Skocz do zawartości

zegancio

Members
 • Zawartość

  142
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O zegancio

 • Urodziny 16.09.1982

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar IDZI
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  29
 • Miasto
  Kiełczów k/Wrocławia

Kontakt

 • Imię
  Damian

Ostatnie wizyty

450 wyświetleń profilu
 1. zegancio

  Oddam / poszukuję gęstwę

  Na dniach będę miał do oddania S-33 pierwsze pokolenie. Wrocław-Kiełczòw
 2. zegancio

  Browar IDZI

  warka #29 Wędzona Marynka 14°BLG receptura własna - 13l warzone 03/02 surowce: Słody: Pszeniczny wędzony dębem - 1 kg Pszeniczny wędzony bukiem - 0.5 kg Pszeniczny - 1 kg Pilzneński - 1 kg Chmiele: Marynka 25g drożdże: S-33 glukoza do refermentacji: ?? gotowanie: 15' - 44°C 30' - 64°C 30' - 72°C 5' - 78°C Wysłodzono zakwaszoną wodą o temp 78°C i ph5,4 Gotowanie 65'. chmielenie: Marynka przez 60' 10g Marynka przez 30' 10g Marynka przez 5' 5g dodatki: brak IBU: ~31 fermentacja: Burzliwa - Start w 15°C Cicha - ? OG: 14 FG: ? ABV: ? uwagi: W wolnej chwili zaizolowałem fermentor służący do wysładzania. Sprawuje się teraz idealnie, straty ciepła są niewielkie a samo wysładzanie przebiegło bez problemowo.
 3. zegancio

  Kilka słów o mojej wodzie

  Udało się mi zbadać wodę. Siarczany 141mg/l, chlorki 123-151mg/l. Rozumiem żeby podbić siarczany do wymaganego stosunku należy dodać gipsu piwowarskiego. Czy warząc NEIPA gdzie wymagany jest stosunek 3:1 1.5g gipsu będzie wystarczajaco?
 4. zegancio

  Sklep twojbrowar.pl

  Mogło tak być, niestety aromatu w nim wiele nie było. Nie mówię że każde opakowanie takie jest i każdy chmiel jest złej jakości ale od wiodącego sklepu oczekuje się dobrej jakości produktów. Pomijając już aspekt jakości chmielu to ich pomyłka na wadze przelała czarę goryczy. Edit. Otrzymałem informacje zwrotną odnośnie pomyłek w zestawie Porter Bałtycki. Z treści email wynika "Przepraszamy, rzeczywiście była niezgodność z informacją na stronie. Wiążąca dla tego zestawu jest informacja w instrukcji i według tych ilości jest przygotowywany." . W ramach przeprosin dostałem dwie wysyłki gratis. Dziękuję i pozdrawiam.
 5. zegancio

  Sklep twojbrowar.pl

  Także jestem zdania że chmiele są różnej jakości. Często w paczkach jest miał co sugeruje że swoje przeleżał. Ten sam chmiel często jest mniej lub bardziej aromatyczny. Ostatnio zakupiony zestaw miał w paczce 15g mniej chmielu niż powinien mieć, a do tego zestaw okrojony o 0.4kg słodu! Niby to niewiele ale jednak niesmak pozostał. Sklep jak do tej pory nie odpisał także w przyszłości dam szansę innemu.
 6. zegancio

  Browar IDZI

  .warka #28 Porter Bałtycki 19.1°BLG receptura TB - 20l (wyszło 19l) warzone 02/02 surowce: Słody: Wiedeński - 3,8 kg Monachijski - 3 kg Karmelowy jasny - 0.35 kg Karmelowy 600 - 0.4 kg Czekoladowy -0,45 kg Chmiele: Lubelski 60g drożdże: Bohemian Lager M84 Mangrove Jack's (cała gęstwa po warce 27) glukoza do refermentacji: ?? gotowanie: Słody wsypano w temp 65°C. Temperatura ustabilizowana do 61°C na 40min. Następnie 30min w 72°C.Dodano słód czekoladowy na 15'. Mash out 5 min do 78°C. Wysłodzono wodą o temp 78°C. Gotowanie 75'. chmielenie: Lubelski przez 60' 20g Lubelski przez 30' 20g Lubelski przez 10" 20g dodatki: brak IBU: ~20 fermentacja: Burzliwa - 14 dni start w 9-12.5°C Cicha - 14dni OG: 19.1 FG: 8.1 ABV: 6.7% uwagi: Ośmiokilogramowy zasyp na "kociołek lidlowski" to zdecydowanie za dużo. Niższy baling początkowy i dość słabe od fermentowanie sugeruje że zacieru było zbyt dużo do ilość wody.. Do tego fatalne chmielenie z dużo niższym od zakładanego ibu i dosyć szybki koniec fermentacji z powodowany brakiem możliwość płynnej zmiany temperatury w pudle. Do lagerów podejdę jak już ogarnę: - lodówkę - płynne drożdże w postaci starterów
 7. zegancio

  Kilka słów o mojej wodzie

  Oczywiście można i tak, nie wątpię że piwa wychodzą z pod twojej ręki także dobre. Ja niestety warząc szczególnie vermonty (jedno z moich ulubionych piw) nie jestem zbyt zadowolony z goryczki. Pomimo przesunięcia chmielenia na sam koniec i cichą, goryczka jest nieprzyjemna, ściągająca i zbyt długa. Stąd próba znalezienia złotego środka. Czy skupiamy się tylko na wodzie - nie. Ale jeśli mógłbym w minimalnym stopniu coś poprawić to czemu nie. Niestety sieciówka jest twarda więc do piw jasnych średnio się nadaje a po zmiękczeniu w stacji domowej jest zapewne wyjałowiona. Nie mając dokładnych wyników badań prawdopodobnie w następnej IPA zmieszam wodę 50/50 i zobaczę co to da. W między czasie oddam wodę do badań żeby mieć pewność co do stosunku siarczanów do chlorków.
 8. zegancio

