Skocz do zawartości

Pinki

Members
 • Zawartość

  17
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Robert

Piwowarstwo

 • Miasto
  Jastrzębie Zdrój

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Pinki

  Pinki

 2. Pinki

  [Kupie] StarSan HB - kontynuacja

  Proszę o dopisanie do listy 1000ml.
 3. Pinki

  Odprowadzenie pary podczas warzenia

  No właśnie. Dlatego by to tak wykombinować, by normalnie odbierać parę przez szeroki komin w pokrywie, a następnie skierować ją w dół do spirali by się chłodziła i skraplała. Może w wolnej chwili coś takiego przetestuję i dam znać. Jak ma ktoś ciekawy pomysł, niech się pochwali. Mam problem z parą bo warzę w piwnicy i coś trzeba wykombinować.
 4. Pinki

  Odprowadzenie pary podczas warzenia

  Rozwiń temat. Czy chodzi Tobie o coś w stylu kolumny destylacyjnej? Mam nie używaną chłodnicę z rurki miedzianej, może by tak ją zamocować po przez jakieś złącza do pokrywy kotła i skraplać parę. Nie wiem, może rurka wychodząca z pokrywy zaginała by się w dół poza kocioł , potem wężownica w dół. Jak masz jakiś pomysł to dawaj, byle nie zrobić z tego szybkowaru
 5. Pinki

  Jastrzębska Akcja Piwowarska

  Życzę wszystkim zdrówka i uśmiechu, a szczególnie samych udanych warek.
 6. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Fakt, może z tego powodu tacy są podejrzliwi, co do tego że mogłoby być to droższe, to nie sądze by tak było.
 7. Pinki

  Festiwal Żywiecki - kto będzie ?

