Jump to content

Oskaliber

Members
 • Content Count

  2490
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

Reputation Activity

 1. Like
  Oskaliber reacted to Undeath in XIV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu, Czerwiec 2019   
  Wyniki na FB na stronie WFDP:
  https://www.facebook.com/events/367121987216981/permalink/409467576315755/
  Ogłaszamy pełną listę zwycięzców w Konkursie Piw Domowych:
  Przeklejam:
   
  Miejsca finałowe
  Pils:
  1. Tomasz Piszczelski
  2. Jacek Stachowski
  3. Jakub i Franciszek Skolik
  WCIPA:
  1. Bartłomiej Pochwat
  2. Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek
  3. Mateusz Talarski
  4. Michał Kramarz
  Belgian Blond Ale:
  1. Michał Tomaszek
  2. Maciej Ciszewski
  3. Adam Halwa
  4. Mariusz Jachimowski
  5. Waldemar Wach
  6. Bartłomiej Henkelman
  Sour Ale:
  1. Bartosz Markowski
  2. Andrzej Wójciak
  3. Marcin Gołębiowski
  4. Artur Pasieczny
  5. Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek
   
  A zwycięzcą Grand Prix i warzenie zwycięskiego piwa w kategorii Red Flanders - Bartosz Markowski! Gratulujemy bardzo serdecznie!
 2. Like
  Oskaliber got a reaction from Mateusz Puślecki in Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2019 - 30.05-2.06   
  Svetly lezak to jest praktycznie synonim czeskiego pilsa. Kwestia nazewnictwa stylu. Nie oczekuj jednak od organizatora, że Ci oficjalnie napisze, że styl "można podciągnąć" pod jakiś inny opis. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo na konkursie wiążące są opisy stylów z konkursu. Potem piwo odpadnie za coś, co w opisie konkursowym jest, a w BJCP nie ma i będą pretensje, że przecież organizator napisał, że można podciągnąć.
 3. Like
  Oskaliber got a reaction from leonzn in Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą   
  No to nie wiem, ja nigdy w swoim piwie nie miałem infekcji od chmielenia na zimno i spotkałem się może z kilkoma na krzyż takimi przypadkami u innych piwowarów. Problem takich depozytów to raczej po prostu niedofermentowane piwa. 
   
  Dla dzikich drożdży to też nie jest specjalnie przyjazne środowisko. 
   
  Żebyśmy się dobrze zrozumieli - chmiel oczywiście nie działa antyseptycznie na drożdże tak jak na bakterie (w sumie na bakterie też nie wszystkie, bo tylko na te gram-dodatnie). Co nie zmienia faktu, że mimo, że nie ma właściwości antyseptycznych, to jest po prostu mało przyjaznym środowiskiem. Nie zawiera cukrów ani żadnych związków (przynajmniej w sensownych ilościach), które drożdże mogłyby metabolizować, żeby się namnażać i przetrwać.
   
  Kontrprzykładem są tutaj np. owoce czy drewno. Oba zawierają cukry, które dzikie drożdże mogą metabolizować (drewno celulozę), dlatego jak taki dziki drożdż się na nich znajdzie to jest wniebowzięty i z chęcią powiększa rodzinkę i zostaje tam na stałe. Niedezynfekowanie tych dodatków faktycznie często kończy się więc jakimiś infekcjami. Z kolei jak się przypadkiem znajdzie na chmielu to brak składników odżywczych nie pozwala mu się namnażać i z chęcią by się przeniósł w inne miejsce. To powoduje, że infekcje od dodawania niezdezynfekowanego chmielu są niezwykle rzadkie.
   
 4. Like
  Oskaliber got a reaction from Marsallah in Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą   
  Jakby miały być tam dzikusy infekujące piwo, to na pewno taka infekcja wyszła by jeszcze w tym piwie już po wrzuceniu chmielu, a nie dopiero w kolejnym na gęstwie po nim. 
   
  Co nie zmienia faktu, że pomysł ze zbieraniem gęstwy po chmieleniu na zimno jest słaby, ale to głównie przez jej zasyfienie i problemy z wyliczeniem prawidłowej ilości. 
   
  A co do głównego pytania: ja bym wrzucił i zobaczył czy chmiel przypadkiem nie przebije tej piany, a jak nie to czymś lekko pomieszał. 
 5. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Gruby. in Dorzucanie na cichą owoców   
  Normalnie owoce najlepiej potrzymać ze 2-3 tygodnie, ale przy tych ilościach co wrzuciłeś to dużo tam do przefermentowania nie ma.
   
