Jump to content

zegancio

Members
 • Content Count

  176
 • Joined

 • Last visited

About zegancio

 • Birthday 09/16/1982

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar IDZI
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  29
 • Miasto
  Kiełczów k/Wrocławia

Kontakt

 • Imię
  Damian

Recent Profile Visitors

532 profile views
 1. Przerabiałem temat dwa razy z NEIPA na S-04. Nie polecam. Ciekawi mnie temat S-33, wiele browarów stosuje je z powodzeniem w new englandach. Jednak do tego stylu tylko płynne i to dedykowane. W ostatnim odcinku alchemii Janek dokładnie tłumaczy które drożdże są najlepsze do NEIPA.
 2. Rozumiem że sterownik będzie częściej ja załączał niż by robił to termostat. Czy nie wpływa to jednak na jej żywotność?
 3. Tak miałby stać "do góry nogami" i dla ułatwienia otwór wycięty z boku.
 4. Mam pytanie odnośnie dolnych zakresów ~0°C. Czy jest konieczna ingerencja w termostat lodówki czy wystarczy zewnętrzny sterownik temp?
 5. Tak luźno sobie myślę czy keg 20l po piwie nie mógłby posłużyć jako fermentor stożkowy? Z racji że na rynku dostępne są tylko wielkości 11l i 33l i kosztują pieniążki dość spore taki keg po odpowiedniej przeróbce mógłby posłużyć za idealny fermentor pod warki 10-15l do standardowej lodówki. Mam jedynie wątpliwości co do jego dość płaskiego leja w porównaniu do klasycznych fermentorów stożkowych i montażu zaworu spustowego. Oczywiście projekt traktuje luźno i chętnie posłucham waszych opinii być może jest to przerost formy nad treścią.
 6. Jeśli Blg stoi w miejscu to butelkuj. Nie które drożdże jak np Brewferm Blanche mają tendencję do utrzymywania piany pomimo skończonej fermentacji.
 7. Zakładaj spór, na 100% masz zwrot pieniędzy.
 8. Chłopaki chciałem jedynie posłużyć radą a w żadnym wypadku by komuś dogryźć. Fermentor jest owinięty matą turystyczną którą zabezpieczyłem taśmą alu. Uważam że owijanie kocem, polarem i innymi tego typu rzeczami jest mniej efektywne i sam szybko z tego zrezygnowałem bo koszt zabezpieczenia wiaderka to ok 20zł+swoja robocizna. Oczywiście mowa tu o wysładzaniu w temp wyższych bo o takich pisał mój przedmówca. Jeśli ktoś stosuje inną metodę z powodzeniem to oczywiście owijanie lub zabezpieczanie wiadra nie ma sensu ale nie o tym była wcześniej mowa. Co do utrzymania czystości to raczej zakażenia wcześniej twoje piwo dostanie od trzymania fermentorów w szopce niż od owinięcia fermentora matą aluminiową.
 9. Ty tak na serio czy jesteś już po paru?
 10. A można poprostu zrobić to tak
 11. Ja Witka robię w stosunku 3,5l/1kg i zawsze zacier mi wychodzi rzadki. Czy powinien zacierać w mniejszym stosunku czy po prostu to przypadłość słodów jakich używam (Słód Heidelberg - 1 kg, Słód Heidelberg pszeniczny - 1 kg, Pszenica niesłodowana - 0.5 kg, Pszeniczny - 0.6 kg, Płatki owsiane - 0,15 kg)
 12. No teraz już rozumiem twój tok myślenia. Ja jednak jestem zwolennikiem przelewania na cichą bo najczęściej używam gęstwy w następnych warkach, co nie znaczy że uważam pozostawienia piwa na drożdżach za błąd. W tym konkretnym przypadku jednak cold crash pomógł by wytrącić osady a przez to skutecznie "za hibernować" drożdże które raczej już by nic nie dojadły na cichej. Wiec osobiście dekantowałbym piwo po skończonej burzliwej.
 13. Chcesz mi powiedzieć że mogę przerwać burzliwą w dowolnym momencie zlewając młode piwo na cichą a i tak dofermentuje mi bez żadnych wad?
 14. No jeśli blg nie spada to mówimy tu o końcu burzliwej, jeśli zaś drożdże dojadają to jak najbardziej ona trwa. Nie wiem na jakim etapie jest twoja fermentacja, nie piszesz nic o pomiarach.
×
×
 • Create New...