Jump to content

seevin

Members
 • Content Count

  21
 • Joined

 • Last visited

 1. Mam pytanie czy poniższy sposób pozwoli mi uzyskać odpowiednią ilość gęstwy do warki 16l porteru bałtyckiego o blg ok 22-24. Planuję zrobić 10L lagera stosując ekstrakt słodowy jasny w syropie 1,7 kg, do fermentacji użyję 1l startera z drożdży Munich Lager 2308. Co do tego piwa nie mam żadnych oczekiwań, traktuję je tylko jako etap konieczny do uzyskania gęstwy. Po ok 12 dniach fermentacji chciałbym zebrać gęstwę do porteru i od razu ją zadać - jeśli fermentacja lagera się jeszcze nie skończy, to zostawię to piwo na kilka kolejnych dni z resztą drożdży. Jakich innych drożdży mógłbym
 2. Chciałem uwarzyć stouta z dodatkami, mam pomysł na mieszankę ziarna kakaowca, laski wanilii i ziarna kawy - wymoczone w wódce lub whisky na kilka dni przed dodaniem na fermentacje cichą, która miałaby trwać około 1,5 - 2 tygodnie. Planuję użyć receptury FES autorstwa Dori, robiłem już to piwo i wyszło w porządku. Chcialem się upewnić, czy wybór dodatków jest słuszny, jak je przygotować przed dodaniem? Ta receptura to dobry wybór w tej sytuacji, czy lepiej wybrać coś innego? W jaki sposób można uzyskać większą słodycz?
 3. Ok, w takim razie na początek zrobię jakiegoś lagera. Czy w w/w temperaturze mogę go zrobić na tych drożdżach, żeby uzyskać dobrą gęstwę? Warka 10L wystarczy?
 4. Przymierzam się do zrobienia porteru bałtyckiego, wybrałem tą recepturę: https://www.wiki.piwo.org/Porter_Bałtycki_(Porter_Chorzowski_II),_Jan_Krysiak_(wena) Nie robiłem wcześniej piwa z użyciem drożdży płynnych, na chwilę obecną nie posiadam żadnej gęstwy - pytanie, czy 1l startera z drożdży Wyeast Munich Lager wystarczy? W miejscu, w którym planuję postawić fermentor temperatura jest na poziomie ok. 12,5 stopni - czy będzie ok? Czym ewentualnie grozi wyższa temperatura od zalecanej w recepturze (10)?
 5. Planuję zrobić coś w stylu Elvis Juice Brewdoga, czyli IPA z ze skórką grapefruita i pomarańczy. Na anglojęzycznych forach znalazłem dwie receptury, poniżej podam to co udało mi się z nich wyciągnąć i proszę o ocenę i ewentualne rady. Słody 4.5kg Pale Ale (EBC 5-7) lub Pilzneński (EBC 2.5-3.5) - który lepiej? 0.88kg Cara 30 EBC Zacieranie 65 stopni 75 min, potem 75 stopni 10 min. Wysładzanie wodą 75 stopni do uzyskania ok. 25l brzeczki. Czas gotowania 60 minut. Chmiele tak jak w załączonym pdf, pierwszy w momencie rozpoczęcia gotowania, druga partia po 30 minutach i ostatnia po 5
 6. Ok, zrobię jak mówisz. Teraz stoi w temp ok. 22-23 stopnie, ma być jeszcze cieplej? Następne już nastawione kilka dni temu to mi po prostu nie daje spokoju bo strasznie długo już się ciągnie ten temat.
 7. Mieszałem już kilka razy całym wiadrem dość mocno.
 8. Zmierzyłem wszystko ponownie, w słoiku z drożdżami piekarniczymi mam blg 4, w wiadrze nadal 5,5. Nadal czekać, czy może dodać drożdży?
 9. Marcel G, tak z tego zestawu. Po kolejnych dniach blg piwa wynosi ok. 5,5. Próba z drożdżami w słoiku spadła do równych 5. Pokrywa fermentora cały czas nadmuchana jakby drożdże pracowały. Dalej czekać?
 10. Pomiar blg czystej wody wyszedł prawidłowo. W porządku, zrobię próbę w słoiku z użyciem zebranych wcześniej drożdży. Jak długo czekać na efekty?
 11. Zmierzyłem jeszcze raz, to samo, między 6 a 7. Mam jeszcze zebraną do słoika gęstwę z poprzedniego pale ale, jest tego ok. 150 ml (zlałem już piwo z góry, ale nie płukałem drożdży). Trzymam w lodówce od około 3 tygodni, nie wygląda na zakażone - może to dodać do piwa?
 12. Właśnie nie wiem czy dobrze, nalewam z kranika i od razu wkładam pływak. Jak powinno być poprawnie?
 13. Więc skoro w moim wypadku blg od tygodnia stoi w miejscu, ale mimo wszystko CO2 się zbiera pod pokrywą, to mam dalej czekać aż się uspokoi?
 14. Zacieranie 66 stopni 90 minut, zasyp pale ale 2kg, pilzneński 2,8kg. Fermentowalo w temp ok 20-20,5 i tak jest do teraz. Generalnie chciałem wiedzieć czy mogę to piwo jutro zabutelkowac skoro blg już od tygodnia nie spada.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.