Skocz do zawartości

Martinez200

Members
 • Zawartość

  10
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Martinez200

 • Urodziny 12 Styczeń

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Przygodowy
 • Liczba warek
  11
 • Miasto
  Warszawa

Kontakt

 • Imię
  Marcin

Ostatnie wizyty

242 wyświetleń profilu
 1. Martinez200

  Słoweńskie chmiele

  robiłem ipe na bobku goryczka z innego chmielu i potem 50 g bobka na 15 min trochę citry na koniec potem na zimno 50g bobka i trochę citry wyszło okey ale bez szaleństwa troche trawiasto ale pijalne nie czułem jakiegoś swietnego aromatu żadnego takiego wybijającego się jak z ameryki. raczej nie powtórze natomiast wąchałem na targach Brau słoweńskiego cardinala i świerzy pachniał rewelacyjnie (choć to jeszcze o niczym nie przesądza)
 2. Martinez200

  Polaris

  Ja więcej tego chmielu nie użyje dawałem na goryczkę 25g na 60 i ale też w tej samej warce 25g na 15 z innymi chmielami na aromat ale też w innej warce 20 g na 60 i też z innymi chmielami które znam mniej więcej wiem jakie aromaty wnoszą. Polaris dla mnie daje taką dziwną miętą wcale nie orzeźwiającą i daje trawiaste posmaki.
 3. Martinez200

  Mandarina Bavaria

  Robiłem na tym ipkę Dałem w sumie 40g na koncówkę gotowania ale były też inne chmiele troche citry i lunga i 60 na cichą plus troszkę citry. Chmiel zdecydowanie daje mocną mandarynkę nawet jak dla mnie ciut za słodkie i za mocne te nuty ale jako dodatek fajny będę czasami używał.
 4. Martinez200

  Alt 12'BLG z ekstraktów słodowych niechmielonych

  Fermentacja u ciebie przeprowadzona prawie wzorowo (tak sądze) w tym stylu (i w pierwszym własnym piwie)nijakość (częći słodowej) można uznać za zaletę Jakby ci niedofermentowało to byś miał słodycz jakbyś zrobił jak wielu w temp pokojowej 22 c to byś miał rozpuszczalnik i estry i inne np niemiłe alkochole wyższe. Dawaj w nastepnych warkach aromatyczne chmiele na koniec gotowania i na cichą i będziesz zachwycony.
 5. Martinez200

  Filtracja chmielin po "chmieleniu na zimno"

  Zmywak czyli druciak lepiej nałożyć na rurkę od strony ssania zwyczajnie naciągnąć bez mocowania i przelewać do wiadra z kranikiem i glukozą. (więc cichą lepiej bez kranika) trzymając ręką tak w miarę tuż pod powierzchnią i stopniowo w miarę opróżniania zanurzać. Jak trochę się przytka to lekko potrząsnąć lub wyjąć i naciągnąć głębiej lub płycej i dalej. Nie łasić się na ostatnie 2 litry nie ciągnąc z dna z mułu. lepiej założyć stratę i zrobić te 2 litry więcej od początku. Ja wszystkie warki na razie chmieliłem na zimno i na początku bez filtrowania miewałem gushing i drobinki na dnie kufla (nie mówiąc o goryczce) ale z druciakiem i odrobiną wprawy piwo w schłodzonych butelkach jest bardzo klarowne. Oczywiście na dole jest trochę osadu drożdzowego jak zawsze i pewnie odrobina chnmielu ale pół centymentra na dnie butelki nie nalewam i jest idealnie. Myślałem o dodatkowej pończosze na wylocie ale właściwie nie wiem po co, może tak na próbę kiedyś spróbuje.
 6. Martinez200

  Ilość chmielu na zimno

  W pewnym momencie filtracja wyjaławia ze smaku. W sęsie że jak za bardzo się odfiltruje zbyt mało mikronowym filtrem. Nie wiem jak inni ale u mnie druciak robi robote.
 7. Martinez200

  Modern Drinking - Kopia z ekstraktow

  sporo tego chmielu jak wyszło?
 8. Martinez200

  Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony

  Pytanie Czy podawana temperatura fermentacji (wszędzie w przepisach na wpisach i wogóle) dotyczy temperatury brzeczki czy otoczenia w której stoi ?
 9. Martinez200

  Chmielenie na goryczkę

  Okey a takie pytanie: Jaka różnica w goryczce przy wrzuceniu na 60 min a 30. Można też np Ipy chmielić prawie w większości 15 min przed końcem a na początku jakieś małe ilości. W mojej ostatniej warce Pale ale chmieliłem 30g chinooka 10g mosaica - 60 min 20g mosaic 10g Lubelski - 30 min 10g lubelski 15 min 10g lubelski 5 min. tak wyszło bo mi sie pomyliło to z 30 min miało iść na 15 ale wyszło super silna goryczka ale niemęcząca dodatkowo jakś taka delikatna słodycz w tej goryczce mimo że zeszło do 2,4blg przy safalach 04 chmieliłem w tej warce też na zimno mosaiciem ale 60g ale aromatu spodziewałem się więcej. Ale goryczka jest kozacka.
 10. Martinez200

  pasteryzacja a nagazowanie

  Piwo w browarach np w puszkach pasteryzują też w tunelu pasteryzującym(po nalaniu) ale rzeczywiście także przepływowo przed rozlewem. Ostatnio byłem na targach drinktec w monachium i rozmawiałem na temat pasteryzacji. I pasteryzacja przepływowa jest lepsza bo można dostosować dokładnie parametry mniejsze ryzyko jakichś za dużych temperatur i przypaleń i przebarwień itp. Ale wtedy zostaje gazowanie sprzętem a nie fermentacją.
×