Skocz do zawartości

BrowarPAPI

Members
  • Postów

    109
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla elroy w Warzenie bez kompromisów. Receptury, opowieści i rewolucyjne medytacje w szkle   
    Dzień dobry
    Nowy piwowarski tytuł już na horyzoncie. "Radical Brewing" autorstwa Randy'ego Moshera, czyli 
    Warzenie bez kompromisów. Receptury, opowieści i rewolucyjne medytacje w szkle 
    Premiera listopad 2023
     
    Aktualnie mamy już przetłumaczony tekst przez Piotrka Kucharskiego i prace postępują dalej. Myślę, że za około miesiąc wystartuje przedsprzedaż.
    Będę informował

     

     
  2. Zmieszany
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla zasada w Sklep Marxam Brewing- Kraków   
    Sądząc z nowej pozycji na stronie sklepu, to dłużnicy mogli przyczynić się do tej smutnej zmiany w sklepowym krajobrazie.
    https://marxam.pl/sprzedaz-dlugow,cp578,pl.html
  3. Smutny
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla Marxam Brewing w Sklep Marxam Brewing- Kraków   
    Szanowni Klienci,

    informujemy, że wraz z wyprzedaniem bieżących zapasów magazynowych, działy piwowarski oraz winiarski zostaną zamknięte. Wciąż możliwy będzie jednak zakup wyrobów metalowych, puszek napojowych oraz uchwytów do puszek.

    Zachęcamy do skorzystania z widocznych na stronie promocji na nasz asortyment.

    Jednocześnie informujemy, że nie będziemy już uzupełniać stanów magazynowych.

    Dziękujemy że byliście z nami,

    zespół marxam.pl

  4. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla zasada w 25.05.2023, g.20. John Palmer o Classic American Pilsner-   
    Wczoraj zalapalem sie na kilkanacie pierwszych minut, poświęconych historii relacji miedzy europejskim a amerykanskim piwowarstwem w oparciu o zrodla XIX i XX wieczne. Potem jak zaczal opisywać adjunct lager porwalo mnie zycie rodzinne.
    Z tego co zauwazylem nie bylem jedynym Polakiem wśród widzów. W poniedziałek organizatorzy maja rozsylac linki do nagranie. Jesli będzie publiczne to wkleje.
  5. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla rkkr w Browar RKKR   
    Warka nr 100 - Niskoalkoholowy Polish Pale Ale - 14.08.2022
     
    Warka numer 100. Zastanawiałem się co uwarzyć… i wybór trochę nietypowy. Często piwowarzy przy okazji setnej warki warzą coś mocnego, RIS-a, Portera Bałtyckiego itp.. A u mnie pierwsza próba uwarzenia piwa niskoalkoholowego
    Posiłkowałem się tym wątkiem oraz wpisem ze strony bloga piwnego… Zacieranie w 72°C i fermentacja bez kontroli temperatury.
    Przy okazji jubileuszu kilka refleksji…
    Przy rozpoczynaniu przygody z piwowarstwem 100 warka wydawała mi się czymś tak odległym, że nie ma szans żebym do niej dociągnął. A tymczasem, jakimś cudem udało się. Zajęło mi to 7lat. 7 lat, w czasie których to hobby ewoluowało. Pierwsze warki to ekscytacja, brak cierpliwości, masa błędów… z czasem trochę to spowszedniało i zaczęło mieszać się z okresami braku warzenia, tak max do ok 2miesięcy. Ale zawsze po takich przerwach miło się wracało do warzenia.
    Ten jubileusz to jednocześnie 7 lat na tym forum – głównym moim źródłem wiedzy o piwowarstwie.
    Jeszcze nigdy, na żadnym forum, nie działem tak długo  Musiało minąć ponad 12 miesięcy od uwarzenia pierwszego piwa, do czasu aż odważyłem się założyć wątek opisujący moje dokonania…
     
    Słody:
    słód pale ale Weyermann 1kg - 50%
    słód karmelowy jasny Carahell Weyermann 1kg - 50%

