Jump to content

full-light

Members
 • Content Count

  58
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Witam wszystkich. Mam krótkie pytanie: czy można jeszcze zrobić dolniaka, temperatura w piwnicy ok15 st.C? Jakiego efektu można się spodziewać? Pytam, bo zostały mi niewykorzystane surowce.Pozdrawiam i Wesołych Świąt!
 2. Z jasnego wesa wychodzi piwo o barwie zbliżonej do marcowego.
 3. Z WESa bursztynowego uzyskasz ciemne piwo w smaku coś a la koźlak ( ja z bursztynowego wesa robiłem z powodzeniem koźlaki-oczywiście na dolniakach, ale na górnych też ci wyjdzie bardzo dobry "pseudokoźlak"). Z jasnego wesa i górnych drożdży uzyskasz bardzo ciekawe piwo które nie ma odpowiednika w znanych mi piwach. Wg mnie mieszanie wesa bursztynowego z jasnym nie daje dobrych efektów ale można poeksperymentować.
 4. Przy górnej fermentacji nie uzyskasz piwa zbliżonego do żywego. Spróbuj jednak zrobić tak: 2x1,7kg WES jasny+0,5kg wes jasny+danstar Nothingam. Chmiele takie jak napisałeś. Fermentuj w 15 st C. Danstary pójdą nawet przy 12st. Pamietaj zrób fermentacje cichą tak gdzieś 2 tygodnie. Uwaga- jasny wes wcale nie daje jasnego piwa. Otrzymasz piwo bursztynowe, gdybyś chciał uzyskać jaśniejsze piwo, polecam ekstrakt jany bruntal.
 5. Wracając do receptury, czy rodzaj drożdży ma wpływ na większe lub mniejsze uzyskanie tego zapachu?
 6. Mnie kiedyś przypominał zapach pewnej rośliny z rodziny konopiowatych (z której zresztą pochodzi też chmiel) No cóż, nie jest to tylko przypadłość Perły czy Grolscha. Tuborg, Peroni, Heineken również, wszystkie są w zielonych butelkach i miały ten zapach. Przypadek? Nie sądzę. Najlepiej zrób eksperyment i rozlej to samo piwo do butelek zielonych i brązowych. Jedną brązową i jedną zieloną postaw na parapecie w nasłonecznionym miejscu. Otwórz obie jak zajdzie słońce. Teraz mnie olśniło! Rzeczywiście to zapach "zioła"! Ale w takim razie to powinno się nazywać raczej skun bez "S" na końcu. Bo skun to inne określenie zioła. Jeśli o mnie chodzi to lubie taki zapach. Zaznaczam że nie palę i nie zaciągam się.
 7. Nie chodzi mi aby sklonować perłę eksport ale aby uzyskać piwo z tym charakterystycznym zapachem. Nie chce mi się wierzyc w to że to jest efekt tzrymania piwa w zielonym szkle, bo takie nuty jak perła ma również grolsch ale już lech, carlsberg czy pilsner nie mają, pomimo że sa lane w zielone butelki. Jeżeli jest to tzw. skunks to wcale mnie odstrasza taka nazwa , podoba mi się ten zapach i tyle.
 8. Witam. Spróbuję się podpiąć pod temat. Chciałbym uwarzyć coś podobnego do perły eksport. Jakie chmiele i jakie drożdże polecacie. Kupiłem ostatnio parę butelek tego piwa i mi bardzo podeszło, charakterystyczny zapaszek. Podobne nuty są jeszcze np. w grolschu. Ale w perle sa bardziej wyraźne. Pozdrawiam. Temat wydzielono z wątku o Pilznerach
 9. Ja z braku chłodnicy robie tak, że po zdjęciu gorącej brzeczki z ognia dolewam lodowatej wody(mineralna chłodzona w zamrażarce). Jest to uzupełnienie tej wody, która odparowała podczas chmielenia. Zwykle jest to ok 4-5 L. Potem odstawiam na ubocze i czekam kilka godzin i zadaję drożdże.
 10. Polecam Nottinghamy, bardzo fajne drożdże. Pracuja bez problemu w 12 st. Dają rzeczywiście czysty profil. Natomiast S-04 nie daja czystego profilu. Najniższa temp. na jakiej mi te drożdże szły to 15st. A mimo wszystko dawały charakterystyczny posmak. Stouta chyba lepiej było zrobić na S-04. Nottinghamy tak szybko sie "zbiły"? To zbicie jest raczej cecha charakterystyczna S-04.
 11. Witam. Wiem, że tabletka ta słuzy do chmielenia na zimno. A czy ktoś próbował dodać jej do brzeczki w trakcie gotowania. Powiedzmy na ostatnie 5 minutek. Szczerze nie podchodzi mi za bardzo ten aromat na zimno, a zostało mi ok 2/3 tabletki. Tak sobie myślę czy nie dać jej zamiast chmielu aromatycznego lub ewentualnie jako uzupełnienie.
 12. Minął tydzień od nastawienia, (dolne drożdże) a tu już butelkujesz? 1 blg po tygodniu? W jakiej temperaturze fermentujesz? Nie pomyliło Ci sie coś???
 13. Ta marynka to do ciemnego i bez aromatycznego?
 14. Witam. Sezon lagerowy powoli sie konczy. 4 warki zostały poczynione i teraz jeszcze leżakują. Zostały mi jeszcze surowce zakupione w listopadzie są to ekstrakty jasne bruntal 2x1,7 kg, ekstrakty ciemne bruntal 2x1,7 kg, chmiel challenger 30g, chmiel fuggles 30g, drożdże danstar nottingham, drożdże mauribrew ale 514. Zastanawiam sie jak skonfigurować te surowce. Np jasny bruntal + fuggless i challenger, tylko które drożdże bardziej będą pasować do zestawu? Druga warka byłaby z ciemnego bruntala, no i znów dylemat jakie drożdże zastosować i jaki chmiel dokupić? Proszę o rady.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.