Jump to content

Wolfmark

Members
 • Content Count

  17
 • Joined

 • Last visited

Kontakt

 • Imię
  Marek

Piwowarstwo

 • Miasto
  Limanowa
 1. @jaskiniowiec, świeży: 50g 20'; 50g 10'; 100g 5' (chociaż ostatecznie poszło na 2'30'', bo się nie wyrobiłem czasowo). Na cichą nie wiem jak miałbym to wrzucać, żeby nie zakazić piwa. Pewnie i tak trzeba by było wcześniej przegotować, a to się chyba z celem trochę mija i już lepiej dać do głównego gotowania. Może zalać spirytusem (odkazi) i zostawić do odparowania alkoholu, żeby znowu drożdże nie miały kłopotów. Crosis podobno robił na dzikusach z kwiatów (zamiast drożdży wrzucił kwiatki do brzeczki nastawnej po schłodzeniu, żeby zawarte w nich drożdże zrobiły swoje). Gdzieś na forum są zapi
 2. Dzięki @Versaar, @opeciarz. @crusher, już zatarte. Poszło ostatecznie tak: Pilzneński - 1,5 kg; Pszeniczny - 2kg; Wiedeński - 1kg: Płatki owsiane - 150g; Łuska ryżowa - 100g; Zrobiłem w końcu na wiedeńskim, bo chciałem tego karmelu, o którym Versaar wspominał uniknąć. Pewnie rzucę 10-12g kwiatów czarnego bzu / litr piwa (trochę na podstawie receptury crosisa z czerwca 2015 roku). Zobaczę, co wyjdzie.
 3. Problem polega na tym, że nie mam pilzneńskiego więcej. Mam za to wiedeński, czy to będzie lepszy wybór?
 4. @crusher, tak, cukier zamiast monachijskiego, ale nie kilogram tylko 500-600 g. Tak, wiem, że piwo rozjaśni brak monacha, a nie dodatek cukru. Taki trochę skrót myślowy.
 5. Dzień dobry. W związku z kwitnieniem, postanowiłem uwarzyć ale z kwiatami czarnego bzu. Wrzuciłem w Brewtarget takie oto składniki: Pilzneński - 1,5 kg; Pszeniczny - 1,5 kg; Monachijski I - 1 kg; Ma mi z tego wyjść 20l @ ~11 BLG. Pytanie mam o monachijski w tym zasypie, czy nie da on za dużo nut karmelowych? Dać zamiast niego cukier, który po pierwsze rozjaśni piwo (EBC spada o połowę), a da zamierzone BLG. Waham się jeszcze, czy nie dorzucić trochę płatków jęczmiennych/owsianych. Nachmielić mam zamiar 10 g Marynki @ 8,8 % ak; dodać około 10g/l kwiatów czarnego bzu, a fermen
 6. Lisem poleconym, albo przez jaskółki afrykańskie.
 7. Dzień dobry-wieczór. Rozwijając temat, czy ktoś z Was ma jakiekolwiek doświadczenie z drożdżami płynnymi zamawianymi drogą internetową (z zaznaczeniem, że chodzi mi o dostawę kurierem)? Czy takie drożdże wytrzymują podróż w paczce, czy warunki jakie w niej panują zupełnie nie sprzyjają ich dobrej kondycji? Dziękuję i pozdrawiam.
 8. W takim razie przy najbliższej okazji zadam do jednej warki połowę mniej drożdży w niższej temperaturze, do drugiej połowę mniej drożdży, a do trzeciej dedykowaną ilość drożdży w niższej temperaturze i porównam efekty. Dzięki.
 9. @Jancewicz, w takim razie jak przekładałoby się to na zadawanie gęstwy po WB-06? Wystarczy zadać połowę tego, co wychodzi z kalkulatora?
 10. Dzień dobry-wieczór. 15 kwietnia tego roku, popełniłem weizena. Receptura i przebieg zacierania miały się następująco: Zacieranie - zasyp: pale ale - strzegom - 2,2 kg; pszeniczny - strzegom - 2,2 kg; zakwaszający - weyermann - 150 g; płatki jęczmienne - 100 g; łuska ryżowa - 100 g; Zacieranie: pszenica - infuzja 5 l @ 49 stC - 25' @ 46-47 stC; pozostałe - infuzja 5,5 l @ 76 stC; po połączeniu - 7' @ 65 stC, podgrzane do 72 stC - 60', dogrzewane, żeby mniej więcej utrzymać temperaturę; mash - 10' @ 76-78 stC; Wysładzanie: Wysładzałem ~14l wody @ 74-78 stC. Dwuk
 11. @anteks, pokroiłem na kawałki i powkładałem do butelek. A tak poważnie, to starłem 20 g korzenia imbiru, zagotowałem przez 5' z brązowym cukrem i taki wywar zadałem po schłodzeniu do butelek na refermentację.
 12. Ale zrobione. Jeszcze jest co prawda na refermentacji, ale pierwsze testy wypadły, myślę, pozytywnie. Ostatecznie receptura przedstawiła się następująco: Słody: Pale ale - 2 kg; Monachijski II - 2 kg; Karmelowy j. - 0,25 kg; Special B - 0,25 kg; Chmiele/chmielenie: Lubelski @ 4% aa 30 g - 60'; Saaz @ 4,12% aa 15 g - 60'; Drożdże: Danstar Nottingham Ale - 110-120 ml - gęstwa (po 'pale ale' @ ~15 BLG). Dodatki: Tarty imbir 40 g - 20'; Tarty imbir 5 g - 10'; Tarty imbir 5g - 0'; Zacieranie: Infuzja 10 l @ 71 stC - 63 stC - 5'; Infuzja 4,1 l @ 100 st
 13. @xcynix, dzięki. Czytałem temat Zbyszka T, ale zapomniałem o tym fragmencie. Pozostało mi chyba tylko warzenie i za parę tygodni podzielę się wrażeniami.
 14. @xcynix, nie wiem, czy dobrze zrozumiałem dane w tej tabeli, ale jeśli chcę uzyskać w miarę wysokie FG, to wysładzanie powinienem zacząć w temperaturze 76-77 st. C. Co do cukru, to chyba faktycznie dam sobie z nim spokój. Dzięki.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.