Jump to content

Oskaliber

Members
 • Content Count

  2545
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  21

Reputation Activity

 1. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Ravage miodosytnik in Fermentis Safale S-04   
  To taki profil, w którym drożdże nie wnoszą zbyt wiele nut od siebie (przede wszystkim estrów i fenoli) i piwo jest skupione na posmakach słodowych i chmielowych. To czy jest to wadą czy zaletą zależy od tego jakie piwo chcesz uzyskać. Piwo wcale nie musi być wtedy puste. Często estry tylko przeszkadzają w odbiorze innych jego cech. Ale są też oczywiście takie style, gdzie grają one pierwsze skrzypce i są najważniejszą cechą bukietu. 
   
  S-04 bym czystymi nie nazwał. Są estrowe w stylu angielskim. Nie jakoś bardzo mocno (przy niższych temperaturach) ale zdecydowanie zauważalnie. Jak chcesz czyste suchary to zdecydowanie lepiej nadają się US-05.
   
  15-16C powinno być na początku ok, najlepiej trochę podnoś w miarę postępu fermentacji. Niższa temperatura = czystszy profil. Wyższa = więcej estrów. 
 2. Like
  Oskaliber got a reaction from Aquila in Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2020 - 28-31 maja   
  Dla mnie to niepotrzebne mieszanie w sprawdzonej formule. Rok temu raczej przeważały głosy, że nowa formuła nie podeszła, więc nie wiem po co na siłę kombinować zamiast zostać przy tym, co od lat jest przejrzyste i bardzo dobrze przyjmowane. 
 3. Like
  Oskaliber got a reaction from Markos227 in Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2020 - 28-31 maja   
  Dla mnie to niepotrzebne mieszanie w sprawdzonej formule. Rok temu raczej przeważały głosy, że nowa formuła nie podeszła, więc nie wiem po co na siłę kombinować zamiast zostać przy tym, co od lat jest przejrzyste i bardzo dobrze przyjmowane. 
 4. Like
  Oskaliber got a reaction from Barczyko in Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2020 - 28-31 maja   
  Dla mnie to niepotrzebne mieszanie w sprawdzonej formule. Rok temu raczej przeważały głosy, że nowa formuła nie podeszła, więc nie wiem po co na siłę kombinować zamiast zostać przy tym, co od lat jest przejrzyste i bardzo dobrze przyjmowane. 
 5. Thanks
  Oskaliber got a reaction from leonzn in FLANDRES RED czyli moje pierwsze podejście do piwa kwaśnego   
  Płatków trzeba dać mniej i/lub na krócej, bo oddają o wiele szybciej aromat i dla mnie on jest znacznie mniej szlachetny. Ile dokładnie to nie powiem, bo już dawno zrezygnowałem całkowicie z używania płatków.  Za bardzo odstają jakościowo od kostek. 
   
  Nie pamiętam ile ja dokładnie trzymałem w wódce, ale chyba nieco dłużej. Kilka dni przynajmniej. Jak chcesz do flandersa dawać to nie ma co się spieszyć. Ja bym płatki dawał chyba dopiero po ponad roku jak piwo już będzie gotowe do butelkowania i trzymał aż oddadzą tyle aromatu ile chcę, bo z nimi bardzo łatwo przedobrzyć. A jak będziesz miał już wrzucone i czuł, że jest za dużo dębu, ale flanders dalej będzie fermentował, to przecież ich już nie wyjmiesz. Kostki są pod tym względem znacznie bezpieczniejsze, bo nie dominują aż tak szybko piwa. Jak sędziowaliśmy ostatnio bodajże w Szczecinie flandersy na konkursie to chyba dosłownie z 1/3 albo i połowa odpadła bo była totalnie przedębiona. 
 6. Thanks
  Oskaliber got a reaction from leonzn in FLANDRES RED czyli moje pierwsze podejście do piwa kwaśnego   
  Tak, jak chcę wnieść jakieś posmaki związane z konkretnym trunkiem, to maceruję własnie w tym (rum, whisky, bourbon, etc). A jak chcę posmaki tylko od kostek to przeważnie trzymam trochę w wódce w celach dezynfekcji. 
   
