Jump to content

Oskaliber

Members
 • Content Count

  2465
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  15

Oskaliber last won the day on April 4

Oskaliber had the most liked content!

7 Followers

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Browar Bartosz
 • Rok założenia
  2011
 • Miasto
  Kołobrzeg / Poznań

Kontakt

 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Nie coś innego skopane tylko jak zadasz za mało drożdży albo popełnisz jakiś inny błąd skutkujący niedofermentowaniem to dodawanie nowej gęstwy nic nie daje. Dobrą ilość i jakość drożdży to trzeba mieć na początku.
 2. Skoro w smaku ok to w czym problem? Czekaj aż skończy i tyle. Czasami zdarza się i tak.
 3. No to moje doświadczenia są zupełnie odwrotne i z tego co rozmawiałem z innymi piwowarami to nie tylko moje. Kolendra zdecydowanie intensywniejsza jest po zmieleniu, chociaż trzeba wziąć pod uwagę, że mielę zaraz przed użyciem. Podobnie z suszeniem ziół. Wagowo ta sama ilość wielu ziół (np. tymianku czy mięty) daje dużo wyraźniejszy aromat w formie suszonej.
 4. Nie da się rozpoznać mikroba infekującego piwo po wyglądzie biofilmu. Mieszankę aldehydu i acetonu też może zrobić całkiem sporo organizmów. Zdjęcie też swoją drogą dosyć niejednoznaczne, bo na zoomie wszystko rozmazane, a z daleka to wygląda trochę jak piana. Jedyne co sugeruje infekcję to to pęknięcie po prawej, przez to wydaje się, żę dookoła jest jakaś błonka. No ale jeśli wali aldehydem i acetonem a nie zepsułeś mocno fermentacji, to pewnie infekcja.
 5. #71 AMERICAN WILD SAISON (OG: 14.2, EBC: 9, IBU: 20) Zasyp: Słód pilzneński – 3.0kg (62%) Słód wiedeński – 1.3kg (27%) Torrified Wheat – 0.3kg (6%) Płatki owsiane błyskawiczne – 0.2kg (4%) Zacieranie: 65-67°C – 60' 72°C – 10' mash out 77°C Gotowanie/Chmielenie (70min): 60' – 7g Mosaic (10,4% ak) + 7g Citra (10,4% ak) 15' – 4g Mech irlandzki 10' – 2g pożywka drożdzowa 01' – 25g Mosaic (10,4% ak) + 25g Citra (10,4% ak) Hop Stand 78-68°C (27min) – 25g Mosaic (10,4% ak) + 25g Citra (10,4% ak) Citra 2018, Mosaic 2017. Miały być oba 2018, ale sklep się pomylił o czym dowiedziałem się po fakcie. Na cichą pójdzie już Mosaic 2018. Schłodzone do 16°C. Do fermentora włącznie z całym starterem trafiło około 20 litrów. Ciężko dokładnie oszacować, bo fermentacja w szklanym słoju bez podziałki. Dobre 3-4 litry wylałem, bo wyszła bardzo dobra wydajność i nie zmieściłbym całości. Napowietrzanie mikserem 30 sekund – dłużej się nie dało bo piana wychodziła ze słoja. Drożdże: The Yeast Bay Saison Brettanomyces Blend II (data ważności 16.05.2019) (starter 2.0l, 22h; ruszył już po 5-6h) Fermentacja: Start <18h (do uzupełnienia) Rozlew: (do uzupełnienia)
 6. Żadnych drożdży nie można dodawać bez startera jeśli chce się robić dobre piwa. No, może niektóre kveiki byłyby tutaj wyjątkiem. A jeśli chodzi o same drożdże to moim zdaniem FM21 Odkrycie sezonu to jedne z najlepszych drożdży w ofercie FM, warto zdecydowanie więć dopłacić te kilka złotych do płynnych.
 7. 5g powinno styknąć, w porywach do 7-8g jak chcesz trochę mocniej.
 8. @dziedzicpruski z Twojego opisu brzmi jak aldehyd. No ale prawda jest taka, że aldehyd octowy najbardziej pachnie nie żadnym jabłkiem czy farbą tylko... aldehydem octowym. I tak jest z każda inną wadą/cechą piwa. Dopóki ktoś nie powącha wyizolowanego konkretnego związku na szkoleniu, to zawsze jest trochę błądzenie, które zresztą może prowadzić do złych nawyków, bo można zakodować sobie w głowie, że jakiś aromat jest jakąś wadą kiedy tak wcale nie jest. Stąd masa ludzi myśląca, że niektóre rodzaje karmelowości w piwie albo specyficzne nuty mdło-maślane od amerykańskich chmieli to diacetyl.
 9. Tego bym akurat nie radził. Nawet jakiś starter bez mieszadła będzie dużo lepszy.
 10. Ciężko mi powiedzieć w sumie. Jakbym robił NEIPA to bym poszedł w płynne. Rockmill robił NEIPA na S-33 i wychodziły zaskakująco dobre jak na te drożdże. Ewentualnie jakieś angielskie.
 11. Będzie trochę bardziej zaznaczona słodowość. Ja wolę APA na pilzneńskim, ale to kwestia gustu.
 12. Jak dla mnie strasznie kombinujesz a rezultat będzie raczej marny. Przecież jak kończysz wysładzanie takiego piwa to z wysłodzin Ci leci z 1-3Blg i dalsze wysładzanie będzie powodowało dalszy spadek. Jak odbierzesz tego kilka litrów to będziesz miał brzeczkę może 1-2Blg, czyli już prawie wodę. Jak coś tam będziesz dodawał i zacierał to praktycznie tak jakbyś zacierał nową warkę w wodzie. Ja tu nie widzę żadnego sensu. Nie bez powodu cienkusze robi się z mocarzy, a nikt nie robi z piw 12blg.
 13. Nie widzę za bardzo sensu robienia tych cienkuszy. Przecież po wysłodzeniu piwa o takim ekstrakcie już w tych wysłodzinach nie będzie prawie w ogóle cukrów. Podobnie nie wiem jak chcesz dodać płatki, w którym momencie miałyby się one zatrzeć? 4 warki spokojnie oblecisz na 1 drożdżach bez żadnych mutacji. Inna sprawa, że faktycznie US-05 do NE IPA się niezbyt nadają. 15 stopni otoczenia to idealne temperatura dla tych drożdży.
 14. Spokojnie możesz butelkować już to, gdzie chmiel wrzuciłeś przedwczoraj. Z zostawieniem zacieru na dobe może różnie być, jest małe ryzyko, że zacznie się zakwaszać.
×
×
 • Create New...