Skocz do zawartości

vmario

Members
 • Zawartość

  29
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Piwowarstwo

 • Rok założenia
  2016
 • Miasto
  Gdynia

Kontakt

 • Imię
  Mariusz

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. vmario

  Wydajność startera z gęstwy

  Dzięki za odpowiedź, w szczególności za wyżej zacytowany fragment. Tak jak myślałem, nie bez powodu robi się startery wielostopniowe. Chyba zrobię drożdżom rewitalizację, bo czekają już ponad tydzień w lodówce, a jeszcze parę dni zejdzie, zanim zabiorę się za warzenie.
 2. Załóżmy, że mam 50ml gęstwy dwutygodniowej. Jeżeli zrobię z niej starter 1l 10Blg, to ile uzyskam komórek? Więcej czy mniej niż z 50ml drożdży ze sklepu? A może da się oszacować jakiś mnożnik, np. 1l startera z 50ml gęstwy odpowiada 100ml gęstwy w takim samym wieku? A może to po prostu czysta loteria?
 3. vmario

  Eksperymenty z wodą chmielową

  Na ostatnią "warkę" dałem 50g Oktawii, 10g Marynki i 5g liści kaffiru na 11l wody. Kaffir zagrał świetnie, lepiej niż w moim witbierze. Polecam!
 4. vmario

  Po co nam style piwne?

  Nie zgadzam się z tak ortodoksyjno-historycznym podejściem, ale dzięki za post — w końcu skumałem Twój punkt widzenia, a przy okazji poszerzyłem wiedzę historyczną. Przy okazji: z Twojego postu wynika, że dzisiejsza nomenklatura, która na ogół stawia znak równości między "double" a "imperial", jest dużym uproszczeniem?
 5. vmario

  Po co nam style piwne?

  OK, rozumiem, choć myślę, że gdy browar w recepturze na wzorowe IPA zamieni część słodu na ryż, to w oczywisty sposób powstaje "Rice IPA" i uważam to za kreatywne podejście do nazewnictwa. Oczywiście, czym innym jest uwarzenie APA i podpisanie "Session AIPA" -- to oczywista blaga, a puryści pewnie jeszcze dodadzą, że przecież nie ma czegoś takiego, jak "Session" i jak AIPA, to AIPA, nie jakieś siki. Jestem cały skonfundowany. Dziś browar nie może napisać, "Rice IPA", bo takiego stylu nie ma, ale jest "East IPA", na co dowodem jest... etykieta i cenniki piwa? To w końcu wyznacznikiem stylu jest to, co napiszą browary na etykiecie, czy coś innego? Właściwie to nie istnieje porter bałtycki, wszak to dolnofermentacyjna kopia RIS-a, jeżeli już sięgamy do historii? Nie zrozumcie mnie źle, jestem wielkim miłośnikiem kategoryzowania wszystkiego i staram się uświadamiać ludzi dokoła, że istnieją style, czym się charakteryzują itd. Posługuję się przy tym BJCP 2015 i wydawało mi się to oczywistym źródłem, ale widzę, że już nawet BJCP nie jest wyrocznią. Zatem: co nią jest?
 6. vmario

  Po co nam style piwne?

  Skąd wiadomo, że wiadomo, czego się spodziewać po NE IPA, a nie wiadomo, czego się spodziewać po Brett IPA? I skąd biorą się nowe style (jak NE IPA), skoro nie wolno wypuszczać piw niestylowych?
 7. vmario

  Po co nam style piwne?

  Jak możesz nawiązywać do publicznie dostępnego materiału i go nie podlinkować? To takie straszne, że widz mógłby sam wyrobić sobie zdanie? Pomijając to, częściowo się z Tobą zgadzam, częściowo nie, ale powiedz mi proszę, co to za style West Coast IPA czy New England IPA? Przecież nie ma takich styli, przynajmniej wg BJCP, więc one też nie powinny występować na rynku?
 8. vmario

  Po co nam style piwne?

  Gdzie jest coś takiego jak East IPA? Albo Triple IPA?
 9. vmario

  Po co nam style piwne?

  Hmmm... brzmi logicznie.
 10. vmario

  Po co nam style piwne?

  Czyli jak wypuszczam piwo, które poza gatunkiem drożdży jest pełnoprawnym IPA, to mam nic nie napisać, czy nie należy go w ogóle wypuszczać na rynek?
 11. vmario

  Po co nam style piwne?

  Czyli nie wolno wypuścić na rynek IPA na brettach? W KPD też nie wolno robić kategorii spoza BJCP 2015?
 12. A ja myślę, że to nie ma większego związku ze sobą. Opis mówi jasno, że może to być jakiekolwiek ale i nie ma tu żadnych wytycznych stylowych. Zdefiniowany jest tylko kraj pochodzenia surowców, ale wciąż nie wiadomo, czy Viking Malt jest interpretowany jako polski producent. Chmiele amerykańskie uprawiane w Polsce też budzą wątpliwości, których Organizatorzy nie spieszą się rozwikłać.
 13. vmario

  Beer Yeast Research News May 2018

  Ja też zrozumiałem, że to nie jest nowa technologia suszenia tylko wypracowany nowy kompromis między wydajnością a prostotą uwadniania. A tak się zapytam offtopowo: ile drożdży ze startera można utracić na skutek cold crasha i wylania brzeczki starterowej? Zadajesz drożdże w taki sposób czy wlewasz cały starter?
 14. vmario

  TWA a Konkursy Piw Domowych

  Kolego, czy Ty przeczytałeś to, co napisałeś? Po udziale w jednym konkursie stwierdzasz, że KPD to, ogólnie rzecz biorąc, oszustwo, ale żadnych szczegółów (metryczka Twojego piwa, nazwa omawianego konkursu, nazwy konkursów, w których wyśledziłeś jakieś tajemnicze TWA) nie podajesz, bo...? Nie należę (jeszcze) do PSPD, na forum jestem nowy, sensoryk ze mnie żaden, a moi znajomi chwalą przede wszystkim Koelscha, który w konkursie odpadł z powodu szeregu wad, które nawet teraz rozpoznaję z wielkim trudem. Niemniej dziwne jest dla mnie to, że ktoś po jednym konkursie stwierdza powszechne oszustwo, może nie na skalę "The Big Short", ale dla nas, piwowarów domowych, bardzo poważne, i nie podaje żadnych szczegółów. Oskarżenie bardzo poważne, ale na zasadzie, "wiem, ale nic nie powiem, uwierzcie mi na słowo albo pozostańcie w tej hucpie". Odpowiem Ci, jako osobnik wciąż zielony w temacie, bez żadnych osiągnięć i znajomości. Mam Twoje słowo, bez żadnych szczegółów, przeciwko społeczności, która twierdzi, że nie masz racji. Podaj wreszcie jakieś szczegóły (nazwisk przecież podawać nie musisz), a każdy będzie mógł sobie własne zdanie wyrobić. Jeżeli korelacja jest wyraźna, chyba ją zauważymy? Oczywiście, biorąc poprawkę na to, że ludzie, którzy siedzą w temacie, mają wspólny gust, dzielą się wiedzą i z przyczyn tak obiektywnych (wiedza), jak subiektywnych (wyrobiony wspólny gust), będą mieli większe osiągnięcia.
 15. vmario

  Skórka pomarańczy do Witbiera

  A skleikowałeś pszenicę? Jeżeli nie, to amylazy nie dały rady pociąć długich łańcuchów skrobiowych. Co prawda, pszenica skleikuje się przy zacieraniu, ale być może to już obniży wydajność.
×