Jump to content

grzechum

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

About grzechum

 • Birthday 01/09/1996

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Wina grzecha
 • Rok założenia
  2015
 • Miasto
  Blisko ZST

Kontakt

 • Imię
  Grzegorz
 • Strona www
  http://wino.org.pl/forum/member.php?action=register&referrer=9395
 1. Nic się nie stało. Siarkuje się po to, by zabić dzikie drożdże. Często też, żeby zabezpieczyć wino, gdy zapomni się rozrobić drożdży. Chociaż ja preferuję drożdże aktywne. Są najszybsze do zrobienia. Nie ma ryzyka, że coś się z nimi stanie przez te kilka dni. To z osadem, to pewnie chodzi o sok jabłkowy. Najczęściej robi się go sokowirówką (bo najtaniej). Zbiera się pianę z góry (zwana jest wolną frakcją, nie wiem dlaczego) i wtedy można zasiarkować i odstawić na kilka godzin. Ale przy jabłkowym lepiej wg mnie nie zwlekać zbyt długo. Co najwyżej tyle, żeby ta piana się zebrała i ty
 2. 1% alkoholu w litrze potrzeba prawie 17 g cukru. Niedokładnie tyle, ale tak przy winach sobie ułatwiamy. Więc jest taki ładny wzór: [potrzebny cukier]=zakładany % * 17 (stała wartość) * litry. Trzeba też uwzględnić w obliczeniach cukier zawarty w owocach, oraz to, że dodany cukier zwiększa objętość całego nastawu. Wybacz, ale ten fragment brzmi, jakbyśmy byli jakimś dziwnym gatunkiem. Sok (moszcz) siarkuje się, żeby zabić dzikie drożdże, wino siarkuje się dla stabilizacji. Pektoenzym, preparat pektolityczny, różne nazwy ma. Ma za zadanie ułatwienie uzyskani
 3. Niedługo zacznie się sezon na pomidory. Wpadłem na pomysł, żeby przecier wlewać do butelek po piwie, zakapslować i pasteryzować. Oszczędność na słoikach. Ktoś już próbował tak robić?

  1. Show previous comments  2 more
  2. grzechum

   grzechum

   Maksymalnie rok. Pewnie nie będą to jakieś spore ilości. Może z 20-30 butelek.

 4. Moje butelki: Te, z których etykiety schodziły, to ściągałem, ale z niektórych ciężko było.
 5. I dalej mi to nic nie mówi .
 6. Zakapslowaliśmy cydr kartonikowy. 50 butelek 0,5 l po piwie i 2 butelki plastikowe. W tych plastikowych zobaczymy jak się nagazowało. A po prostu butelek zabrakło. Słodzik z lidla 0-4 tabletek. Najwięcej to 2. Dwie butelki nie wiem ile dałem słodzika. Jeśli nam posmakuje, to zrobimy kolejne. Wiadomo, że z normalnego soku lepsze, ale tak na spróbowanie kartonikowe może być. Do nagazowania całości dolałem 2 l soku (Lidl + Biedra). Średnio prawie 8 gramów cukru na litr. Redlum, możesz dokupić rivivę. Albo sok z Lidla. 5 gramów cukru na litrze więcej. Ogólnie to od cb zależy. Może
 7. Na Fb napisałem do nich. Jeszcze nie odpowiedzieli.
 8. Napisałeś mejla, czy na fejsie?
 9. Ubdeath, napisałeś do Browinu?
 10. W wątku, który podałem, ktoś napisał, że może to oznaczać to, że w tych do słodkiego zawierają jakiś słodzik. Ale najlepiej napisać o to do Browinu. Nawet na fejsie.
 11. Na chwilę obecną 758 postów: http://wino.org.pl/forum/showthread.php?tid=11061 Dużo, chociaż nie trzeba czytać wszystkiego. Ja to zrobiłem. Undeath wspomniał o opracowaniu o winach. Wszelkie podstawy zawarł Jan Cieślak w swojej książce. Do dosłodzenia cydru stosuje się cukier, który nie jest fermentowalny (czyli jak piwo), np. ksylitol, stewia, słodziki. W linku, który podałem dosyć często przewija się słodzik z lidla. 1-3 tabletek na butelkę. Na upartego nie trzeba przelewać cydru na cichą. Swój chyba w ten łikend zabutelkuję. Specjalnie do tego kupiłem kapslownicę reginę.
 12. W winiarstwie chyba mało osób używa płynnych. Często są źle składowane i nie nadają się już do niczego. Ale i tak aktywne są chyba najczęściej już używane. Skoro popyt jest mniejszy, to cenę zmniejszyli.
 13. Niekoniecznie. O tych drożdżach na szybko: http://www.piwo.org/topic/889-fermentis-safale-s-04/ Są aktywne, s. cerevisiae. Możesz dodać.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.