  Ogólnie polecam te kostki też pogotować 10-15min przed maceracją i wodę wylać. Wypłukuje to sporo tych najbardziej nachalnych, nieszlachetnych tanin. Potem czas kontaktu można nieco przedłuzyć, ale efekt jest lepszy. Najbardziej pasujący do flandersa i odpowiednio ułożony efekt dębowy uzyskałem trzymając przez całe 2,5 roku 28g tych samych kostek, które wcześniej były ponad rok w poprzednim flandersie. Poprzedni wypłukał z nich większość aromatów, dzięki czemu czas kontaktu mógł być długi, ale zostały same najszlachetniejsze. 
 7. Thanks
  Oskaliber got a reaction from mrmrooz in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  A przefermentowało? 
 8. Thanks
  Oskaliber got a reaction from mrmrooz in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  No to jak pleśń jest tylko z zewnątrz, a nie ma jej nigdzie w piwie to bym butelkował. 
   
  Musiał być brudny z zewnątrz ten fermentor, bo na samym plastiku by na pewno nie wyrosło. 
 9. Thanks
  Oskaliber got a reaction from rafi123 in Mrożone truskawki   
  Nie sądzę, że to będzie skuteczne. Z chemii to chyba tylko siarkowanie ma sens. Wszelka obróbka terminaczna z kolei wpływa negatywnie na smak. Ja tam daję mrożone bez dezynfekcji. Czasami faktycznie wyrasta na takim piwie biofilm, czyli jakieś mikroby się zadomawiają, ale nigdy jeszcze mi to nie wpłynęło na smak. W razie czego warto jednak sobie przeznaczyć osobny fermentor, w razie jakby te mikroby wpływały np. na odfermentowanie. 
   
  EDIT:
  Traktowanie owoców NaOH to już zdecydowanie głupi pomysł. 
 10. Thanks
  Oskaliber got a reaction from rafi123 in Mrożone truskawki   
  Tylko, że wtedy jak będziesz chciał zrobić niedzikie piwo owocowe to może się okazać dzikie  Ja mam osobny sprzęt do czystych piw, do czystych z owocami i do dzikich. 
   
  Ostatnie zdanie to bzdura. Dzikusy w powietrzu masz w domu bez względu na to, czy warzysz piwa dzikie czy nie. Ryzyko jakieś jest, bo mając pełno osobnych zestawów sprzętów  można coś w końcu pomieszać, użyć jakiegoś wężyka nie tego co trzeba, itp. Mimo wszystko mi się jeszcze nie udało zakazić całej warki, a mam 3 osobne szklane słoje na dzikusy, w których praktycznie non stop coś fermentuje + plastikowy fermentor rozlewczy. Zdarzało mi się nawet butelkować tego samego dnia piwo czyste i dzikusa i wszystko ok. Jedyne co to czasem jakaś pojedyncza butelka mi zdziczeje jak naleję normalne piwo do takiej, gdzie wcześniej było dzikie. Dlatego staram się wyrzucać butelki po dzikusach albo je oddzielać od zwykłych, ale nie zawsze o tym pamiętam. 
 11. Like
  Oskaliber got a reaction from Bogumił MC in Temperatura   
  Dokładnie tak. 
 12. Like
  Oskaliber got a reaction from Wuuu in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  Infekcja. Nie jest to normalne. Albo pulpa jednak nie była aseptyczna, albo złapałeś po prostu jakoś inaczej. 
 13. Like
  Oskaliber reacted to Undeath in XIV Konkurs Piw Domowych we Wrocławiu, Czerwiec 2019   
  Wyniki na FB na stronie WFDP:
  https://www.facebook.com/events/367121987216981/permalink/409467576315755/
  Ogłaszamy pełną listę zwycięzców w Konkursie Piw Domowych:
  Przeklejam:
   
  Miejsca finałowe
  Pils:
  1. Tomasz Piszczelski
  2. Jacek Stachowski
  3. Jakub i Franciszek Skolik
  WCIPA:
  1. Bartłomiej Pochwat
  2. Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek
  3. Mateusz Talarski
  4. Michał Kramarz
  Belgian Blond Ale:
  1. Michał Tomaszek
  2. Maciej Ciszewski
  3. Adam Halwa
  4. Mariusz Jachimowski
  5. Waldemar Wach
  6. Bartłomiej Henkelman
  Sour Ale:
  1. Bartosz Markowski
  2. Andrzej Wójciak
  3. Marcin Gołębiowski
  4. Artur Pasieczny
  5. Szymon Pioterek i Mateusz Dworniczek
   
