Skocz do zawartości

vmario

Members
 • Zawartość

  44
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  25+
 • Miasto
  Gdynia

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. vmario

  Efekt glukozowy

  Tak się śmiesznie składa, że opisywałem wczoraj dwa piwa, które miały w zasypie około 10% cukru (w jednym przypadku czystej sacharozy, a w drugim cukru kandyzowanego według przepisu @DanielN). Cukier dodawałem pod koniec gotowania. Jako istota leniwa, stwierdziłem, że skoro negatywne skutki efektu Crabtree są przereklamowane, a dodawanie cukru po rozpoczęciu fermentacji jest tylko przejawem kurtuazji wobec drożdży (wszak są piwa grubo powyżej 20°Blg z samego słodu, w których drożdże startują z bardzo wysokiego ekstraktu i nikt im nie dolewa zatężonej brzeczki po lagu), mogę pójść po linii najmniejszego oporu. Oba trunki trafiły na KPD i jeden został zdyskwalifikowany, a drugi trafił do finału (z niską notą, ale jednak). Dodam, że finałowy miał więcej cukru w zasypie i na dodatek był o ponad 5°Blg mocniejszy, ale fermentował w temperaturze otoczenia o 3°C niższej i różnił się szczepem drożdży. Wnioskuje z tego, że są ważniejsze czynniki niż sposób dodania cukru.
 2. vmario

  Efekt glukozowy

  Domyślam się, że dodanie syropu cukrowego już po rozpoczęciu fermentacji daje drożdżom szansę na łagodniejszy start, mniejszy szok osmotyczny etc. Jak jednak wygląda w końcu kwestia efektu Crabtree? Z jednej strony powołujesz się na Dorotę Chrapek, która twierdzi, że: Z drugiej strony, piszesz, że w brzeczce jest za mało tlenu, by efekt zaistniał. Ja z kolei dotarłem do artykułu Oxygen's Role In Beer Fermentation, w którym pojawia się teza, że efekt Crabtree zachodzi w brzeczce zawsze: Dalej jest poruszona kolejna, jak mi się wydaje sporna kwestia — artykuł utrzymuje, inaczej niż Dorota, że tlen odgrywa o tyle ważną rolę w namnażaniu drożdży, że umożliwia syntezę steroli, a samo oddychanie tlenowe nie ma tu nic do rzeczy (zatem efekt Crabtree zachodzi zawsze, ale w niczym nie przeszkadza). Wydaje mi się zresztą, że o sterolach czytałem także u w Twoich postach?
 3. Warzyłem na nich Belgian Dark Strong Ale z tonką jako piwo świąteczne. Zeszły z 23°Blg do 4°Blg dając odfermentowanie znacznie wyższe od deklarowanego, bo 84%, ale w zasypie miałem 12% cukru kandyzowanego. Fermentowałem w 19°C otoczenia, bez żadnego chłodzenia, a alkohol na poziomie 11,6% jest bardzo dobrze ułożony. Sędziowie na jednym z KPD wskazali tylko lekki aldehyd octowy. Drożdże nie miały jednak już sił nagazować tego piwa, więc prawdopodobnie osiągnęły pułap ABV zbliżony do deklarowanych 12% i padły. Flokulacja jest rzeczywiście wysoka. Profil aromatyczno-smakowy sędziowie potwierdzają, pisząc o przyprawach i estrach.
 4. vmario

