Skocz do zawartości

nitro2311

Members
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Kontakt

 • Imię
  Łukasz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Wrocław

Ostatnie wizyty

183 wyświetleń profilu
 1. nitro2311

  Zacieranie nieześrutowanego słodu

  Ha! Rozje***eś system z tym blenderem. To był pomysł na miarę Ediosna lub samego Nobla, że też sam na to nie wpadłem Co prawda musiałem się ostro nakombinować i małymi porcjami przenosić wszystko (w połowie zacierania SIC!) do rondelka i tam atakować, przy okazji upierniczyć wszystkie ściany dookoła, ale chyba udało się uwolnić skrobię z potrzasku! Zacieram odkąd napisałem tutaj 1-go posta a próba jodowa wciąż negatywna (15 min po blendowaniu - mimo że już 40 minut wcześniej zacierałem - jest mega fioletowo). Ten eksperyment jasno pokazuje, że jednak lepiej do zacierania używać słodu śrutowanego Mam wrażenie, że próba nie będzie nigdy doskonała, bo jednak dużo ziarna zostało w całości (może udało mi się zmielić z 60%, co i tak jest sukcesem), a pełne ziarno z tego co widzę, z czasem pęcznieje i rozmaka przez co uwalnia powoli skrobię i pewnie mogłoby tak jeszcze długo... W każdym razie dzisiejsze zacieranie to ciekawe wyzwanie. Dzięki Piotrek, że mi pomogłeś rozwiązać ten węzeł gordyjski Masz u mnie pół warki z dzisiejszego warzenia! Pzdr!
 2. Ale faux pas zrobiłem - w roztargnieniu dodałem do zacierania 5kg nieśrutowanego słodu Używam w większości słodów śrutowanych i wsypałem 5kg takich, a potem miałem dużą 5ke pilsa i nie patrząc w ogóle na zawartość opakowania wpierniczyłem wszystko do wody i nagle zonk... Czy w ogóle coś z tego słodu przejdzie do wody, czy nic ? Dodałem kolejny kilogram słodu ześrutowanego, ale dalej mam proporcje 6kg śrutowanego/5kg nieśrutowanego. Co z tego wyjdzie ? A może macie jakiś magiczny sposób "ześrutowania" ziarna w garnku z wodą ? Może temperatura trochę to "porozpuszcza" ?
 3. nitro2311

  Dodawanie owoców na cichej fermentacji

  Dzięki Wuuu, szczególnie w podcaście dużo o tych owocach było i sporo mi wyjaśniło
 4. Chciałem zmodyfikować smak swojego piwka, poprzez wprowadzenie owoców, żeby wyszło coś w stylu Tropical Ipa. Posiadam kilka sztuk mango, truskawki, pomarańcze i ananasa. W jakiej formie najlepiej zapodać te owoce do fermentora ? Czytałem, że wiele osób blenduje wszystkie składniki i taką pulpę wlewa do pojemnika, jednak jakoś mi taka papka w piwie średnio odpowiada. Czy będzie ok, jak posiekam dość drobno te owoce zamiast je blendować ? Ile owoców powinienem dodać na 5l piwa ? Do jednego baniaka chciałbym dodać 500-750g truskawek, a do drugiego 2 manga, 2-3 pomarańcze i z pół ananasa. Będzie ok ?? PS. Jest sens po pokrojeniu owoców zalewać je wodą o temp. 80c (ewentualnie letnią + OXI) ? Zdezynfekowałoby to powierzchnie owoców, jednak sporo soku mi to wypłucze. Nie chce mi się bawić w pasteryzacje, bo podobno psuje efekt (kompot owocowy zamiast świeżych owoców). Na pewno zamrożę owoce przed dodaniem do fermentora, jednak to w innym celu niż dezynfekcja.
 5. nitro2311

  Pierwszy lager - receptura

  Czyli nie będzie jakiegoś większego problemu jak drugą partię drożdży dodam z lekkim (1-2dniowym) lagiem ?
 6. nitro2311

  Pierwszy lager - receptura

  Już to dzisiaj czytałem, tylko sądziłem, że w przypadku drożdży sypkich procedura może się trochę różnić Tak czy inaczej, nie mam żadnych kolb ani mieszadeł magnetycznych, mam za to 1,7l płynnego ekstraktu słodowego. Sporządzę z tego roztwór ok 8blg - 1litr (w słoiku) - choć na wiki jest info, że bez mieszadła starter powinien być 2x większy ?. Dodatkowo jest 'przykre' info: Temperatura - należy użyć temperatury w której drożdże czują sie najlepiej, może to byc nawet 25-28°C, ale dla lagerów lepiej trzymać je w okolicach 20°C (taki starter lagerowy ma szczególnie przykry smak, lepiej go nie wlewać w całości). Teraz się zastanawiam, czy w ogóle ma sens się bawić z tą jedną paczką, czy po prostu dokupić w poniedziałek tych drożdży, z drugiej strony fajnie byłoby w 'magiczny sposób' rozmnożyć to co mam xD Gdybym dzisiaj uwarzył to piwo, to najpóźniej jutro (po wystudzeniu do ok. 25C) musiałbym już dodać drożdże. Czy w tak krótkim czasie, ten starter w ogóle coś da ?? A może po prostu uwodnić tą jedną saszetkę i dodać w standardowy sposób a w poniedziałek dodać kolejną paczkę ? Czy ta opcja będzie ok ?
 7. nitro2311