  A zwycięzcą Grand Prix i warzenie zwycięskiego piwa w kategorii Red Flanders - Bartosz Markowski! Gratulujemy bardzo serdecznie!
 14. Like
  Oskaliber got a reaction from Mateusz Puślecki in Mistrzostwa Polski Piwowarów Domowych 2019 - 30.05-2.06   
  Svetly lezak to jest praktycznie synonim czeskiego pilsa. Kwestia nazewnictwa stylu. Nie oczekuj jednak od organizatora, że Ci oficjalnie napisze, że styl "można podciągnąć" pod jakiś inny opis. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo na konkursie wiążące są opisy stylów z konkursu. Potem piwo odpadnie za coś, co w opisie konkursowym jest, a w BJCP nie ma i będą pretensje, że przecież organizator napisał, że można podciągnąć.
 15. Like
  Oskaliber got a reaction from leonzn in Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą   
  No to nie wiem, ja nigdy w swoim piwie nie miałem infekcji od chmielenia na zimno i spotkałem się może z kilkoma na krzyż takimi przypadkami u innych piwowarów. Problem takich depozytów to raczej po prostu niedofermentowane piwa. 
   
  Dla dzikich drożdży to też nie jest specjalnie przyjazne środowisko. 
   
  Żebyśmy się dobrze zrozumieli - chmiel oczywiście nie działa antyseptycznie na drożdże tak jak na bakterie (w sumie na bakterie też nie wszystkie, bo tylko na te gram-dodatnie). Co nie zmienia faktu, że mimo, że nie ma właściwości antyseptycznych, to jest po prostu mało przyjaznym środowiskiem. Nie zawiera cukrów ani żadnych związków (przynajmniej w sensownych ilościach), które drożdże mogłyby metabolizować, żeby się namnażać i przetrwać.
   
  Kontrprzykładem są tutaj np. owoce czy drewno. Oba zawierają cukry, które dzikie drożdże mogą metabolizować (drewno celulozę), dlatego jak taki dziki drożdż się na nich znajdzie to jest wniebowzięty i z chęcią powiększa rodzinkę i zostaje tam na stałe. Niedezynfekowanie tych dodatków faktycznie często kończy się więc jakimiś infekcjami. Z kolei jak się przypadkiem znajdzie na chmielu to brak składników odżywczych nie pozwala mu się namnażać i z chęcią by się przeniósł w inne miejsce. To powoduje, że infekcje od dodawania niezdezynfekowanego chmielu są niezwykle rzadkie.
   
 16. Like
  Oskaliber got a reaction from Marsallah in Chmielenie na zimno bez zlewania na cichą   
  Jakby miały być tam dzikusy infekujące piwo, to na pewno taka infekcja wyszła by jeszcze w tym piwie już po wrzuceniu chmielu, a nie dopiero w kolejnym na gęstwie po nim. 
   
  Co nie zmienia faktu, że pomysł ze zbieraniem gęstwy po chmieleniu na zimno jest słaby, ale to głównie przez jej zasyfienie i problemy z wyliczeniem prawidłowej ilości. 
   
  A co do głównego pytania: ja bym wrzucił i zobaczył czy chmiel przypadkiem nie przebije tej piany, a jak nie to czymś lekko pomieszał. 
 17. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Gruby. in Dorzucanie na cichą owoców   
  Normalnie owoce najlepiej potrzymać ze 2-3 tygodnie, ale przy tych ilościach co wrzuciłeś to dużo tam do przefermentowania nie ma.
   
   
  Ta fauna jest przeważnie neutralna smakowo i nic złego się nie dzieje. Choć jakieś tam małe ryzyko zawsze jest. 
 18. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Kucorak in Suchość w piwie   
  Nie powiedziałbym, że aldehyd daje jakieś odczucie szorstkości. To jest czysto smakowe/zapachowe odczucie. Ale oczywiście każdy może mieć indywidualne skojarzenia. 
   
  Dla mnie problem autora to jest podręcznikowy wręcz opis tanin. Na początek tak jak kantor mówi, spróbowałbym zakwasić wodę do wysładzania. Problem może być też po prostu z kiepskiej jakości chmielem. 
 19. Like
  Oskaliber got a reaction from Skg in Fermentum Mobile - FM23 Magiczny Ogród   
  Wszystkie parametry się pokrywają faktycznie z Forbidden Fruit. 
   
