Jump to content

pietros

Members
 • Content Count

  30
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by pietros

 1. Finalna gęstość przy 20l będzie około 17,5°Blg. Podczas chmielenia gęstość przy 10l będzie około 35°Blg. Mógłbyś opisać co mam rozumieć przez "Boil size" i "Batch size"? Co do ekstraktu żytniego, to zrobiłem mały test i zrobiłem sobie w szklance roztwór w proporcjach jak w gotowej brzeczce i chyba zrezygnuję z jego dodawania. W zapachu mocno ziemisty i jakby grzybowy?! (zupełnie jak jakaś zupka grzybowa instant), a w smaku głównie bardzo mocna kwaśność i nic poza tym. Ewentualnie dodam może z 200 g właśnie dla kwaśności.
 2. Obczajam te wszystkie kalkulatory i już głupieję. Pierwsza sprawa. Będę chmielił w objętości około 10l gdzie będę już miał rozpuszczone wszystkie ekstrakty, a później będę uzupełniał zmrożoną wodą do 20l. Rozumiem, że w takim przypadku w kalkulatorze podaję objętość 10l i 35°Blg, a potem otrzymane IBU dzielę na 2? Idąc tym tropem i przyjmując chmielenie: - 20g English Golding 4.7% AK na 60min. - 20g Marynka 8% AK na 60min. - 10g English Golding 4.7%AK na 10min. Otrzymałem wynik: Czyli średnio około 30IBU. Co o tym myślicie? Może macie jakieś inne propozycje?
 3. Bourdell możesz dać jakiegoś linka do tego ekstraktu którego użyłeś?
 4. To jest ten ekstrakt: https://browamator.pl/ekstrakt-slodowy-zytni-w-syropie-jasny-1-2-kg,3,44,4601 Wyprodukowany na Ukrainie.
 5. Ok. Powrzucam w kalkulator i zobaczę co wyjdzie. Czy na goryczkę marynka może być? Czy może jakiś inny? Na razie dobór chmielu, to dla mnie trochę spacer we mgle. Trochę mnie tym zmartwiłeś. W takim razie co z takimi przepisami: https://browamator.pl/ba-prawdziwe-zytnie-ciemne-13-5-zestaw-na-20-l,3,32,4616? Tam są dwa takie ekstrakty (domyślam się, że razem 2,4kg) w tym jeden ciemny na 20l. To powinno smakować jak śmierć i zniszczenie... W zapachu ten ekstrakt jest całkiem przyjemny, nic nie wskazuje, że mogłoby być z nim coś nie tak.
 6. Po raz kolejny chciałbym poprosić Was o pomoc. Chciałbym uwarzyć FES z ekstraktów. Mam już zestaw w postaci: BA Prawdziwy Stout: - ekstrakt jasny płynny 1,7kg - ekstrakt ciemny płynny 1,7kg - jęczmień palony 0,3kg - chmiel English Golding 30g 4,7%AK - drożdże S-04 1 opakowanie dodatkowo: - ekstrakt żytni płynny 1,2kg - cukier brązowy 0,5kg - chmiel Lubelski 25g 2,4-4,0% AK - drożdże S-04 1 opakowanie Z tego co wyliczyłem powinienem otrzymać z tego 20l o ekstrakcie 17,5°Blg. Chmieląc samym English Golding z zestawu BA wg. kalkulatora otrzymam tylko ~14IBU, co chyba jest trochę za mało jak na FES? Czy mogę wykorzystać jeszcze Lubelski który posiadam? Ile dodać i na jak długo? Może dokupić jeszcze jakiś chmiel?
 7. Czy ktoś zamawiał od nich w ostatnim czasie? Jakieś nowe opinie?
 8. Pierwsze testy za mną. Po tygodniu w ciepłym piwo już się nagazowało. Barwa jak na foto. Piana obfita, jednak dosyć szybko się redukuje, pozostawiając cienką warstwę do samego końca. W zapachu słodowość i goździki (brat przy teście w ciemno pytał czy dodawałem goździki), brak aromatu bananów. W smaku głównie słodowość, wbrew temu czego bym się spodziewał nie jest wodniste. Goryczka krótka, niezbyt mocna. Jak na pierwszy raz, jestem zadowolony, bo da się wypić. Pod kiełbaskę z grila w sam raz. Wasze zdrowie!
