Skocz do zawartości

seevin

Members
 • Zawartość

  21
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

 1. Mam pytanie czy poniższy sposób pozwoli mi uzyskać odpowiednią ilość gęstwy do warki 16l porteru bałtyckiego o blg ok 22-24. Planuję zrobić 10L lagera stosując ekstrakt słodowy jasny w syropie 1,7 kg, do fermentacji użyję 1l startera z drożdży Munich Lager 2308. Co do tego piwa nie mam żadnych oczekiwań, traktuję je tylko jako etap konieczny do uzyskania gęstwy. Po ok 12 dniach fermentacji chciałbym zebrać gęstwę do porteru i od razu ją zadać - jeśli fermentacja lagera się jeszcze nie skończy, to zostawię to piwo na kilka kolejnych dni z resztą drożdży. Jakich innych drożdży mógłbym ewentualnie użyć, żeby zabezpieczyć się na wypadek delikatnego wzrostu temperatury w kolejnych tygodniach? Czy takie drożdże wpłyną negatywnie na piwo?
 2. Chciałem uwarzyć stouta z dodatkami, mam pomysł na mieszankę ziarna kakaowca, laski wanilii i ziarna kawy - wymoczone w wódce lub whisky na kilka dni przed dodaniem na fermentacje cichą, która miałaby trwać około 1,5 - 2 tygodnie. Planuję użyć receptury FES autorstwa Dori, robiłem już to piwo i wyszło w porządku. Chcialem się upewnić, czy wybór dodatków jest słuszny, jak je przygotować przed dodaniem? Ta receptura to dobry wybór w tej sytuacji, czy lepiej wybrać coś innego? W jaki sposób można uzyskać większą słodycz?
 3. seevin

  Porter bałtycki - temperatura, drożdże

  Ok, w takim razie na początek zrobię jakiegoś lagera. Czy w w/w temperaturze mogę go zrobić na tych drożdżach, żeby uzyskać dobrą gęstwę? Warka 10L wystarczy?
 4. Przymierzam się do zrobienia porteru bałtyckiego, wybrałem tą recepturę: https://www.wiki.piwo.org/Porter_Bałtycki_(Porter_Chorzowski_II),_Jan_Krysiak_(wena) Nie robiłem wcześniej piwa z użyciem drożdży płynnych, na chwilę obecną nie posiadam żadnej gęstwy - pytanie, czy 1l startera z drożdży Wyeast Munich Lager wystarczy? W miejscu, w którym planuję postawić fermentor temperatura jest na poziomie ok. 12,5 stopni - czy będzie ok? Czym ewentualnie grozi wyższa temperatura od zalecanej w recepturze (10)?
 5. seevin

  IPA ze skórką cytrusów

  Ok, a coś więcej?
 6. seevin

  IPA ze skórką cytrusów

  Planuję zrobić coś w stylu Elvis Juice Brewdoga, czyli IPA z ze skórką grapefruita i pomarańczy. Na anglojęzycznych forach znalazłem dwie receptury, poniżej podam to co udało mi się z nich wyciągnąć i proszę o ocenę i ewentualne rady. Słody 4.5kg Pale Ale (EBC 5-7) lub Pilzneński (EBC 2.5-3.5) - który lepiej? 0.88kg Cara 30 EBC Zacieranie 65 stopni 75 min, potem 75 stopni 10 min. Wysładzanie wodą 75 stopni do uzyskania ok. 25l brzeczki. Czas gotowania 60 minut. Chmiele tak jak w załączonym pdf, pierwszy w momencie rozpoczęcia gotowania, druga partia po 30 minutach i ostatnia po 55. W 50 minucie 50g skórki grapefruita i 25g skórki pomarańczy. Drożdże Fermentis US-05 Fermentacja burzliwa w ok 19 stopniach, zlanie na cichą przy BLG ok. 3-4, chmielenie na zimno plus dodanie 40g skórki grapefruita odmoczonej wcześniej w wódce przez 2 doby. Cicha fermentacja 2 tygodnie, docelowe BLG 2.5. Proszę o rady odnośnie wyboru słodu (wg przepisu ma być "Extra Pale") i ewentualne uwagi odnośnie receptury. Receptura od Brewdog: http://dl.dropboxusercontent.com/s/fccnya7z8vrg915/elvis.pdf?dl=0
 7. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Ok, zrobię jak mówisz. Teraz stoi w temp ok. 22-23 stopnie, ma być jeszcze cieplej? Następne już nastawione kilka dni temu to mi po prostu nie daje spokoju bo strasznie długo już się ciągnie ten temat.
 8. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Mieszałem już kilka razy całym wiadrem dość mocno.
 9. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Zmierzyłem wszystko ponownie, w słoiku z drożdżami piekarniczymi mam blg 4, w wiadrze nadal 5,5. Nadal czekać, czy może dodać drożdży?
 10. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Marcel G, tak z tego zestawu. Po kolejnych dniach blg piwa wynosi ok. 5,5. Próba z drożdżami w słoiku spadła do równych 5. Pokrywa fermentora cały czas nadmuchana jakby drożdże pracowały. Dalej czekać?
 11. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Pomiar blg czystej wody wyszedł prawidłowo. W porządku, zrobię próbę w słoiku z użyciem zebranych wcześniej drożdży. Jak długo czekać na efekty?
 12. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Zmierzyłem jeszcze raz, to samo, między 6 a 7. Mam jeszcze zebraną do słoika gęstwę z poprzedniego pale ale, jest tego ok. 150 ml (zlałem już piwo z góry, ale nie płukałem drożdży). Trzymam w lodówce od około 3 tygodni, nie wygląda na zakażone - może to dodać do piwa?
 13. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Właśnie nie wiem czy dobrze, nalewam z kranika i od razu wkładam pływak. Jak powinno być poprawnie?
 14. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Więc skoro w moim wypadku blg od tygodnia stoi w miejscu, ale mimo wszystko CO2 się zbiera pod pokrywą, to mam dalej czekać aż się uspokoi?
 15. seevin

  Blg 6,5 po ~15 dniach

  Zacieranie 66 stopni 90 minut, zasyp pale ale 2kg, pilzneński 2,8kg. Fermentowalo w temp ok 20-20,5 i tak jest do teraz. Generalnie chciałem wiedzieć czy mogę to piwo jutro zabutelkowac skoro blg już od tygodnia nie spada.
×