Skocz do zawartości

Tombatold

Members
 • Zawartość

  36
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 • Wygrane w rankingu

  1

Ostatnia wygrana Tombatold w Rankingu w dniu 18 Październik

Tombatold posiadał najczęściej polubioną zawartość!

O Tombatold

 • Urodziny 28 Listopad

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Brodom z Piekar
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  4
 • Miasto
  Piekary Śląskie

Kontakt

 • Imię
  Tomasz

Ostatnie wizyty

187 wyświetleń profilu
 1. Błąd pomiaru Blg w BeerSmith2

  Podbiję piłeczkę - bo w sumie tak mnie to teraz zastanawia: czy 1kg pilzna poradzi sobie z 3 kg pszenicy przy zacieraniu??
 2. Błąd pomiaru Blg w BeerSmith2

  @huhur złóż zażalenie do programistów BeerSmitha. A na serio - traktuje się takie coś jako maks przy założeniu, że się sprawisz na mistrza. Mogę Ci dać radę ze swojego doświadczenia: zapisz sobie co zrobiłeś i jak. Następnym razem popraw: ilość odpadu po gotowaniu i przy filtracji po fermentacji. Przy zacieraniu zwiększ ciut ilość słodu, przy wysładzaniu zmniejsz strumień , mniejszy ogień pod garem przy chmieleniu. To są rzeczy które na pewno zakłócają obraz rzeczywisty w zderzeniu z wirtualnym w programie.
 3. Odpady!

  Pierwsze słyszę, że drożdże należą do grupy drobnoustrojów chorobotwórczych, natomiast zaciekawiło mnie, że nie można wlewać zasad i kwasów. Ot co.
 4. Odpady!

  Oxi - wylej - to nie ma żadnych skutków dla środowiska. Soda kaustyczna to już zależy - mozesz wlać do odpływu w kuchni, łazience - przeczyści ci odpływ. Ale możesz ją po prostu rozrobić z kwaskiem cytrynowym - wtedy po prostu zdeaktywujesz zasade kwasem.
 5. Odpady!

  wysłodziny możesz kurom rzucić, ewentualnie gdzieś podrzucać na wsi gospodarzowi, chmieliny do kosza - zwierzęta nie męcz zasady zalej kwasem a kwas zasadą, ale i tak albo przetkasz jakiś zlew, bo do tego się to nadaje jako odpad, a kwas typu StarSan - trzymasz w spreju do dezynfekcji albo do czyszczenia łazienki czy kuchni. Drożdże możesz sobie do lodówki włożyć, jeżeli masz możliwość i chcesz je jeszcze raz wykorzystać, ale to na krótki czas i muszą być przemyte lub przygotowane do leżakowania. Albo zwyczajnie do ubikacji - jeżeli nie chcesz już ich widzieć - to naturalny produkt natury - więc po prostu zginą same. A i zapomniałeś o piwie - trzeba wypić.
 6. Problem z Blg końcowym

  Tutaj jest klucz zagadki - temat osobiście przerabiałem - zostaw dla świętego spokoju fermentację na 2 tyg bez podziału na burzliwą i cichą. Pomiń zbieranie czy oddzielanie drożdży i po 2 tyg sprawdź blg. Do tego sprawdź temperaturę otoczenia fermentora, czyli po tyg niech temperatura będzie ciut wyższa niż na początku
 7. zalanie nowej brzeczki do starych drożdży

  Bracie - ale to się ni ku.. ni d.. nie trzyma - to drożdże dodajesz do brzeczki, którą masz natlenić a nie odwrotnie - różnica temperatur między tym co masz w fermentorze a brzeczką. nie próbowałbym osobiście tego sposobu - ale jak pisałem - każdy robi jak uważa Z drugiej strony, jakbyś miał sobie zakazić gęstwe przy przelewaniu do słoika to już lepiej zabezpiecz fermentor, żebyś miał to czyste lub oryginalne. Ale .. życzę powodzenia - przyda się.
 8. zalanie nowej brzeczki do starych drożdży

  odważny jesteś. Ja po 1 warce zlałem drożdże do słoika i oddzieliłem ciemne (trupy) od świeżych. Poza tym fermentor warto odkazić i umyć ale każdy robi jak uważa.
 9. Biscuit w lagerze.

  Gratuluję i powodzenia.
 10. Problem z Blg końcowym

  Za słowami Zasady: musisz się pochwalić w jakiej techniki, czego wrzucasz i czego zaprzęgasz do fermentacji. Co prawda nie piszesz że robisz z zacieraniem, ale tak zakładam. Z wstępnych informacji to powiem to co już wiem - sprawdź sobie czy nie zacierasz w temperaturze wyższej niż 68' - to pierwsze podejrzenie, jakiego zasypu: czyli spis surowców i jakich drożdży używasz?
 11. chmiele - Mydlasty posmak

  Podejrzewam, że powinieneś przy następnej warce zacząć od weryfikacji ph wody. Teoretycznie po dodaniu słodów do gara, ph może samo zejść do 5,6 - ale to zazwyczaj różnie bywa. Od 3 warki zacząłem dodawać kwasu mlekowego by zniżyć ph. Na Wiki odnośnie wody jest napisane, że przy twardej wodzie wychodzą dobre piwa ciemne. Żeby robić jasne, należy zbijać ph wody. do 5'tej już mam swój ph-metr (za 30 zł), bo paski lakmusowe mnie strasznie irytowały.
 12. Ostatnio kupiłem coś takiego - SŁÓD CARABELGE 0,5 kg - Weyermann
 13. Zajefajny material. Wielkie dzieki :)
 14. Tombatold

 15. Nowa wersja piwo.org - sugestie, problemy, błędy

  Można wklejać cytat przez + czy klikając cytuj ale nie pozwala na zrzut całego cytuj z cytatem wcześniejszym z danego okienka na domiar wszystkiego przejście do innego okna wywala wszystko co napisałeś
×