   
  Ta fauna jest przeważnie neutralna smakowo i nic złego się nie dzieje. Choć jakieś tam małe ryzyko zawsze jest. 
 6. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Kucorak in Suchość w piwie   
  Nie powiedziałbym, że aldehyd daje jakieś odczucie szorstkości. To jest czysto smakowe/zapachowe odczucie. Ale oczywiście każdy może mieć indywidualne skojarzenia. 
   
  Dla mnie problem autora to jest podręcznikowy wręcz opis tanin. Na początek tak jak kantor mówi, spróbowałbym zakwasić wodę do wysładzania. Problem może być też po prostu z kiepskiej jakości chmielem. 
 7. Like
  Oskaliber got a reaction from Skg in Fermentum Mobile - FM23 Magiczny Ogród   
  Wszystkie parametry się pokrywają faktycznie z Forbidden Fruit. 
   
  Mi ten szczep szczerze mówiąc nie do końca leży (zakładając, że to to samo, bo mówię o FF z Wyeasta). Wcale nie mają niskiej flokulacji, piwa wychodzą klarowne i brakuje im typowego dla wita kremowo-ziarnistego odczucia w ustach. Poza tym produkują za dużo przypominających kolendrę fenoli. Trzeba wziąć na to poprawkę i po pierwsze dodać mniej kolendry w formie przyprawy, a po drugie odrobinę obciąć chmielenie na goryczkę, bo fenole, które produkują też trochę podnoszą jej odczucie. 
   
  To doświadczenia po zrobieniu na nich zaledwie dwóch piw i spróbowaniu paru innych domowych, więc całkowicie ich skreślić też nie mogę. Być może trzeba jakoś inaczej do nich podejść, ale ja sobie raczej dalsze próby odpuszczę, bo są pewniejsze opcje. 
 8. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Maciejeq in Saison.... jabłko w smaku?   
  @dziedzicpruski z Twojego opisu brzmi jak aldehyd.
   
  No ale prawda jest taka, że aldehyd octowy najbardziej pachnie nie żadnym jabłkiem czy farbą tylko... aldehydem octowym. I tak jest z każda inną wadą/cechą piwa. Dopóki ktoś nie powącha wyizolowanego konkretnego związku na szkoleniu, to zawsze jest trochę błądzenie, które zresztą może prowadzić do złych nawyków, bo można zakodować sobie w głowie, że jakiś aromat jest jakąś wadą kiedy tak wcale nie jest. Stąd masa ludzi myśląca, że niektóre rodzaje karmelowości w piwie albo specyficzne nuty mdło-maślane od amerykańskich chmieli to diacetyl.
 9. Thanks
  Oskaliber got a reaction from tomitomi13 in Ilość kolendry w Belgian Blonde Ale   
  5g powinno styknąć, w porywach do 7-8g jak chcesz trochę mocniej. 
 10. Like
  Oskaliber got a reaction from lixe in Plan warzenia kolejnych piw - dobór drożdży, temperatury i transferu gęstwy   
  Nie widzę za bardzo sensu robienia tych cienkuszy. Przecież po wysłodzeniu piwa o takim ekstrakcie już w tych wysłodzinach nie będzie prawie w ogóle cukrów. Podobnie nie wiem jak chcesz dodać płatki, w którym momencie miałyby się one zatrzeć?
   
  4 warki spokojnie oblecisz na 1 drożdżach bez żadnych mutacji. Inna sprawa, że faktycznie US-05 do NE IPA się niezbyt nadają. 15 stopni otoczenia to idealne temperatura dla tych drożdży.
 11. Haha
  Oskaliber got a reaction from zasada in Problem z Gretą   
  Kup Eternę, bo nawet jak to naprawisz to pewnie za kilka warek Ci zacznie szyjki ucinać. Szkoda na nią czas tracić 
 12. Like
  Oskaliber got a reaction from BogdanC in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  Jak wyżej. Piwo czyste. Na powierzchni nawet nie tyle drożdże co po prostu piana. Kwaśność pewnie z kawy jeszcze podbita palonymi słodami. 
 13. Like
  Oskaliber got a reaction from lixe in Chłodzenie brzeczki by uniknąć DMS?   
  Nie odparowujesz prekursorów DMSu, tylko sam DMS. Zamiana prekursorów w DMS zachodzi powyżej 60-70C, a więc też podczas gotowania. Tylko że podczas gotowania DMS, który powstaje na bieżąco plus cały ten, który powstał wcześniej jest intensywnie odparowywany dzięki wrzeniu brzeczki. Pod koniec gotowania nie masz go więc już prawie wcale, ale zamiana prekursorów ciągle zachodzi, stąd ważne jest szybkie schłodzenie od końca gotowania do tych 60-70C.
   