    Chmiele:
    Iunga 5g, 12,5%, granulat
    Sybilla 16g, 6,9%, granulat
     
    Dodatki:
    brak

    Woda:
    do zacieru i wysładzania - z sieci wodociągowej
    dodatki do zacieru: brak
    dodatki do wody do wysładzania: kwas mlekowy 80% 2ml
    dodatki do gotowania:  brak
     
    Drożdże:
     Safbrew T-58 - uwodnione w temp. ok 30°C przez 30 minut

    Zacieranie:
    14L wody - 75°C - wrzucenie słodów -- pH=5,6
    72°C - 60 min
     
    Wysładzanie i filtracja:
    Odebrano 20L brzeczki 4,5BLG. 

    Chmielenie:
    60 min - Iunga 5g
    15 min - Syblilla 8g
    5 min - Syblilla 8g

    Czas gotowania 65 min.

    Parametry po gotowaniu:
    18L brzeczki 5,5BLG

    Czas pracy:
    5h
     
    Fermentacja:
    Drożdże dodano do brzeczki o temp. 20°C. 
     
    21°C  - 1 dzień (temp. brzeczki)
    22°C - 54 dni (temp. brzeczki) 
     
    Parametry po fermentacji:
    Gęstość końcowa 3BLG
     
    Butelkowanie:
    8.10.2022
    Zabutelkowano z syropem z 75 g białego cukru. 
    Wyszło 24x0,5l, 13x0,33l
     
    Uwagi:
    Brak czasu spowodował, że piwo spędziło we fermentorze 55dni... i chyba coś zaczęło się za niego zabierać bo po takim czasie pojawiła się na nim lekka piana.. w każdym bądź razie zabutelkowałem i zobaczymy co z tego wyjdzie... odfermentowało 2,5BLG więc finalnie piwo będzie miało ok 1,5% alkoholu, więc bardzo fajnie... no chyba że dofementuje w butelkach
    14.10.2022 - po tygodniu od butelkowania pierwsza próba: p otwarciu piwo delikatnie zaczyna się pienić i wychodzić z butelki, ale może to być wina nie rozpuszczonego CO, jest więc szansa, że infekcja daje bardzo subtelne objawy. Natomiast w smaku piwo bardzo w porządku, w ogóle nie czuć, że ma tylko 1,5%... zasyp w postaci 50% słodu karmelowego dał super rezultaty...
  6. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    W ten weekend startujemy. A tymczasem można zerknąć na filmik
     
