Skocz do zawartości

daniol88

Members
  • Postów

    112
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Aktywność reputacji

  1. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla rafple w Danstar Lallemand Voss Kveik // LalBrew® Voss Kveik Ale Yeast   
    A ten typ robił... i zdaje się to nie jedyne ciemne na kveikach na jego kanale. 
     
    Pozdrawiam
    Rafał
  2. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla punix w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Do amerykańskiej pszenicy powinny nieźle zagrać, do ciemnych piw vossy mi subiektywnie nie pasują i poszukałbym innych kveików. Ale może ktoś może mieć inne zdanie.
  3. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla zgoda w Żytnie ciemne   
    Ciemne piwo z dodatkiem żyta, gęste i oleiste, bardzo ciekawe. Wiele już się na ten temat rozpisywałem, więc tylko ogólne przemyślenia po paru warkach. Receptura na ok. 20 litrów, jak zwykle gęstość początkową można sobie wyregulować ilością słodu podstawowego (tu: pilzneński), wersja przedstawiona poniżej daje ok. 13.5°Blg. Filtruje się bez problemów, zaciera również. Należy wziąć pod uwagę zwiększoną lepkość brzeczki, co może spowodować że nie uda się odzyskać zbyt wiele z osadów po chmieleniu.
     
    Ilości płatków żytnich raczej nie należy ruszać, choć podobno (sam nie próbowałem) można ją bezpiecznie zwiększyć do 1600g. Zacierać należy na wytrawnie i nie szaleć ze słodami karmelowymi, żeby niepotrzebnie nie podnosić treściwości piwa, które i bez tego jest wyjątkowo gęste. Dla uzyskania w pełni klarownego piwa można sobie pozwolić na dłuższą przerwę białkową w górnym zakresie (54-55°C).
     
    Zasyp:
    słód pilzneński 2.40kg
    płatki żytnie błyskawiczne 1.20kg
    słód monachijski 1.00kg
    słód karmelowy jasny 0.20kg
    słód karmelowy ciemny 0.15kg
    słód czekoladowy 0.05kg

    Chmiele: dowolne łagodne, 10-20g na 10', reszta na 60', tak żeby wyszło ~25-27 IBU, np:
    60' Spalt Select 6.1% a-k 36g
    10' Spalt Select 6.1% a-k 14g

    Drożdże: czyste drożdże górnej fermentacji (US-05, Nottingham - US-05 zdają się być lepsze do tego piwa, lepiej akcentują słodowość i żytni charakter)
    Zacieranie:
    55°C - 15'
    62°C - 40'
    72°C - 40'
    wygrzew

    Refermentacja do ok. 2.4-2.5 vol CO2. Piwo wymaga co najmniej 8 tygodni leżakowania, a do swojej szczytowej formy dochodzi po ok. 12 tygodniach, dobrze przechowuje się przez okres co najmniej 8 miesięcy - dłużej u mnie nie wytrzymało. Uzyskanie ładnej piany przy nalewaniu jest nieco utrudnione z racji oleistej konsystencji, ale jeżeli naleje się je "z szafy", to uzyskana piana będzie wyjątkowo trwała i puszysta.
  4. Dzięki!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla korzen16 w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    W ilości kilku procent nie powinno być chyba specjalnej różnicy - oba w zasadzie podbijają kolor i wnoszą paloność do piwa.
  5. Dzięki!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla sihox w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Robiłem kiedyś coś co można by nazwać Belgian Dark Mild. Czyli lekkie (10 blg), ciemne piwo na drożdżach z belgijskim charakterem. Co prawda na sucharach - warka podzielona i zadana T-58 i BE-256. Wyszło nawet przyjemne, choć oddrożdżowe fenole z ciemnymi słodami nie każdemu przypadną do gustu. Mnie smakowało - na początku bardziej wersja na BE-256 (są bardziej owocowe , być może dlatego), później ta na t-58 także całkiem nieźle się ułożyła. Prawdą też jest, że estry i fenole wyszły stonowane, bo ekstrakt niewielki, a i prowadziłem je w dość niskich jak na belgi temperaturach (poniżej 20C). No i te moje drożdże nie są aż tak charakterystyczne jak belle saison - te dają fajne aromaty ale są "diastaticus" czyli zjadają cukry z brzeczki praktycznie do zera
    W każdym razie - jak nie zaryzykujesz to nie będziesz wiedział. Mały eksperyment nie zaszkodzi Chociaż ja jakoś mocno palonego piwa już bym na takich drożdżach nie robił, bardziej wersje ciemne od karmeli i ewentualnie barwiący/palony tylko na kolor.
  6. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla Ramnic w Niskoalkoholowy Sweet Stout   
    Dodałbym płatków owsianych, dadzą sporo ciała i gładkości. 
  7. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla Bogi w Niskoalkoholowy Sweet Stout   
    U mnie to się nazywało Kinder porter, normalnie jak na najprostszy stout, do gotowania chmielu na 30 IBU albo mniej-wówczas nie liczyłem goryczki, 500g cukru trzcinowego na 15 litrów, tak na 9,5blg, ewentualnie korekta trzciną,  fermentacja najsłabszymi drożdżami, żeby choć zjechały do 2, na każde 500ml piwa łyżeczka ksylitolu, i słodkie, i bezalkoholowe i dla Żony:) Trzy w jednym.
  8. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla Oskaliber w Chłodzenie brzeczki by uniknąć DMS?   
    Nie odparowujesz prekursorów DMSu, tylko sam DMS. Zamiana prekursorów w DMS zachodzi powyżej 60-70C, a więc też podczas gotowania. Tylko że podczas gotowania DMS, który powstaje na bieżąco plus cały ten, który powstał wcześniej jest intensywnie odparowywany dzięki wrzeniu brzeczki. Pod koniec gotowania nie masz go więc już prawie wcale, ale zamiana prekursorów ciągle zachodzi, stąd ważne jest szybkie schłodzenie od końca gotowania do tych 60-70C.
     