  Kilka słów o mojej wodzie

  Jaki jest koszt badań wody?
 9. zegancio

  Kilka słów o mojej wodzie

  Tak. Właśnie to doczytałem. Przepraszam moje nie dopatrzenie. Moje jest ujęcie w Śliwicach, badanie 5095/10/2018/F/10
 10. zegancio

  Kilka słów o mojej wodzie

  "Mojej" miałem na myśli tej z sieci wodociągowej.
 11. zegancio

  Kociołek ala Lidl problem

  Czy jest jakieś przeciwwskazanie co do gotowania tą grzałką? Btw warząc ostatnio piwo byłem "niestety" zmuszony użyć owej grzałki (2000W) gotując brzeczkę. Niestety grzałka 900W bo półgodzinnej pracy i chwilowym odłączeniu zaczęła wybijać zabezpieczenie w sieci gdy z powrotem wsadziłem ją do kociołka i podłączyłem. Nie wiem czy ma ona wbudowane jakieś wewnętrzne zabezpieczenie czy dostała się gdzieś ciecz do środka i robiła zwarcie ale w tamtej chwili nie nadawała się do grzania. Następnego dnia odziwo grzała wodę normalnie. Tak czy inaczej odesłałem ją, pozostawiłem tą mocniejszą. Hopstopera jeszcze nie mam, dno jest czyste, nawet delikatny osad zmywam po każdym zacieraniu. Obstawiam przegrzewanie się termika aczkolwiek nie wiem czy po jego odklejeniu nie będzie wariował termostat. Bardziej mi jednak zależy na stabilnej temperaturze podczas zacierania niż na użyciu grzałki kociołka podczas gotowania bo tu mogę się wspomóc grzałką nurkową.
 12. Czy ktoś zechciał by zerknąć na wyniki badań wody sieciowej w mojej miejscowości? Woda jest twarda stąd też zastanawiam się czy warto ją modyfikować czy używać tej zmiękczonej (posiadam zainstalowany w domu zmiękczacz wody). Większość piw jakie warzę to "ale" mniej lub bardziej chmielone więc modyfikacja parametrów wody może być wskazana.
 13. zegancio

  Mangrove Jack's M84 Bohemian Lager

  Widzę że niema jednoznacznego schematu fermentacji tymi drożdżami. Ja na warkę 20l 12,5°plato zadałem dwie paczki drożdży m84. Wcześniej hydratyzowałem zaczynając w 35°C powoli schodząc do temp pokojowej ok 24°C. Następnie partiami dolewałem brzeczkę w temp ~14. Całość do fermentora i mocne natlenienie (piana pod wieko fermentora). Brzeczkę schłodziłem do 9° i tak utrzymuję od 2 dni. Fermentacja ruszyła po ok 24h a piana na 3-4cm utrzymuje się cały czas. Jak na razie jaja nie czuć aczkolwiek prawie zawsze na "mangruwach" mam ten zapach, szczególnie gęstwa ma tą woń. Edit: fermentację burzliwą zakończyłem po 14dniach z niespadąjacym blg na poziomie 1.9. Na szczęście żadnych brzydkich zapachów nie czuć wręcz przeciwnie, pojawia się delikatna truskawka a to zapewne efekt chmielenia Enigmą. Gęstwa poszła do portera bałtyckiego.
 14. zegancio

  Browar IDZI

  warka #27 Tropical Lager 12,5°BLG receptura TB - 20l warzone 19/01 surowce: Słody: Pilzneński - 3,4 kg Wiedeński - 0,6 kg Karmelowy 150 - 0.15 kg Chmiele: Marynka 25g Enigma 40g drożdże: Bohemian Lager M84 Mangrove Jack's (dwie paczki) Pierwszy raz przeze mnie drożdże hydratyzowane zostały w 35°C i powoli schładzane (brzeczką) do temperatury ~15°C. Następnie całość zadana do brzeczki i solidnie napowietrzona. Całość schłodzono do 9° (czas ok 10h). Fermentacja ruszyła w niecałe 24h. glukoza do refermentacji: ?? gotowanie: Słody wsypano w temp 52°C i podniesiono do 64°C na 40min. Następnie 30min w 72°C. Mash out 10 min w 72-78°C. Wysłodzono wodą o temp 78°C. Gotowanie 70'. chmielenie: Marynka 25g przez 60' Enigma 40g przez 10' dodatki: brak IBU: ~58 fermentacja: Burzliwa - 14 dni start w 9°-12°C Cicha - 14 dni temp ot.5°C OG: 12.5 FG: ? ABV: ? uwagi: Pierwszy mój lager fermentacji dolnej. Zapowiada się ciekawie bo temperatury sprzyjały fermentacji dolniaka a przy przelewaniu na cichą czuć było truskawką od chmielu Enigma. Jeśli na żadnym etapie nie wdała się infekcja to piwko zapowiada się ciekawie. W końcu dotarła także chłodnica (żona wspiera piwowara ). 100°-15° w 20 min! Czekam więc na pierwsze piwko z "akceptowalną" goryczką.
 15. zegancio

  Kociołek ala Lidl problem

  Witam. Także spotykam się z problemem gotowania brzeczki (wyłączanie się grzałki). Zakupiłem więc grzałkę nurkowa 900w. Sprzedawca jednak wysłał 2000w. Czy żądać wymiany na grzałkę o słabszej mocy czy mogę jej spokojnie użyć?
×