Skocz do zawartości

tomitomi13

Members
 • Zawartość

  196
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O tomitomi13

 • Urodziny 13.11.1979

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Piwnica 69 / Muzzy Likes Hops
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  15
 • Miasto
  Poznań

Kontakt

 • Imię
  Tomasz
 • Strona www
  http://tomitomi.pl

Ostatnie wizyty

569 wyświetleń profilu
 1. tomitomi13

  Fermentator, a wielkość warki

  W środę nastawiłem warkę 12l na US-05. Póki co drugi dzień fermentacja trwa w najlepsze ale impreza odbywa się w fermentorze. Na spacer nie poszły, US-05 poza tym są dość grzeczne, nie pienią się za bardzo, może stąd ten stan rzeczy
 2. tomitomi13

  Fermentator, a wielkość warki

  Ile miałeś litrów nastawu jak Ci drożdże poszły na spacer? Z 15L wiadra czy z 10L wiadra wylazły? Acha... Jakie droźdże?
 3. tomitomi13

  Fermentator, a wielkość warki

  Mają, mają Wczoraj zakupiłem 3 sztuki w castoramie. Zarówno wiadro jak i pokrywki posiadają znaczek kieliszka i widelca. Dodatkowo kupiłem wiertła 13mm i 25mm i powierciłem otwory na kranik i rurkę fermentacyjną. Dzisiaj pójdzie na warsztat pierwsza warka na 12L.
 4. tomitomi13

  Fermentator, a wielkość warki

  Własnie o takich myślę. Podobno maja znaczek kieliszka i sztućców na dnie (nadają się do żywności). Podobno są z bardziej miękkiego plastiku niż te np. z BA? Prawda to?
 5. tomitomi13

  Fermentator, a wielkość warki

  A do jakiego pojemnika zlewałeś na cichą swoje 13l-15l warki? Widzę, że dwie w takiej objętości poczyniłeś. Am. Weizen niekoniecznie na cichej było ale APA zapewne chmielona na zimno. Była infekcja wówczas i związku z tym nie polecasz? Obecnie przechodzę na mniejsze warki - 13l a fermentory mam standardowe 33l. Zastanawiam się nad kupnem dodatkowych wiader na cichą - własnie 15l... tylko czy to uzasadnione? Fakt, że nad piwem jest dużo mniej powietrza w wiadrze 15l niż w 33l niby do mnie przemawia... ale czy nie demonizujemy sprawy?
 6. tomitomi13

  Etykiety - Muzzy Likes Clocks

  Wybrane etykiety moich warek.
 7. tomitomi13

  Grzałka nurkowa

  Czy ktoś z Was używał grzałki podczas chmielenia? Jak i czy w ogóle to się sprawdza?
 8. tomitomi13

  [Kupie] StarSan HB - kontynuacja

  Piszę się na kolejna edycję, nieważne kiedy będzie 500ml.
 9. NanoPiwowar z Ciebie Masz chyba rację, zmierzyć i otrzymać wskazanie ad hoc (przecież do tego jest refracto!!!) i zapomnieć . Tak to jest jak człowiek jest za dokładny i wszystko po 3 razy sprawdza .
 10. No mój refraktometr nadal sobie ze mną w kulki leci. Wczoraj rozlewałem piwo. Pobrałem próbkę o temp 17°C. Zmierzyłem BLG - refraktometr wyświetlił 8,6 Brix co po kalibracji dało 4,3 BLG (OG - 15,0 Brix). Rozlałem piwo w butelki. Minęły około 2h. Chcę myć refraktometr ale zaglądam raz jeszcze w wizjer i co widzę? 8,0 Brix. Temperatura próbki była już wyrównana do pokojowej czyli około 21°C. Ale mam ATC zatem nie powinno być różnicy tak wielkiej. Ktoś ma na to jakiś pomysł? Jeśli próbka by odparowała lekko... to BRIX by wzrósł. Odparował alkohol? Confused
 11. tomitomi13

  Pytania początkującego

  Tzn. że drożdże przerobiły znaczną część cukrów w Twojej brzeczce na alkohol, estry etc.
 12. tomitomi13

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Dokładnie. Obecnie mam nadmiar, warzę około 1 warkę miesięcznie... zatem ruch w interesie butelkowym jest niewielki
 13. tomitomi13

  American Pale Ale - konsultacja receptury

  Szukam fajnego przepisu na APA. Patrząc w ten oraz schemat chmielenia mam wrażenie że będzie dość blisko do Mavericka ROCKMILL. Dodatek płatków pszenicznych i owsianych rozważam ... Mam racje? Wówczas wchodzę w to
 14. tomitomi13

  butelkowanie - jaka woda do rozpuszczenia glukozy

  Ja ostatnio używam wody z butelek. OXI odkażam dzbanek/kolbę w której rozrabiam glukozę, leje wodę z nowo otwartej butelki i sypię glukozę, mieszam. Nie trzeba nic studzić, mozna od razu do wiadra i mieszać z piwem. Przyspiesza mi to :).
 15. tomitomi13

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Nie używam obecnie butelek z odzysku, tylko po piwach które kupiłem i te z poprzednich warek. Otwieram piwo, wlewam w szkło. Płuczę od razu butelkę pod bieżącą wodą jakieś 3x wylewając wodę ruchem kołowym, wstawiam na suszarkę do góry nogami (mam fastracka, więc schną bez kontaktu "wnętrze butelki z plastikiem") potem do skrzynki, całość szyjek przykrywam płatchtą strechfolii by kurz nie właził do środka. Przed rozlewem OXI. To już jakaś 10 rotacja zatem coś tam mogło się przypałętać, te butelki po prostu wywalę. Mam nadzieje że się nie rozwinie w innych, kontrolę tej warki zrobię za jakiś tydzień.
×