Jump to content

MrT

Members
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by MrT

 1. Po krótkiej przerwie porównywarka powraca! Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspomogli wykup serwera. Dzięki zabranym pieniądzom udało się przedłużyć serwer na kolejne pół roku. Wraz z powrotem porównywarki pojawiło się w niej też dużo nowych produktów, w szczególności chmiele ze zbiorów w 2017 i 2018 roku. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!
 2. Wykupienie serwera na kolejny rok to koszt 147,45 zł. Będzie trochę słabszy niż dotychczas, ale przedłużenie dotychczasowego kosztowało 737,85 zł, wiec trochę za dużo jak na taką stronkę, gdzie prawie nie ma ruchu. Normalnie bez problemu bym to zapłacił, ale akurat nie mam. Na dzień dzisiejszy mogę przedłużyć serwer na kolejne 3 miesiące z własnej kasy za 36,86 zł. Jak coś to można się dorzucić tutaj: paypal.me/tdzienniak Dzięki za zainteresowanie i chęć wsparcia!
 3. Tymczasowo, przepraszam, że was nie powiadomiłem. Skończył się VPS na którym to stało, a wykupienie na kolejny rok było za drogie. Muszę to postawić na jakimś innym, tańszym. Niestety nie mogę wziąć byle jakiego z 2GB RAMu, bo muszę tam postawić ElasticSearch, który niestety nie podziała na 2GB. Generalnie muszę przyznać, że trochę ten projekt zaniedbałem, ale teraz wracam do warzenia i mam plan trochę dopieścić porównywarkę. EDIT: co do ETA powrotu porównywarki to jest to ten tydzień, czyli do 25.11.
 4. Własnego. Napisałem sobie prosty serwerek i stronkę z wykresem. Jak chcesz, to mogę kod udostępnić.
 5. @zegancio zauważyłem, że podczas fermentacji cichej wystarczy wymienić jednego 1 l peta na 24 godz. Włożenie takiej butelki powoduje spadek temp. piwa o ok. 1 stopień, potem temperatura rośnie, więc można w ten sposób oscylować wokół żądanej temperatury z dokładnością do 0.5 stopnia. Przy butelce 1.5 l w moim przypadku jest to już spadek o ok. 2 stopnie. Generalnie po 7 warce w skrzyni mam już dosyć i będę kupował lodówkę. Do tego zrobię sobie sterowanie zdalne za pomocą Raspberry Pi i nawet nie będę musiał podchodzić do tej lodówki.
 6. Zgodnie z zapowiedzią dodaję wykres fermentacji burzliwej. Tym razem sondę zanurzyłem w piwie, zamiast przyklejać na fermentor. W fermentorze NEIPA na drożdżach FM55. Widać dobrze, że w szczytowym momencie fermentacji potrzebne były aż 2 butelki 1,5 l żeby w miarę utrzymać zakładaną temperaturę fermentacji (ok. 18C). Potem widać, że wrzucenie 1 butelka obniża temperaturę piwa o ok. 2 stopnie w ciągu doby, potem temperatura zaczyna z powrotem rosnąć. Temperatura w pokoju to ok. 22C. Używam butelek 1,5 l, ale myślę, że używając mniejszych można by jeszcze dokładniej (np. z dokładności do 0,5 stopnia) kontrolować temperaturę. Niestety wiązałoby się to z koniecznością częstszych wymian.