     
  7. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla DJ_KS w Sklepy internetowe   
    Zapraszam tutaj: https://www.swiatslodu.pl/
    Dodaję kod rabatowy na darmową przesyłkę na paczkomat, Żabka, Orlen, Ruch, Poczta Polska poniżej 100 zł wartości zamówienia.
    Powyżej tej kwoty darmowa wysyłka jest zawsze darmowa po przedpłacie.
    Kod: Piwo.org2022
  8. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla Marusia w 18. Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie, 11.06.2022 r.   
    Koszulki już zamówione, za rok może bardziej odjechany wzór, w tym roku klasyka ?
  9. Dzięki!
    BrowarPAPI otrzymał(a) reputację od Koora w Ciekawe aukcje na allegro.   
    Hej, na Shopee pojawił się sklep Piwoszarnia. Korzystając z kuponów można się zaopatrzyć w podstawowe chmiele w dobrej cenie https://shopee.pl/piwoszarnia?smtt=0.737842241-1653680081.9
  10. Smutny
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla e-prezes w Kapsle do piwa   
    Kto nie wie to informuję, że Kapslove z końcem 2021 roku zamyka działalność.
  11. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla anteks w anteks piwowarzy   
    Dzisiaj mija 18 lat przygody z warzeniem piwa. jako że juz rzygam kiepskim  kraftem, uczcimy to zimny żubrem z Biedronki
    ps poważnie
  12. Dzięki!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla Piter88 w Klarowanie piwa przy użyciu żelatyny spożywczej   
    Ja poszedłem za tym co ktoś pisał parę stron wcześniej. Chyba ktoś pisał o 9 gramach na 20 litrów tylko zaokrąglilem U mnie z tymi 10 gramami na 21 litrów nie ma problemu. Na dnie jest zbity osad i niektóre butelki mają trochę takich drobinek w toni ale to raczej dlatego że trzymam w dość wysokiej temperaturze
  13. Haha
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla buk0 w Sklep twojbrowar.pl   
    Hej Twój Browar, skończ mi skrzynkę pocztową prześladować! ? Od kiedy zmieniła się strona, gdy tylko wejdę na stronę sklepu po kilku godzinach dostaję mail "Kilka kroków dzieli Cię od własnego browaru domowego" i produkty które ostatnio oglądałem. Trochę to już staje się irytujące, a nie chcę anulować subskrypcji bo mam ustawione przypomnienia o dostępności produktów.  
  14. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla darinho w Stół wyklejony kapslami.   
    Witam. Szukałem na forum, nie znalazłem, więc zamieszam fotorelację z tworzenia stolika kawowego/ piwnego wyklejonego kapslami piwnymi i zalanego żywicą epoksydową. Pomysł zaczerpnięty z Youtuba. Mam nadzieję, że informacje komuś się przydadzą, albo wpis zainspiruje kogoś to własnej twórczości.
    1. Założenie było takie aby zrobić coś z niczego i poeksperymentować z żywicą epoksydową. Miałem kupować jakiś ładny drewniany stolik pod to, ale postanowiłem użyć to co miałem "na zbyciu". Kapsle miałem po zbieraniu na wyklejanie ściany od piwniczki. Blat to znak drogowy ze złomu o średnicy 40cm. Podstawa to keg 50l, który kupiłem okazyjnie za jakieś 30 zł i raczej w najbliższym czasie nie wleję do niego piwa, bo używam petainerów. Blat jest nałożony na kega, nie jest przytwierdzony na stałe. Trzyma się w miejscu dzięki przymocowanym na nity ośmiu kątownikom. Także to jest mój wariant. Dużo prościej i estetyczniej byłoby wykorzystać jakiś ładny drewniany niewielki stolik. 
