Skocz do zawartości

Hugemetalfan

Members
 • Zawartość

  9
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Hugemetalfan

 • Urodziny 03.06.1986

Kontakt

 • Imię
  Piotr

Piwowarstwo

 • Miasto
  Poznań
 1. Wysładzanie "na jedną ratę"

  Z tą wydajnością przesadziłem. Po prostu chodzi mi o to czy to moze mieć jakiś wpływ. Ale dziękuję za radę
 2. Wysładzanie "na jedną ratę"

  A jak sądzicie w czym lepiej wysładzać w wysokim wiadrze o małej średnicy czy w szerokim wiadrze? W pierwszym przypadku wysłodziny będą miały dłuższy kontakt z młótem, czy może to zwiększyć wydajność?
 3. Na ich stronie brak jakichkolwiek informacji. Na facebooku jakiś tydzień temu pojawiła się wzmianka, również bez danych. Mimo licznych próśb w komentarzach bez jakiejkolwiek reakcji FM. Jako stały klient jestem bardzo zaniepokojony mam nadzieję, że się nie zwijają z rynku
 4. "100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie

  A ja chciałbym podziękować za inspirację. Właśnie popijam 100% peated z Castle Malting 35-40 ppm 15blg, ale na kveikach FM53. Warka z połowy lutego, wiec miała czas by się ułożyć. Jest super, chociaż spodziewałem się czegoś mocniejszego, bardziej w kable.
 5. Eksperymenty piwne :)

  Znam zasade dzialania zacierania. Czesc teoretyczna z lekcji o alfa i beta amylazie odrobilem. Chodzi mi o wymierne efekty smakowe, nauke panowania nad procesem i oczywiscie przyjemnosc z warzenia:)
 6. Eksperymenty piwne :)

  Zacząłem robić małe warki np po 4-5 litrów, by nauczyć się kontrolować proces. Np wszyscy mówią, że zacierają na słodko, albo w stronę wytrawną. Ale właściwie co to znaczy? Prosty zasyp pale ale, marynka na goryczkę, część zacierana w np 70, część w 61 - te same warunki fermentacji itp. Można kombinować z dodatkami, maskowaniem błędów lub ich eliminacją. Tak w zasadzie o eliminację chodzi...:)
 7. Cześć, piszę swój pierwszy post na tym forum. Jestem przed pierwsza warką, więc chcialbym prosić o pomoc w usystematyzowaniu wiedzy. Niestety mam pewne ograniczenia sprzętowe i na razie nic z tym nie zrobię. Mam wrażenie, że znalazłem rozwiązanie, ale wolałbym niczego nie schrzanić - stąd ten post. Celuję w coś około Tea Pale Ale Olbrachta - Panakeję Olimpu. Założenia są następujące: 20 litrów (22 l licząc zaparzoną herbatę, ale to dodam po fermentacji) ok 14 BLG 5-5,5% alkoholu chmiel na goryczkę + na aromat bergamotka/earl grey na smak i ogólne wrażenie Składniki: Bruntal Pale Ale 1.7 kg Bruntal Jasny 1.7 kg ekstrakt słodowy jasny w proszku Bruntal 0,5 kg drożdże US-05 100g chmielu granulat myślę o Cascade albo o Citrze herbata earl grey (AHMAD 100g liściasta) Proces: - w zimnej wodzie rozpuszczam ekstakt w proszku, dodaję płynne ekstrakty i doprowadzam do wrzenia - w wodzie o temp ok 20 stopni rozrabiam drożdże - studzę i wlewam wszystko do fermentora uzupełniając wodą do obj. 20 litrów Czekam, czekam i czekam - zlewam na cichą (albo i nie) i dodaję zaparzoną herbatę earl grey i na jakieś 5 dni przed butelkowaniem chmiel na zimno. Znów czekam i butelkuję z odrobiną cukru na refermentację. Znów czekam i może coś z tego wyjdzie... Pytania: 1 - Czy poprawnie obliczyłem ilość słodów na zakładane BLG? 2 - W tej chwili mam małe garnki do dyspozycji, więc słody najpewniej będę rozpuszczał na raty - czy to duży błąd? (poza ryzykiem infekcji) 3 - Czy herbatę dosypać, czy zrobić esencję (czy to po prostu obojętne) około 80g-100g 4 - Jedną część chmielu chcę dać na goryczkę - czy mogę zrobić coś w stylu herbatki chmielowej? Na forum znalazłem informację, że aby chmielić na goryczkę dobrze jest to zrobić podczas zacierania. Ja z racji warzenia z ekstraktów chciałbym wykonać taką operację podczas przygotowywania ekstraktów: 100g chmielu podzielić na 3 części 40g, 40g, 20g: W 2 litrach rozcieńczonego ekstraktu (tak rozcieńczonego, by łatwo mieszać), albo samej wody : przez 60 minut gotować 40g na 10 minut przed końcem gotowania dorzucić kolejne 40g wystudzić, przefiltrować i przelać do fermetora, zadać drożdże 20g zostawić na chmielenie na zimno na cichej Czy mój przepis ma sens, czy to przerost formy nad treścią? Dziękuję za wsparcie!
×