Jump to content

giekon

Members
 • Content Count

  124
 • Joined

 • Last visited

About giekon

 • Birthday 11/22/1987

Kontakt

 • Imię
  Grzesiek

Piwowarstwo

 • Miasto
  Kluczbork

Recent Profile Visitors

1474 profile views

Single Status Update

See all updates by giekon

 1. Cześć !

  Przepraszam że zawracam głowę.

  Tak piszesz : Ja stosuję sam whirpool robiony łychą. Nigdy nie miałem problemy z zapchaniem się wymiennika. Wiadomo że kontroluję końcówkę aby cały syf nie poleciał do fermentora. Potem od razu tylko płuczę wymiennik i gitara .

  Czyli : koniec gotowania

             whirpool

             15 minut ?  odczekać

             spust brzeczki przez wymiennik.Gar rozumiem 30l, ile to trwa ?

  Czy jakoś inaczej ? 

  Wątpliwość mam taką : temperatura w garze wchodzic może w niebezpieczny zakres , 90-70 stopni.

  Pozdrawiam, Krzysiek

  1. giekon

   giekon

   Cześć,
   Tak robię jak napisałeś. Kończę gotować brzeczkę, mieszam chwileczkę łychą aby utworzył się stożek z "syfu" na środku gara, odczekuję jakiś czas (może nie 15 min) i spuszczam grawitacyjnie przez wymiennik do fermentora. Moje warki to głównie +/- 25l i taki spust  trwa 10-15 min. 
   Nie za bardzo rozumiem Twoją wątpliwość odnośnie zakresu temperatury :/ W moim przypadku cały proces trwa jakieś 20-25 min. Brzeczka w garze spada tak naprawdę o kilka stopni w dół i następnie jest "szybko" schładzana do odpowiedniej temperatury. Wydaje mi się że większy problem mamy gdy używamy chłodnicy zanurzeniowej bo tam cały proces schładzania trwa znacznie dłużej. Chłodnicą zanurzeniową schładzasz na raz 25l a w wymienniku tylko małą ilość z np. 90 stopni do 20 stopni...  Nie wiem, nie potrafię tego jakoś prościej wytłumaczyć, nie znam się na tym aż tak. :)

  2. zielony07

   zielony07

   Wszystko gra. Dziękuję.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.