją 5 galonowe czyli prawie 19L - mniej popularne u nas w kraju, jak i 18L których Ci u nas dostatek. Kupując swoje kegi na początku byłem przekonany że mają osławione 5 galonów (19L). Coś mi się nie zgadzało bo wchodziło do nich ledwo 18L - większa ilość kończyła się piwem w instalacji CO2. Dlatego zacząłem drążyć temat i stąd wzięło się moje "wiekopomne" odkrycie, że mam kegi 18L a nie 5 galonowe. Typowe 5-cio galonówki wyglądają trochę inaczej - tak jak pisałem powyżej, mają inaczej rozmieszczone złączki, inne gwinty i inną rurkę poboru zawartości kega. Po przycięciu rurki "gazowej" w moich kegach wchodzi więcej o około litr także koniec końców jest te upragnione 19L.
 2. Beier

  Pojemność dużych kegów Corny

  Czyli wszyscy myślimy, że biegamy w 19 litrowych adidasach a AEB po cichaczu podrzuciło nam najki i oszwabiło o litr 😋
 3. Beier

  Pojemność dużych kegów Corny

  Nie wiem co to wnosi do mojego pytania. Jeżeli czepiasz się że użyłem zwrotu: " Czy nazywanie wszystkich kegów jako 19L to jakaś naleciałość z USA? " to ok. Już się poprawiam. Czy podawanie pojemności 19L dla kegów 18L to jakaś naleciałość z USA?
 4. Od jakiegoś czasu zauważyłem, że kiedy mowa o kegach Cornelius to istnieje tylko jedna właściwa pojemność czyli 19L. Według katalogu AEB kegi najbardziej popularne w naszym kraju to kegi 18L - czyli te opisane jako Jolly. Kegi 19L czyli 5 US Gal (dokładnie 18,927L) to te opisane jako NC - jak widać są wyższe, węższe, mają inaczej zamontowane złączki oraz "złamaną" rurkę poboru płynu idącą do środka denka a nie do "niecki" po jednej stronie. Pewną niejasność wprowadzają kegi Coca-Cola - 18 litrowe o takich samych rozmiarach co Jolly (563,5mm/232mm) są opisane jako 18l/ 5 US Gal (R) z kolei 5 US Gal (F) są 25,5mm wyższe przy tej samej szerokości, czyli jakby nie patrzeć mają większą pojemność. Czy nazywanie wszystkich kegów jako 19L to jakaś naleciałość z USA? Czy może to pojemność z przyciętą rurką gazową - jeżeli tak to jaką pojemność z taką rurką mają te opisane jak 5 galonowe? Może to nieistotny szczegół ale moim zdaniem w niektórych sytuacjach ten 1 litr może zrobić różnicę
 5. Beier

  Butelkowanie nagazowanego piwa

  Do rozlewu nie więcej niż 0,5 Bar... i najlepiej w żeby piwo miało około 0-1°C.
 6. Beier

  Butelkowanie nagazowanego piwa

  Odświeżę stary temat. Posiadam BeerGun od Chińczyka - fajna sprawa, wszystko super. Problem w tym, że nie chcę mi się dla dwóch butelek, które chcę sprezentować uzbrajać całego ustrojstwa i schładzać kegów do ok. 0°C . Dzisiaj nalałem piwo o temperaturze 8°C do butelki prosto z kranu bez żadnej dodatkowej rurki - moje krany mają regulację przepływu - i byłem zdziwiony jak mało piany się wytworzyło i bezproblemowo się to odbyło. Pytanie do bardziej doświadczonych kolegów - czy nalewanie z kranu tak że cała wolna przestrzeń po nalaniu jest wypełniona pianą, bez uprzedniego przedmuchiwania CO2 mocno naraża piwo na utlenienie? Kontakt z powietrzem jest bardzo krótki z resztą od początku jest niewielka warstwa pianki która chroni powierzchnię piwa podczas nalewania. Pytam bo taki sposób butelkowania nagazowanego piwa jest dla mnie mega wygodny i szybki.
 7. Beier

  [Kupię] Starsan HB

  Dzięki za link ale jak widać w tej pojemności nie jest dostępny
 8. Kupię Starsan HB - pojemność 0,5L - 1L.
 9. Tak jak w temacie - kupię 2 szt. kegów Cornelius pojemności 19L/5gal. Najlepiej jakby obydwie sztuki były od tej samej osoby ale nie jest to konieczne.
 10. Beier

  Zbieranie gęstwy

  http://brulosophy.com/2015/08/24/sloppy-old-slurry-no-starter-vs-fresh-yeast-exbeeriment-results/ Gęstwa użyta do eksperymentu była z piwa uprzednio sklarowanego żelatyną. Wynik eksperymentu - nie można było odróżnić piwa zrobionego na gęstwie od piwa ze świeżymi drożdżami poza pierwszymi dniami po rozlewie gdzie piwo ze świeżymi drożdżami było początkowo bardziej mętne.
 11. Beier

  Lager - przerwa diacetylowa

  Czy mam się martwić faktem że fermentacja przebiega tak szybko?
 12. Beier

  Lager - przerwa diacetylowa

  Widząc oznaki kończącej się fermentacji burzliwej (trochę szybko...) postanowiłem zmierzyć odfermentowanie. Wg pomiarów obecnie jest 4,3 Blg. Kalkulator wyliczył, że piwo powinno zjechać do 2,3 Blg. 13,3-2,3=11Blg. Drożdże zjadły już 9 Blg czyli 82%. Podnosić temperaturę do 14 stopni w takim wypadku?
 13. Beier

  Lager - przerwa diacetylowa

  Chmielenie Oktawią (7.8%) 25g na goryczkę 60 minut i 10 minut na aromat również 25g ta sama Oktawia. To mój pierwszy lager, także chciałem uwarzyć bezsytylowca żeby nie przekombinować. Do udziału w konkursach jeszcze długa droga przede mną. Czyli z tego co zrozumiałem to po powrocie podnieść na 2 doby do 14 stopni?
 14. Obecnie warka z lagerem jest w trakcie burzliwej. Zasyp 3kg pilzneńskiego i 1kg wiedeńskiego - oba ze Strzegomia. 17 litrów 13.3Blg. Drożdże Saflager W-34/70. Wstawiona 23.11 wieczorem - temperatura zadania 18 st. C, wstawiona do lodówki i obniżona do 10 st. C. Pierwsze oznaki burzliwej po ok 40h. Obecnie piana się utrzymuje jednakże jest o połowę mniejsza niż była 2 dni temu. Za dwa dni wyjeżdżam na 2 tygodnie. Zastanawiam się czy robić przerwę diacetylową. Jeżeli tak to musiałbym to zrobić już. Na razie warka zostaje w fermentorze a po powrocie do szklanego balonu i lagerowanie. Z tego co udało mi się wyczytać na forum to jeżeli warka zostaje z drożdżami około 2-3 tyg. (czyli tak jak u mnie) to nie ma potrzeby robić przerwy diacetylowej. Co radzicie?
 15. Beier

  Zbyt ciemny pale ale

  Tak, słód był ześrutowany. 6kg - 5kg worek + 1kg worek.
×