  Mi ten szczep szczerze mówiąc nie do końca leży (zakładając, że to to samo, bo mówię o FF z Wyeasta). Wcale nie mają niskiej flokulacji, piwa wychodzą klarowne i brakuje im typowego dla wita kremowo-ziarnistego odczucia w ustach. Poza tym produkują za dużo przypominających kolendrę fenoli. Trzeba wziąć na to poprawkę i po pierwsze dodać mniej kolendry w formie przyprawy, a po drugie odrobinę obciąć chmielenie na goryczkę, bo fenole, które produkują też trochę podnoszą jej odczucie. 
   
  To doświadczenia po zrobieniu na nich zaledwie dwóch piw i spróbowaniu paru innych domowych, więc całkowicie ich skreślić też nie mogę. Być może trzeba jakoś inaczej do nich podejść, ale ja sobie raczej dalsze próby odpuszczę, bo są pewniejsze opcje. 
 20. Thanks
  Oskaliber got a reaction from Maciejeq in Saison.... jabłko w smaku?   
  @dziedzicpruski z Twojego opisu brzmi jak aldehyd.
   
  No ale prawda jest taka, że aldehyd octowy najbardziej pachnie nie żadnym jabłkiem czy farbą tylko... aldehydem octowym. I tak jest z każda inną wadą/cechą piwa. Dopóki ktoś nie powącha wyizolowanego konkretnego związku na szkoleniu, to zawsze jest trochę błądzenie, które zresztą może prowadzić do złych nawyków, bo można zakodować sobie w głowie, że jakiś aromat jest jakąś wadą kiedy tak wcale nie jest. Stąd masa ludzi myśląca, że niektóre rodzaje karmelowości w piwie albo specyficzne nuty mdło-maślane od amerykańskich chmieli to diacetyl.
 21. Thanks
  Oskaliber got a reaction from tomitomi13 in Ilość kolendry w Belgian Blonde Ale   
  5g powinno styknąć, w porywach do 7-8g jak chcesz trochę mocniej. 
 22. Like
  Oskaliber got a reaction from lixe in Plan warzenia kolejnych piw - dobór drożdży, temperatury i transferu gęstwy   
  Nie widzę za bardzo sensu robienia tych cienkuszy. Przecież po wysłodzeniu piwa o takim ekstrakcie już w tych wysłodzinach nie będzie prawie w ogóle cukrów. Podobnie nie wiem jak chcesz dodać płatki, w którym momencie miałyby się one zatrzeć?
   
  4 warki spokojnie oblecisz na 1 drożdżach bez żadnych mutacji. Inna sprawa, że faktycznie US-05 do NE IPA się niezbyt nadają. 15 stopni otoczenia to idealne temperatura dla tych drożdży.
 23. Haha
  Oskaliber got a reaction from zasada in Problem z Gretą   
  Kup Eternę, bo nawet jak to naprawisz to pewnie za kilka warek Ci zacznie szyjki ucinać. Szkoda na nią czas tracić 
 24. Like
  Oskaliber got a reaction from BogdanC in INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane   
  Jak wyżej. Piwo czyste. Na powierzchni nawet nie tyle drożdże co po prostu piana. Kwaśność pewnie z kawy jeszcze podbita palonymi słodami. 
 25. Like
  Oskaliber got a reaction from lixe in Chłodzenie brzeczki by uniknąć DMS?   
  Nie odparowujesz prekursorów DMSu, tylko sam DMS. Zamiana prekursorów w DMS zachodzi powyżej 60-70C, a więc też podczas gotowania. Tylko że podczas gotowania DMS, który powstaje na bieżąco plus cały ten, który powstał wcześniej jest intensywnie odparowywany dzięki wrzeniu brzeczki. Pod koniec gotowania nie masz go więc już prawie wcale, ale zamiana prekursorów ciągle zachodzi, stąd ważne jest szybkie schłodzenie od końca gotowania do tych 60-70C.
   
  Mam nadzieję,  że napisałem to w miarę zrozumiale. Więcej info o DMSie masz tutaj: http://www.beerfreak.pl/dms-czyli-puszkowana-kukurydza/ 
×
×
 • Create New...