Jump to content

Hugemetalfan

Members
 • Content Count

  24
 • Joined

 • Last visited

About Hugemetalfan

 • Birthday 06/03/1986

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Piwowarstwo

 • Miasto
  Poznań

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Tu masz trochę mocniejszą. Na jewarzce chwalili, że daje radę nawet z 50l garami https://stalgast.com/kuchenka-indukcyjna-o-mocy-3500-w
 2. Cześć, czy to jest zasilane 230V czy do kegów są pokrywki czy mozna to zobaczyc w ruchu skąd ewentualny odbiór?
 3. Hugemetalfan

  Bier maxx

  Z tego co wiem te minikegi nie są z nierdzewki. Niby są jakieś patenty na wielokrotne użycie, ale moim zdaniem nalewak z corneliusami lepszy. W tych małych nagazowanie też jest na oko - w corneliusach możesz to regulować czy refermentacją czy po prostu na podstawie odczytu na manometrze. Największe minusy tradycyjnego nalewaka to cena i gabaryty.
 4. Często właśnie żeby nie kradli prądu, instalacja w częściach wspólnych ma 24V
 5. A coś takiego? https://www.hozelock.de/unsere-produkte/bewaesserung/anschlussstuecke-und-anschluesse/wasserhahnanschluesse-de-2/runde-einhebelmischer-kupplung/ Mam podobną przejściówkę - https://www.hozelock.de/unsere-produkte/bewaesserung/anschlussstuecke-und-anschluesse/kuchenwasserhahnanschluss/ jest ok - nie ma szału, ale działa. Na rury chłodnicy nałożyłem po 3-4 cm czegoś takiego https://www.deptana.pl/pl/p/waz-wezyk-silikonowy-68-1m/1344, a na to po 1 metrze takiego węża https://www.deptana.pl/pl/p/waz-wezyk-silikonowy-811-1m/197 Na małym ciśnieniu zachowuje szczelność Edit: Przejściówki kosztują jakieś 20-30 zł w Castoramie
 6. Czasami piana wychodzi przez rurkę i nawet może coś zalać. Generalnie teraz nic nie zrobisz. Ja bym trzymał bez przelewania, w tym samym miejscu, do końca fermentacji. A nawet z tydzień dłużej, niech sobie spokojnie dojedzą. Raczej bym nie schładzał - drożdże pójdą spać i mogą być jakieś cukry resztkowe, czyli prawdopodobne granaty. Daj im czas, jak rurka pracuje drożdże raczej też pracują, to dopiero czwarty dzień fermentacji. Jak już tam zbyt dużo się nie będzie działo - czyli jakaś resztkowa piana (małe wysepki bardzo rzadkiej piany) to z zachowaniem czystości zmierz BLG i za parę dni znów. Jeśli wartość nie spada, to gotowe.
 7. Brak kontroli nad temperaturą fermentacji może skutkować bardzo nieprzyjemnymi aromatami w piwie (rozpuszczalnik, fuzle itp), a szkoda by było marnować 120 butelek piwa. Generalnie jeśli masz w czym zacierać takie ilości to próbuj. Ja generalnie warzę małe warki (często poniżej 15 litrów), bo lubię różnorodność. Zdarzyło mi się też kilka razy wylać piwo, bo korzystam z gęstwy i po prostu nie dopilnowałem czystości. Na Twoim miejscu zwróciłbym uwagę na kilka rzeczy: - podczas gotowania piwa chmielisz je na goryczkę. Pilnuj czasów zadania chmielu i co ważniejsze wyciągnij chmiel z brzeczki po gotowaniu. Ja na początku warzyłem bez chłodnicy - gar stygł przez noc. Tyle, że dwukrotnie zapomniałem wyciągnąć chmiel z gara i wyszła łodygowo-ziołowa, ściągająca, zalegająca gorycz. Tani patent: wygotowana damska podkolanówka z lycry (najjaśniejsza - im mniej barwników, tym lepiej) Minus taniego patentu - trzeba nasypać trochę więcej chmielu, bo jednak skarpeta zbija chmiel i ogranicza absorbcję alfakwasów (goryczka) i aromatów Możesz też zlewać z garów gorącą brzeczkę do beczki, chmielenie będzie ardziej efektywne. Pytanie czy beczka wytrzyma temperaturę - tu musisz uważać żeby zlać znad osadów białkowych i chmielin, przydałby się worek filtracyjny - 60 litrów to sporo pracy dla drożdży - zadbaj o startery w odpowiednich ilościach. Jeśli suchary to najpierw bym je uwodnił, później zrobił kilkustopniowy starter - maksymalnie dbaj o czystość
 8. Zwiększenie wybicia zostaw sobie na później. Weź pod uwagę, że 60 litrów wrzącej brzeczki może być trudne do przeniesienia. Po gotowaniu dobrze jest brzeczkę szybko (w miarę możliwości) schłodzić, a piec opalany drewnem raczej ciepło trzyma. Pomyśl docelowo o jakimś taborecie gazowym i butli - to trochę zwiększa kontrolę nad procesem. Jak u Ciebie w ogóle z kontrolą temperatury fermentacji?
 9. Z tą wydajnością przesadziłem. Po prostu chodzi mi o to czy to moze mieć jakiś wpływ. Ale dziękuję za radę
 10. A jak sądzicie w czym lepiej wysładzać w wysokim wiadrze o małej średnicy czy w szerokim wiadrze? W pierwszym przypadku wysłodziny będą miały dłuższy kontakt z młótem, czy może to zwiększyć wydajność?
 11. Na ich stronie brak jakichkolwiek informacji. Na facebooku jakiś tydzień temu pojawiła się wzmianka, również bez danych. Mimo licznych próśb w komentarzach bez jakiejkolwiek reakcji FM. Jako stały klient jestem bardzo zaniepokojony mam nadzieję, że się nie zwijają z rynku
 12. A ja chciałbym podziękować za inspirację. Właśnie popijam 100% peated z Castle Malting 35-40 ppm 15blg, ale na kveikach FM53. Warka z połowy lutego, wiec miała czas by się ułożyć. Jest super, chociaż spodziewałem się czegoś mocniejszego, bardziej w kable.
 13. Znam zasade dzialania zacierania. Czesc teoretyczna z lekcji o alfa i beta amylazie odrobilem. Chodzi mi o wymierne efekty smakowe, nauke panowania nad procesem i oczywiscie przyjemnosc z warzenia:)
×
×
 • Create New...