Skocz do zawartości

Gaspode

Members
 • Zawartość

  47
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

O Gaspode

 • Urodziny 19.01.1989

Piwowarstwo

 • Nazwa browaru
  Pierwszy z Brzegu
 • Rok założenia
  2017
 • Liczba warek
  3
 • Miasto
  Tilburg

Kontakt

 • Imię
  Tomasz
 1. Nie dodawałem, bo jak pisał Daniel(), wystarczy kwaśność cukru. Jak sprawdzić czy zaszła inwersja? Trzymałem cukier w 120 °C przez 30 minut. Nie miałem ani jednej grudki cukru przed dodaniem zasady. Używałem oczywiście wody demineralizowanej. Przyszła mi jeszcze do głowy jedna rzecz, która mogła mieć wpływ. Użyłem dosyć starego ekstraktu w proszku bez odmierzania konkretnej ilości. Dużą czubatą łyżkę razem z cukrem wsypałem do wody, tyle. Nie wiem czy to mogło mieć wpływ, jakby co, to mam jeszcze jakąś starą paczkę sucharów us-04. Chyba się nada. Kupiłem dziś NaOH, wkrótce kolejna próba.
 2. Wczoraj próbowałem zrobić cukier kandyzowany i poniosłem sromotną klęskę. Do momentu dodania zasady, wszystko wyglądało dobrze, niemal jak na zdjęciach. Później zaczęło się potwornie pienić, a im bardziej podgrzewałem tym tej piany było więcej. Po osiągnięciu jakiś 135 zaczęły się wytrącać kryształki cukru. "Cukrowa piana" dalej rosła, aż zaczęła mi wychodzić z garnka i musiałem tutaj zakończyć. To co było w garnku wyglądało tak: Zacząłem szukać problemu i znalazłem, że to co brałem jako NaOH miało w sobie jeszcze sodium metasilicate (Na2SiO3). Moje niedopatrzenie. Czy to mogło być problemem i czy ta piana która zastygła w formie "lukru" będzie się do czegoś nadawać?
 3. Gaspode

  Co mogę zrobić z tych składników?

  Przymierzam się do uwarzenia pszenicy i kompletuję zamówienie. Myślałem o jakimś hoppy wheat, bo ostatnio kupiłem: Barbe Rouge Motueka Southern Passion Czy któryś będzie pasować do aromatycznej pszenicy? W opisach są interesujące. Do gara pójdzie 1:1 słodu jęczmiennego (Pils lub Pale Ale – oba posiadam) i pszenicznego (muszę kupić). Do tego jakieś 5-10% karmeli (mam Caraaroma i Caraamber). Powiedzmy, że na 16 litrów wezmę: 2,0 kg Pale Ale 2,0 kg Słód pszeniczny 0,4 kg Caraamber Chmielenie na 25 IBU i na zimno Drożdże Safbrew S-33 Ma to sens?
 4. Gaspode

  posmak drożdży, wodnistość piwa

  Jak dla mnie wszystko wygląda ok i nie widzę żadnych błędów. Daj piwu czas. Nie miałem tego na myśli, ale fakt mogłem doprecyzować. Chodziło mi o 2-3 pomiary przed planowanym rozlewem. Przynajmniej ja tak robię, że jak planuję rozlewać piwo w weekend, to sprawdzam w środę/czwartek ekstrakt i później dzień przed rozlewem. Jak się nie zmienił to butelkuję, jak mam wątpliwości to daję piwu jeszcze parę dni.
 5. Gaspode

  posmak drożdży, wodnistość piwa

  To skąd wiedziałeś, że drożdże skończyły pracę i możesz bezpiecznie butelkować bez obawy o granaty? Butelkować powinieneś jak przez kilka dni ekstrakt nie spada. Może akurat w tym przypadku 2 tygodnie wystarczyło, ale dobrze jest polegać na czymś mierzalnym. Bezpieczniej. Czy dobrze rozumiem, że lałeś do butelek prosto z fermentora w którym fermentowało piwo? To może być przyczyna posmaków drożdżowych. Nie martwiłbym się jednak tak bardzo tym posmakiem. W butelce drożdże osiądą na dnie i piwo się trochę wyklaruje. Nalewaj ostrożnie, to osad powinien zostać w butelce i posmak drożdżowy powinien zniknąć. Co do wodnistości piwa. Tutaj ciężko stwierdzić coś bez informacji o zasypie i schematu zacierania. Może być, że zacierałeś "na wytrawnie" i pozostało mało cukrów dających słodycz/pełnię. No i próbowałeś "zielonego" piwa. Jak się nagazuje to odczucie też się zmieni.
 6. Gaspode

