Jump to content

ovner

Members
 • Content Count

  61
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

ovner last won the day on September 15 2018

ovner had the most liked content!

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Ovner's home brewery " Na Słowianie "
 • Rok założenia
  2016
 • Liczba warek
  16 i rośnie
 • Miasto
  Königshütte

Kontakt

 • Imię
  Damian

Recent Profile Visitors

446 profile views
 1. Na 3 zdjęciu gdzie widoczny jest fermentator jest taki kawałek czarnego EPP które jest podobne do EPS (styropian) lecz o większej gęstości, jest twardsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego wykorzystywane jest głównie w branży motoryzacyjnej (wypełnienia zderzaków, foteli, skrzynka na narzędzia w kole zapasowym). Możesz poszukać w obi lub castoramie syropianu "twardego", lub dać kawałek sklejki zabezpieczonej przed wilgocią. Co do czyszczenia po blow offie, to są proste dwa rozwiązania: 1- wykładasz komorę folią NRC która dodatkowo izoluje, 2- duży worek na śmieci i nim wykładasz komorę. Po "awarii" wyciągasz wyrzucasz, wkładasz nowy i masz czystą komorę, dodatkowo to co się skondensuje na PETach, nie przecieknie na zewnątrz komory.
 2. Nie sądzę żeby to było dobre rozwiązanie, ponieważ będzie problem z utrzymaniem chłodnicy w należytej czystości i dezynfekcji po fermentacji. Weź pod uwagę co się stanie na karbach rurki po opadnięciu 5-10 cm piany drożdżowej która będzie zasychała przez kilkanaście dni/ kilka tygodni. Jak to skutecznie usuniesz z pomiędzy karbów rurki jeżeli na końcach będzie zainstalowana pokrywa fermentatora. Lepszym rozwiązaniem jest już komora styropianowa i wymiana butelek pet, bez dodatkowej lodówki oraz monitorowanie temp. brzeczki za pomocą esp8266, arduino lub raspberry pi i serwisu thingspeak oraz widgeta na telefon jak ja to robię.
 3. Dziś dobiegł końca mój bój z zrobieniem komory fermentacyjnej z styropianu 50mm z obudową. Trochę to trwało bo musiałem najpierw zmajstrować urządzenie do cięcia styropianu i opanować cięcie styropianu, efekt Niestety źle zaprojektowane ramie i ograniczenie długości elmentu tnącego (rezystancja w stosunku do posiadanego transformatora) skutkowało koniecznością cięcia na dwa razy i przesunięciami na krawędzi. Lekka modyfikacja ramienia i już było OK Po cięciu przymierzenie wszystkiego Kilka centymetrów za wysokie, więc skróciłem i teraz jest w sam raz. Wymiary wewnętrzne 445x445 mm wysokość 580 mm, pokrywa zmniejsza wysokość do 555 mm, dodatkowo na dnie będzie wstawka z płyty 26mm z EPP (twardsze niż styropian) i nie zapadnie się pełny fermentator w dno komory, więc docelwo wysokość komory będzie około 529mm. Komora po sklejeniu Pozostało wykonanie obudowy ze sklejki odzyskanej z tymczasowego stołu do cięcia styropianu ze zdjęcia nr. 2 Poskręcanie wszystkiego i ostateczne przymierzenie wszystkiego Do zrobienie zostało tylko dokręcić uszy do przenoszenia i nastawić kolejną warkę, tylko woda w kranie jest teraz za ciepła ~19°C ☹️. Trochę statystyki Styropian 5 arkuszy 500x1000x50 - 28,50 zł Klej do styropianu - 7,50 zł Urządzenie do cięcia styropianu DIY + drut oporowy - 0 zł , ma się kolegów palących e-papierosy 😁 Obudowa fermentatora - skrzynia po komponentach - 0zł miała iść na śmietnik Cięcie sklejki na obudowe - stolarz 10zł Malowanie farba czarna + wałek i kuweta - 30zł Wkręty do poskręcania wszystkiego 1,5 zł Pasy do uchwytów - 7zł za 2szt pasów transportowych 2*2,5m wykorzystam ok 2m więc koszt 3,5 zł Czas pracy - bezcenny Ogólny koszt około 81 zł Wymiary komory wewnętrznej 445x445x529 mm objętość ~105 l Wymiary zewnętrzne z obudową 570x570x675 mm Do komory mieści się fermentator z kranikiem i 4szt pet 2 l po napojach + esp8266 z termometrami do kontroli temperatury brzeczki i temperatury wewnątrz komory . Skuteczność utrzymania temperatury będzie napewno większa niż pierwsza wersja która zrobiłem z EPP https://www.piwo.org/forums/topic/23517-komora-fermentacyjna-z-kontrolą-temperatury-zero-teorii-sama-praktyka/?do=findComment&comment=464200 i możliwość przenoszenia bez obawy że dołem coś wypadnie.