 9. Nie chodziło mi o 13, tylko o 1300, a to już chyba normalne dla bardzo ciemnego ekstraktu? Kto jest producentem tego ekstraktu?
 10. 13000 ? Nie pomyliłeś się o rząd wielkości? Przecież ekstrakty barwiące mają poniżej 10000 EBC. To co z informacją na stronie BA?
 11. Czyli mam rozumieć, że Milk Foreign Extra Stout to nie jest dobry pomysł? Czyli chyba dorzucę ten ekstrakt żytni i drugą paczkę drożdży.
 12. Wybaczcie jeżeli moje pytania są głupie, ale jestem jeszcze zielony i chyba lepiej zapytać, niż wywalić kasę w błoto. Czy mógłbym do tego zestawu: https://browamator.pl/ba-prawdziwy-stout-12-zestaw-na-20-l-piwa-z-eks,3,32,961 Dodać dodatkowo dla podniesienia ekstraktu: https://browamator.pl/ekstrakt-slodowy-ciemny-niechmielony-profimator-m,3,44,3446 co dałoby około 15,5 Blg przy 20l lub https://browamator.pl/ekstrakt-slodowy-zytni-w-syropie-ciemny-1-2-kg,3,44,4604 co dałoby około 16 Blg przy 20l Czy jest sens dodawać wtedy jeszcze laktozę? Czy przy takim ekstrakcie początkowym musiałbym zwiększyć ilość drożdży? (w zestawie jest 11,5 g S-04)
 13. Dzisiaj wszystko zabutelkowałem. Wyszło 42 szt. i jeden PET 0,5 do testu nagazowania. Teraz tylko zastanawiam się między żytnim AIPA a milk stoutem i w poniedziałek zamawiam kolejne surowce. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy do tej pory pomogli mi w temacie.
 14. Temperatura na pewno nie była idealna, ale rozrzut nie był na tyle duży, żeby dać więcej niż 0,5°Blg różnicy. (tak wyszło z kalkulatora) Wygląda to tak, jakby przy początku skali pomiar stawał się nieliniowy. Właśnie kojarzę, że piłem kilka razy piwa z dodatkiem żyta i były całkiem spoko. Chociaż dobry stout nie jest zły
 15. Robiłem pomiary i Blg już nie spada, zostawię jeszcze na kilka dni, żeby trochę osadów opadło, bo na razie wygląda jak błoto. Przy pomiarze zauważyłem dziwną rzecz. Otrzymałem wynik 0°Blg, a jak wiadomo, piwo raczej nie odfermentuje do zera. No to sprawdzam spławik na czystej wodzie i otrzymałem -2°Blg. żeby było ciekawiej, po zrobieniu 100g roztworu zawierającego 10g cukru otrzymałem pomiar równy 10°Blg, przy roztworze teoretycznie 3°Blg odczyt wynosił 2,5°Blg. Co jest grane? Co do samego piwa, wiem że po butelkowaniu i nagazowaniu będzie trochę inne, ale jednak spodziewałem się trochę więcej. Żeby nie zakładać kolejnego tematu: W piwnicy zalega mi jeszcze trochę pustych butelek, więc wypadałoby je zapełnić. Tym razem chciałbym coś troszkę mocniejszego (nie koniecznie chodzi o więcej alkoholu), bardziej treściwego. Zastanawiam się nad: https://browamator.pl/ba-prawdziwe-zytnie-ciemne-13-5-zestaw-na-20-l,3,32,4616 https://browamator.pl/ba-prawdziwe-zytnie-american-ipa-13-5-zestaw-n,3,32,4650 https://browamator.pl/ba-prawdziwy-belgijski-dubbel-18-zestaw-na-20-l,3,32,4727 https://browamator.pl/ba-prawdziwy-stout-12-zestaw-na-20-l-piwa-z-eks,3,32,961+ dodatek laktozy Co byście polecili?