  Mam nadzieję,  że napisałem to w miarę zrozumiale. Więcej info o DMSie masz tutaj: http://www.beerfreak.pl/dms-czyli-puszkowana-kukurydza/ 
 14. Thanks
  Oskaliber got a reaction from leonzn in Brettanomyces problem z fermentacja i refermentacja   
  Bretty powinny same rozłożyć THP, o ile go w ogóle najpierw naprodukują. Nie jest to jakieś nagminnie częste zjawisko. Ja bym nie dodawał. 
 15. Like
  Oskaliber got a reaction from daniol88 in Chłodzenie brzeczki by uniknąć DMS?   
  Nie odparowujesz prekursorów DMSu, tylko sam DMS. Zamiana prekursorów w DMS zachodzi powyżej 60-70C, a więc też podczas gotowania. Tylko że podczas gotowania DMS, który powstaje na bieżąco plus cały ten, który powstał wcześniej jest intensywnie odparowywany dzięki wrzeniu brzeczki. Pod koniec gotowania nie masz go więc już prawie wcale, ale zamiana prekursorów ciągle zachodzi, stąd ważne jest szybkie schłodzenie od końca gotowania do tych 60-70C.
   
  Mam nadzieję,  że napisałem to w miarę zrozumiale. Więcej info o DMSie masz tutaj: http://www.beerfreak.pl/dms-czyli-puszkowana-kukurydza/ 
 16. Thanks
  Oskaliber got a reaction from leonzn in Brettanomyces problem z fermentacja i refermentacja   
  No to może być kwestia tego. 100% brett kończy się w około miesiąc jak zadasz prawidłową (czyli mniej więcej lagerową) ilość brettów. Jak zadałeś za mało to fermentacja może się ślimaczyć. Ja bym zostawił na kolejny miesiąc i sprawdził wtedy czy coś dojadają. Teraz tempo fermentacji mogło na tyle spaść, że po paru dniach nie zauważysz różnicy we wskazaniach. Jak masz możliwość to możesz im podnieść temperaturę jeszcze trochę. 
 17. Like
  Oskaliber got a reaction from Mariusz Draszczuk in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  Infekcja.
   
  Początki biofilmu. To nie pleśń. 
   
  Na piwach z owocami zdarza się, że coś wyrasta, przez mikroby żyjące na owocach. Jak smakuje ok to postępuj normalnie i się nie przejmuj.
 18. Like
  Oskaliber got a reaction from dirk gently in Suchość w piwie   
  Nie powiedziałbym, że aldehyd daje jakieś odczucie szorstkości. To jest czysto smakowe/zapachowe odczucie. Ale oczywiście każdy może mieć indywidualne skojarzenia. 
   
  Dla mnie problem autora to jest podręcznikowy wręcz opis tanin. Na początek tak jak kantor mówi, spróbowałbym zakwasić wodę do wysładzania. Problem może być też po prostu z kiepskiej jakości chmielem. 
 19. Thanks
  Oskaliber got a reaction from vmario in Chemiczny posmak od zestu   
  No to mdłe mydlane posmaki są typowe dla przegięcia z zestem. Mniej/krócej i będzie ok. Możesz też dać po prostu do gotowania i zobaczyć, czy taka intensywność Ci nie wystarczy. Na cichej zawsze można doprawić. 
 20. Thanks
  Oskaliber got a reaction from nogmot in Fermentum Mobile - FM41 Gwoździe i banany   
  Underpitching jest dopuszczalny ale rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu procent. W przypadku dodania samej fiolki jest to underpitching rzędu kilkuset procent, co niekoniecznie musi wyjsć na plus. Ja bym robił starter. 
 21. Like
  Oskaliber got a reaction from Hanys93 in Pomoc w "przełamaniu" się do Stout   
  English porter sobie zrób. Będzie lekko, pijalnie, ale bez tak intensywnej paloności jak w dry stoucie. 
 22. Like
  Oskaliber got a reaction from Hanys93 in Przeziębienie, a grzebanie przy piwie   
  Zbieg okoliczności. Po pierwsze wirusy wywołujące typowe "przeziębieniowe" choroby ludzi nie przetrwałyby kilka dni w środowisku jakim jest piwo. Po drugie nie zaraziłbyś się 2 razy tym samym wirusem w tak krótkim czasie, bo masz już na niego odporność po pierwszej infekcji. 
   