    Mam nadzieję,  że napisałem to w miarę zrozumiale. Więcej info o DMSie masz tutaj: http://www.beerfreak.pl/dms-czyli-puszkowana-kukurydza/ 
  9. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla PawelW w Sprzęt piwowarski z aliexpress - przegląd   
    Cześć wszystkim
     
    Jako, że w swojej 3 letniej karierze piwowarskiej zakupiłem kilka gratów wspomagających proces warzenia piwa na aliexpress, postanowiłem, że podzielę się swoimi spostrzeżeniami, zdjęciami itd  w jednym wątku. Być może kogoś to zachęci do kupienia czegoś u znajomych majfrendów, bo co by nie mówić - ceny mają zachęcające, ale o tym poniżej. Opiszę po kolei każdy z przedmiotów który kupiłem, wrzucę zdjęcia oraz w miarę możliwości aktualny odnośnik do aukcji. Zdaje sobie sprawę, że część osób popuka się w głowę dlaczego piszę, że kupiłem tak tanio skoro ceny są dużo wyższe. Otóż na aliexpress przy zakupach warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, mianowicie:
    - wykorzystać sytuacje kiedy są "eventy" tak jak np. 11.11 (mają wtedy najwięcej promocji i jest najtaniej) czy chociażby wyprzedaż rocznicowa, która zacznie się za 3 dni (jest to też powód który zmobilizował mnie do napisania tego postu);
    - kupować kilka sztuk (część sprzedawców daje zniżki tzw. bulk price, przy zakupie większej ilości) i później odsprzedać.
    - wykorzystywać kupony (tu warto zwrócić uwagę, że czasami lepiej jest kupić 2x po 3 sztuki zamiast raz 6 sztuk, ponieważ jeśli mamy kilka kuponów np. 5$ za zakup powyżej 25$, to zakup za 50$ nie da nam zniżki 10$, ale dwa zakupy po 25$ już nam dadzą 2 zniżki po 5$)
    - korzystać  z aplikacji mobilnej, ponieważ aliexpress w myśl promowania aplikacji po prostu te same produkty wyświetlają inną cene w aplikacji niż na komputerze. Można wyszukiwać na komputerze (dużo wygodniej) i zeskanować kod QR, a następnie zrealizować zakup poprzez aplikację
    - polować na okazje ?
     
    Opis produktów będę wstawiał wg. schematu:
     
    Zdjęcie "producenta"
    Moje zdjęcie
    Link do aukcji
    Cenę za jaką mi sie udało kupić uwzględniając ilość sztuk i kupony
    Krótkie spostrzeżenia
     
     
    1. Łyga piwowarska ze stali nierdzewnej
     

     
    Link
     
    Ja kupiłem 3 sztuki za 124zł.
     