 7. Aktualizacja 10.02.2018 (#9) nowe: obsługa rabatów (wołam @anteks :)) nowe: możliwość wyboru alternatywnych surowców po wycenie receptury nowe: możliwość ukrycia niedostępnych produktów poprawka: poprawiona mechanika tworzenia kompozycji chmieli (teraz nie zaistnieje sytuacja, w której w jednej pozycji wymieszane są chmiele w szyszce i granulacie) Dzisiaj dużo nowości. Opiszę pokrótce o co chodzi. Rabaty Teraz istnieje możliwość zdefiniowania rabatów, jakie mamy w sklepach. Aby to zrobić, należy kliknąć w słowo rabaty w opcji Uwzględnij moje rabaty (opcja widoczna na dołączonym screenie). Opcja pokazuje się po dokonaniu wyceny receptury lub po wybraniu produktu do porównania (w widoku porównywarki). Po kliknięciu pojawi się okienko, w którym można wyklikać rabaty dla poszczególnych sklepów. Rabaty zapisują się w pamięci podręcznej przeglądarki (Local storage), więc przy kolejnych odwiedzinach (z tej samej przeglądarki) nie trzeba ponownie definiować rabatów. Dajcie znać, czy proces definiowania rabatów jest wystarczająco przejrzysty i intuicyjny. Wybór alternatywnych surowców Dodałem możliwość wyboru którego konkretnie surowca chcemy użyć w wycenionej recepturze, jeżeli komponując ją wybraliśmy kilka alternatyw. Np. w jednej pozycji w recepturze wybraliśmy chmiel Cascade lub Citra. Teraz po wycenie będzie można wybrać, którego konkretnie chcemy użyć. Domyślnie wybierany jest ten, który zdefiniowaliśmy jako pierwszy. Po wyborze zmieni się cena receptury w danym sklepie. Można ponownie posortować listę wycen używając przycisku Posortuj ponownie. Wydaje mi się, że ta funkcjonalność może być przydatna w pewnych przypadkach. Teraz jest domyślnie włączona, ale rozważam dodanie możliwości zdecydowania, czy chcemy z niej korzystać, czy nie.
 8. Aktualizacja 24.01.2018 (#8) poprawione wyświetlanie długiej listy brakujących produktów przy wycenie receptury poprawiony błąd powodujący niepoprawne obliczanie złożenia składników receptury poprawki literówek w nazwach surowców Dziękuję @Marxam Brewing za zgłoszenie powyższych błędów.
 9. Pierwszą warkę trzeba wypić, jaka by nie była. Moje pierwsze piwo też trochę dawało rozpuszczalnikiem, ale po ok. 3 tygodniach się na tyle ułożyło, że wypiłem ze smakiem.
 10. Może być też zapach nowego fermentora plastikowego, a gryzienie w nosie to może być po prostu CO2.
 11. Aktualizacja 18.01.2018 (#7) nowe: słody, chmiele i drożdże z następujących sklepów: marxam.pl Mała aktualizacja po ponad miesiącu. Miałem ostatnio trochę napięty grafik i trudno było znaleźć czas na pracę nad porównywarką, ale mam nadzieję, że uda mi się ten czas zneleźć. Nie ma lekko, a jeszcze trzeba znaleźć czas na warzenie...
 12. Ja odsączałem, dwa razy ręczniki papierowe wymieniałem. Autor receptury wymieniał raz. Jak już, to bym spróbował z jakimś ekstraktem kokosowym.
 13. Gdybym robił to piwo po raz drugi, to bym chyba olał tego kokosa. Po dwóch tygodniach od zabutelkowania nie czuć go prawie w ogóle, więc o żadnych fajerwerkach nie ma mowy. Jest za to "piękny" tłuszczowy kożuszek i resztki wiórek, co nie wygląda apetycznie. A, no i prawie zerowa piana. Wg mnie więcej pieprzenia z tym kokosem, niż jest tego wart. Ale to tylko moje zdanie.
 14. Wg mnie rozumujesz dobrze. Gotowanie ma jeszcze za zadanie zdezynfekować brzeczkę, ale do tego 20 min. spokojnie wystarczy.
 15. Ja prażyłem dwa razy i wymieniałem ręczniki, a i tak wygląda to tak, jak na zdjęciach. W butelkach też widać warstewkę tłuszczu i trochę tego pyłu kokosowego. Ale aromat kokosa wyczuwalny mocno i smak też. Natomiast wanilia dominuje wszystko.
