Skocz do zawartości

Oskaliber

Members
 • Zawartość

  2227
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Oskaliber w dniu 17 Październik

Użytkownicy przyznają Oskaliber punkty reputacji!

5 obserwujących

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Bartosz
 • Rok założenia
  2011
 • Miasto
  Kołobrzeg / Poznań

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. APA jest znacznie trudniejsza. Łatwo zepsuć filtracje po chmieleniu na zimno i wprowadzić granulatowy/łodygowy/szczypiący posmak, do tego jest bardzo wrażliwa na utlenienie, które potrafi wyjść ekstremalnie szybko. Albo nawet czynnik losowy może zawalić, jak jakaś mocno cebulowa partia chmielu. Tak naprawdę nie ma stylu, który byłby całkowicie łatwy i nawet te pozornie proste wymagają wiele praktyki, zeby uwarzyć je idealnie czy niemal idealnie. Ale przyzwoity stout jest łatwiej zrobić niż przyzwoite APA.
 2. Oskaliber

  Wyeast 3638

  Piwa czy otoczenia? Jaki ekstrakt?
 3. Oskaliber

  Lekka ipka

  Zależy co lubisz i jakie piwa są dla Ciebie sesyjne. Dla mnie IPA z taką ilością monacha i karmelu raczej by sesyjna i lekka nie była. Ciężko też planować IBU i chmielenie na goryczke nie mając rozplanowanego chmielenia na aromat.
 4. Oskaliber

  Użycie cieńkusza do nowego piwa

  Moim zdaniem ta opcja jest najrozsądniejsza.
 5. Oskaliber

  Wyeast 3638

  Pewnie za ciepło fermentowane i już po robocie.
 6. Oskaliber

  Browar Bartosz

  #64 FANCY WITBIER (OG: 10.6, EBC: 6, IBU: 15) Zasyp: Słód pilzneński – 2.2kg (54%) Płatki pszenne – 1.6kg (39%) Płatki owsiane – 0.3kg (7%) Zacieranie: 65-63°C – 60' 72°C – 30' mash out 75-76°C Gotowanie/Chmielenie (75min): 60' – 16g Marynka (7,8% ak) 08' – 27g świeża skórka pomarańczy + 4g kolendra indyjska + 3g aframon madagaskarski + 2g kmin rzymski + 1g rumianek suszony 05' – 4g pożywka drożdżowa 02' – 28g świeża skórka pomarańczy + 4g kolendra indyjska + 3g aframon madagaskarski + 2g kmin rzymski + 1g rumianek suszony Rumianek pozyskany z worka z herbatką, reszta przypraw była w całości, zmielona dosyć drobno w młynku elektrycznym. Zest łącznie z 3 pomarańczy. Chmiel 2017. Schłodzone do 15-16°C. Napowietrzanie mikserem. Wyszło około 21.5 litra ze starterem. Drożdże: Wyeast 3463 Forbidden Fruit (fiolka od Daniela, data ważności na oryginalnej paczce luty 2019; starter dwustopniowy: pierwszy stopień 250ml 6-7°P przez 37h, drugi stopień dolane brzeczki 10°P do łącznie 1.6 litra i kręcony przez kolejne 27h; ruszały sprawnie, zarówno na koniec pierwszego jak i drugiego stopnia było widać ewidentną aktywność) Fermentacja: Start w <12h. (do uzupełnienia) Rozlew: (do uzupełnienia) Komentarz: Znowu przestrzelone o 1°Blg w dół. Wydajność ogólnie kiepska. Pewnie przez niekleikowanie płatków.
 7. Oskaliber

  Zakwasznie problem

  Próbowałeś brzeczki czy tylko zmierzyłeś pH? Bo pomiary paskami do niczego się nie nadają.
 8. Oskaliber

  Drożdze na dnie po 10 godzinach od warzenia

  Bardzo rzadko. Jak się zdarzy to zaciągam nią parę razy wodę, płuczę, wyciskam i tyle. Ewentualnie jakieś OXI można zassać czy coś innego do dezynfekcji. Principles of Brewing Science czytałem i nie kojarzę takiego fragmentu, choć niewykluczone, że już mi coś umknęło. W przytoczonych publikacjach też nie znalazłem żadnej informacji o zdolności drożdży do zamiany alkoholu z powrotem w aldehyd (nie przeczytałem od dechy do dechy, ale gruntownie przejrzałem). Taka przemiana na pewno zachodzi w wyniku utleniania aldehydów, ale nie spotkałem się wcześniej z teorią, żeby mogła zachodzić tylko dzięki działalności drożdży. Możesz wskazać konkretny fragment w powyższych publikacjach albo numer strony w Principles?
 9. Oskaliber

  Drożdze na dnie po 10 godzinach od warzenia

  Nigdy się z czymś takim nie spotkałem szczerze mówiąc. Albo gruszka lekarska, jeszcze wygodniej się ją obsługuje niż strzykawkę.
 10. Oskaliber

  Belgian AMBER ABBEY 15°BLG

  Pewnie chodziło o 67C.
 11. Oskaliber

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Zdjęcie kiepskiej jakości, ale białe plamy wyglądają na infekcję. Aromaty dentystyczne, czyli chlorofenolowe, to typowa wada wskazująca na infekcję dzikimi drożdżami, więc jeśli faktycznie ktoś je tam wyczuł, to tym bardziej wszystko się spina w całość. Jeśli osobiście tego nie czujesz i Ci smakuje, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dalej coś z tym piwem robić. Groźne dla zdrowia to nie jest. Choć jest dosyć prawdopodobne, że aromat dentystyczny nabierze na intensywności i zaczniesz go czuć, a jest to paskudna wada, dla mnie i większości osób czyni piwo od razu totalnie niepijalnym, nawet na niskich poziomach. Poza tym miej na uwadze, że dzikie drożdże mogą dojadać bardzo powoli cukry resztkowe, co poskutkuje wybuchającymi butelkami.
 12. Oskaliber

  Drożdze na dnie po 10 godzinach od warzenia

  Od początku powinieneś zacząć w piwnicy, teraz to jest po ptakach.
 13. Oskaliber

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Kanaliza i derka to dwa zupełnie inne aromaty. A wytłumaczyć które jak pachnie przez internet jest ciężko. Derka kojarzy się głównie z koniem, stajnią i dla wielu osób jest przyjemna. Kanaliza pachnie gazem, zgniłą cebulą i jest nieprzyjemna dla wszystkich. W każdym razie jeśli piwo jest na brettach i jest stosunkowo młode, to jeszcze pewnie się tam dużo pozmienia
 14. Oskaliber

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Wygląda na drożdże.
 15. Oskaliber

  Grodziskie o zapachu oscypka - infekcja?

  Dokładnie odwrotnie. Niska temperatura fermentacji = mniej diacetylu. Ale też wolniejsza jego redukcja przez drożdże. Dlatego pod koniec fermentacji warto ją podnosić. Poza tym zbyt krótka fermentacja lub mało drożdży lub słabej jakości. Zjełczałe masło to też może być ewentualnie kwas masłowy, ale takie infekcje są bardzo rzadkie.
×