 16. Sprawa wygląda tak: - 6 dni fermentacji w temperaturze podnoszącej się od 15 do 18°C - 2 dni fermentacji w temperaturze podnoszącej się od 18 do 21°C Dzisiaj fermentacja wyraźnie ustała, piana zaczęła ginąć, pojawiają się prześwity czystego piwa. Zacząć już mierzyć BLG (pytam, bo nie chcę niepotrzebnie otwierać fermentor)? Jeżeli nic się nie zmieni, to w niedzielę można butelkować?
 17. Spoko, wszystko ładnie ruszyło po 24h. Niepotrzebnie się martwiłem, no ale tak jest jak się coś robi pierwszy raz. Co do ilości drożdży, to w innym temacie poradzono mi żeby w pszenicznym zrobić underpitching.
 18. Podłożyłem kilka kartonów pod fermentor i temp. wzrosła do 18°C. Teraz jedynie mogę wynieść całość do pokoju ale tutaj już w ciągu dnia, to może być nawet 24°C. Wynieść do pokoju za kilka dni czy zostawić w piwnicy?
 19. Przed momentem sprawdzałem, to już zaczęło się ładnie "gotować" w fermentorze i piana znacznie urosła. Termometr wskazywał 17°C. Jak wrócę z pracy, to postawie na czymś wyższym.
 20. Po niecałych 24h sprawa wygląda następująco: Pojawiła się równa piana na około 3mm, w osadzie na dnie pojawiły się "kanaliki" z których wydobywa się gaz. Porównując do np. fermentacji cydru które robiłem, to spodziewałem się czegoś bardziej spektakularnego...
 21. Stoi w piwnicy, postawiony bezpośrednio na posadzce która ma 15°C,temperatura powietrza to 18°C. Rano termometr naklejony na fermentorze wskazywał 16-17°C.
 22. Odczekałem aż temperatura wzrosła do 12°C, bo tyle było podane jako minimalna temperatura na opakowaniu. Martwi mnie tylko, że po uwodnieniu drożdże nie stworzyły czapy na powierzchni w szklance. Nie osiadły też na dno, była tylko jednolita zawiesina z kilkoma bąbelkami na wierzchu. Przed wyjazdem do pracy sprawdzałem i po 7 godz. od zadania nic się jeszcze nie działo.
 23. Po jakim czasie zacząć się martwić, jeżeli drożdże nie ruszyły? Piwo pszeniczne z ekstraktów, drożdże WB-06. Napowietrzenie poprzez energiczne mieszanie chochlą przez kilka minut. Drożdże po 20 min rehydratacji nie stworzyły wyraźnej czapy w szklance, ale też nie osiadły na dno. Zaledwie kilkanaście bąbli na powierzchni. Zapach miały bardzo przyjemny. dałem pół opakowania (6g) na 20l. Po 7 godz. od zadania drożdży w fermentorze nie ma nawet najmniejszego śladu pracy. Problemem jest to, że nie mam żadnych innych, a nie mam gdzie kupić na miejscu...
 24. Pierwsze koty za płoty i oczywiście nie obyło się bez dania d*py Po pierwsze, po przelaniu do fermentora, moim oczom ukazał się taki widok: Czy takie przypalenie będzie wyczuwalne w piwie? Na razie nie czuć nic w smaku ani w zapachu jednak martwi mnie dosyć ciemny kolor (tak mi się wydaje) jak na pszeniczne ( zdjęcie w próbówce najlepiej oddaje kolor) . Po drugie, do chłodzenia użyłem lodu z dwóch 5l butelek i okazało się, że to trochę za dużo. Zszedłem z temperaturą do 9°C, a pisaliście, aby drożdże zadać w 15°C. Czy mogę zadać w tych 9, czy czekać aż całość się ogrzeje?
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.