Jump to content

Tomi23

Members
 • Content Count

  22
 • Joined

 • Last visited

About Tomi23

 • Birthday 09/15/1983

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Chaos
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  10+
 • Miasto
  Przecław

Kontakt

 • Imię
  Tomek

Recent Profile Visitors

222 profile views
 1. Ciekawy temat, czekam na ostateczne info 😉
 2. Pompa recyrkulacyjna to, tak jak Suchejroo napisał, zabiera brzeczkę spod kosza zaciernego przy dnie gara, gdzie temperatura jest najwyższa i pompuje ją na gore kosza zaciernego utrzymując m.in równomierną temperaturę w garze - tak to wygląda w automatycznych koszach zaciernych. Mieszając zacier mieszadłem podczas zacierania, również utrzymujesz równą temperaturę w całej jego objętości, co wpływa na większą wydajność zacierania. Jeśli mieszadło wrzucisz do gara bez kosza zaciernego to pewnie pompa już będzie zbędna😉
 3. Proponuje jeszcze duuuużo poczytać zanim zaczniesz radzić innym na forum 😉
 4. Nie strasz pan, bo dopiero co zamówiłem taka gilzę od majfrenda. Podobno tez nierdzewka...
 5. Tomi23

  Ahoj!

  Cześć. Udanej zabawy🍻
 6. Tak na przyszłość to jeśli masz duza różnicę temperatur pomiędzy uwodnionymi drożdżami a brzeczka, to dolewaj niewielkie ilości brzeczki do drożdży, aż uzyskasz odpowiednia temperaturę - zbliżoną do brzeczki.
 7. Napowietrzanie jest korzystne tylko po schłodzeniu brzeczki i przed zadaniem drożdży. Napowietrzanie gorącej brzeczki, czyli HSA (hot side areation) ma wpływ na szybsze starzenie się piwa, ale podobno w piwowarstwie domowym nie ma się o co martwic😉 Bardziej zastanawia mnie czy gotowanie takiej brzeczki zaraz po HSA usuwa z niej tlen?
 8. Ja kupiłem gar nierdzewke z kranem. Faktyczne wydatek większy, ale do kranu od razu montuje sraczrure i filtruje i wysladzam bez przelewania młóta do wiadra. Oszczędność czasu i wygoda, mniejsze ryzyko napowietrzania brzeczki. Niedługo będę się pozbywał dotychczasowego sprzętu, bo przesiadłem się na Grainfather, ale już będziesz dawno po zakupach😉
 9. Albo mała zamrażarkę na jedno wiadro. No właśnie nie wiem do ilu stopni zejdę w lodowce przy cold crash?
 10. O tym nie pomyślałem, ale na razie tylko oglądałem to w necie. Dzieki. Czyli wygląda na to ze na 2 fermentory to jedynie lodówka...
 11. Mam podobny dylemat, wiec podepnę się do tematu. Chce kopić zamrażarkę szufladowa, około 150 cm wysoka, na 2 fermentory. Wydaje się być lepsza od lodówki dzięki możliwości zejścia z temperatura niżej (cold crush) i lepszą izolacją, ale obawiam się trochę kontrolowania temperatury brzeczki gdyż zamierzam włożyć sondę do wiadra, a chłodzenie w zamrażarce odbywa się szybciej nic w lodowce. Mam ten sam sterownik co Ty.
 12. Jak podczas trwającej cichej wmontowałeś sito na wysokość 9 L? P.S. Nutella na cicha 😛
 13. https://www.wiki.piwo.org/Pierwsze_piwo#Fermentacja Poczytaj i obserwuj 😉 Jest jeszcze opcja, ze drożdże były w słabszej kondycji i dlatego start fermentacji może być opóźniony.
 14. No to zakryj fermentor, odstaw w zaciemnione miejsce i nie zaglądaj do niego przez najbliższych kilka dni (no chyba żeby sprawdzić czy fermentacja ruszyła - ale do tego nie musisz podnosić wieka)
 15. Napowietrzyłeś brzeczke przed zadaniem drożdży? Zrehydratyzowales drożdże przed zadaniem ich do brzeczki?
×
×
 • Create New...