  INFEKCJE - wszystkie problemy z tym związane

  Zmierz ekstrakt. Jak spadł, to znaczy że jest już po głównym daniu.
 7. Gaspode

  Cold crash - prośba o poradę

  W mojej, zmęczonej życiem, lodówce temperatura otoczenia zeszła mi do 0,2 przy ustawieniu na maksa. Sterownik miałem ustawiony na 3 stopnie, więc nie wiem czy piwo zeszło by do 0 stopni, ale poniżej 2 myślę, że dałoby radę.
 8. Gaspode

  Pierwszy Z Brzegu Browar Domowy

  #4 Amber Ale Data warzenia: 17.02.2018 Lekkie rozpędowe piwo dla drożdży pod kolejną warkę. W planie ma to być czerwone niskogoryczkowe Ale z intensywnym aromatem od chmielenia na zimno. Do przetestowania miałem napęd śrutownika i lodówkę ze sterownikiem. Założenia Wielkość warki 22 l Objętość do gotowania 25 l Czas gotowania 60 min Wydajność 75% Gęstość początkowa 12 Plato Goryczka 24 IBU Barwa 30 EBC Słody 73% Licht Munich – 4 kg 15% Pszenica – 0,8 kg 7% Caraamber – 0,4 kg 4% Caraaroma – 0,2 kg 1% Carafa I – 0,05 kg Łącznie – 5,5 kg Drożdże Wyeast 1084 Irish Ale Chmiele 15 g Centennial – 60' 20 g Cascade – 20' 20 g Willamete – 1' 20 g Cascade – 1' Zacieranie 65 °C – 55' Przebieg Zacząłem od przygotowania startera dla drożdży. Wyciągnąłem resztki suchego ekstraktu z pierwszego zamówienia i rozrobiłem w 1,5 litra. Całość wylądowała w dużej butelce razem z drożdżami. Co jakiś czas intensywnie wstrząsałem i po kilku dniach na dnie utworzyła się ładna warstewka. Chciałem całość dzień wcześniej wstawić do lodówki, żeby dodać jak najmniej piwa, ale zapomniałem. Przy tej warce po raz pierwszy podłączyłem do śrutownika wiertarkę. Niebo, a Ziemia. W 20 minut było odważaniu i śrutowaniu ponad 5 kilogramów. Niestety trafiła się tutaj mała wtopa, gdyż nie zwróciłem uwagi na jednostki na wadze i odmierzałem wszystko nie tak jak trzeba. Proporcje zostały zachowane, więc nie panikowałem. Później już z górki. Zacieranie planowo, filtracja i wysładzanie w 40 minut. Do gotowania poszło 21 litrów. Po schłodzeniu do 16 °C zdekantowałem do fermentora i rozcieńczyłem wodą do 20 litrów. Pomiar wykazał 11,5 Plato, trochę mniej niż zakładałem, ale to pewnie przez wysładzanie. Ze 2-3 litry mógłbym jeszcze spuścić, ale brzeczka leciała już dość ciemna, a zależało mi na odpowiedniej barwie. Dodałem drożdże i wstawiłem fermentor do lodówki do 16 °C. Piwo ruszyło jeszcze tej samej nocy, jakieś 8-12 godzin lagu. Po 2 dniach podniosłem temperaturę do 17 °C, po dwóch kolejnych do 18. 25.02.2018 Przelałem piwo na cichą i zebrałem gęstwę pod kolejne piwo. Przy okazji pomiar ekstraktu (3 Blg) i degustacja – zapowiada się w porządku, choć jest zdecydowanie za ciemne i może trochę zbyt wysoka goryczka, ale do butelkowania, myślę że spadnie i się ułoży.
 9. Gaspode

