Jump to content

masterkik

Members
 • Content Count

  7
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Wojciech

Piwowarstwo

 • Miasto
  Kraków
 1. Planuję część warki "biada Risa" 22BLG przelać na płatki z beczki po bourbonie. To moje pierwsze doświadczenie z drewnem. Z tego co widzę to oprócz ilości b. ważny jest również czas kontaktu piwa z płatkami. Jaką ilość i na jak długo polecacie żeby efekt był wyczuwalny, ale żeby też nie przesadzić?
 2. Napiszę co to za sklep, chmiel i partię jak wykluczę inne przyczyny wady. Raczej mam do nich zaufanie i nie chcę bezpodstawnie umniejszać ich wiarygodności.
 3. Oskaliber: Na 98%, rozpoznany przez znacznie bardziej doświadczonych kolegów (w tym sędziego PSPD). W ostatniej warce mocno wyczuwalny zapach spoconych skarpet.
 4. dziedzicpruski: 20 warek, część sprzętu jest nowsza. Kiedyś używałem pirosiarczanu, od dłuższego czasu OXI.
 5. Cześć, od jakiegoś czasu w każdym moim piwie pojawia się kwas izowalerianowy. Wiem że główną przyczyną jego pojawienia może być stary chmiel i stąd moje pytanie: W jaki sposób sprawdzić chmiel przed jego użyciem? Jak wąchałem granulat to nie czułem tego zapachu, również przy dodawaniu do brzeczki nic takiego się nie pojawiło. Innymi przyczynami może być: - starzenie się piwa: wykluczam bo wada pojawia się już w młodych piwach - infekcja: nic innego na nią nie wskazuje i dlatego chciałbym najpierw sprawdzić wpływ chmiel
 6. Właśnie się dowiedziałem o możliwości odfermentowania do ujemnej wartości BLG. Po chwilowym zastanowieniu: OK, alkohol jest lżejszy od wody - może być. No i zacząłem liczyć.... i wyszło mi że mam za mało danych (za małą wiedzę). Jaki jest potencjalny/graniczny najniższy bailing dla np ekstraktu początkowego 10BLG? Myślałem zawsze że to będzie 0BLG, ale jak widać się myliłem. Inna sprawa że robiłem cydr w którym jedynym cukrem jest fruktoza i jest przejadana bez problemu przez drożdże do zera. Pomiar gęstości po fermentacji wskazywał 0BLG, może i nawet było mniej, ale nie zwróciłem uwagi bo nie spodziewałem się innego wyniku. Swoją drogą, Oskaliber, czym mierzysz ekstrakt końcowy że pokazuje ci minusy?
 7. Cześć, jestem nowy na forum, dlatego witam wszystkich. Mam dwa pytania w związku z planowanym zrobieniem mocno wytrawnego piwa na dzikusach: 1 - Zależy mi na możliwie wysokim odfermentowaniu. Jakie drożdże/blendy (dostępne na rynku) z waszych doświadczeń dają najmniej resztkowych cukrów, jakie najwyższe odfermentowanie uzyskaliście? Z pierwszego rozeznania pomyślałem o The Yeast Bay - Amalgamation ze względu na ilość różnych szczepów brettanomyces (każdy zje coś innego). Polecilibyście coś lepszego? 2 - Czy któraś fermentacja 100% brett lub mieszana dają lepszy efekt jeśli chodzi o odfermentowanie?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.