  Pierwszy lager - receptura

  Powracając do tematu. Chciałem sobie dzisiaj uwarzyć american lagera z 20-25l 12-13 BLG, ale mam tylko jedną paczkę drożdży w34/70 a to podobno trochę za mało. Podobno jednak, można przygotować z tych suchych drożdży starter i przez to je namnożyć. Czy byłby ktoś tak miły i podał jakiś sprawdzony sposób na zrobienie odpowiedniego startera ?
 8. nitro2311

  Pierwszy lager - receptura

  Dzięki za info. W międzyczasie doszedłem do wniosku, że chyba bardziej pasowałyby tu chmiele typu Saaz, Żatecki, Hallertau Blanc ? Z tego powodu dzisiaj uwarzę sobie jakiegoś górniaka a dolniaka na dniach i tak zrobię jak się zaopatrzę w te chmiele. Co do przerwy białkowej to nigdy jej nie robiłem i czytałem, że może być bardziej szkodliwa niż coś dawać pozytywnego. Czyli nie ma sensu jej robić nawet na 5 min ? W kwestii zacieranie, zrobię w takim razie tak: 63 C - 35 minut 72 C - 35 minut 78 C - 10 min mash out Czy te czasy będą ok ? PS. Serio aż 2 saszetki drożdży potrzeba na taką warkę ?
 9. Korzystając z wciąż jeszcze w miarę niskich temperatur chciałem uwarzyć pierwszego lagera (14-15Blg) 40 IBU. Wymyśliłem sobie taki przepis (warka 25l): Słody: 5kg - pilzneński 1kg - wiedeński 0,4kg - carapils Drożdże: SAFLAGER W-34/70 Chmielenie: 70 min: Mam głównie chmiele amerykańskie i jakieś angielskie: Chinook, Willamette, Mosaic, Columbus, Citra, Amarillo, Cascade, Fuggles, Palisade, Mandarina Bavaria, East Keng Goldings, Simcoe, Centennial Czy coś się nada ? Do tej pory warzyłem tylko Ipy i Ale więc mam głównie drożdże pod to. Nie wiem czy warzyć na tym, czy zakupić coś bardziej odpowiedniego ? Zacieranie: 50 C - 10 minut 64 C - 35 minut 70 C - 35 minut 78 C - 10 min mash out Bardzo proszę o sprawdzenie przepisu oraz wszelkie sugestie szczególnie odnośnie chmieli i zacierania. PS Moja woda w kranie ma PH=7 i na takiej zawsze warzyłem górniaki. To chyba trochę dużo no nie ? Teraz zakupiłem jakiegoś Żywca źródlanego i tam PH jest około 6. Rozumiem, że to będzie lepsza woda ?
 10. Słody: Pale Ale: 2,5kg Pilzneński: 2kg Żytni: 1kg Pszeniczny: 0,5g Carapils: 0,3kg 15 BLG Drożdże: S05 (gęstwa po pszenicznej ipa) 5-6 grudnia 2017 - początek burzliwej
 11. nitro2311

  Chmielenie (Ale, Pale Ale)

  http://www.beer-calc.pl/obliczIBU
 12. nitro2311

  Chmielenie (Ale, Pale Ale)

  Mieszam tą brzeczką w garnku jeszcze, więc jest dobry odbiór ciepła, dość szybko mi schodzi temperatura, ale rzeczywiście będzie trzeba w końcu zainwestować w chłodnice. --------- // EDIT // --------- Schłodziłem brzeczkę w wannie do 70* w równe 6 minut, do 50* w 15 min. Czy chłodnica tak bardzo by poprawiła te wyniki, bo zastanawiam się czy to ma w moim przypadku sens ?? (wyszło ogólnie 22l piwa 15 blg, czyli jeszcze lepiej niż zakładałem, bo miałem nadzieję na 15 przy 20l, ogólnie chyba będzie moje najlepsze piwo )
 13. nitro2311

  Chmielenie (Ale, Pale Ale)

  Nie, wanna wejdzie do gry. W miarę szybką schłodzę tak brzeczkę do 70-80*
 14. nitro2311

  Chmielenie (Ale, Pale Ale)

  Rozumiem A jak będzie ze smakiem i aromatem ? Na pewno będę chmielił jeszcze na zimno, ale może trochę powinienem jeszcze dodać chmielu na tym etapie (chociaż wolałbym już nie kombinować) ?
 15. W nawiązaniu do wątku: Jestem teraz na etapie wysładzania i niedługo chmielenie. Zawsze piwo (IPA) wychodziło mi trochę przechmielone, teraz celuje w ok. 70IBU. Korzystając z kalkulatora wyszło 73 IBU: Niby ok, ale to tylko 65g chmielu. Na pewno to będzie ok ?? Może ten kalkulator nie jest zbyt dobry ?
×