  Fermentum Mobile - FM21 Odkrycie sezonu

  Użyłem gęstwy z tych drożdży do tripla. Zeszły z 17,4°Blg do 2,0°Blg dając tym samym odfermentowanie na poziomie 89%, przy czym w zasypie było 9,4% sacharozy. Temperatura otoczenia w czasie fermentacji to 22°C. Piwo wysłane na konkurs zostało zdyskwalifikowane za fenolowość, cierpkość, alkoholowość i nuty kwaśno-skórzano-dzikie. Na tym samym sprzęcie nie miałem innych sugestii odnośnie infekcji i myślę, że mógł to być po prostu efekt źle dobranego szczepu, albom kiep i po prostu miałem infekcję. Czy ktoś miał na tych drożdżach nuty skórzane? Niemniej mi piwo smakuje, a fenolowość jest bardzo charakterystyczna. Z pewnością będę jeszcze do nich wracał, ale raczej z niższym ekstraktem. Robiłem też na nich coś w rodzaju rosanke (z tego piwa pobierałem gęstwę do wyżej opisanego). Zeszły z 9,8°Blg do 1,8°Blg, dając 82% odfermentowania bez posiłkowania się sacharozą. To piwo było znacznie bardziej stonowane.
 5. vmario

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Przepraszam za trzy posty. Tapatalk nawala, a nie umiem usunąć postów. Logowałem się przed chwilą na stronę konkursu. Mam metryczkę Tripla pod ikoną młotka, ale przy Świątecznym nic nie ma. Co robię źle?
 6. vmario

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Kiedy można spodziewać się metryczek finałowych Świątecznego?
 7. vmario

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Kiedy można spodziewać się metryczek finałowych Świątecznego?
 8. vmario

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Kiedy można spodziewać się metryczek finałowych Świątecznego?
 9. vmario

  Pierwsze podejście do RISA i.... jest problem

  Ja bym przeniósł za tydzień, licząc, że jeszcze trochę cukrów fermentowalnych zostało i drożdże je przetrawią w niższej temperaturze, produkując mniej syfu. Ale mam za mało wiedzy, żeby Ci powiedzieć, że to optymalne rozwiązanie.
 10. vmario

  co zrobic z tym fantem

  Co to znaczy, że zaczęło JUŻ gazować? Drożdże nagazowują brzeczkę od samego początku fermentacji, której głównymi produktami są przecież etanol i CO2. Oczywiście, gaz ucieka z fermentora, a pozostaje go tylko tyle, ile rozpuścić się w wodzie o danej temperaturze, stąd podajesz temperaturę brzeczki w kalkulatorze nasycenia.
 11. vmario

  Pierwsze podejście do RISA i.... jest problem

  Myślę, że po takim spadku temperatury drożdże będą bardzo ospałe, więc bym je przeniósł w ciepło za tydzień, ale niech ktoś bardziej doświadczony się wypowie. Ja jeszcze powyżej 23°Blg nie warzyłem, a i te 23 to na gęstwie z belgami, więc mogłem pofolgować sobie z temperaturą.
 12. vmario

  Pierwsze podejście do RISA i.... jest problem

  W tej temperaturze się namnażały. Większość cukrów, jak sam odczytałeś z termometru, zjedzą w 19°C (o ile nie miałeś przez chwilę więcej), a to wysoka temperatura. Jeśli jesteś wrażliwy na wyższe alkohole czy aldehyd octowy, będzie Ci się to ciężko piło. A jedno i drugie powstanie, bo drożdży było mało — rehydratacja trwała za długo i drożdże zaczęły umierać z głodu. Część na pewno zabił też szok osmotyczny. Oczywiście, efekty sam ocenisz za kilka…kilkanaście miesięcy. Wnioski będą bezcenne.
 13. vmario

  8 XII 2018 VIII Mikołajkowy Konkurs Piw Domowych

  Dyplomy dostają wszyscy finaliści czy tylko podium?
 14. vmario

  BREWNESS.com - startup dla piwowarów domowych

  OK, już ogarnąłem. Po kliknięciu Przejdź na standard trzeba sobie przewinąć stronę do dołu, wybrać abonament i kliknąć Uzyskaj dostęp. Niezbyt to intuicyjne dla takich nieogarów jak ja.
 15. vmario

  BREWNESS.com - startup dla piwowarów domowych

  Chciałem dziś dodać nową recepturę. Aplikacja mi nie pozwala, bo wykorzystałem darmowy limit. Klikam na Przejdź na Standard, ale przycisk nie działa. Przeglądarki: Firefox na Linux, Brave na Linux, Brave na Android, Chrome na Android. O co tu chodzi?
×