 16. A jak u was wyglądała powierzchnia piwa przy butelkowaniu? U mnie prawie cały kokos w końcu opadł, po powierzchni pływała tylko cienka jego warstwa. Było też coś, co wyglądało trochę jak biofilm, ale mógł też to być tłuszcz. Trochę się boję, że to może być infekcja, chociaż w smaku ani w aromacie nie wyczułem niczego złego. Załączam zdjęcia, może ktoś coś powie.
 17. U mnie już 7 dzień i warstwa taka sama jak pierwszego. Boję się trochę, czy się na tych wiórkach jakaś infekcja nie rozwinie.
 18. Robię właśnie to piwo. Kończy się fermentacja cicha, a wiórki przez cały czas pływały po powierzchni. Dosyć gruba warstwa, bo ok. 2 cm., więc kontakt piwa z wiórkami był podejrzewam znikomy. Coś mi się wydaje, że to nie jest dobry pomysł, żeby dodawać wiórki czy płatki w ten sposób. Raczej tylko ekstrakt by miał sens, na przykład coś takiego: https://marxam.pl/aromaty-natural-additions-barth-haas-aromat-natural-additions-coconut-5-ml-barth-haas,c417,p3334,pl.html Tylko że to drogie potwornie.
 19. Myślałem o OS, ale na razie jeszcze mam plan coś na tym zarobić. Jak nie wyjdzie, to prawdopodobnie udostępnię kod. Chemia też będzie. Plan mam taki, żeby najpierw zrobić slody, chmiele i drożdże we wszystkich sklepach, a potem dodawać inne rzeczy. Mam tych sklepów niezrobionych jeszcze jakieś 5 na liście.
 20. PET jest po drugiej stronie pudła, więc raczej nie. Po prostu taka izolacja jest niewystarczające, ale nie martwię się tym zbytnio, bo docelowo chcę zanurzać sondę w cieczy. W sobotę przelewam na cichą, więc w przyszłym tygodniu wrzucę wykres jak to wygląda z zanurzoną sondą. Jeszcze ciekawi mnie wykres podczas startu fermentacji burzliwej, ale to dopiero przy następnej warce sprawdzę. Jeden wniosek jaki się nasuwa, to że izolacja folią (która jest często polecana na tym forum), jest niewystarczająca.
 21. 3 warstwy folii bąbelkowej i jedna warstwa folii aluminiowej. Wcześniej izolowałem styropianem, ale gdzieś mi się zgubił. Powinien to być bardziej sinusoidalny kształt. Będę wiedział dokładanie jaki jak włożę sondę do cieczy. Może uda się jakiś wzór matematyczny ułożyć, na obliczanie temperatury piwa w styropianowym pudle.
 22. Taka ciekawostka związana z utrzymywaniem temperatury w pudle. Ostatnio zmajstrowałem sobie małe urządzenie oparte na Raspberry Pi i czujnikach DS18B20 tworzące wykres temperatury w pudle. Urządzenie zapisuje dane w bazie i można je potem podejrzeć w formie wykresu w przeglądarce. W załączniku plik z obrazkiem pokazującym zmiany temperatury. Te nagłe spadki to momenty w których wymieniałem butelkę PET 1,5 l. Moje pudło jest ze styropianu 5cm, temperatura otoczenia to ok. 23C. Wykres pokazuje końcówkę fermentacji burzliwej. Po przelaniu na cichą mam zamiar zanurzyć sondę w piwie. Wrzucę wtedy drugi wykres. Dowiemy się też wtedy jaka naprawdę jest różnica między mierzeniem temperatury za pomocą sondy przyklejonej do fermentora, a tej zanurzonej w piwie.
 23. Chciałbym więcej przy nim robić, ale to taki projekt po pracy, a jeszcze jest rodzina.
×
×
 • Create New...