    Jestem bardzo zadowolony. Fakt faktem, jest cięższa niż zwykła plastikowa, jednak nie wygina się przy mieszaniu gęstego zacieru, nie odbarwia się oraz chyba bezpieczniejsza w użytkowaniu jeśli chodzi o dezynfekcje. Ogólnie polecam
     
     
    2. Refraktometr

     
    Kupowałem dawno temu, moja aukcja już wygasła. Wtedy zapłaciłem 15$, jednak ogólnie wtedy były droższe. Na tej aukcji obecnie kupicie (w aplikacji) za 43,5zł natomiast za 3 dni cena spadnie do 38,59zł.
    Używam, jestem zadowolony. "Kalibrowany" na wodzie destylowanej. W zestawie jest jeszcze pipetka do pobierania próbki. Cena tych samych na allegro zaczyna się od 65zł. Ta wersja jest BEZ pudełka. Polecam
     
    3. Waga jubilerska

     
    Kupiłem za 4,5$. Z czystej przyzwoitości podam link natomiast nie opłaca się w tym momencie kupować tej wagi na aliexpress. Cena to niecałe 5$, podczas gdy na allegro można znaleźć za 10zł nawet z opcją SMART. Jestem bardzo zadowolony. Używam wagi do odmierzania chmielu oraz ekstraktu słodowego przy produkcji starterów, a czasem przy mniejszych ilościach cukru do refermentacji.
     
    4. Kranik do rozlewu
     

    Kupiłem (całkiem niedawno) na tej aukcji 3 sztuki za 18,57zł. Są to identyczne kraniki sprzedawane w polskich sklepach piwowarskich, tyle że tańsze. W dodatku do tej pory jak kupowałem w polskich sklepach to w zestawie była jedna uszczelka. Tutaj mamy dwie. Jak najbardziej polecam.
     
    5. Termometr elektroniczny
     

     
     
    Ja kupiłem za 10,99zł
    Link
    Kupiłem w zasadzie "na próbę". Używam rzadko, ponieważ mam inny, droższy, natomiast pomiar nie odbiega wcale od tego droższego. Wydaje mi się, że dość słabe materiały zostały użyte do produkcji, ponieważ jest bardzo lekki i ma się wrażenie, że przy upadku z wysokości połamie się w diabły. Polecam używać (tak jak ja) jako zapasowy w razie W. W Polsce takie termometry (te same) potrafią kosztować nawet 50zł (widziałem w sklepie z destylatorami).
     
    6. Worek do zacierania BIAB
     

     
    Ja kupiłem za 32,2zł
    link
    Przepraszam, za brak swojego zdjęcia, ale w zasadzie kupiłem go wstępnie jako worek do chmielenia, jednak zupełnie się nie sprawdził, przez co wylądował w czeluściach piwnicy. Wygląda tak jak na zdjęciu, wykonany dość solidnie. Żeby w nim chmielić trzeba by go obciążyć równomiernie na dole, aczkolwiek i tak w tej cenie można kupić coś lepszego do chmielenia, ale o tym poniżej. Przy zacieraniu - nie sprawdzany przeze mnie.
     
    7. Hop spider 7x30cm

     
     
    Kupiłem 6 sztuk za 146,51zł (24,4zł/ sztuka)
    Link
    Używany przez mnóstwo ludzi. W Polsce w sklepach dużo droższy. Otwory w pokrywce dość duże, dlatego trzeba by go podwiesić np. do uchwytu od garnka. Na szczęście na odkręcanej pokrywce ma małe oczko, do którego można dowiązać kawałek sznurka. Bardzo dobry do chmielenia lub oddzielania osadów po chłodzeniu. Jak najbardziej polecam.
     
    8. Hop spider'y ze stelażem 10x25,5cm lub 15x35cm
     

     
    Kupiłem na jednej aukcji dwa większe po 73,76zł oraz jeden mniejszy za 55,56zł.
    Link
    Duże niestety były dla mnie za duże do mycia w zmywarce, w związku z czym upłynniłem je poprzez forum. Małe natomiast używam do tej pory (wcześniej kupiłem jeszcze jeden). Do chmielenia powyżej 100g polecam duży, bądź dwa małe. Sprawdza się bardzo dobrze. W polskich sklepach ceny są dużo wyższe, dlatego z czystym sumieniem polecam. Dość masywny stelaż, ciężko wygiąć
     
     
    Póki co chyba tyle. Tak jak mówiłem na początku - proszę się nie sugerować cenami po których ja kupiłem, ponieważ na cenę ma wpływ wiele czynników o których mówiłem na początku. Poradników jak kupować na aliexpress jest mnóstwo, więc ten temat już sobie odpuszczę. Wątek w miarę możliwości i kolejnych zakupów będę aktualizował. Mam nadzieję, że komuś się przyda.
     