  Posmak cytrusowy

  Szkoda Ale przynajmniej dałeś jakiś punkt zaczepienia. Dzięki wielki!
 10. Gaspode

  Posmak cytrusowy

  @c64club Znasz jakąś stronę, gdzie mógłbym więcej poczytać o takich herbatach? Brzmi to bardzo ciekawie i z chęcią bym spróbował.
 11. Od siebie jeszcze dodam, że możesz fermentor dać trochę wyżej. Zawsze to pół stopnia, stopień wyżej jak przy samej podłodze. Jak ruszą, a potem temperatura spadnie to możesz je uśpić. Według mnie lepiej zadać bliżej temperatury w jakiej będziesz trzymał fermentor. Powiedzmy 13-15 °C.
 12. Gaspode

  błyskawiczna fermentacja

  W tak wysokiej temperaturze to żaden problem. Na stronie producenta jest podana zalecana temperatura fermentacji 15-20 °C. Podejrzewam, że podana przez Ciebie temperatura odnosi się do temperatury otoczenia, więc w środku było pewnie z 25 °C, a to już jest ich górna granica.
 13. Gaspode

  Smoked stout 22 plus warka startowa

  Przypominam się.
 14. Do tej pory używałem tylko drożdży suchych, więc aby się dalej rozwijać postanowiłem zabrać się za drożdże płynne i smoked stout. W planie jest wykonanie startera, warki rozpędowej dla drożdży, dania głównego i czegoś lekkiego z pozostałości po wysładzaniu. Wybór drożdży do stouta padł na WYEAST 1084 Irish Ale. Teraz przydałaby się opinia na temat wymyślonych przeze mnie receptur. Mam nadzieję, że ma to „ręce i nogi”. #1 Chciałem uwarzyć coś lekkiego z niską goryczką, ale intensywnym aromacie chmielowym. Fajnie jakby udało mi się zrobić coś à la Amber Ale. Wielkość warki: 22 litrów Czas gotowania: 60 minut Gęstość początkowa: 12 Plato Alkohol: 4,9% Goryczka: 26 IBU Barwa: 30 EBC Słody 67% Licht Munich – 3,5 kg 15% Caraamber – 0,8 kg 15% Pszenica – 0,8 kg 2% Carafa I – 0,1 kg Łącznie – 5,2 kg Drożdże Wyeast 1084 Irish Ale Chmiele Tutaj potrzebuję najwięcej porad. Aromat w kierunku kwiatów i jakiś owoców. Myślałem nad dodaniem jaśminu na wzór Jasmine TeaPA z Radugi. Dało by się to jakoś sensownie połączyć? 15 g Centennial – 60 min 10 g Cascade – 30 min 10 g Willamette – 5 min 10g Aurora – 5 min 10g Cascade – 5 min Plus niektóre z nich na cichą. Zacieranie 65 °C – 45 minut Fermentacja w 17-18 °C. #2 Gęstwę zebraną z pierwszej warki dodam do drugiej. Chciałbym, żeby piwo było intensywnie wędzone i pełne. Takie do sączenia wieczorem. Wielkość warki: 18 litrów Czas gotowania: 70 minut Gęstość początkowa: 22 Plato Goryczka: 32 IBU Barwa: 77 EBC Słody 68% Viking wędzony – 6 kg (Co polecacie? Olcha, buk?) 11% Weyerman Pilsner – 1 kg 10% Płatki owsiane – 1 kg 5% Caraaroma – 0,4 kg 3% Carafa I – 0,3 kg 2% Brewferm chocolate 0,15 kg Drożdże Gęstwa Wyeast 1084 Irish Ale Chmiele 30 g Marynka – 60 min 10 g Marynka – 10 min Zacieranie 64 °C – 45 min 72 °C – 20 min Fermentacja w 16 °C #3 Co mógłbym zrobić z resztą po wysładzaniu? Skoro będzie kiełbasa w płynie, to może kompot z suszu? Dodać do gotowania trochę suszonych śliwek, jabłek i przyprawowych chmieli? Zapewne też inne drożdże. T-58 nadadzą się?
 15. Gaspode

  Piwny depozyt - Wrocław

  Mnie też się czasem zdarzało, ale to chyba zależało od butelki. Nie wszystkie wychodziły. 15,5 Plato
×