    2. Tworzenie. Zacząłem od pomalowania na czarno znaku. Potem trzeba było wymierzyć gdzie jest środek, przyłożyć keg obrysować go aby wiedzieć gdzie przymocować kątowniki. Nity nadały się do tego całkiem nieźle, Obawiałem się, że żywica będzie uciekać przez otwory, ale jest ona na tyle gęsta, że nie stanowiło to większego problemu. Także mocujemy 6-8 nitów do blatu tak aby okalały kega.
    Następnie czas na przyklejenie kapsli. Trzeba je przykleić, bo inaczej po zalaniu po prostu oderwą się i wypłyną do góry. Jest to dość czasochłonne. Użyłem kleju wyciskanego z pistoletu. Nie waliłem kleju pod każdy kapsel tylko wyciskałem okrąg z kleju i dociskałem kapsel. Także trzymał się on lekko w dwóch miejscach. To wystarczyło. Po zalaniu tylko jeden się odkleił i trzeba było go zatopić w żywicy. Także klejenie poszło sprawnie, gdybym walił klej grubo pod każdy kapsel to wyszłoby ładniej, ale zużyłbym pewnie ze 2-3 kleje, a tak poszedł jeden. Plusem klejenia każdego kapsla jest to, że w ogóle nie widać kleju. U mnie popełniłem błąd, że jest biały klej na czarnym tle i trochę to źle wygląda jak się przyjrzeć. Trzeba było wziąć czarny klej, albo zrobić białe tło i byłoby lepiej. 
    Kapsle kleiłem na oko. Zacząłem od zewnętrznego okręgu i schodziłem do środka po prostu. Jeśli kapsle się nie zgrywają to wystarczy delikatnie zagęścić lub rozszerzyć 3-4 kapsle i można to ładnie wycyrklować tak aby wyszedł ładny okrąg.
    3. Wylewanie żywicy. Po wyklejeniu kapsli trzeba czymś okleić boki. Dobrze byłoby użyć jakiejś twardej, ale elastycznej listwy - metalowej lub takiej jak podłogowa od paneli. Ja od biedy okleiłem rant taśmą dwustronną i okleiłem to taką pianką co się daje pod panele podłogowe. Wyszło całkiem ok. Tylko, że ta pianka się przykleja do żywicy i trzeba potem to odciąć i szlifować. Gdyby dać coś twardego to wystarczyło by pewnie tylko to oderwać i krawędź byłaby już ładna sama z siebie. 
    Samo rozrobienie żywicy jest bardzo proste. Ja zamawiałem porcje 1kg i 1,5kg na allegro. Żywica przychodzi w dwóch pojemnikach, które są tak odmierzone, że wystarczy je ze sobą zmieszać wg instrukcji (o ile używamy całej na raz). Roztwór jest dość gęsty, ale pojawił się u mnie kilka przecieków. Także polecam profilaktycznie wyłożyć podłogę gazetami w razie czego. Żywica jest gęsta, ale poziomuje się sama. Także warto przed wylaniem wypoziomować powierzchnię wylania. U mnie wyszło trochę krzywo. Dwa boki ładnie wylane a dwa zbyt płytko niestety. Po wylaniu mamy sporo czasu zanim to zgęstnieje i można rozprowadzać żywice jakąś szpatułką, ale jak są krzywizny to na niewiele się to zadaje, bo ona sama się poziomuje po dłuższej chwili. Tak jak piszą w instrukcji trzeba uważać przy mieszaniu, aby nie powstało zbyt wiele pęcherzyków powietrza. 
    4. Użyte ilości. Do wykonania stolika o promieniu 0,4m (średnica 0,8m), czyli o powierzchni ok 0,5m2. zużyłem: 
    627 kapsli. Tubka kleju ok 400ml, 2,5kg żywicy epoksydowej. Z tym, że tej żywicy w moim przypadku lekko krzywego stołu przydało by się jeszcze z 1kg dolać. Czyli mogłem kupić od razu wiaderko 3 kg. 
    Koszt: żywica - 106zł
    kapsle - wiele zmiennych ale tak 50gr za kapsel to lekko, więc 314zł.
    Kątowniki, klej, nity, farba - nie pamiętam, ale jakieś 30-40zł
    U mnie keg jako podstawa 30 zł. 
     