    Pozdrawiam
     
     
     
     
  10. Super!
    daniol88 otrzymał(a) reputację od BrowarJakośĆidzie w Czy przelewać na cichą   
  11. Dzięki!
    daniol88 otrzymał(a) reputację od HuciQ w Whisky stout-ocena receptury.   
    U mnie 5 dzień fermentuje piwo z podobnym zasypem. Właściwie tylko zamiast biscuit dałem trochę więcej monachijskiego i trochę płatków pszennych.
    Ja zacierałem 60min w 64C i wszystkie słody dałem od początku.
     
    Swoją drogą ciekawy wybór na pierwsze ciemnie piwo i od razu z wędzonką. 
    U mnie żona podczas warzenia stwierdziła: Jednak robisz to piwo o smaku spalonych kabli...
     
  12. Dzięki!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla drakon w Porter Bałtycki   
    Przedstawiam Państwu mój autorski przepis na porter bałtycki. W efekcie uzyskujemy kremowo gładkie piwo, bez przesadnej paloności. Paloność bowiem jest kontrą do słodowo karmelowych posmaków. Po odleżakowaniu jest tak wybornie ułożony że tworzy jedną całość. BARDZO czekoladową pralinę z suszoną węgierką. Śliwka w czekoladzie w formie płynnej. Jest to najlepszy przepis jaki udało mi się stworzyć od kiedy warze piwo. Polecam !

    Zasyp na 20l:
     
        Pilzneński 3 kg 36.4%  
        Weyermann Wiedeński 2 kg 24.2%  
        Monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann 2 kg 24.2%
        Słód Caramunich Typ II Weyermann 0.25 kg 3%  
        Coffe Light- Castle Malting 0.25 kg 3%  
        Caraaroma 0.25 kg 3%  
        Fawcett - Czekoladowy 0.25 kg 3%  
        Rye, Flaked 0.2 kg 2.4%  
        Jęczmień palony 0.05 kg 0.6%  
        Suma 8.25 kg
     
    Zacieranie:
     
    64-68- 90min
    78- 5min
     
    Chmielenie:
     
    Perle- 100g 60min
     
    Drożdże: W 34/70 gęstwa 500ml.
     
    Fermentacja w 7-8C (pierwszy tydzień fermentacji można poprowadzić nawet w okolicach 5-6C. Wiadomo, przy gotowaniu zakładamy odparowanie w ciągu godziny np. na poziomie 2 stopnie Bx do góry. (zależnie od sprzętu) Gotując 2h podniesie nam się ekstrakt o 4 Bx. A wiec wysładzamy do 18 Bx. Napowietrzenie brzeczki i odpowiednio długi czas fermentacji są tu bardzo ważne, zaraz po temperaturze. U mnie było to 3 miesiące 1mies + 2mies leżakowania/cichej/lagerowania. Nagazowanie 2,1-2,2. I na rok do butelek, po pół roku jest już bardzo dobry. 
  13. Dzięki!
    daniol88 otrzymał(a) reputację od mdadela w Ochrona brzeczki podczas chłodzenia   
    Ja miałem identyczną sytuacje. Piwo przetrwało:)
  14. Super!
    daniol88 otrzymał(a) reputację od Robert87 w Sweet Milk Stout : ilość BLG   
    To faktycznie dużo blg  zostało nawet odliczając laktoze. A jakich drożdzy użyłeś?, jak zacierałeś?, otrzymałeś 20l brzeczki nastawnej? Sprawdzałeś spławik na wodzie czy nie przekłamuje?
  15. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla WiHuRa w "100% peated ale" czyli 100% torfu w piwie   
    I to jest piękne w tym piwie - smakuje tylko twórcy, nikt Ci go ukradkiem nie wypije.
  16. Dzięki!
    daniol88 otrzymał(a) reputację od koholet w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Akurat pojawił się fajny wpis o fermentacji.  Poczytaj bo warto.
    http://www.beerfreak.pl/dekalog-fermentacji-piwa-domowego/
  17. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla vmario w Pierwsze podejście do RISA i.... jest problem   
    W tej temperaturze się namnażały. Większość cukrów, jak sam odczytałeś z termometru, zjedzą w 19°C (o ile nie miałeś przez chwilę więcej), a to wysoka temperatura. Jeśli jesteś wrażliwy na wyższe alkohole czy aldehyd octowy, będzie Ci się to ciężko piło. A jedno i drugie powstanie, bo drożdży było mało — rehydratacja trwała za długo i drożdże zaczęły umierać z głodu. Część na pewno zabił też szok osmotyczny.

