Jump to content

MefJu

Members
 • Posts

  30
 • Joined

 • Last visited

1 Follower

Kontakt

 • Imię
  Mateusz

Piwowarstwo

 • Miasto
  Koszalin

Recent Profile Visitors

921 profile views

MefJu's Achievements

 1. witam, przepraszam ale nie logowałem się na forum od dłuższego czasu. Lager wyszedł świetny. Portera robiłem jednak "normalnie" bez pośpiechu. na koniec zrobiłem błąd bo przetrzymałem z 4 dni w 0C ( musiałem wyjechać ) no i niestety dłużej się gazował w butelkach. jak będę robił kolejny raz to na pewno tą samą metodą.
 2. U mnie potrafiło pokazywać na sterowniku temperaturę o 10C wyższą od temperatury wewnątrz kotła. Różnice były tym większe im zimniej było w pomieszczeniu.
 3. MefJu

  grainfather

  czyli od razu po gotowaniu - pare minut na dezynfekcje chłodnicy i od razu do fermentora?
 4. MefJu

  grainfather

  też właśnie myślałem zawsze żeby przepędzić do niskiej temperatury w kotle. Dlaczego w instrukcji piszą wyraźnie żeby tego nie robić i schładzać od razu do fermentora?
 5. MefJu

  grainfather

  ja miałem coobre i nigdy nie miałem przypalenia ( poza jednym razem gdy gotowałem portera ponad 2h ) ale w zasadzie wyszło mu to na dobre myślę że kluczem tutaj jest odpowiednie ześrutowanie. Jak złoże będzie dobrze ułożone + dobry przepływ to mąka powinna się przefiltrować sama. Tak myślę, bo pierwsze warzenie w grainfatherze dopiero przede mną a jak jesteśmy przy śrutowaniu - robicie wg zaleceń producenta? w sensie 1.2 - 1.4 mm?
 6. MefJu

  grainfather

  mam pytanie - jakie stężenia PBW używacie do mycia? Gość w tymi filmie radzi stężenia zbliżone do tych z oryginalnego środka czyli 2 łyżki na 7,5 litra wody przy pierwszym myciu. Kolejne już nawet mniejsze stężenie. Jakby używać PBW wg instrukcji to na takie 15 litrów trzeba by wsypać chyba z 200gr. Rozumiem że instrukcja producenta chyba przewiduje mycie gąbką,czy innym ustrojstwem ręcznie a nie cyrkulację w ~55C. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
 7. ja już swojego iSpindel zmontowałem, skalibrowałem i jutro jak wszystko pójdzie dobrze, trafi do fermentora. wysyła dane do craftbeerpi który steruje lodowką. kalibracja trochę upierdliwa, ale zakładam że robię ją raz i następną może po paru warkach. jeszcze jedna kwestia - zastanawialiście się nad termometrem wewnątrz ispindel i poprawnością wskazania. Przecież wemos działa parę sekund i przechodzi w uśpienie na ustalony czas ( ja mam 900s ). Przez tych parę sekund kiedy wemos włączy się i wyśle dane nie ma opcji żeby się zagrzał. U mnie pokazuje idealnie w punkt w porównaniu z cyfrowym termometrem dobrej klasy
 8. Mam do Was pytanie - jak drobno śrutujecie słód pszeniczny do coobry? normalnie śrutuję około 1.4 - 1.6mm ale nigdy jeszcze sam nie gniotłem pszenicy.
 9. MefJu

  MefJu

 10. Możesz powiedzieć jakiego przekaźnika użyłeś do sterowania grzaniem? Też używam craftbeerpi ale sterowania lodówką do fermentacji.
 11. trochę się przedłużyło ale jestem po pierwszej degustacji piwa tą metodą. wyszło świetnie, bez wyczuwalnych wad i bardzo przejrzyste. aktualnie wstawiłem porter bałtycki i zastanawiam się czy nie zrobić tą samą metodą. jak myślicie?
 12. Samo się osuszy. Na grupach fb już nie raz pisali że zaparowalo i po paru godzinach było ok
 13. Chciałem się tylko upewnić co do wyników z kalkulatora mrmalty. Kończę fermentację lagera 12blg i na gęstwie chcę nastawić portera bałtyckiego 24blg. Wg kalkulatora wychodzi mi że mam użyć 350ml na 20 litrową warkę. Dobrze rozumiem że te 350ml to 350ml ze wszystkiego co mi zostaje na dnie fermentora? i żywe i trupiki i pewnie jakieś drobiny słodu/chmielu ?
 14. a może coś takiego: http://allegro.pl/podkladka-idnukcyjna-19-podstawka-adapter-kh-4819-i6705240646.html
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.