Jump to content

Browarzyciel

Members
 • Content Count

  126
 • Joined

 • Last visited

5 Followers

About Browarzyciel

 • Birthday 01/03/1969

Kontakt

 • Imię
  Rafał
 • Strona www
  http://www.browarzyciel.pl
 • Skype
  browarzyciel

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tja, ale co robić? Jak widać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, tylko czemu nie podpisze się własnym pseudonimem? Ja mam teorię, że to jest jakiś dziennikarzyna/studenciak zatrudniony przez redakcję po to, żeby poczytność zwiększać. Napisałem maila do rzecznik prasowej tej redakcji, zobaczymy czy się dobrze zachowają.
 2. Witam, Na portalu http://szybki.fakt.p...y,137510,1.html ktoś podpisuje się nikiem Browarzyciel. Oświadczam, że nie mam z tymi wpisami nic wspólnego. Pozdrawiam Rafał Kowalczyk Wyłączny Browarzyciel we wszechświecie i nie tylko.
 3. Bardzo śmieszne X-/ Te już nie zmieniają swojej pojemności :-) , a idzie woda 1'C ... co niezmienia faktu, że przekombinowałem z chmielem. Raf. i ponoć te nie zmniejszają swojej pojemności jak się przez nie zimną wodę puści
 4. No to żeby poprawić humory powiem obiektywnie, że ostatnio sam spaprałem swojego pilsa, którego dochmielałem post factum i wyszedł mocno palący. Goryczka wręcz sztuczna. Teraz lageruję go w temp. 7'C ale postaram się zbić do 4-5'C może garbniki opadną razem z zimnym osadem i coś z tego wyjdzie. ... albo i nie Pozdrawiam Raf.
 5. Heloł wszystkim, Że zagaję po amerykańsku Konkursy się rozwijają, więc i procedury pewnie będą lepsze w przyszłym roku. Myślę nad tym, aby następnym razem reguły samych eliminacji były bardziej czytelne i jasne. Dobrą robotę zrobiło tu PSPD w tym temacie, ale oprócz samych procedur są jeszcze realne problemy: logistyka, finansowanie, etc. Póki co mamy lepsze lub gorsze kompromisy ale w sumie i tak mam nadzieję, że nienajgorsze. Pozdrawiam i gratuluję zwycięzcom i zwyciężonym. Resztę metryczek roześlę do końca tygodnia. Pozdrawiam Raf.
 6. Zgadza się, poziom był wyrównany. Opis są bardziej abstrakcyjną forma opisu profilu więc mogą być mniej lub bardziej "kwieciste", pełne lub ubogie. Nie przywiązywałbym wagi do porównań. Czasem piwo ma kilka cech "o niskim stopniu szkodliwości" które warto opisać, a czasem ma jedną poważną wadę. Jak tu się porównywać? Warto chyba jeszcze spojrzeć na punktację, która jest uśredniona i wyraża ocenę czterech sędziów. Jeżeli chodzi o kolejność wnoszenia to można założyć, że ma wpływ ale mogę zapewnić, że niewielki. Absolutnie mogę odrzucić wpływ alkoholu na ocenianie przez sędziów. Jury miało sporo czasu i długie przerwy. Zaczęliśmy po obiedzie (po posiłku) a na półmetku mieliśmy długa przerwę z kolacją. Każde piwo było solidnie ocenione bez pośpiechu i jakiejś rutyny lub znudzenia jury ? zapewniam. Raf.
 7. Witam, Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich uczestników konkusu, a w szczególności dla laureatów. Pozdrawiam Raf.
 8. Hello, Ja przytoczę powiedzenie: "browar to nie apteka". Jeżeli ktoś celuje w górną granicę Blg i dosypie cukru do refermentacji (bo musi ) to nic się nie stanie. Ważne by z tej IPY nie zrobić wersji Imperial IPA. Poza tym już dawno wsadziłem pomiędzy bajki porady że na 20 litrów zielonego piwa trzeba dodać 200 g cukru/glukozy. IPA jest Ale'm i powinna byc nasycona relatywnie nisko. Podwyższony ekstrakt początkowy (czytaj: podwyższona zawartość alk.) oraz dość intensywna goryczka z dużym nasyceniem znacząco obniżają pijalność piwa. Myślę, że na 20 litrów wystarczy dodać 120 g glukozy/sacharozy lub nawet 100g jeżeli czujemy, że piwo nie odfermentowało "optymalnie". Jeżeli rozchodzi się o goryczę to o ile pamiętam widełki IBU dla AIPA są od 40 - 70, a dolna granica 40 IBU to mniej więcej poziom czeskiego pilznera. Goryczka na poziomie 50 IBU uchodzi za b. intensywną, a tu jeszcze nie koniec skali . Rzecz w tym, aby była intensywna ale krótka, nie zbyt pieprzowa/ostra. Pomogłoby głębokie odfermentowanie (wytrawne zacieranie) i niski poziom cukrów resztkowych, dekstryn (niska pełnia). Jeżeli chodzi o chmielenie na zimno to tu też trzeba wyważyć i dawkę i rodzaj chmielu. Jeżeli zastosujemy zbyt dużo chmielu, to piwo może być zbyt cierpkie/ściągające, co niewątpliwie podkreśli ew. zbyt wysoki poziom alkoholu (to przy tych piwach z wyższym Blg). Jest pewna sztuczka, ale wymaga kolby, chłodnicy do pozyskania olejków eterycznych Dlatego jest to tak trudne piwo zrobić bajecznie pachnące, ale nie zbyt cierpkie i bez aromatu zielska/trawy. Kiedyś dałem mojemu synowi (6 l.) do spróbowania IPA. Zawsze moczy usta a ja wymuszam na nim żeby powiedział jak smakuje No więc powiedział, że piwo cyt.: "czuć tym kwiatkiem ..." co powiedział wskazując na jakąś roślinę doniczkową Raf
 9. Nie no, są wzory na mieszanie roztworów ... kolejne wyzwanie :) Wystarczy ciut odlać i ciut dolać, a ciuty podstawić do wzoru i już. Raf.
 10. Czy ktoś wie jak tu dołączyć plik doc., docx., lub PDF? Pasowałoby umożliwić pobranie formularza zgłoszeniowego. Nieprawdaż? Azaliż! Raf.
 11. Proponuję aby trzymać się opisów BJCP. Generalnie gdyby ktoś maiła jakieś pytania to proszę o kontakt, mail, tel, depeszę, telefax ... lub pisanie na forum. W temacie American IPA zwróciłbym uwagę wszystkim chętnym, którzy chcieliby wystawić ten styl, aby skoncentrowali się bardziej na osiągnięciu ciekawego aromatu chmielowego, niż masakrycznej goryczki. Goryczka oczywiście musi być znaczna ale ... Pozdrawiam Raf.
 12. No tak, tylko tam też zauważa się jedynie że jakieś mazidło. Widocznie coś robią z gęstwą. bleee Dzięki za wskazanie tematu. Raf
 13. Witam, Wikipedia podaje ... Marmite to wyciąg drożdżowy, powstający jako produkt uboczny podczas warzenia piwa. Robi sie z tego "wyciągu" pastę, takie smarowidło do sandwichów - bo to z Anglii. Czy komuś przypadkiem podczas warzenia nie powstaje jakiś wyciąg? Raf.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.