    Oczywiście, efekty sam ocenisz za kilka…kilkanaście miesięcy. Wnioski będą bezcenne.
  18. Dzięki!
    daniol88 otrzymał(a) reputację od Robert87 w Jak to jest z tym warzeniem...?   
    Również doprowadzam do wrzenia pod przykryciem. Trzeba uważać tylko bo może kipieć. 
    A jak chce przyspieszyć czas podgrzewania brzeczki używam dodatkowo grzałki zanurzeniowej.
  19. Dzięki!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla Oskaliber w INFEKCJE   
    Wygląda na drożdże. 
  20. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla pacho w Fermentator 5l. Pomocy!   
    Tu mają
    https://www.malinowynos.pl/produkt/1728/wiadro-okragle-5-l-raczka-plastikowa-pasek


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  21. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla Lasek w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Doswiadczenie moje i kilku kolegow z forum mowi, ze powyzej 14 blg piwa na kveikach sa mulace. 
    Ja zrobilem na HH aipa 15 blg, ale dodawem  cukru zeby bylo bardziej wytrawne. 
     
    Spokojnie pojda bez startera, im wiekszy underpitching tym podobno bardziej estrowe piwa wychodza i jest to metoda zeby wyciagnac jek najwiecej kveikowosci z piwa. 
     
    I jak wyszedl BW na kveikach? Jaki miales zasyp, OG i FG?
     
  22. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla INTseed w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Ja dawałem zawsze bez.
    Przejadły wszystko. Nie wiem o ile lepsze by piwko wyszło gdyby zrobić starter.

    Mój barley wine robiłem na słodko plus dużo ibu 110 na goryczke.
  23. Dzięki!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla LUBIE_GRAC_W_GRY_WIDEO w Danstar Belle Saison   
    z doświadczenia - będzie pijalne, ale mocno alkoholowe. belgi może i lubią wyższe temperatury, ale powinny zaczynać znacznie niżej. robiłem raz w takich temperaturach i już tego nie powtórzę.
  24. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla DanielN w Chłodzenie brzeczki latem przy pomocy pompki zanurzeniowej   
    Cześć, powiem kilka słów o tym jak chłodzę brzeczkę latem. W mieszkaniu 24°C, w kranie niewiele mniej, a brzeczka przyjemne 17°C.
     
    Zamieszczam poniższy wpis jako ostatnie echo po I Warszawskim Festiwalu Piwa. Miałem pytanie odnośnie chłodzenia brzeczki latem, jak mi się to udaje mieszkając w bloku. Trochę mi się zeszło z tym wpisem, dopiero wczoraj miałem czas na warzenie witbiera, którego trzeba było schłodzić do tych 17-18 stopni i przy okazji mogłem zrobić kilka zdjęć. Woda w moim kranie jak zobaczysz na zdjęciach ma około 23°C.
     
    Do rzeczy. Bohaterem dzisiejszego wpisu jet pompka zanurzeniowa używana w kamperach. Moja ma wydajność wg producenta 10 l/min, ale układ chłodzenia stanowi taki opór, że realnie jest wstanie przepompować 6 l/min.

     
    Dzień przed warzeniem przygotowuje 4 butelki PET o pojemności 1,5 litra i zamrażam je. Potrzebujesz około 6 litrów lodu by uzyskać w granicach 30 litrów zmrożonej wody do temperatury bliskiej 0°C. Odkręcam je i w miarę topnienia wylewam wodę i napełniam ponownie wodą z wiadra, by szybciej roztopić lód. Cały proces zajmuje poniżej  2 godzin. Czyli zamrożone butelki trafiają do wody jak tylko zaczynam podgrzewać brzeczkę do gotowania.

     
    Trochę matematyki, by pokazać, że nie ma sensu więcej używanie większej ilości lodu, oczywiście przy założeniu, że masz podobne warunki.
     
    Wartości z tablic. Ciepło właściwe lodu to ~2,1 kJ/kg, Ciepło właściwe wody to 4,2 kJ/kg, Ciepło topnienia lodu 336 kJ/kg.
    Temperatura wody w kranie 23°C. Nie będę wyprowadzał całego bilansu cieplnego, lecę na skróty, porównamy ciepła, będzie łatwiej zrozumieć.
     