  Nie wiem w jaki dzień lub dni( raczej dni), ale będę. No ale zmowu ktoś lub coś musiało zamieszać plany. Dori Ty już chyba wiesz o co chodzi - 15-17 czerwiec dni Cieszyna, z tego co czytałem będzie można coś dla siebie wybrać.
 8. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Spawaczem nie jestem-elektryk. Nie wiem co może być podejrzliwego w spawaniu?!. Zresztą gdybym nie znalazł kogoś do spawania sam bym to zrobił, kilka spawów jest moich. Może chodzi o spawanie nierdzewki, tzn. przeważnie jest to spawarka tig, ale jest to bardzo rozpowszechnione ( spawanie cienkich nierdzwek, spawanie na styk).
 9. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Jle kosztuje? To tylko zależy od Ciebie! Jak czytałeś wcześniejszy posty to już zobaczysz, że niebezpiecznie może się zbliżać do originału ( około 5 tyś ). Ale jak już napisałem to zależy tylko od Ciebie. Mnie wyniosło około 700 zł. Podałem kilka wskazuwek jak taniej wykonać, tzn, sterownik - na allegro, kocioł - keg, wkład filtracyjny - kawałek komina nierdzewnego lub coś podobnego.
 10. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Zrobiłem jedną warkę w garze z tradycyjną filtracją, no i powiedziałem se że muszę coś ulepszyć. A że lubię kombinować, to powstało coś takiego. Teraz powstaje w główce coś do butelek,min. płukanie większej ilości na raz, żeby jakość to usprawnić.
 11. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  ELMIX S.C. ul. Karmelkowa 29 52-437 Wrocław Pompka do pralki, po prostu nie najtańsza, w miarę mocna, przynajmniej dwadzieścia parę wat.
 12. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Dwie czujki, jedna do środka wkładu filtracyjnego, zanurzona w ześrutowany słód, mierzy i steruje całym procesem. Druga czujka zanurzona w kotle, czujka nie biorąca udziału w procesie ( choć można ją też do niego włączyć ), kontroluję nią poprawność temperatur. Wiesz, że trudno jest uzyskać w całym garze jednakową temperaturę, a ja przez zastosowanie dodatkowego wkladu ( filtratora ), muszę mieć pewność że w całym kotle jest jednakowa temperatura. Np. gdyby coś się stało z pompką, czujka w wkładzie pokazywałaby jednakową temperaturę, a na zewnątrz wkładu grzałka dawała by czadu. Jedno wyjści - więcej nie jest potrzebne. Taką grzałkę to tylko w ERZE, poważnie to tylko na zamówienie, samemu robisz sobie projekt, firma ją robi, koszt około 200zł, ale warto. Wklad wewnętrzny - nierdzewny komin, do dna przyspawana blacha nierdzewna, 6 szt dobrych wierteł 1,5mm i w dnie setki dziur. Do tego pokrywka-też poszatkowana.
 13. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Opiszę to w miarę prosto, tak jak ja bym chciał żeby mnie tłumaczono.( Czasy i temperatury przykładowe. ) Do kotła wlewam około 24 litrów wody, włączam sterownik-wpisuje do niego 64 stopnie, bez określonego czasu ( zazwyczaj jest wlana zimna woda, temperatrura w moim kotle podnosi się około 1 sto. na min. . Sterownik włącza grzałkę i wodiczka się grzeje ( ja otwieram pierwsze piwo, i coś tam innego idę robić). Gdy woda się podgrzeje ( sterownik utrzymuję temperaturę w kotle +/- 1-1,5 st. ), wkładam, lub wcześniej już włożyłem wkład filtracyjny( filtrator - rura nierdzewna około 25cm śr.około 40cm wys. dno na stałe perforowane, pokrywka zdejmowana także peforowana)wsypuję do niego około 4,2kg słodu . Nastawiam czas na około 45 min i włączam pompkę. Pompka przepompowuje wody z miejsca z pod grzałki, do miejsca pośrodku kotła. Wkład filtracyjny jest mocowany szczelnie do dna kotła ( u mnie- prawie szczelnie), więc wody przepopowywane są poprzez filtrator. Poziom cieczy w filtratorze podnosi się ( w kotle zmniejsza) aż do górnej powierzchni filtratora, następnie spływają po jego ściankach do kotła - i tak przez około 45 min. Włącza się alarm oznajmujący zakończenie grzania 45 min w temp 64 stop. Podnoszę temp. do 72 sto.i wszystko j/w ( w tych przerwach jakieś piwo do tego robótki ręczne ewentualnie gotowanie obiadu, koszenie trawnika). Po następnym podgrzaniu - 78 stopni, wyłączam pompkę ponoszę filtrator do góry, na specjalnych widełkach podwieszam go nad lustrem warki. Z filtratora odciekają wody słodowe, w tym czasie nastawiam sterownik na 100 stopni i włącza się grzałka. W orginale nie ma nic o przelewaniu ( wysładzaniu), ale ja przelewam ( wysładzam) około od 4 do 7 litrów wody, wlewając od góry do wkładu filtratora, no i wodiczki odciekają do kotla. Po całkowitym wysłodzeniu, wyciągam całkowicie filtrator no i zachwilę zaczyna się grzać. Wrzucam chmiel i gotowanie. Podczas gotowania chłodnicę hlup i też się gotuje. Po odstaniu odkręcam kurek ( troszkę wareczki do słoika i do próbówki),i wlewam de fermentatora. Ja pierdziele, dopiero teraz zobaczyłem jak się rozpisałem, a ja tak nie cierpie pisać na necie. Jak jakieś błędy-to omijajcie:D
 14. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Sterownik INDU-50, podaje stronę firmy - http://www.mikster.pl/content/view/30/136/ Ze względu na to, że nie robiłem jeszcze dwa razy tak samo piwko, nie programuję go bo nie ma to senusu, zresztą nie wgłębiałem się w jego specyfikację, najważniejsze jest to, że w 10 sekund nastawiam zakres temperatury i czas procesu, jego histeryza to 0,1 stopień celc. Przy zastosowaniu grzałki elektrycznej histeryza sterownika jest bardzo ważna. Ile to kosztuje - nie wiem:rolleyes:, ale sterownik o podobnych właściwościach można dostać za 150-300 zł.
 15. Pinki

  Kocioł zacierno-warzelny

  Witam Po sugesti, zakładam nowy wątek. Zapraszam do dyskusji wszystkich konstruktorów urządzonek troszkę mniejszych od RIMSa. Na początek przedstawiam mój kocioł. Wzorcem był kocioł zacierno-warzelny Speidel Braumeister. Podstawą jest keg 50l, do tego grzałka 2 kW, sterownik z dwoma czujnikami, pompka z pralki, zaworek, nyple, trochę nierdzewki, jeszcze wkład filtracyjny, i całość gotowe. Zrobilem na razie na tym urządzonku 11 warek, jeszcze prawdopodobnie coś w nim zmienię, ale ogólne wrażenie jest bardzo pozytywne. Będą pytania, będą odpowiedzi.
×