  Ogólnie temat "przeziębienie a grzebanie w piwie" opisywałem już kiedyś tutaj:
  https://www.piwo.org/forums/topic/20185-infekcje-wszystkie-problemy-z-tym-związane/page/133/?tab=comments#comment-491317
  W skrócie - niczym to nie grozi.
   
 23. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Henx in Przeziębienie, a grzebanie przy piwie   
  Zbieg okoliczności. Po pierwsze wirusy wywołujące typowe "przeziębieniowe" choroby ludzi nie przetrwałyby kilka dni w środowisku jakim jest piwo. Po drugie nie zaraziłbyś się 2 razy tym samym wirusem w tak krótkim czasie, bo masz już na niego odporność po pierwszej infekcji. 
   
  Ogólnie temat "przeziębienie a grzebanie w piwie" opisywałem już kiedyś tutaj:
  https://www.piwo.org/forums/topic/20185-infekcje-wszystkie-problemy-z-tym-związane/page/133/?tab=comments#comment-491317
  W skrócie - niczym to nie grozi.
   
 24. Like
  Oskaliber got a reaction from DziadekZuo in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  Wygląda normalnie, choć jak na powierzchni piwa jeszcze tyle się dzieje, to przeważnie nie jest jeszcze czas na zlewanie na cichą. 
 25. Like
  Oskaliber reacted to Undeath in preferencje konsumenckie w branży piwowarskiej z uwzględnieniem produktów bezglutenowych   
  Kolejna ankieta, której wyników nie zobaczymy. Ta jest trochę nieudolna bo gdzieś tam Pani liże temat, ale jeszcze jest spory brak w podstawowej wiedzy o piwie.
  Pytanie nr 2. Dolna fermentacja to lagery, pilzner to lager. Ciemne piwa górnej fermentacji to stouty, taka niedoróbka spora. 
  Pytanie nr 3. Tu jest forum piwowarów domowych więc powinien być 3 podpunkt - piwo domowe własne zrobione 
  Pytanie 5 - sam produkuje
  Pytanie 10 całkowicie bez sensu. Nie można wyprodukować jęczmienia bez glutenu jest to wprowadzenie pytanego w błąd. 
  Pytanie 12 jak ma preferować? Jak 90% osób nie ma zielonego pojęcia na co dany słód wpływa i jaki ma smak. 
  Pytanie 19 powinno być pierwszym pytaniem. Po zaznaczeniu "nie" kończyć ankietę, bo bez sensu jest wtedy pytać o pozostałe rzeczy. Pytania z wiedzy o glutenie powinny być jako pierwsze i być mniej sugestywne.
   
  Już pominę sam fakt "zakłamanych wyników"
  Główną próbą statyczną są studenci serio? By takie badanie miało sens trzeba wziąć cały przekrój społeczeństwa.

  Promotor zatwierdził tą ankietę? Bo szczerze na jej podstawie ułożysz sobie wyniki jakie tylko chcesz i dopasujesz do tezy jaką stawiasz na początku pracy. Temat też jest dość płaski sam w sobie na nietolerancje glutenu choruje tylko 1% ludzkości czyli jakieś 7 mln. Czyli na Polskę przy 38 mln ludzi rozkładając równomiernie te 7 mln na liczbę ludności w danym kraju (tylko Europe biorąc pod uwagę) daje nam niecałe 5 tysięcy ludzi chorych na celakie, a patrząc na skalę światową to nie jest więcej niż 30 osób w naszym kraju. Czy dla takiej garstki ludzi istnieje zapotrzebowanie na bezglutenowe piwo? Myślę, że nauczyli się żyć bez tego. A pozostała część ludzi po za modą na bezglutenowe żarcie, która minie, traktuje takie piwo jako ciekawostkę - wypije raz i nie wróci do niego. 
×
×
 • Create New...