    W wiadrze mam 24 litry wody z kranu (lód dopełni do 30 litrów). Zatem ciepło wynosi 24 litry * 4,2 kJ/kg * 23°C ~= 2300 kJ. 
    Lodu mam 6 litrów  (pomijam, że trochę mniejszą gęstość od wody), po wyjęciu z zamrażalnika miał ~-9°C. Najpierw muszę znać ilość ciepła, aby doprowadzić go do 0°C. Zatem 6 litrów * 9°C * 2,1 kJ kg ~= 110 kJ. W temperaturze 0°C lód topnieje, mam 6 litrów * 336 kJ/kg ~= 2015 kJ. Dodając z ilością ciepła  z poprzedniego kroku mam około 2125 kJ. Wartości bardzo podobne, woda ma lekki zapas, temperatura z bilansu wyniesie trochę powyżej 0. Jakby wody było mniej lód by całkowicie się nie rozpuścił, kawałki lodu by pływały. Tak wygląda po rozpuszczeniu..

     
    Mój zestaw chłodniczy wygląda tak:

    Woda z kranu leci do plastikowego naczynia. Niebieska pompka wymusza obieg przez chłodnice, wylot idzie albo do zlewu, albo do drugiego fermentora aby odebrać gorącą wodę (przydatna potem przy myciu albo zrobieniu drugiego piwa tego samego dnia). Chłodzę wodą z kranu do temperatury około 28-30°C, bo jest to po prostu skuteczne. Na ostatnie 10-15°C przerzucam pompkę do wiadra z zimną wodą. To ile faktycznie będziesz w stanie schłodzić tymi 30 litrami zależy bardzo mocno od chłodnicy, przepływu i trochę od ekstraktu piwa. Może być mniej lub więcej, musisz sprawdzić.

     
     
     
    Tak to wygląda na początku pracy, chłodzenie do około 30°C chłodnicą karbowaną i mieszaniem w garnku zajmuje poniżej 15 minut. Kolejne 5 minut trzeba dodać na wodę zimną i te ostatnie 10-15°C. Stąd też wiem, że moja pompka ma wydajność 6 litrów/min. Bo wiadro opróżnia dokładnie kilka sekund powyżej 5 minut.

     
    A tak mam na koniec. Zanim zleję i napowierzę będzie to 18°C.

     
    Pirometru używałem tylko do zdjęć, aby pokazać przybliżone temperatury. Błąd pomiarowy w sumie niewielki w porównaniu z porządnym termometrem, biorąc pod uwagę cenę (najtańszy z AliExpress) był to dobry zakup.
     
    Przy tak schłodzonej brzeczce wlewanie startera w temperaturze pokojowej byłoby dużym szokiem dla drożdży. Zatem starter zaczynam schładzać już od początku warzenia (w małej szafce gdzie stoi stawiam zamrożoną małą butelkę wody). W kilka godzin różnica między brzeczką a starterem jest poniżej granicy 5°C, czyli można lać.


    A na koniec mały bonus. Co zrobić, aby chłodnica karbonowa nie pływała po powierzchni. Nie wiem jak inni piwowarzy, ja po prostu wykorzystuję plastikowe mieszadło/łygę i wykorzystuje sprężystość wyprowadzeń chłodnicy. Łygę kładę po przekątnej garnka w środku chłodnicy. Łopata jest blokowana przez chłodnicę, Zwoje chłodnicy przylegają do ścianki i na niej się blokują. O wystającą część łygi zakładam wyprowadzenia chłodnicy (one działają jak sprzężna i dociskają). W ten sposób przez czas wyparzania chłodnica jest pod powierzchnią. Mała uwaga. Jeżeli zdecydujesz się na takie podejście jak stosuję, to nie zanurzaj pompki w wodzie podczas wychładzania. Bo pod wpływem temperatury będzie Ci chłodnica zasysała wodę i brzeczka przestanie wrzeć.

     
     
    Jeszcze mała uwaga. Producent twierdzi, że pompka pobiera  2A, napięcie zasilania 12V. Z doświadczenia mówię, że pobiera więcej prądu i warto mieć zasilacz o obciążalności przynajmniej 3A.
     
    Ma nadzieję, że wpis przyda się dla piwowarów takich jak jak, czyli ograniczonych miejscem.
     
     
     
  25. Super!
    daniol88 przyznał(a) reputację dla punix w Dla poczatkujacych - czuję się całkowicie zagubiony   
    Pasków do pomiaru pH z aliexpressu nie polecam - może miałem pecha, ale na 3 zamówione, od 3 różnych sprzedawców, żadne nie działały, nie mówiąc już o poprawnych odczytach.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.