    Uwagi: - Żywica jest dość wdzięczna w obróbce wystarczy nieco zdolności majsterkowania. Zalać nią można również inne rzeczy. Myślę, że całkiem fajnie mógłby wyglądać stolik z zalanymi etykietami piwnymi, waflami pod kufel, albo można ułożyć jakiś wzór z kapsli kolorowych takich jak do kapslowania piwa domowego. 
    - Stolik stoi już prawie miesiąc na dworze i trzyma się dobrze, Pojawiają się drobne rysy. Pewnie można by go od góry przejechać jakimś lakierem w sprayu czego ja na razie nie zrobiłem.
     
    Mam nadzieję, że zawarłem kilka wskazówek, jak coś to pytać. Pozdrawiam. 
     



     
     


  15. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla elroy w Książki piwowarskie   
    Cześć!
    Kolejna książka jest na etapie formalnym, podpisana umowa, ale jeszcze się temat procesuje. Szczegóły niebawem
    Niestety raczej na gwiazdke nie zdążymy, stawialbym na pierwszy kwartał 2022.
  16. Dzięki!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla x1d w Sprzęt piwowarski z aliexpress - przegląd   
    Mam ten większy, wygląda w miarę solidnie, jedynie w środku zgrzew siatki ma zadziory, można się zranić przy myciu. Na pewno solidniejszy od tych zakręcanych; w takim mi zgrzewy puściły po jakimś czasie.
  17. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla Pierre Celis w [Kraftmagia]Zapomniane style cz. 1   
    Oskar Węgliński
    Gdybym miał powiedzieć, co jest najciekawsze w piwie, powiedziałbym że różnorodność (oczywiście zaraz po podcaście Alchemia!). Małe niuanse mają ogromne znaczenie w piwie, inne zacieranie, inne chmielenie czy nawet inna temperatura fermentacji, a piwo będzie zupełnie inne. To właśnie mnie najbardziej kręci w piwie, dlatego też interesują mnie piwne style, w końcu to klasyfikacja tej różnorodności. Dzisiejsze, nowożytne style nie są dla nas aż tak interesujące (prawdopodobnie dlatego, że mamy do czynienia z nimi na co dzień), natomiast te historyczne już są, i to bardzo. Dlatego chciałbym zrobić cykl, w którym pokrótce opowiem o kilku, wymarłych już, ciekawych, piwnych stylach.
    Porter Niemiecki
    Portery to duża rodzina piw, wywodzących się z Anglii, każdy je kojarzy. Mówi wam coś Porter Bałtycki? A Porter Angielski? Pewnie tak. Ale mało kto zna porter niemiecki.
    Było to ciemne piwo, o zawartości alkoholu na poziomie 5%-8%, ekstrakt wahał się od 12 do 22 stopni Plato. Jak widać piwa się mocno różniły, występowały portery bardzo słodkie i bardzo wytrawne. Piwo to często zawierało dodatki takie jak cukier czy lukrecja, co w tamtych czasach nie było nadzwyczajne, bardzo dużo piw było warzone z takimi dodatkami. Piwo było chmielone niemieckimi odmianami, zazwyczaj poziom IBU wahał się od 25 do 35. Najczęściej do piwa były używane drożdże górnej fermentacji, choć trafiały się piwa na dolniakach, jednak zawsze powinny być użyte drożdże dzikie, najczęściej były one dodawane na fermentację cichą. Ponadto porter był leżakowany często w drewnianych kadziach, co w tamtych czasach było dosyć powszechne.
    Szczyt świetności tego piwa przypada na XIX wiek. Głównie było popularne na terenie północnych Niemiec, a szczególnie w Berlinie. Ciekawostką jest, że Porter Niemiecki był warzony jeszcze w NRD w 1980 roku, warzył go browar Hoepfner, lecz to piwo już się różniło znaczenie od historycznych wersji, brak dzikich drożdży, brak dodatków lukrecji czy cukru oraz mniejszy ekstrakt sprawiał że nie do końca było to piwo w tym stylu
       Browar Hoepfner Merseburger Bier
    Merseburger to niemiecki zapomniany styl, który dzisiejsze birgiczki by pokochały za jego goryczkę. W końcu mamy coraz częściej dyskusje czy NEIPki to jeszcze piwa czy soczki i coraz częściej niektórzy ludzi upierają się że prawdziwie piwo musi mieć goryczkę (swoją drogą pokazuje to jak rewolucja zaczęła zjadać swój ogon, kiedyś normalsi mówili, że prawdziwie piwo musi być jasne, złote i najlepiej Tyskie, a teraz beergeeki dyktują mówią że piwo musi mieć goryczkę, być West Coastem a najlepiej to zdelegalizować Pastry i New Englandy).