 4. Klej na ciepło z pistoletu może nie wytrzymać, zbyt słaba adhezja tego kleju do HDPE, LDPE. Prawdopodobnie pod wpływem wysokiej temperatury biały pierścień z sitkiem zmniejszył swoją średnicę (zdeformował się) i dlatego nie chce trzymać się w rowku. Idealnym rozwiązaniem byłby klej do kontaktu z żywnością.
 5. Tak idzie wywnioskować ze zdjęcia w pierwszym poście.
 6. Ja kupiłem w kauflandzie 5l baniak wody demineralizowanej za niecałe 3zł "marki" Sena. Wlałem starsan i połowa z baniaka jest w fermentatorze po burzliwej, który od czasu do czasu wstrząsam. Czas pomyśleć o zapełnieniu go jakimś przyszłym piwkiem.
 7. @pm347 Do zasilania silnika potrzebujesz 12V stałego, a transformator na wyjściu ma 12V zmiennego i musiał byś zastosować co najmniej układ gretza, kondensator do filtracji i najlepiej jakiś stabilizator liniowy. Taniej wyjdzie kupno gotowego zasilacz 12V 5A 60W na alledrogo kosztuje około 15zł mały impulsowy lekki.
 8. Tylko tym ze jedną można postawić na suszarce, a drugą nie. Zasada mycia ta sama, woda wtryskiwana do środka butelki i rozbryzgiwana o dno.
 9. Właśnie dużo rzeczy było dużo razy opisywanych, ale każdy ma jakieś nowe doświadczenia i zawsze to może rzucić inne światło na dany wątek.
 10. Sprawdzę za około 2-3 tygodnie bo jak pisałem stronę wcześniej wczoraj butelkowałem White AIPA i nie czekałem, aż pan nie będzie tylko cukier zalew i kapslowanie. Mam madzieje że pozostałość środka który po kontakcie z brzeczką jest pożywka dla drożdży, nie zrobi mi niespodzianki w postaci granatów
 11. Nieważne czy lexsusem, czy maluchem gó*no z szamba na pole wywieziesz. Ja nie widziałem sensu przepłacać za wersje lux sterylizatora. Butelki płuczę w zlewie i odkładam do drugiej komory do odcieknięcia szyjkami w dół. Jak używałem oxi to nie było problemu z rozchlapywaniem, teraz przy star sanie piana z sterylizatora wyłazi bokiem i w zlewie komfortowo i szybko mi się dezynfekuje butelki.
 12. Po wczorajszym już przeszło ale nadal matematyka wygrywa W piwopiweczko.pl STERYLIZATOR DO BUTELEK kosztuje 35,00 zł, w castoramie Opryskiwacz Mercury Super 360 1 l kosztuje 18,48 zł. Dzielę i dzielę i 1/3 z 35zł to 11,60zł. Chyba jeszcze coś mnie trzyma, a czas do pracy iść.
 13. Zakupiłem od forumowicza Star San HB i dziś rozrobiłem go w wodzie destylowanej 7,5ml/5l. Pierwsze spostrzeżenia, w sterylizatorze podczas płukania butelek piana jak białka na bezy , po płukaniu butelek trochę bąbli i piany pozostało w butelkach, lecz nie czekałem aż się rozejdzie, tylko zasypałem cukrem i zalałem White AIPA (ciekawe co z tego wyjdzie ?). Po myciu fermentatora z 2,5l wlanego roztworu do fermentatora, ubiłem ponad 20l piany i to dopiero jest wydajność. Rozważanie nad opłacalnością po kilku Grant's-ach Ważność Star San HB do 2023 roku, licząc że 5l roztworu starczy na np. 15 warek, to 0,5l Star Sanu starczy na około 333l roztworu czyli około 999 warek. Po przeliczeniu robiąc 2 warki w miesiącu starczy mi na około 3,5 roku. Koszt dezynfekcji jednej warki wynosi 0,04zł. Dla przykładu OXI 100g płaciłem 7zł. Jednorazowo używam 4g na 1l wody. 100g starcza na 25 razy. Po przeliczeniu robiąc 2 warki w miesiącu starczy mi na 1 rok. Koszt dezynfekcji jednej warki wynosi 0,28zł. Pirosiarczyn potasu 10g za 2zł. Jedn raz używałem 10g na 1l wody. 10g starcza na 1 raz . Po przeliczeniu robiąc 2 warki w miesiącu starczy mi na 0,5 miesiąca . Koszt dezynfekcji jednej warki wynosi 2zł. Chyba nic nie pomieszałem
 14. @Witja Dzięki za podzielenie się Star Sanem przesyłka odebrana wszystko w porządku, geste jak kisiel ale nie zamarzło
 15. Dzisiaj po 0:00 pojawił się problem z otwarciem forum na telefonie, przeglądarki zgłaszają problem z nieważnym certyfikatem. Pomaga zmiana daty na 5 luty 2018.
×
×
 • Create New...