    Merseburger to prawdopodobnie mocne piwo (20-25 plato), z alkoholem na poziomie 8-9%. Było ono mocno palone, z dużą ilością chmielu, z dodatkiem owoców gorzkiej pomarańczy i gencjany. Wszystkie te cztery rzeczy odpowiadają za goryczkę. Niestety, nie ma zbyt dużo informacji o tym piwie. Wiemy dodatkowo, że było to piwo bardzo pożywne i często przepisywane jako lek na żołądek.
    Ciekawostką jest że piwo to powstało kiedyś komercyjnie w Polsce, uwarzył je Browar Okrętowy, nazywało się Szebeka i było naprawdę niezłe.
    Merseburg Berliner Braunbier
    Każdy zna Berliner Weisse, orzeźwiające, letnie, pszeniczne piwo, ale mało kto kojarzy jego ciemniejszego kuzyna, Berliner Braubier.
    Początki tego stylu szacuje się na mniej więcej XVII wiek. Było to brunatne piwo, około 15-16 stopni plato i 2-3% alkoholu. Było to piwo kwaśne, tańsze od Berliner Weisse i bardziej ubogie. Spożywało się je bardzo świeże (nawet do 12 godzin od fermentacji), temperatura fermentacji wynosiła od 22 do 30 stopni Celsjusza. Chmielone było różnie, jako że robiono bardziej słodkie wersje i bardziej gorzkie, w zależności od tego używano różne ilości chmielu.
    Bibliografia
    Johann Carl Leuchs: „Vollständige Braukunde, oder wissenschaftlich-praktische Darstellung der Bierbrauerei”, Norymberga, 1831 Johann Heinrich Moritz von Poppe: „Die Bierbrauerei auf der höchsten Stufe der jessigen Bervollkommnung”, Tübingen, 1834 http://barclayperkins.blogspot.com/ https://www.beeradvocate.com/articles/13291/german-porter-part-one/ http://www.beerhunter.com/documents/19133-000150.html zdjęcia: BRRT z Pixabay
    The post Zapomniane style cz. 1 appeared first on Kraftmagia.
    Przeczytaj cały wpis
  18. Super!
    BrowarPAPI otrzymał(a) reputację od abuwiktor w Sklep homebrewing.pl   
    Czy rozważacie Państwo wprowadzenie wysyłki do Paczkomatu?
  19. Zmieszany
    BrowarPAPI otrzymał(a) reputację od Witold Studziński w worek zacierno- filtracyjny   
    Brew bag do takiego małego garnka to chyba kiepski pomysł. Trzeba liczyć 5-5,5l/1kg słodu przy tej metodzie.
  20. Super!
    BrowarPAPI otrzymał(a) reputację od PanJaqb w Surowce - ceny   
    Tylko wysyłka wychodzi trochę drogo. Nawet jak przekroczyć się sumę zamówienia 350zl to wysyłka darmowa tylko do 30kg..
  21. Dzięki!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla zasada w Płatki owsiane a brak piany   
    W książce o stoutach i porterach autor coś sugerował odnośnie tego dodatku. Sprawdzę.
    Edit: Terry Foster w Brewing Porters and Stouts podaje widełki płatków owsianych dla owsianego stouta 5-25% wraz z informacją żeby lepiej nie przekraczać 10%.
  22. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla Marxam Brewing w Sklep Marxam Brewing- Kraków   
    @BrowarPAPI w przyszłym tygodniu wjeżdża do nas dostawa w której będą:Lubelski, Sybilla, Marynka, Iunga, Oktawia, Puławski, Magnum, Hallertau Tradition, Tomyski Zula i Izabella. Wszystko na pewno pojawi się u nas w zakładce Nowości jak tylko paczki wjadą do chłodni ?
     
    Pozdrawiamy,
     
    zespół Marxam
  23. Super!
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla Baltazar Gąbka Pierwszy w Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt   
    Oj jakie to smutne... Taka duża firma i brakuje odwagi aby powiedzieć, że mamy was w d... piwowarzy domowi. Chyba łatwiej byłoby przełknąć informację o zakończeniu sprzedaży detalicznej niż takie dziecinne podchody których jesteśmy świadkami obecnie. Panie @Drejpa co Pańscy szefowie mają do powiedzenia w tym temacie? 
  24. Haha
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla x1d w Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt   
    Teraz powinni napisać, że do końca tygodnia po staremu, parę ton by poszło
  25. Smutny
    BrowarPAPI przyznał(a) reputację dla dziedzicpruski w Słodownia Malteurop - dawny Baltic Malt   
    no, ostro .
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.